Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 32

Θέμα: 12V LED Strip 5630 τραβάει 18W αντί 43W

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη sotron1
    Όνομα
    Σωτήρης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Αθήνα, Περιστέρι.
    Μηνύματα
    950

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την ταινία αυτή την πήρα για να δω αν βολεύει για φως σε καθρέπτη (για μακιγιάζ), ώστε να δω τι φως βγάζει και αν ενοχλεί στα μάτια ή αν την κολλήσεις λίγο σε γωνία είναι εντάξει, αν με δύο κάθετες λωρίδες δεξιά και αριστερά από τον καθρέπτη είναι ΟΚ ή αν κάνει τίποτα σκιές και πρέπει να μπει και στην πάνω μεριά (ή ακόμα και γύρο-γύρο), πόσο ρεύμα τραβάνε και τι driver θα χρειαστούν, αν χρειάζονται κάποιου είδους ψήκτρα ή όχι, κτλ.
    Οπότε θα γίνει μία από αυτές τις μέρες δοκιμή, όταν έχει χρόνο η ενδιαφερόμενη, και τότε θα δω πόση θερμοκρασία ανεβάζουν.

    Γιατί αγόρασες από Κίνα, την στιγμή που εδώ στην Ελλάδα είναι καλές και φτηνές ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    1.014

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotron1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί αγόρασες από Κίνα, την στιγμή που εδώ στην Ελλάδα είναι καλές και φτηνές ;

    για βάλε site που τις έχει φτηνά εδώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη katmadas
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.927

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από p270 Εμφάνιση μηνυμάτων
    για βάλε site που τις έχει φτηνά εδώ
    Δεν θα τις επερνε 5 αλλα κανα 10ρικο αλλα δεν θα περιμενε ενα μηνα.
    Και μετα να ξεσηκωνεις τον πωλητη για ενα ταληρο δεν το βρισκω σωστο.
    Αλλωστε πειραμα εκανε ο φιλος και δοκιμασε να αγορασει κατι φθηνο απο εξω.
    Εγω εχω κανει πολλα τετοια πειραματα για να βρω αξιοπιστους πωλητες.
    Δηλαδη τι να εκανα μανουρα σε ολους για να επερνα πισω τα λεφτα? Και ειδικα τα 5 ευρω?

    Το θεωρω λαθος αλλα αυτη ειναι η δικια μου γνωμμη. Δεν θελω να ερθω σε αντιπαραθεση με κανεναν.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Καλοκαιρι ειναι αν ετσι νιωθεις....
    www.oramasolutions.com

    Linkedin

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη sotron1
    Όνομα
    Σωτήρης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Αθήνα, Περιστέρι.
    Μηνύματα
    950

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από p270 Εμφάνιση μηνυμάτων
    για βάλε site που τις έχει φτηνά εδώ
    https://www.ledison.gr/

    https://www.ledokosmos.gr/

    http://www.fanos.gr/eshop/

    https://www.cableworks.gr/ilektronik...llers/outputs/

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sotron1 : 02-06-17 στις 20:22

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.905

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SV1JRT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν, έχουμε και λέμε:
    Τα LED 5630 σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά τους, λειτουργούν στα 3,1V και 100mA.
    Εσύ αγόρασες ένα κομμάτι 3μ από μία ταινία που συνολικά έχει 300 LED, άρα 60 LED στο μέτρο, άρα 180 LED στο κομμάτι που αγόρασες.
    Κάθε segment της ταινίας έχει 3 LED και μία αντίσταση, ΑΡΑ κάθε segment καταναλώνει 12V και 100mA.
    Η ταινία με τα 180 LED που αγόρασες λοιπόν, έχει 60 segment που ΣΥΝΟΛΙΚΑ θα έπρεπε να καταναλώνουν 12V και 6000ma ή 6 Ampere.
    Η ισχύς που ΘΑ κατανάλωνε η ταινία των 3 μέτρων θα ήταν 72 Watts.
    ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ DATASHEET ΤΟΥ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ ΤΩΝ LED.
    Τώρα, με βάση τα παραπάνω, η αντίσταση θα έπρεπε να είναι 27Ω και ΟΧΙ 390Ω (Που στην πραγματικότητα είναι 39Ω γιατί το τρίτο ψηφίο στις αντιστάσεις SMD είναι ο αριθμός των μηδενικών που ακολουθεί μετά τα δύο πρώτα νούμερα).
    Απλά ο κινέζος έβαλε μεγαλύτερη αντίσταση γιατί τα LED που έχει χρησιμοποιήσει είναι από ανώνυμη κινέζικη εταιρεία και θέλει να τα δουλεύει πιο χαλαρά και να "ζήσει" περισσότερο η ταινία.
    ....ΑΥΤΑ
    βαση των δεδομένων που εδωσε ο Σωτηρης ( τα οποία ειναι πολυ σωστά ) μπορείς να δώσεις απο ενα ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό
    ταση μεγαλύτερη απο 12ν σιγα σιγα ετσι ώστε να δεις στα πόσα βολτ σου δεινει τα αναμενόμενα watt

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Να απαντήσω στις τελευταίες ερωτήσεις αλλά συνοπτικά, γιατί δεν με ενδιαφέρει να ανοίξω συζήτηση για το από που θα έπρεπε να ψωνίζεις κτλ:

    Αγόρασα από eBay γιατί πίστευα (λανθασμένα?) ότι είναι πολύ χαμηλότερες οι τιμές και ζήτησα refund για τον ίδιο λόγο που θα ζήταγα αν παράγγελνα ένα κόφτη Facom και μου ερχόταν σαβούρα ή αν πλήρωνα στο βενζινάδικο 30 λίτρα βενζίνη και μου έβαζε 27: για άλλο πράμα πλήρωσα κι άλλο παρέλαβα.

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    1.014

    Προεπιλογή

    κοιτα φτηνα δεν τα λες οταν το led dimer με καλωδιο ο ledokosmos το δινει 4,50 και απο ebay 1.50 ευρω ανωνυμα και τα δυο ε εχει καποια διαφορα

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Απο την ανάλυση του Σωτηρη για πχ PHILIPS LUXEON LED βγαινει 72W στα 3 μέτρα , αλλά ο δικός μας Κινέζος "λεει " 72 " watt στα 5 μέτρα ...
    Δεν αξίζει να ασχολούμαστε με το τι λέει ο Κινέζος ,εδω αλλάζουν μοντέλλο και το πουλάνε με το ίδιο όνομα και το ίδιο κουτί ...
    και μεις ψαχνουμε τα χαρακτηριστικα ...

    Οσο για το πουσάρισμα , ακόμα και αυτα του Σωτήρη πχ λέγανε 150 mA με pulsed λειτουργια , οχι συνεχόμενη . Ειναι πολυ ευκολο να καουν τα led , εχω κανει πειράματα με led απο
    χαλασμένες λάμπες και εχω κάψει αρκετα ... ( εκει που λες δωστου λιγο ακομα να δεις ποσο αντεχει ... παραδίδει το πνευμα ! , ειδικά αμα δεν εχουν καλη ψύξη )

    Εγώ πάντως θα ενδιαφερόμουνα απο περιέργεια να μετρήσω τα lumen /watt ( απόδοση , αυτο ειναι όλα τα λεφτά στο led , εκει ξεχωρίζει μια καλή μάρκα )
    Yπάρχει ενα εργαστήριο φωτομετρίας αντιπροσωπείας LED στον Ασπρόπυργο, πανω στη παλιά εθνική , που κάνει δωρεαν μετρήσεις
    αλλα μου διαφευγει τώρα το όνομα ... αν το ξερει κανένας ας το πεί.
    Δεν ξέρω αν μπορει να γίνει και καμμία χοντροκομμένη μετρηση απο κανα sensor κινητου


    Οσο για το paypal , δεν εχει σημασια οτι κάνει 5 ευρω μόνο , εχει σημασία οτι άλλα λέει και άλλα πουλάει ο κινέζος ,
    αμα δεν ριξει ο αγοραστής την αρνητικη αξιολόγηση θα την πατανε και άλλοι

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aktis : 03-06-17 στις 02:41

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Αν τελικά δεν κάνει η ταινία για την δουλειά που την πήρα, μάλλον θα μπει στην ντουλάπα με την υπόλοιπη "σαβούρα", προς αξιοποίηση σε κάποια στιγμή στο μέλλον...
    KOKAR δεν νομίζω ότι θα φτάσω τα 70W ανεβάζοντας την τάση, πιστεύω ότι θα καούν τα LED πολύ πριν.

    Όσο για το refund, και επειδή μου απάντησε ο Κινέζος "κοίτα αφού τα μεταφορικά για να μου την στείλεις πίσω δεν συμφέρουν, να σου δώσω πίσω 1 λίρα και να είμαστε εντάξει?" και πλέον άνοιξα dispute, σίγουρα δεν είναι για τα 5 ευρώ.
    Είναι γιατί αντί να έχουν πχ μία αγγελία για "αυθεντικά Χ LED, τιμή 20ευρώ" και μία άλλη "LED τύπου-Χ, τιμή 5ευρώ" ή "φανταστικά, υπέροχα, μαγευτικά LED με αλόη, τιμή ΜΟΝΟ 5ευρώ τα 5 χιλιόμετρα, ΠΡΟΛΑΒΕΤΕ !!!", ώστε να ξέρεις τι αγοράζεις, σου λένε "LED Μάρκας Creed/Philips/NASA" και πουλάνε σαβούρα. Αυτό είναι "κομπίνα", δεν υπάρχει άλλος τρόπος να το δεις.
    Αν πας στο συνεργείο για αλλαγή δίσκο-πλατό και σου πει "κοίτα, έχω το καλό με 800ευρώ και το ιμιτασιόν με 300ευρώ, ποιο θες να σου βάλω?" είμαστε εντάξει, επιλέγω αυτό που θέλω για τον Χ/Ψ/Ω λόγο και προχωράμε. Αν όμως πληρώσεις για το "καλό" και σε ένα χρόνο που τα φτύσει ο συμπλέκτης στον ανοίξουν μπροστά σου και σου είχε βάλει τον ιμιτασιόν, σε έκλεψε!

    Τώρα θα μου πεις "ε καλά δεν το κατάλαβες ότι με 5 ευρώ δεν γίνεται να σου πουλάει αυτό που γράφει η αγγελία?", ναι μεν, αλλά είναι 100% δικαίωμά μου να κράξω τον πωλητή αν αυτή είναι η περίπτωση. Αυτός υπόσχεται το ένα και παραδίδει το άλλο. Δηλαδή αν αγοράσω εγώ ημιαγωγό που γράφει επάνω "2N3055"/"LM338"/κτλ, και κάνει μπουμ όταν τον βάλω στην θέση του, φταίω εγώ?

    Ναι εσύ είσαι ας πούμε εύπιστος (για να μην προσβάλω κανέναν) που νομίζεις ότι θα αγοράσεις 50λεπτά/τεμάχιο αυτό που πουλάει η RS/Digikey/Mouser 50ευρώ/τεμάχιο, αλλά είναι και ο πωλητής απατεώνας που πουλάει το εξάρτημα με το "τύπος Χ" γραμμένο επάνω του ενώ είναι τύπου-Ψ. Και τα δύο ισχύουν !!! Απλώς η βλακεία δεν τιμωρείτε δια νόμου

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη selectronic : 03-06-17 στις 11:51

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον selectronic για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (03-06-17)

  11. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κύριοι καλησπέρα,

    Αγόρασα μία τρίμετρη λεντοταινία 5630 12V Warm White, την οποία ο πωλητής την δίνει για 72W/5m άρα ~43W ή ~3.6Α@12V στα 3 μέτρα που πήρα εγώ.
    Κανε μου μια μέτρηση σε παρακαλώ.
    Δώσε 12V ακριβώς στην ταινία σου και με ένα πολύμετρο μέτρησε πόσα Volt έχεις στο τέλος της ταινίας.
    Θέλω να δω την πτώση τάσης κατά μήκος της ταινίας.
    Ευχαριστώ.

    2 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. 12v led strip χρειάζεται regulator?
    By BloodDonor89 in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-16, 12:31
  2. led strip
    By mtzag in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-16, 11:38
  3. led strip 5630 smd
    By Σταύρος Απο in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-15, 01:57
  4. LED STRIP
    By lefteris_gr in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-14, 18:36
  5. led strip στεγανοποιηση
    By lefteris_gr in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-14, 20:50

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας