Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 32

Θέμα: 12V LED Strip 5630 τραβάει 18W αντί 43W

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή 12V LED Strip 5630 τραβάει 18W αντί 43W

    Κύριοι καλησπέρα,

    Αγόρασα μία τρίμετρη λεντοταινία 5630 12V Warm White, την οποία ο πωλητής την δίνει για 72W/5m άρα ~43W ή ~3.6Α@12V στα 3 μέτρα που πήρα εγώ.
    Της δίνω όμως εγώ 12V από απλό τροφοδοτικό (όχι "LED driver"!) έχοντας περιορίσει το ρεύμα στα 3Α και αυτή τραβάει μόνο 1.51Α (άρα ~18W) και με αυτό το συνδυασμό τάσης/ρεύματος ανάβει ΟΚ (δεν έχω εμπειρία με άλλα LED για να ξέρω αν είναι καλή η φωτεινότητα)... Στο περίπου 1 λεπτό που τα είχα στα 12V/1.5Α είχαν αρχίσει να ζεσταίνονται πάντως, λογικό αφού τα είχα ακόμη στο καρούλι χωρίς κάποια ψήκτρα.
    Αν δώσω λίγη τάση παραπάνω, πχ 13V τότε ανεβαίνει και το ρεύμα στα πχ 2Α. Το ξέρω ότι δεν είναι καλό αυτό για τα LED, δοκιμή έκανα.

    Η ταινία κόβεται κάθε 3 LED και στο κάθε κομμάτι εκτός από τα LED έχει μόνο μία αντίσταση "390" που είναι 390Ω φαντάζομαι. Τα LED είναι περίπου 6x3mm σε μέγεθος.

    Και αναρωτιέμαι τώρα εγώ:
    Είναι λογικό να έχω αυτή τη κατανάλωση? Είναι μήπως τα LED "β' διαλογής" ή απλώς έχουν βάλει φτηνότερα/χειρότερα και δεν είναι καν ο σωστός τύπος LED?
    Πέραν αυτού, αφού δεν υπάρχει κάποιο κύκλωμα πάνω στην ταινία, δεν θα πρέπει να περιορίσω εγώ το ρεύμα που τους δίνω (δηλαδή θα καούν αν τα αφήσω να τραβάνε 1.5Α για ώρα)? Όσο κόβω το ρεύμα χαμηλώνει και η φωτεινότητα φυσικά και στα πχ 700mA είναι σαν καντηλάκια...

    Ρωτάω γιατί θα στείλω μήνυμα στον πωλητή ότι είναι μούφα η ταινία και αφού δεν τραβάει τα 43W που θα έπρεπε δεν θα μου δίνει και τα Lumen που πρέπει να βγάζει, αλλά επειδή όπως προείπα δεν έχω εμπειρία με LED ίδιου ή άλλου τύπου για να συγκρίνω την φωτεινότητα, είπα να ανοίξω και το θέμα για να μου πει την γνώμη του και κανένας που ξέρει από LED.

    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!



    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Γιάννη , τις προδιαγραφές δεν τις βγάζει ο πωλητής αλλά το εργοστάσιο .
    Εφόσον το προιόν που πήρες δεν ειναι επώνυμο να έχει σοβαρά χαρακτηριστικά
    το πιθανότερο ειναι να εχεις παρει φτηνότερα led χαμηλότερων προδιαγραφών .

    (αν και τα ακριβά led ειναι αυτα με την μεγάλυτερη απόδοση lumen/watt , τα πιο αποδοτικά ... ,
    εσυ πιθανότατα πηρες αυτα με την μετρια ή κακή απόδοση )

    Ειναι σύνηθες το φαινόμενο δυστυχώς με τους κινέζους να βαπτίζουν το ψάρι κρέας ...
    απο παράβλεψη ως και επίτηδες
    Επειδή αγόρασες απο ebay , μπορεις να πάρεις πιθανόν τα λεφτα σου πίσω ...

    Στην θεση σου θα εκανα dispute στο paypal ( product is not as advertised )

    εγω πάντως ενα μονο μετρο led απο λάμπα επώνυμη 230V Radium RaLEDina αληθινά 900 lm /2700K / 16.5W που έχω
    φωτίζουν τοσο δυνατά που δεν μπορω να το κοιτάξω στα μάτια ...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aktis : 01-06-17 στις 18:23

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κύριοι καλησπέρα,

    Αγόρασα μία τρίμετρη λεντοταινία 5630 12V Warm White, την οποία ο πωλητής την δίνει για 72W/5m άρα ~43W ή ~3.6Α@12V στα 3 μέτρα που πήρα εγώ.
    Της δίνω όμως εγώ 12V από απλό τροφοδοτικό (όχι "LED driver"!) έχοντας περιορίσει το ρεύμα στα 3Α και αυτή τραβάει μόνο 1.51Α (άρα ~18W) και με αυτό το συνδυασμό τάσης/ρεύματος ανάβει ΟΚ (δεν έχω εμπειρία με άλλα LED για να ξέρω αν είναι καλή η φωτεινότητα)... Στο περίπου 1 λεπτό που τα είχα στα 12V/1.5Α είχαν αρχίσει να ζεσταίνονται πάντως, λογικό αφού τα είχα ακόμη στο καρούλι χωρίς κάποια ψήκτρα.
    Αν δώσω λίγη τάση παραπάνω, πχ 13V τότε ανεβαίνει και το ρεύμα στα πχ 2Α. Το ξέρω ότι δεν είναι καλό αυτό για τα LED, δοκιμή έκανα.

    Η ταινία κόβεται κάθε 3 LED και στο κάθε κομμάτι εκτός από τα LED έχει μόνο μία αντίσταση "390" που είναι 390Ω φαντάζομαι. Τα LED είναι περίπου 6x3mm σε μέγεθος.

    Και αναρωτιέμαι τώρα εγώ:
    Είναι λογικό να έχω αυτή τη κατανάλωση? Είναι μήπως τα LED "β' διαλογής" ή απλώς έχουν βάλει φτηνότερα/χειρότερα και δεν είναι καν ο σωστός τύπος LED?
    Πέραν αυτού, αφού δεν υπάρχει κάποιο κύκλωμα πάνω στην ταινία, δεν θα πρέπει να περιορίσω εγώ το ρεύμα που τους δίνω (δηλαδή θα καούν αν τα αφήσω να τραβάνε 1.5Α για ώρα)? Όσο κόβω το ρεύμα χαμηλώνει και η φωτεινότητα φυσικά και στα πχ 700mA είναι σαν καντηλάκια...

    Ρωτάω γιατί θα στείλω μήνυμα στον πωλητή ότι είναι μούφα η ταινία και αφού δεν τραβάει τα 43W που θα έπρεπε δεν θα μου δίνει και τα Lumen που πρέπει να βγάζει, αλλά επειδή όπως προείπα δεν έχω εμπειρία με LED ίδιου ή άλλου τύπου για να συγκρίνω την φωτεινότητα, είπα να ανοίξω και το θέμα για να μου πει την γνώμη του και κανένας που ξέρει από LED.

    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

    Λοιπόν, έχουμε και λέμε:
    Τα LED 5630 σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά τους, λειτουργούν στα 3,1V και 100mA.
    Εσύ αγόρασες ένα κομμάτι 3μ από μία ταινία που συνολικά έχει 300 LED, άρα 60 LED στο μέτρο, άρα 180 LED στο κομμάτι που αγόρασες.
    Κάθε segment της ταινίας έχει 3 LED και μία αντίσταση, ΑΡΑ κάθε segment καταναλώνει 12V και 100mA.
    Η ταινία με τα 180 LED που αγόρασες λοιπόν, έχει 60 segment που ΣΥΝΟΛΙΚΑ θα έπρεπε να καταναλώνουν 12V και 6000ma ή 6 Ampere.
    Η ισχύς που ΘΑ κατανάλωνε η ταινία των 3 μέτρων θα ήταν 72 Watts.
    ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ DATASHEET ΤΟΥ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ ΤΩΝ LED.
    Τώρα, με βάση τα παραπάνω, η αντίσταση θα έπρεπε να είναι 27Ω και ΟΧΙ 390Ω (Που στην πραγματικότητα είναι 39Ω γιατί το τρίτο ψηφίο στις αντιστάσεις SMD είναι ο αριθμός των μηδενικών που ακολουθεί μετά τα δύο πρώτα νούμερα).
    Απλά ο κινέζος έβαλε μεγαλύτερη αντίσταση γιατί τα LED που έχει χρησιμοποιήσει είναι από ανώνυμη κινέζικη εταιρεία και θέλει να τα δουλεύει πιο χαλαρά και να "ζήσει" περισσότερο η ταινία.
    ....ΑΥΤΑ

    3 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Το φαντάστηκα ότι είναι μούφα η ταινία, απλά είπα να ποστάρω για την περίπτωση που μου έχει ξεφύγει κάτι, μην στείλω μήνυμα στον Κινέζο και μου απαντήσει "ρε άσχετε τόσο πρέπει να τραβάει γιατί Χ Ψ Ω"...
    Ε ψώνισα και από τον πάτο του πανεριού, γενικά σε όλες αυτές τις περιπτώσεις αν η τιμή είναι υπερβολικά καλή σε σχέση με τον μέσο όρο για το Χ αντικείμενο, είναι μούφα η δουλειά.

    Όμως ο Κινέζος δεν λέει "ταινία LED 12V ότι-να-ναι", οπότε άνοιξα κι εγώ dispute στο eBay και θα πάρω το 5εύρο πίσω.

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη ultra
    Όνομα
    κωστας
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    975

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ταινία κόβεται κάθε 3 LED και στο κάθε κομμάτι εκτός από τα LED έχει μόνο μία αντίσταση "390" που είναι 390Ω φαντάζομαι
    Μια μικρη διορθωση, η αντισταση "390" ειναι στην πραγματικοτητα 39Ω

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ultra Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια μικρη διορθωση, η αντισταση "390" ειναι στην πραγματικοτητα 39Ω
    Ναι, το έγραψε και ο SV1JRT, δεν έχω πείρα με SMD εξαρτήματα και δεν έψαξα τι σόι αντιστάσεις είναι αυτές. Thanks!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη yanis
    Όνομα
    ΓΙΑΝΝΗΣ
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    323

    Προεπιλογή

    Γιάννη,
    επειδή εσυ έχεις μόνο πολύμετρο (δεν έχει εργαλεία για μέτρηση lumen χρώματος κτλ) και επειδή σίγουρα ο Μαο σου δίνει την max κατανάλωση. κανε ένα πείραμα άναψε την ταινία, μέτρα τασεις ρευματα κτλ, άφησε την ταινία για καμιά 3-4 ώρες αναμμένη και μετα ξαναμέτρα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Θα το δοκίμαζα, αλλά η ταινία στο 1 λεπτό που την έβαλα για δοκιμή χτες είχε ήδη αρχίσει να ανεβάζει θερμοκρασία και είναι αυτοκόλλητη, οπότε για την δοκιμή που λες θα πρέπει να την κολλήσω κάπου και μετά να την ξεκολλήσω και να κόβω λωρίδες ταινίας διπλής αν θα θέλω να την ξαναβάλω κάπου, οπότε πάει μακριά η βαλίτσα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη yanis
    Όνομα
    ΓΙΑΝΝΗΣ
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    323

    Προεπιλογή

    κανονικά δεν θα πρέπει ζεσταίνεται πολύ.
    αν ο κατασκευαστής λέει οτι πρέπει να βγάλεις οποσδήποτε την ταίνία, και θα πρέπει να το κολλήσεις σε αλουμίνιο για να μην ζεσταίνεται, τότε λύπαμαι αλλα πέτα το ή χρησιμοποίησε το για πειράματα.
    και επειδή θεωρώ πως αν και κινέζικο, θα δουλέψε. και θα δείς οτι αν ενα επώνυμο led θα φτάσει πχ τους 40C το δικό σου θα φτάσει τους 45-50. ή αυξηση της θερμοκρασίας θα αυξήσει την κατανάλωση ισχύος και θα πέσει η απόδοση. (στα λέω λίγο χοντρικα)

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Την ταινία αυτή την πήρα για να δω αν βολεύει για φως σε καθρέπτη (για μακιγιάζ), ώστε να δω τι φως βγάζει και αν ενοχλεί στα μάτια ή αν την κολλήσεις λίγο σε γωνία είναι εντάξει, αν με δύο κάθετες λωρίδες δεξιά και αριστερά από τον καθρέπτη είναι ΟΚ ή αν κάνει τίποτα σκιές και πρέπει να μπει και στην πάνω μεριά (ή ακόμα και γύρο-γύρο), πόσο ρεύμα τραβάνε και τι driver θα χρειαστούν, αν χρειάζονται κάποιου είδους ψήκτρα ή όχι, κτλ.
    Οπότε θα γίνει μία από αυτές τις μέρες δοκιμή, όταν έχει χρόνο η ενδιαφερόμενη, και τότε θα δω πόση θερμοκρασία ανεβάζουν.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. 12v led strip χρειάζεται regulator?
    By BloodDonor89 in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-16, 12:31
  2. led strip
    By mtzag in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-16, 11:38
  3. led strip 5630 smd
    By Σταύρος Απο in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-15, 01:57
  4. LED STRIP
    By lefteris_gr in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-14, 18:36
  5. led strip στεγανοποιηση
    By lefteris_gr in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-14, 20:50

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας