Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 14

Θέμα: Καθαριστικό σπρέι για διακόπτες.

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.365

    Προεπιλογή Καθαριστικό σπρέι για διακόπτες.

    -Ισως το θέμα να υπάρχει κάπου στη κοινότητα αλλά δεν κατάφερα να το ''ξετρυπώσω'', επί του πρακτέου λοιπόν ποίο είναι το καταλληλότερο σπρέι για καθάρισμα λίπανση επαφών διακόπτη μεταγωγής που δεν κάνει καλή επαφή π.χ, σ' ένα ραδιόφωνο αλλαγή μπάντας. Πρέπει να έχει και κάποια ποσότητα λαδιού επίσης για ποντεσιόμετρα ποιο κάνει?

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.365

    Προεπιλογή

    - Oυδείς!?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή

    Καλημέρα!
    Αν και έχω καιρό να ασχοληθώ με το θέμα, απο μάρκες, θα έλεγα ότι υπάρχουν οι αρχαίες και εξειδικευμένες μάρκες π.χ. CRC, ELECTROLUBE.
    Πλέον υπάρχουν και φθηνότερα υλικά, ακόμα και Ελληνικά (π.χ. minosTech conatact cleaner). Δεν γνωρίζω εάν είναι λιγότερο αποτελεσματικά.
    Είδη καθαριστικών:

    1. Contact cleaner (residue-free:– χωρίς λάδι, δεν αφήνουν υπολείμματα), και
    2. Contact cleaner lubricant (με λάδι, για ηλεκτρομηχανικές εφαρμογές)


    Πάντως, θα παραθέσω μερικά tips από την εμπειρία μου:
    Όταν υπάρχουν πλαστικά, βαμμένες επιφάνειες κτλ, απαραίτητα δοκιμάζουμε σε ένα μη εμφανές σημείο. Ειδικά για τα Contact cleaner χωρίς λάδι, κάποια είναι πολύ επιθετικά: αλλοιώνουν πλαστικά κτλ (π.χ. πρόσφατα τηλεφωνικό κλιπ RJ11, καταστράφηκε τελείως).
    Στον άξονα χειρισμού περιστροφικών ποτενσιόμετρων, έχει τοποθετηθεί κολλώδεις ουσία / με μεγάλο ιξώδες. Αυτό βοηθάει στον χειρισμό, όπως πχ και να μην αλλάζει η θέση του δρομέα τυχαία, από κραδασμούς κτλ. Αυτή η κολλώδεις ουσία, δεν θα πρέπει να αφαιρεθεί, άρα δεν εφαρμόζουμε εκεί contact cleaner.
    Για ηλεκτρομηχανολογικές εφαρμογές, (όπως π.χ. διακόπτης μεταγωγής), αυτό που κάνω είναι:

    1. Αρχικά ψεκάζω αρκετό contact cleaner, και δουλεύω π.χ. τον διακόπτη μέχρι να εξατμιστεί το cleaner, και στη συνέχεια παρατηρώ τη συμπεριφορά του εξαρτήματος, με τη συσκευή σε λειτουργία
    2. Εάν χρειάζεται, ψεκάζω μικρή ποσότητα lubricant cleaner, μόνο στα σημεία που υπάρχουν τριβές (συμπεριλαμβανομένου και της αντίστασης γραφίτη στα ποτενσιόμετρα).
    3. Μερικές φορές, η εργασία είναι πιο αποτελεσματική εάν μπορείς να ανοίξεις το εξάρτημα.
    4. …μόλις αρχίσεις τους καθαρισμούς, παράγγειλε και ένα spare εξάρτημα, γιατί μάλλον θα χρειαστεί αργότερα.

    Αυτά, είναι μονάχα οι απόψεις μου. Ίσως άλλοι, να έχουν σωστότερες πρακτικές.

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Εγώ για τα ποτενσιόμετρα γενικά χρησιμοποιώ το contact cleaner Philips που για εμένα είναι το καλύτερο
    Εχει δύο είδη με λάδι και χωρίς
    Εγώ χρησιμοποιώ αυτό με το λάδι γιατί αυό χωρίς είναι σαν να περνάς τοα ποτενσιόμετρα με ασετόν

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.365

    Προεπιλογή

    Eυχαριστώ για τις απαντήσεις έχω πρόβλημα με τον διακόπτη STOP RUN της μηχανής ξαφνικά στο δρόμο σβήνει μόνη της το κουνάω δυο τρείς φορές και ανάβει, ψάχνοντας στο νετ για σπρέι 'επεσα σε μια συζήτηση σε φόρουμ μοτοσυκλέτας και προτιμούσαν αυτό χωρίς λάδι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη betacord85
    Όνομα
    μπαμπης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    2.057

    Προεπιλογή

    το σπρει ειναι για αλχημειες...αν δεν ανοιχτει ο διακοπτης να καθαριστει σωστα δεν βγαζεις ακρη...απο τι μηχανη ειπαμε?αυτος που εχεις πανω ειναι ιμιτασιον?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον betacord85 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (04-06-17)

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.365

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από betacord85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το σπρει ειναι για αλχημειες...αν δεν ανοιχτει ο διακοπτης να καθαριστει σωστα δεν βγαζεις ακρη...απο τι μηχανη ειπαμε?αυτος που εχεις πανω ειναι ιμιτασιον?
    Και με τι θα καθαριστεί ο διακόπτης? γνήσιος είναι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη GSR600
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    344

    Προεπιλογή

    Θυμιο θα σου προτεινα να αντικαταστησεις τον διακοπτη μιας και δεν προκειται για ενα ραδιοφωνακι αλλα για την ασφαλεια σου.Πριν κανα χρονο πατησα τον συγκεκριμενο διακοπτη καταλαθος στην αριστερη λωριδα στην εθνικη οδο (χαζευα μια γκομενα μεσα σε αυτοκινητο)και ωσπου να καταλαβω τι εγινε κοντεξα να πεσω.Οποτε σε συμβουλευω να τον αλλαξεις ακομα και εαν δουλεψει με σπρει.Ασε που μπορει να χαλασει ξαφνικα και να μην μπορεις να το βαλεις μπροστα.Δεν νομιζω να ειναι και τοσο ακριβος.

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.365

    Προεπιλογή

    -Γεώργο κατ' αρχήν ευχαριστώ το πρόβλημα με το διακόπτη της μηχανής δεν είναι και τόσο τραγικό άλλωστε και η μηχανή δεν είναι τίποτα σπουδαίων επιδόσεων (YAMAHA SR 250 CLASSIC) απλά κάποια στιγμή θα τον λύσω και ρωτάω πως θα τον καθαρίσω, για το σπρέι ρωτώ κυρίως για διακόπτες μεταγωγής σε ραδιόφωνα - ραδιοκασετόφωνα και με την ευκαιρία το δοκιμάζω και στη μηχανή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μαρθα
    Εγγραφή
    Jun 2017
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Ωραίο το θέμα σας, είχα μια παρόμοια συζήτηση με ένα φίλο μου τις προάλλες, οπότε άθελα σας βοηθήθηκα κι εγώ.

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-15, 00:34
  2. Απορία για πυκνωτές και διακόπτες
    By Bill Papoutsis in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-12, 15:13
  3. LED για τους διακόπτες του σπιτιού
    By Filippos Pantazis in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-11, 13:19
  4. Καθαριστικό θερμαγώγιμης
    By SSJ5 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-09, 12:45
  5. Σπρέι για πλακέτες
    By tzitzikas in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-06, 18:32

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας