Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 14 από 14

Θέμα: Τι να προτιμήσω smd ή standard μεγέθους εξαρτήματα; Ποιές οι διαφορές τους;

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη yanis
    Όνομα
    ΓΙΑΝΝΗΣ
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    323

    Προεπιλογή

    THT : Βρίσκεις ευκολα υλικά στην αγορα
    Δεν τα χανεις ευκολα
    κάνεις δοκιμαστικά κυκλωματα σε ραστερ
    οι κολλησεις σε πλακέτα γίνονται πιο ευκολα.

    τα smt χρησιμευουν
    σε πλακέτες με περιορισμένες διαστάσεις.
    σε παραγογές που θές να αποφύγεις το ανθρώπινο λάθος (τοποθέτηση κάνουν οι μηχανές)
    σε παραγωγές που θές να μειώσεις το κόστος παραγωγής.
    σε παραγωγές που θές να έχεις καλύτερο έλεγχο αποτελεσμάτων (με ΑΟΙ)
    σε πλακέτες όπου πρόσπαθείς να είναι σε κοντινή απόσταση τα υλικά.

    ίσως υπάρχουν κ άλλοι λόγοι, αλλα νομίζω πως εφ όσον όπως είπες είσαι αρχάριος, λογικό είναι να κάνεις λάθη οπότε θα σου πρότεινα ΤΗΤ.
    και στην πορεία... η εξέλιξη σου θα σε οδηγήσει να δοκιμάσεις και SMT υλικα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Άκης
    Εγγραφή
    May 2017
    Περιοχή
    αθήνα
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fire Doger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν λες αρχάριος? Χομπίστας ή Φοιτητής?
    Μην τα φοβάσαι, μάθε smd. 0603 με γυμνό μάτι κολλάς. Απλώς μην πιεις 1 λίτρο καφέ πριν
    Όταν προσπαθούσα να μάθω ότι χαλασμένη πλακέτα έβρισκα τα ξεκολλούσα και τα ξανακολλούσα για να βρω τι με βολεύει.
    Μέχρι και συγκεκριμένο τσιμπιδάκι θέλω, αν μου δώσεις άλλο ούτε να τα πιάσω δεν μπορώ, είναι μέχρι να βρεις τι σου ταιριάζει.

    *Τι πρόγραμμα δουλεύεις?
    Χομπίστας είμαι. Εχω τελειώσει σχολή πληροφορικής και έχουμε κάνει λίγα πράγματα ηλεκτρονικών. Προς το παρών το ψάχνω μόνος. Έχω διάφορα πράγματα στο μυαλό μου που θέλω να φτιάξω. Προς το παρών όλα με arduino αφού το προγραμματιστικό κομμάτι είναι αρκετά οικείο σε εμένα. το Project που ασχολούμαι τώρα είναι να φτιάξω πλακέτα που θα βάλω στο scooter μου για να έχω φως κάτω από την σέλα, Να ανάβει σταδιακά με PWM να ελέγχει την φωτεινότητα για το αν είναι μέρα ή νύχτα και ανάλογα να ανάβει ή όχι(μπορεί να σας ακούγεται απλό αλλά μην ξεχνάτε ότι είμαι αρχάριος ακόμα ). Όπως καταλαβαινεται ο χώρος μου είναι περιορισμένος κάτω από την σέλα και ότι μπορώ να γλιτώσω καλό είναι. Άν και ένα πρόχειρο σχέδιο που έφτιαξα στο eagle cad μου βγήκε αρκετά μικρό με όλα τα εξαρτήματα να είναι THT. Θα χρησιμοποιήσω τον μικρο ελεγκτή attiny85 που μπορώ εύκολα να τον προγραμματίσω με τον arduino. Πώς σας ακούγεται η σκέψη μου? Το ξέρω οτι είναι πολύ κακό για το τίποτα αλλά θέλω να φτιάξω κάτι όμορφο. Και επειδή θέλω να το κρατήσω πολλά πολλά χρόνια το μηχανάκι αυτό, θέλω και να το φτιάξω σωστά να μην χαλάσει όσα χρόνια και αν το κρατήσω.
    Πώς σας ακούγεται η σκέψη μου;

    2 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον bluedr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    SRF (02-06-17)

  4. #13
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.614

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bluedr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χομπίστας είμαι. Εχω τελειώσει σχολή πληροφορικής και έχουμε κάνει λίγα πράγματα ηλεκτρονικών. Προς το παρών το ψάχνω μόνος. Έχω διάφορα πράγματα στο μυαλό μου που θέλω να φτιάξω. Προς το παρών όλα με arduino αφού το προγραμματιστικό κομμάτι είναι αρκετά οικείο σε εμένα. το Project που ασχολούμαι τώρα είναι να φτιάξω πλακέτα που θα βάλω στο scooter μου για να έχω φως κάτω από την σέλα, Να ανάβει σταδιακά με PWM να ελέγχει την φωτεινότητα για το αν είναι μέρα ή νύχτα και ανάλογα να ανάβει ή όχι(μπορεί να σας ακούγεται απλό αλλά μην ξεχνάτε ότι είμαι αρχάριος ακόμα ). Όπως καταλαβαινεται ο χώρος μου είναι περιορισμένος κάτω από την σέλα και ότι μπορώ να γλιτώσω καλό είναι. Άν και ένα πρόχειρο σχέδιο που έφτιαξα στο eagle cad μου βγήκε αρκετά μικρό με όλα τα εξαρτήματα να είναι THT. Θα χρησιμοποιήσω τον μικρο ελεγκτή attiny85 που μπορώ εύκολα να τον προγραμματίσω με τον arduino. Πώς σας ακούγεται η σκέψη μου? Το ξέρω οτι είναι πολύ κακό για το τίποτα αλλά θέλω να φτιάξω κάτι όμορφο. Και επειδή θέλω να το κρατήσω πολλά πολλά χρόνια το μηχανάκι αυτό, θέλω και να το φτιάξω σωστά να μην χαλάσει όσα χρόνια και αν το κρατήσω.
    Πώς σας ακούγεται η σκέψη μου;
    Ωραία, ξεκινάς με πρότζεκτ "Μικροελεγκτής σε Μηχανάκι"!
    Καλό κουράγιο!
    Καλύτερα να διαβάσεις πριν ξεκινήσεις όλα αυτά:
    https://www.google.gr/search?site=&s...04.a9XExqh7WiU

    Αν δεν τα διαβάσεις από πριν, θα τα διαβάσεις μετά γιατί η πλακέτα σου θα παίζει μια χαρά στον πάγκο αλλά όχι πάνω στο μηχανάκι.

    1 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  5. #14
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Άκης
    Εγγραφή
    May 2017
    Περιοχή
    αθήνα
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία, ξεκινάς με πρότζεκτ "Μικροελεγκτής σε Μηχανάκι"!
    Καλό κουράγιο!
    Καλύτερα να διαβάσεις πριν ξεκινήσεις όλα αυτά:
    https://www.google.gr/search?site=&s...04.a9XExqh7WiU

    Αν δεν τα διαβάσεις από πριν, θα τα διαβάσεις μετά γιατί η πλακέτα σου θα παίζει μια χαρά στον πάγκο αλλά όχι πάνω στο μηχανάκι.
    Τέλεια δεν με κυνηγάει κανένας έχω χρόνο και διάθεση! γιατί να μην δουλεύει όμως? θα ψάξω αυτό που μου έστειλες ευχαριστώ!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-14, 08:41
  2. Προγραμματισμός Standard HX190
    By genesis in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-12-11, 15:53
  3. Θέλω να φτιάξω προσωπικό site. Ποιόν να προτιμήσω?
    By Stergios_[.gr] in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-07-10, 02:06
  4. Μαθήματα από τους μεγάλους....
    By KOKAR in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-09, 10:11
  5. Εξαρτήματα σε SMD...
    By Lykos1986 in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-07, 00:57

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας