Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 14

Θέμα: Τι να προτιμήσω smd ή standard μεγέθους εξαρτήματα; Ποιές οι διαφορές τους;

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Άκης
    Εγγραφή
    May 2017
    Περιοχή
    αθήνα
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή Τι να προτιμήσω smd ή standard μεγέθους εξαρτήματα; Ποιές οι διαφορές τους;

    Καλημέρα σε όλους! Είμαι αρχάριος και έχω μια απορία. Φτιάχνω ένα project με arduino και η απορεία μου είναι η εξής. Ποιά η διαφορά των smd με τα εξαρτήματα standard μεγεθους (through hole); και φυσικά δεν μιλάω για το εμφανισιακά κομμάτι;
    Έχουν τον ίδιο χρόνο ζωής μεταξύ τους; Και αν ναι για πιο λόγο χρησιμοποιούντε ακόμα τα εξαρτήματα through hole για τα οποία υπάρχουν αντίστοιχα smd ίδιας τιμής; Δεν ξέρω αν είναι χαζή η ερώτηση μου αλλά όπως προείπα δεν έχω αρκετή εμπορία, και θέλω να φτιάξω ένα κύκλωμα όσο πιο ποιοτικό γίνεται που να αντέχει στον χρόνο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Καλως ήρθες στο φόρουμ !
    Τα ΤΗΤ ειναι για κατασκευες που δεν σε νοιάζει το μεγάλο μέγεθος , γενικά για μικρή παραγωγή , και ειναι πιο ευκολα για χομπιστες .
    Οταν πας σε μεγαλες παραγωγές , τα SMD επειδή ειναι μικρότερα , φτηνότερα , δεν θελουν τρύπες , συσκευάζονται σε ρολλα , συναρμολογούνται απο μηχανές σε μεγάλες ταχύτητες
    και για αλλους λογους που μπορει να μου ξεφεύγουν ... κατεβάζουν το κόστος παραγωγής του τελικού προιόντος και προτιμούνται

    3 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aktis : 01-06-17 στις 17:49

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον aktis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (02-06-17)

  4. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Άκης
    Εγγραφή
    May 2017
    Περιοχή
    αθήνα
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aktis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλως ήρθες στο φόρουμ !
    Τα ΤΗΤ ειναι για κατασκευες που δεν σε νοιάζει το μεγάλο μέγεθος , γενικά για μικρή παραγωγή , και ειναι πιο ευκολα για χομπιστες .
    Οταν πας σε μεγαλες παραγωγές , τα SMD επειδή ειναι μικρότερα , φτηνότερα , δεν θελουν τρύπες , συσκευάζονται σε ρολλα , συναρμολογούνται απο μηχανές σε μεγάλες ταχύτητες
    και για αλλους λογους που μπορει να μου ξεφεύγουν ... κατευάζουν το κόστος παραγωγής του τελικού προιόντος και προτιμούνται
    Καλώς σας βρήκα. Ποιοτικά και σε αντοχή στο χρόνο είναι τα ίδια όμως;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    η αντοχή στον χρόνο εξαρτάτε από την σωστή σχεδίαση και την χρήση κατάλληλων υλικών. πχ μια αντίσταση δεν παθαίνει τίποτα όσα χρόνια και αν περάσουν. άν όμως εσύ βάλεις μια οριακά στα βατ που θα πρέπει να διαχειρίζεται και αυτή δουλεύει μόνιμα σε υψηλές θερμοκρασίες τότε σίγουρα κάποια στιγμή θα πεθάνει. γενικά όταν η μελέτη του κυκλώματος και η επιλογή των εξαρτημάτων γίνετε οριακά στην λειτουργία του κυκλώματος τότε είναι σίγουρο ότι κάποια στιγμή θα έχουμε ζημία. και στρατιωτικών προδιαγραφών να βάλεις εξαρτήματα θα καταφέρεις να επιμηκύνεις λίγο την ζωή του κυκλώματος αλλά όχι να κρατήσει για πάντα.

    5 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  6. #5
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Μπορείς να βάλεις και aerospace αλλά θα πρέπει να βγεις μαζί με την οικογένεια σου στο κλαρί για να πληρώσετε 5 αντιστάσεις

    3 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.614

    Προεπιλογή

    Κοννεκτορες και βυσματα να προτιμησεις through hole (εχουν μεγαλυτερη αντοχη στις μηχανικες καταπονησεις).

    Στις αντιστασεις να ελεγξεις την ισχυ τους οπως ανεφερε κι ο Λεπουρας.

    Για μεμονωμενα κομματια και για πλακετες που δεν πιεζεσαι απο χωρο μπορεις να βαλεις through hole (αντεχουν περισσοτερο σε μηχανικη καμψη της πλακετας). Οι κολλησεις γινονται πιο ευκολα και μπορεις να εκμεταλλευτεις τα ιδια τα ποδαρακια της αντιστασης για ορισμενα vias ή να περασεις και χαλκοδιαδρομες κατω απο αντιστασεις (αυτα σε περιπτωση που κατασκευασεις μονος σου την πλακετα).

    Αν στειλεις την πλακετα για παραγωγη και συναρμολογηση εξω τοτε να προτιμησεις smd υλικα (η σημειωση για τουςthrough hole κονεκτορες ισχυει και σε αυτη την περιπτωση).

    Τα στρατιωτικων και aerospace προδιαγραφων εξαρτηματα αντεχουν περισσοτερο σε διαφορετικες συνθηκες θερμοκρασιας, πιεσης, υγρασιας και ακτινοβολιας περα απο το περιβαλλον οπου ενας ανθρωπος ζει ανετα!

    Αν θες αντοχη στο χρονο, να μη βαλεις κανεναν πυκνωτη ηλεκτρολυτικο αλλα να προτιμησεις κεραμικους (οι οποιοι εχουν αυξημενο κοστος και μεγεθος οταν μεγαλωνει η χωρητικοτητα τους).

    1 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  8. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Άκης
    Εγγραφή
    May 2017
    Περιοχή
    αθήνα
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ όλους! μου τα κάνατε ξεκάθαρα στο μυαλό μου!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Στο θέμα αντοχής δεν διαφέρουν.
    Επειδή όμως είσαι αρχάριος, φτιαξ' το με through hole.
    Κι όταν μάθεις σιγά σιγά (ή και γρήγορα γρήγορα ) πας στα smd.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Όταν λες αρχάριος? Χομπίστας ή Φοιτητής?
    Μην τα φοβάσαι, μάθε smd. 0603 με γυμνό μάτι κολλάς. Απλώς μην πιεις 1 λίτρο καφέ πριν
    Όταν προσπαθούσα να μάθω ότι χαλασμένη πλακέτα έβρισκα τα ξεκολλούσα και τα ξανακολλούσα για να βρω τι με βολεύει.
    Μέχρι και συγκεκριμένο τσιμπιδάκι θέλω, αν μου δώσεις άλλο ούτε να τα πιάσω δεν μπορώ, είναι μέχρι να βρεις τι σου ταιριάζει.

    *Τι πρόγραμμα δουλεύεις?

    1 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Κατόρθωσε να δουλέψει έστω και για ένα λεπτό και μετά δες την αιωνιότητα και την νανοποίηση του!

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον MacGyver για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nestoras (01-06-17), picdev (01-06-17), vasilllis (02-06-17)

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-14, 08:41
  2. Προγραμματισμός Standard HX190
    By genesis in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-12-11, 15:53
  3. Θέλω να φτιάξω προσωπικό site. Ποιόν να προτιμήσω?
    By Stergios_[.gr] in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-07-10, 02:06
  4. Μαθήματα από τους μεγάλους....
    By KOKAR in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-09, 10:11
  5. Εξαρτήματα σε SMD...
    By Lykos1986 in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-07, 00:57

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας