Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: Επιλογή συναγερμού για εσωτερική και περιμετρική φύλαξη πολυκατοικίας συμβουλές

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    363

    Προεπιλογή Επιλογή συναγερμού για εσωτερική και περιμετρική φύλαξη πολυκατοικίας συμβουλές

    Καλησπέρα. Μετά απο περιστατικό(μπηκαν σε πυλωτή και κλέψαν μηχανή) σκεφτόμαστε να βάλουμε σύστημα συναγερμού εξωτερικά(περίμετρος-πυλωτή πολυκατοικίας). Μέσα στο σπίτι έχουμε ήδη συναγερμό, όμως επειδή δεν έιναι πολύ καλός, σκέφτομαι να αντικατασταθεί και αυτός και να μπεί ένας ενιαίος, και να χωριστεί σε δύο τμήματα, ένα που να καλύπτει τον εξωτερικό χώρο και ένα τον εσωτερικό.(Θέλω να μπορούν να ενεργοποιηθουν ανεξάρτητα γιατί πρόκειται για πολυκατοικία). Εξωτερικά λέω να βάλω υπέρυθρα beams πάνω απο τα κάγκελα(διότι μπορεί να πηδήξει κάποιος πολύ εύκολα) και 2-3 ανιχνευτές που να κοιτάνε μέσα στην πυλωτή και μαγνητικές επαφές στις πόρτες.Για την ενεργοποίηση/απενεργοποίηση λέω να βάλω τηλεχειρισμό (στο εξωτερικό τμήμα μόνο) για λόγους ευκολίας. Οι απορίες μου είναι οι εξής
    1)Πώς σας φαίνεται το setup που σκέφτομαι?Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω?
    2)Tα beams δουλευόυν οκ ή θα έχω θέματα συνέχεια με ψευδοσυναγερμούς?
    3) Τι μονάδα συναγερμού προτείνετε(σκεφτόμουν καμια sigma apollo plus, αλλά δεν ξέρω τι άλλο παίζει)?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη stam1982
    Όνομα
    Σταμάτης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Αγιος Δημήτριος
    Μηνύματα
    973

    Προεπιλογή

    Ξεκινα οπως το σκεφτεσαι.beams παρε κολωνακια ενος μετρου.Αν απο τα καγκελα μπορει καποιος να περασε απο πανω βαλε διμετρο μπιμ.Προσοχη να αφησεις 30 εκ απο το εδαφος για τις γατες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    λιγα μπορει να σου πει καποιος αν δεν δει τον χωρο.Θα προτεινα ο συναγερμος ,ειδικα αν κατοικουν και αλλοι στην πολυκατοικια να ειναι ανεξαρτητος απο τον δικο σου.Επισης αν τελικα κατοικουν και αλλοι θα πρεπει να εχει την δυνατοτητα να κανει αυτοματη ενεργοποιηση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    363

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    λιγα μπορει να σου πει καποιος αν δεν δει τον χωρο.Θα προτεινα ο συναγερμος ,ειδικα αν κατοικουν και αλλοι στην πολυκατοικια να ειναι ανεξαρτητος απο τον δικο σου.Επισης αν τελικα κατοικουν και αλλοι θα πρεπει να εχει την δυνατοτητα να κανει αυτοματη ενεργοποιηση.
    Σίγουρα είναι πιο βολικό να είναι ανεξάρτητος, αλλά για λόγους κόστους(μπορούν να μπουν και σε ένα ΚΛΣ) έλεγα να μπεί ενιαίος. Η πολυκατοικία είναι οικογενειακή.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stam1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεκινα οπως το σκεφτεσαι.beams παρε κολωνακια ενος μετρου.Αν απο τα καγκελα μπορει καποιος να περασε απο πανω βαλε διμετρο μπιμ.Προσοχη να αφησεις 30 εκ απο το εδαφος για τις γατες.
    Τα beams έλεγα να τα βάλω 20-30 εκ πάνω απο τα κάγκελα, καθώς μπορεί κάποιος πολύ εύκολα να πηδήξει απο πάνω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    363

    Προεπιλογή

    Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω, η ρύθμιση για τη σύνδεησ με κάποιο κέντρο λήψης σημάτων έχει κάποια ιδιαιτερότητα? Απλά ρυθμίζω το τηλέφωνο και το πρωτόκολλο που χρησιμοποιείται?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη stam1982
    Όνομα
    Σταμάτης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Αγιος Δημήτριος
    Μηνύματα
    973

    Προεπιλογή

    Ο ιδιώτης δε μπορεί να κάνει σύνδεση με κΛΣ.Τη σύνδεση την κάνει επαγγελματίας εγκατάστασης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    363

    Προεπιλογή

    Γιατί δεν μπορώ?(Δεν σου δίνουν τις ρυθμίσεις?) Επειδή πρέπει να περαστεί πολύ καλώδιο, το κόστος εγκατάστασης απο επαγγελματία θα είναι απαγορευτικό. Μπορώ να κάνω εγώ την εγκατάσταση και να φωνάξω μετά κάποιον μόνο για τη ρύθμιση με το ΚΛΣ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Παύλος Κ.
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    1.532

    Προεπιλογή

    αν έχεις τον sigma apollo είναι πανεύκολο...πέρνα ένα καλώδιο utp απο τον πίνακα μέχρι την κεντρική πρίζα του τηλεφώνου.
    κατέβασε το manual και πάνε στην σελίδα 75-77...σου λέει πως να το ρυθμίσεις..

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    363

    Προεπιλογή

    Δεν τον έχω, αλλά σκέφτομαι να πάρω αυτόν. Το είδα το manual, απλα λέω τις ρυθμίσεις αυτές μου τις δίνει το ΚΛΣ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Παύλος Κ.
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    1.532

    Προεπιλογή

    Ο apollo πολύ καλός είναι αλλά κοίτα και τον s-pro 32 .
    πρώρα τα βρεις με ποιο κέντρο θα συνδεθείς και μετά θα κάνεις τις ρυθμίσεις σύμφωνα με τις οδηγίες.
    αλλιώς μπορείς απλά να το συνδέσεις με το τηλ του σπιτιού και να σε παίρνει τηλ στο κινητό ή σε όποιο τηλ θέλεις..

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Περιμετρική φύλαξη οικίας
    By mpartzokas in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-15, 10:35
  2. Βοήθεια για επιλογή συναγερμού
    By kyriakos84 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-14, 09:25
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-12, 06:01
  4. επιλογή συναγερμού για σπίτι
    By αλαρμ in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-10, 22:42
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-08, 10:25

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας