Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Κίνηση κατόπτρου από διαφορετικούς δέκτες

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή Κίνηση κατόπτρου από διαφορετικούς δέκτες

    Καλησπέρα,
    Θέλω να κάνω μια δορυφορική εγκατάσταση, ερασιτεχνική για ελεύθερα κανάλια αλλά και να βλέπω όποιον δορυφόρο πιάνει το κάτοπτρο. Θα χρησιμοποιήσω ένα μοτέρ usals για ευκολία. Το πρόβλημα είναι ότι θέλω να στείλω το σήμα σε 4 πρίζες (δέκτες) ενώ θέλω και οι 4 από αυτούς να έχουν τη δυνατότητα να κινούν το μοτέρ όπως επίσης και να βλέπουν ταυτόχρονα. Η ερώτησή μου είναι η εξής: Πώς θα το κάνω αυτό; Είναι τόσο απλό, όπως να βάλω ένα splitter 1:4 που να δέχεται ένα σήμα από το μοτέρ και να καταλήγει σε 4 πρίζες ή είναι ακόμα πιο περίπλοκο; Έχει τύχει σε κανένα αυτή η περίπτωση; Αν δεν γίνεται αυτό που θέλω να κάνω, υπάρχει περίπτωση να δουλέψει ένα quad lnb από το οποίο η μια έξοδος θα είναι για τον δέκτη που θα κινεί το μοτέρ, ενώ οι υπόλοιπες 3 απλά θα δέχονται το σήμα από την εκάστοτε θέση του κατόπτρου; Αν ναι, οι δέκτες θα δουλεύουν ή όταν αλλάζει το κάτοπτρο θέση από τον κεντρικό δέκτη και ένας άλλος δέκτης ανοίξει θέλει πάλι συντονισμό στη νέα θέση;
    Ευχαριστώ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Μηνύματα
    607

    Προεπιλογή

    Το πιάτο μπορείς να το κουνήσεις μόνο απο έναν δέκτη. Λύσεις τύπου splitter δεν παίζουν στα δορυφορικά. Ο κάθε δέκτης στέλνει τόσο τάσεις όσο και παλμούς στο LNB για να επιλέξει την πόλωση και την συχνότητα του τοπικού ταλαντωτή. Οπότε το μόνο βέβαιο με το spliter είναι ότι θα βλέπεις άλλα αντι άλλων, ΑΝ βλέπεις καθόλου.
    Σε κάθε περίπτωση θα χρειαστείς ένα quad LNB.
    Την κάθοδο ενός δέκτη μπορείς φυσικά να την συνδέσεις με το μοτέρ και απο εκεί να συνδέσεις στην μια έξοδο του Quad. Εννοείτε ότι όλοι οι δέκτες θα πρέπει να έχουν προσυντονισμένα όλα τα κανάλια απο όλους τους δορυφόρους που μπορείς να πιάσεις, οπότε οι άλλοι ιδιοκτήτες απλά θα κάνουν ζαπινγκ μέχρι να πιάσουν κάποιο κανάλι. Το αν θέλει κάποιος δέκτης ξανά συντονισμό εξαρτάτε απο τον δέκτη, οι σοβαροί πάντως δεν έχουν ανάγκη κάτι τέτοιο.

    Πάντως σε τέτοιες περιπτώσεις, ειδικά αν οι δέκτες είναι σε διαφορετικές ιδιοκτησίες, είναι πολύ δύσκολο να βγάλεις άκρη. Καλύτερα να βάλεις ένα κινητό πιάτο για εσένα και ένα σταθερό για τους υπόλοιπους και να ησυχάσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Mastroxalastis / Μαστροχαλαστής
    https://www.youtube.com/channel/UCOWjSR-OOc-ZBCT61EX_lJg

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα Νίκο και ευχαριστώ για την απάντηση. Η εγκατάσταση θα είναι σε ιδιόκτητη οικία απλά επειδή κάποιες ώρες μπορεί να είμαι σε κάποιο συγκεκριμένο δωμάτιο απλά έλεγα μήπως είναι εύκολο να αλλάζω το μοτέρ από εκεί που θα βρίσκομαι. Απ'ο,τι κατάλαβα αν είμαι στον 'δέκτη 3' και θέλω να δω ένα κανάλι από άλλο δορυφόρο, θα πάω στον κεντρικό δέκτη και θα αλλάξω από εκεί το μοτέρ και έπειτα θα γυρίσω πάλι στον 'δέκτη 3' και θα βάλω το κανάλι. Η αρχική ρύθμιση θα είναι και με τους 4 δέκτες η ίδια στην παροχή που συνδέεται στο μοτέρ απλά μετά θα πάνε στο χώρο τους;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.329

    Προεπιλογή

    Καλημέρα. Εγώ παλιά σε παρόμοια περίπτωση στο πατρικό μου με 4 τηλεοράσεις έχω βάλει Έναν δέκτη σε κεντρικό σημείο (καλώδια), διαμορφωτή a/v και 4 αναμεταδότες του σήματος του τηλεκοντρόλ του δορυφ.δέκτη. ( πλέον κυκλοφορούν και διαμόρφωτές hdmi σε ψηφιακό κανάλι TV για καλύτερη ποιότητα).
    Απλά μια σκέψη....

    Στάλθηκε από ένα κινητό που χρησιμοποιεί Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    γιατι δεν βαζεις 4 lnb με εναν μικτη .Οικονομικοτερο θα σου βγει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Μηνύματα
    607

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Elias97 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα Νίκο και ευχαριστώ για την απάντηση. Η εγκατάσταση θα είναι σε ιδιόκτητη οικία απλά επειδή κάποιες ώρες μπορεί να είμαι σε κάποιο συγκεκριμένο δωμάτιο απλά έλεγα μήπως είναι εύκολο να αλλάζω το μοτέρ από εκεί που θα βρίσκομαι. Απ'ο,τι κατάλαβα αν είμαι στον 'δέκτη 3' και θέλω να δω ένα κανάλι από άλλο δορυφόρο, θα πάω στον κεντρικό δέκτη και θα αλλάξω από εκεί το μοτέρ και έπειτα θα γυρίσω πάλι στον 'δέκτη 3' και θα βάλω το κανάλι.
    Σωστά.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Elias97 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αρχική ρύθμιση θα είναι και με τους 4 δέκτες η ίδια στην παροχή που συνδέεται στο μοτέρ απλά μετά θα πάνε στο χώρο τους;
    Σε έχασα λιγάκι. Κάθε δέκτης πρέπει να έχει την δική του αποκλειστική κάθοδο (καλώδιο) απο το LNB προς αυτόν. Τουλάχιστον αυτό είναι το σωστό.
    Όταν κάνεις την εγκατάσταση, θα στρέψεις το πιάτο σε έναν δορυφόρο και θα βάλεις όλους τους δέκτες να σκανάρουν. Μετά στον επόμενο δορυφόρο, ξανά σκανάρισμα, κοκ για όλους τους δορυφόρους που πιάνει το πιάτο σου, ώστε να έχουν όλοι τα κανάλια απο όλους τους δορυφόρους.
    Εναλλακτικά αν έχεις κάποιο δέκτη linux, θα μπορούσες να σκανάρεις μόνο σε έναν δέκτη όλα τα κανάλια απο όλους τους δορυφόρους και μετά να αντιγράψεις τα αρχεία των ρυθμίσεων στους υπόλοιπους)

    Πάντως νομίζω ότι μόνο χρόνο και χρήμα θα ξοδέψεις έτσι όπως το σκέφτεσαι. Καλύτερα την λύση που είπε ο Μιχάλης ποιο πάνω. Βάλε έναν αναμεταδότη που να έχει και αναμετάδοση του σήματος του τηλεκοντρόλ και κάνε την δουλειά σου... 4 δέκτες, καλώδια, κινητό πιάτο... μπελάδες ψάχνεις...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Mastroxalastis / Μαστροχαλαστής
    https://www.youtube.com/channel/UCOWjSR-OOc-ZBCT61EX_lJg

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nkarama για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (31-05-17)

  8. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Ωραία παιδιά ευχαριστώ πολύ, αυτό με τους αναμεταδότες δεν το είχα σκεφτεί αλλά θα το ψάξω, θα δοκιμάσω και ό,τι γίνει...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.365

    Προεπιλογή

    Ηλία η καλλίτερη λύση είναι αυτή που σου προτείνει ο Μιχάλης έχω κάνει αρκετές τέτοιες εγκαταστάσεις ο δέκτης μπορεί να είναι σε ένα δωμάτιο π.χ. σαλόνι και απο εκεί με ένα διαμορφωτή μπορείς να δίνεις σε όλο το σπίτι μέσω της εγκατάστασης της κεντρικής κεραίας και ο τηλεχειρισμός μπορεί να είναι ενσύρματος (μέσω των καλωδίων κεντρικής) ή και ασύρματος. Διαμορφωτή μπορείς να βάλεις kai ΗD απλά χρειάζεσαι και ένα δεύτερο καλώδιο επιστροφή απο το σημείο του δέκτη μέχρι τον ενισχυτή της κεντρικής (γίνεται και με ένα καλώδιο αλλά δύσκολη ιστορία και κακή ποιότητα εικόνας αν βάλεις αναλογικό διαμορφωτή) αλλά μπορείς να βάλεις τον δέκτη δίπλα στο κεντρικό ενισχυτή. Όπως είπα και πιο πάνω έχω κάνει αρκετές τέτοιες εγκαταστάσεις και HD και πάνε πολύ καλά είναι σαν να έχεις το δορυφορικό δέκτη όποιο σημείο θέλεις και κάνεις τα πάντα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (31-05-17)

  11. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Στο σπίτι μου επειδή οι ενδιαφέροντες δορυφόροι δ;eν είναι άπειροι έκανα μια εγκατάσταση με 4 κάτοπτρα και τα ανάλογα switch

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Κίνηση με κινητήρα τρυπανιού
    By modelist98 in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-16, 09:21
  2. Υποβρύχια κίνηση
    By tao in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-16, 14:42
  3. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-14, 12:58
  4. μοτέρ με παλινδρομική κίνηση
    By αρέτιος in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 85
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-14, 09:22
  5. κίνηση με αέρα κοπανιστό;
    By taxideytis in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-12, 15:06

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας