Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 44

Θέμα: Ηλεκτροτεχνία βοήθεια

  1. #31
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    May 2017
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Επαναφέρω το θέμα μετά από καιρό για να το κλείσω και όλας. Αρχικά να ευχαριστήσω όλους όσους με βοήθησαν με τις απαντήσεις τους σε αυτό το ερώτημα άσκησης που είχα. Το μάθημα σαν μάθημα ήταν πραγματικά πολύ εύκολου επιπέδου, όμως όταν υπάρχει ένας καθηγητής που δεν κάνει σωστά τη δουλειά του είναι λογικό να υπάρχουν απορίες και πόσο μάλλον όταν έρχεται κάποιος στην θέση να αναζητήσει φόρουμ για βοήθεια φανταστείτε σε πόσο απελπιστικό σημείο έχει φτάσει. Να σκεφτείτε μόνο οτι το συγκεκριμένο μάθημα το χρωστούσαν/χρωστάνε πάνω από 250 άτομα, άρα κάτι σημαίνει αυτό. Δεν θα το κουράσω άλλο με λεπτομέρειες γιατί μια σελίδα για να σας περιγράψω του τι είχε γίνει με αυτό το μάθημα δεν φτάνει.

    Ντροπή σε όλους όσους έγραψαν απαντήσεις για να με κατακρίνουν. Εσείς γεννηθήκατε και τα ξέρατε όλα ; Προφανώς και όχι. Αλλά η αλαζονεία και το κόμπλεξ βγαίνουν πιο εύκολα κρύβοντας ο καθένας το πρόσωπο του πίσω από ένα φόρουμ και έναν υπολογιστή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #32
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    όμως όταν υπάρχει ένας καθηγητής που δεν κάνει σωστά τη δουλειά του είναι λογικό να υπάρχουν απορίες
    Ξέρω καθηγητές που δεν μπορούν να φτιάξουν το ηλεκτρικό τους σίδερο ( και δεν κάνω πλάκα ) . Η δουλειά τους είναι παρόμοια με την δουλειά του παπαγάλου και δεν φταίνε αυτοί. Από παπαγάλους λεπτομέρειες δεν πρόκειται να μάθεις περισσότερα , εκτός και κάποιοι (που είναι γνώστες ) είναι να σου πουν λεπτομέρειες με διαφορετική έννοια προς εσένα σε σχέση με του παπαγάλου. Συμπάσχω μαζί σου.

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Κυριακίδης για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Creon (18-11-17)

  4. #33
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Η ερώτηση ήταν να βρεθεί το ρεύμα με το παρακάτω σχηματικό (που το αφαίρεσες...)

    Να σκεφτείτε μόνο οτι το συγκεκριμένο μάθημα το χρωστούσαν/χρωστάνε πάνω από 250 άτομα, άρα κάτι σημαίνει αυτό.
    Σημαίνει το ότι θα έχουμε 250+ άνεργους πτυχιούχους τενεκέδες.
    Και ντρέπομαι που τους κατακρίνω γιατί δεν είναι τενεκές όποιος θέλει πτυχίο και δεν μπορεί να λύσει το παραπάνω αλλά εγώ είμαι αλαζόνας και κομπλεξικός και ο καθηγητής άσχετος.

    3 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Fire Doger για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Sakan89 (19-11-17)

  6. #34
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Εγώ πάντως θα πω στον φίλο ένα μεγάλο μπράβο που ασχολήθηκε και ψαχτηκε.
    Δυστυχώς έτσι όπως μεγαλώνουμε τα παιδιά μας ,περισσότερες απαιτήσεις δεν μπορούμε να έχουμε.
    Αν σας κάνει εντύπωση η απορία του,που από τις πιο ηλίθιες απορίες ,έχουν βγει τα πιο απίθανα συμπεράσματά,φανταστείτε οι υπόλοιποι. 250 δεν έχουν καν αυτή την απορία .....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  7. #35
    Μέλος Το avatar του χρήστη Sakan89
    Όνομα
    Νάκος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    157

    Προεπιλογή

    Και εγώ κάποτε όταν ξεκίνησα ήμουν άσχετος στην σχολή μου και κατάλαβα απο την αρχή ότι για να μην τα βλέπω όλα σαν κινέζικα θα πρέπει να στρωθώ να διαβάσω να καλύψω τυχόν κενά και να είμαι σε ένα επίπεδο να μπορώ να καταλάβω απλά πράγματα για να λύσω τυχόν απορίες μου , γιατί είπα στον εαυτό μου εάν δεν ξες τα βασικά πως περιμένεις μετά να σε βοηθήσει κάποιος γιατί αλλιώς βοηθάς έναν άνθρωπο που έχει κάποιες βάσεις κάποιες γνώσεις και αλλιώς να κάθεσαι να εξηγείς βασικά πράγματα απο την αρχή εκεί υπάρχει σοβαρό πρόβλημα με πολλά αίτια.

    Το θέμα των καθηγητών έχει πολλές διαστάσεις υπάρχουν τα τσεκούρια όπου και εκεί λύνεται το πρόβλημα αν είσαι όμως και εσύ σωστός , αλλά επίσης παίζουν ρόλο και οι φοιτητές το ότι χρωστάν πάνω απο 250 άτομα το μάθημα δεν λέει κάτι , υπήρχε μάθημα στην σχολή μου όπου ο καθηγητής σε ένα θέμα λυμένο μέσα στην τάξη κατά την διάρκεια του εξαμήνου , στην εξεταστική το είχε βάλει παρόμοιο αλλά είχε ένα ερώτημα πρώτο πρώτο με το οποίο έλυνες όλα τα άλλα ερωτήματα αλλά δεν το ήθελε σε μοίρες deg αλλά ακτίνια rad και σε ένα απλό θέμα ένα και μοναδικό που το έβαλε για να περάσει κόσμος , οι περισσότεροι μην ξέροντας να χρησιμοποιήσουν το επιστημονικό τους κομπιουτεράκι και μη ξέροντας να κάνουν την μετατροπή κοβόντουσαν γιατί όλο το θέμα μετά έβγαινε ότι ναναι και έχαναν όλο το θέμα όχι γιατί ο καθηγητής ήταν κακός και ήθελε να κόψει αλλά γιατί όπως είχε πει όταν κάποιοι πήγαν και ζήτησαν τα ρέστα γιατί το έκανε αυτό , είπε ότι είναι ντροπή να έχεις φτάσει στην τριτοβάθμια εκπαίδευση και να έχεις φτάσει σε μάθημα 5 εξαμήνου τότε ήταν το μάθημα αυτό και να μην ξες να κάνεις την απλή αυτή μετατροπή γιατί εκεί έχει φτάσει η κατάσταση σήμερα ότι βάλε φίλε πόσο κάνει 5 +5 να περάσουμε να φύγουμε και να πατήσουμε το πόδι μας μόνο στην εξεταστική . Όσοι παρακολουθήσαμε και πνευματικώς και σωματικώς το μάθημα όλο το εξάμηνο είχε εξηγήσει το πως να χρησιμοποιείς το επιστημονικό κομπιουτεράκι για όλες τις περιστάσεις που αφορούσαν το μάθημα που δεν είχε και καμιά δουλειά να το κάνει , αλλά τα 100 κάτι άτομα που κόπηκαν γιατί δεν είχαν πατήσει το πόδι τους ούτε μια φορά αλλά μετά κατηγορούσαν και έβριζαν τον καθηγητή γιατί έβαλε αυτήν την απαίτηση να μετατραπεί το ζητούμενο από μοίρες σε ακτίνια...

    Για αυτόν τον λόγο λέω ότι καμιά φορά να βλέπουμε λίγο το τι κάναμε-κάνουμε και εμείς και μην κατηγορούμε πάντα τους άλλους γιατί εμείς οι Έλληνες αυτήν την καραμέλα έχουμε κάποιος άλλος φταίει πάντα , ο καιρός , ο αέρας , ο κακός ο συμφορουμίτης που μου την είπε , ο κακός ο καθηγητής και η λίστα δεν τελειώνει ποτέ .

    1 Not allowed! Not allowed!
    Το καλό θα νικήσει ...

  8. #36
    Μέλος Το avatar του χρήστη Xarry
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.524

    Προεπιλογή

    Εκνευριζομαι πολυ σαν φοιτητης και εγω οταν σε τετοια θεματα αντι να βοηθησεις τονα λλο καθεσαι και τον κραζεις. αμα δε γουσταρεις να βοηθησεις μην γραψεις τιποτα και ασε τον αλλο να πληρωσει ενα καρο λεφτα για μια λυμμεη ασκηση. Αν θες να βοηθησεις ξοδεψε λιγο απο το χρονο σου και κανε το.

    Μυαλο δε θα βαλεις λεγωντας ασε τις βολτες τα ποτα τα κινητα κλπ, ισα ισα.

    Καποτε το να παρεις πτυχιο σημαινε και σοβαρη επαγγελματικη αποκατασταση. Σημερα σημαινει οτι επιτελους θα μπορεσεις να γραφτεις στον ΟΑΕΔ.

    Οσο για τους καθηγητες τεραστιο κεφαλαιο. Θα αναφερω 2 χαρακτηριστικα παραδειγματα στη σχολη μου.

    Περιπτωση Α.
    Εχει φτιαξεη ολη την υλη σε 15-20 ασκησεις που μερικες τις δινει μαζι με τις λυσεις και το μονο που αλλαζει ειναι η εκφωνιση και τα αριθμητικα δεδομενα.

    Περιπτωση Β.
    Εχει διαιρεσει την υλη σε 100 ασκησεις με 500 υποερωτηματα το καθενα ωστε να μην ξεφυγει το παραμικρο απο την υλη και σε καθε εξεταστικη φτιαχνει 4-6 ομαδες διαφορετικων θεματων για να μην υπαρχει αντιγραφη και ως αποτελεσμα οι μισες απο τις ομαδες εχουν λαθη στην διατυπωση η ελλειπη δεδομενα γιατι ο κυριος η η κυρια αναλωνεται στο να χωρισεις τις ομαδες μη βλεπωντας τι γραφει.


    Μαντεψτε ποιανου το μαθημα "ξερουν" οι φοιτητες.

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #37
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Φαντάσου τους καθηγητές σαν προπονητές σε ποδοσφαιρική ομάδα. Αν οι παίκτες είναι δ Εθνικής στην α δεν μπορούν να παίξουν όσο καλοί προπονητές και να είναι. Τούς παίρνει το κύμα.

    Υγεία ο σωστός προπονητής θα προσπαθήσει να στήσει την ομάδα για δ Εθνική και όπου φτάσει .ο λάθος επιμένει να παίζει συστήματα α κατηγορίας.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  10. #38
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xarry Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκνευριζομαι πολυ σαν φοιτητης και εγω οταν σε τετοια θεματα αντι να βοηθησεις τονα λλο καθεσαι και τον κραζεις. αμα δε γουσταρεις να βοηθησεις μην γραψεις τιποτα και ασε τον αλλο να πληρωσει ενα καρο λεφτα για μια λυμμεη ασκηση. Αν θες να βοηθησεις ξοδεψε λιγο απο το χρονο σου και κανε το.
    Συμφωνώ, αλλά δεν είναι όλα ίσα και όμοια.
    Στο παραπάνω παράδειγμα τι είναι καλύτερο?
    Να τον κράξω μπας και καταλάβει το μέγεθος και την σοβαρότητα της έλλειψης που έχει και διαβάσει ή έστω δεν χώσει τα χέρια του και κάνει ανεπανόρθωτη ζημία?
    Να του πω την λύση για να βγει αδειούχος ηλεκτρολόγος που δεν ξέρει τι είναι το βραχυκύκλωμα?
    Να μην του πω τίποτα και να το βρει από κάπου αλλού?

    Στην δικιά μου σχολή πάντως σε 1 μάθημα η καθηγήτρια επί πόσα χρόνια βάζει 4 από 8 ασκήσεις, ίδια νούμερα, ίδια εκφώνηση, λυμένες στην τάξη. 300 άτομα περίμενε και πήγαμε 30.

    Και ένα ακόμη παράδειγμα, το μάθημα που χρωστάνε οι περισσότεροι φοιτητές στην σχολή μου, μΕ.
    Το είχε δύσκολο, ποσοστό επιτυχίας 10 άτομα.
    Το έκανε εύκολο, ποσοστό επιτυχίας 10 άτομα.
    Ε μας είπε αφού έτσι και αλλιώς 10 θα περάσουν ας μάθουν κάτι παραπάνω αυτοί οι 10 και δεν έχει άδικο. Τι πρέπει να κάνει? Να αλλάξει το μάθημα και αντί για μΕ να εξηγεί πως ανάβει 1 led και τι είναι το βραχυκύκλωμα? Έχει αλλάξει 45 τρόπους διδασκαλίας, μέχρι και online ιδιαίτερα κάνει!
    *(Μόνο 10 άτομα πάνε στις θεωρίες όμως...)

    Να καταστρέψουμε όσους προσπαθούν επειδή η πλειονότητα είναι αδιάφοροι (όχι αδύναμοι!) και για όλα λέει "και που θα μου χρειαστεί αυτό?" και κοιτάει πως θα πάρει πτυχίο...

    4 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fire Doger : 19-11-17 στις 19:59

  11. #39
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Επίσης υπάρχει το άλλο φαινόμενο, ο καθηγητής της ηλεκτροτεχνίας να δινει σημειωσεις ασκησεις απλες ή εστω απλες προς το λίγο προχωρημένες, στην ταξη να λυνει θεματα με 1-2 κλαδους που απαιτουν 2-3 κανονες ωμ και 1 ή αντε 2 το πολυ κανονες kircoff και βγαινει αποτέλεσμα και στην τελικη εξεταση σου πεταει ενα ψαγμενο θηριο ασκηση που λύνεται με συγκεκριμένη πορεία βηματων σε μιση ωρα, και αν ακολουθησεις διαφορετικα βηματα θα τη λύσεις παλι αλλα θα σου παρει 2 ωρες και θα μεινουν οι υπολοιπες ασκησεις αλυτες.
    Και μην ξεχναμε οτι οσο απλη και βατη ειναι η ηλεκτροτεχνια μπορουμε ανετα να φτιαξουμε ενα κυκλωμα με 20 διαφορετικους βροχους-ρευματα και κατσε λύνε το ολο το βραδυ χωρις κομπιουτερακι οπως απαιτουν ορισμενοι καθηγητες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #40
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fire Doger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ, αλλά δεν είναι όλα ίσα και όμοια.
    Στο παραπάνω παράδειγμα τι είναι καλύτερο?
    Να τον κράξω μπας και καταλάβει το μέγεθος και την σοβαρότητα της έλλειψης που έχει και διαβάσει ή έστω δεν χώσει τα χέρια του και κάνει ανεπανόρθωτη ζημία?
    Να του πω την λύση για να βγει αδειούχος ηλεκτρολόγος που δεν ξέρει τι είναι το βραχυκύκλωμα?
    Να μην του πω τίποτα και να το βρει από κάπου αλλού?

    Στην δικιά μου σχολή πάντως σε 1 μάθημα η καθηγήτρια επί πόσα χρόνια βάζει 4 από 8 ασκήσεις, ίδια νούμερα, ίδια εκφώνηση, λυμένες στην τάξη. 300 άτομα περίμενε και πήγαμε 30.

    Και ένα ακόμη παράδειγμα, το μάθημα που χρωστάνε οι περισσότεροι φοιτητές στην σχολή μου, μΕ.
    Το είχε δύσκολο, ποσοστό επιτυχίας 10 άτομα.
    Το έκανε εύκολο, ποσοστό επιτυχίας 10 άτομα.
    Ε μας είπε αφού έτσι και αλλιώς 10 θα περάσουν ας μάθουν κάτι παραπάνω αυτοί οι 10 και δεν έχει άδικο. Τι πρέπει να κάνει? Να αλλάξει το μάθημα και αντί για μΕ να εξηγεί πως ανάβει 1 led και τι είναι το βραχυκύκλωμα? Έχει αλλάξει 45 τρόπους διδασκαλίας, μέχρι και online ιδιαίτερα κάνει!
    *(Μόνο 10 άτομα πάνε στις θεωρίες όμως...)

    Να καταστρέψουμε όσους προσπαθούν επειδή η πλειονότητα είναι αδιάφοροι (όχι αδύναμοι!) και για όλα λέει "και που θα μου χρειαστεί αυτό?" και κοιτάει πως θα πάρει πτυχίο...
    Στην προκειμενη περιπτωση το παλικαρι που ρωταει να μαθει δεν ειναι αδιαφορος,ισως δεν εχει μπει στον τρυπακι ποτε να ανοιξει βιβλιο.

    Για την καθηγητρια που αναφερεις ειναι αρκετα περιπλοκο το θεμα.Εχει υλικο επιπεδου γυμνασιου,μπαινουν φοιτητες απο πανελληνιες με ποσο?11? 10? Πρακτικα και θεωρητικα δεν μπορουν να παρακαολουθησουν.Αρα δεν θα επρεπε να περνανε στην σχολη με αυτους τους βαθμους?

    1 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Χαρακιά σε λυχνία.Βοήθεια!!!
    By gregpro in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-15, 12:57
  2. Μία μικρή βοήθεια για μία SMD
    By megasmorf in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-11, 17:51
  3. Ηλεκτροτεχνία
    By sakissalonika in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-11, 23:38
  4. Βοήθεια σε μία άσκηση...
    By petrostip in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-10, 21:31
  5. Μία μικρή βοήθεια
    By nicklie in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-05, 22:23

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας