Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: θερμοκόλλα (υπάρχουν διαφορετικές θερμοκρασίες τήξης;)

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή θερμοκόλλα (υπάρχουν διαφορετικές θερμοκρασίες τήξης;)

    Η ιστορία έχει ως εξής.
    Πριν κάνα 6μηνο έβαλα φωτισμό με ledοταινία στο πορτμπαγκάζ. Μοιρασμένο δεξιά αριστερά, φωτεινό, αρκετά εξυπηρετικό γενικά.
    Για το κόλλημα της ταινίας χρησιμοποίησα το αυτοκόλλητό της για δε τα υπόλοιπα (καλώδια από δω, από κει) θερμοκόλλα.
    Χθες πάω ν' ανοίξω το πορτμπαγκάζ και...σκοτάδι. Σκέφτομαι "ασφάλεια". Τσεκάρω, η ασφάλεια οκ. Η γραμμή είχε ρεύμα, άρα...γείωση. Τελικά ανακάλυψα ότι στον διακόπτη που ενεργοποιούσε το φωτισμό (ο γνωστός που υπάρχει και στις πόρτες για την πλαφονιέρα) είχε στάξει από πάνω θερμοκόλλα και δεν έκανε επαφή.
    Easy fix αλλά προφανώς δείχνει ότι μελλοντικά θα έχω και άλλα θέματα.
    Πάντα ήξερα ότι οι θερμοκρασίες που αναπτύσονται σε ένα αυτοκίνητο στον ήλιο είναι εντυπωσιακά μεγάλες. Απλά δεν σκέφτηκα ότι θα έφτανε να ρευστοποιήσει τόσο τη θερμοκόλλα που να στάξει. Το ερώτημα λοιπόν είναι αν υπάρχουν θερμοκόλλες με υψηλότερο σημείο τήξης που να "αντέχουν".
    Κι επίσης αν υπάρχουν κάποιες άλλες ιδέες (κόλλα ή ότι άλλο) για κόλλημα καλωδίων σε αυτοκίνητο. Χρησιμοποιώ και αυτά τα...τετράγωνα πλαστικά (δεν ξέρω πως τα λένε) τα οποία κολάνε με την αυτοκόλλητη ταινία τους αρκετά καλά κι εκεί πάνω μπορείς να πιάσεις με δεματικά το καλώδιο αλλά έχει το μειονέκτημα (δική μου παραξενιά) το ότι κρατάνε το καλώδιο σε απόσταση από την επιφάνεια στήριξης και δεν το θέλω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Η μέγιστη θερμοκρασια που αναπτύσσεται στο εσωτερικό του αμαξιού μια ζεστη καλοκαιρινή μερα ειναι περίπου 60C. Για να σου μαλακωσει και να σταξει η κολλα στο εσωτερικο του πορτ παγκαζ μου κανει οτι δεν ηταν και τοσο καλης ποιοτητας.
    Εχει ξανασυζητηθει το θεμα εδω εκτενως αλλα με μια προχειρη αναζήτηση δεν το βρήκα να στο ποστάρω. Υπαρχουν διάφορες ποιότητες θερμοκόλλας στην αγορά. Οι καλύτερες ποιότητες εχουν όντως υψηλότερα σημεια τήξεως και καλυτερες ιδιότητες πρόσφυσης και συγκόλλησης δηλαδη πιάνουν καλύτερα ακόμα και σε λείες επιφάνειες. Θέλουν όμως και καλύτερα πιστόλια με περισσότερα watt για να τις δουλέψεις λόγω του υψηλότερου σημείου τήξεως ρευστοποιούνται πιο δύσκολα.
    Τωρα είτε καλής είτε κακης ποιοτητας θεωρω οτι δεν κάνει η θερμοκόλλα για τη χρήση που περιγράφεις. Δεν εχω ομως καποια αντιπροταση ανεμενε τους συμφορουμιτες πιστεως θα σε διαφωτίσουν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    1.016

    Προεπιλογή

    καλά πιστόλι βρίσκουμε καλό, καλής ποιότητας θερμοκολλα που βρίσκουμε

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.328

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από p270 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλά πιστόλι βρίσκουμε καλό, καλής ποιότητας θερμοκολλα που βρίσκουμε
    Λυγκωνης. Στο κέντρο. Έχει και πιστόλια steinel. Επισεις τις κόλλες του τις φέρνει και ο καυκας. Τις αναγνωριζεις είναι πολύ αδιαφανεις άσπρες και δεν λυγίζουν εύκολα. Επισεις αυτό που κολλάς δεν πρέπει να έχει ίχνη λιπαρότητας διότι με τον καιρό ξεκολλάει.

    Στάλθηκε από ένα κινητό που χρησιμοποιεί Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.580

    Προεπιλογή

    πιστεύω πως η θερμοκόλληση δεν είναι προτεινόμενη για τη χρήση που θες ας είναι και η καλύτερη. Η γνώμη μου είναι να βάλεις κατι μονιμότερο από θερμόκολλα που να αντέχει υψηλές θερμοκρασίες. Υπάρχουν κολλες διάφορες με σιλικόνη ή εποξικες . αλλά υπάρχουν και μεταλλικά άγκιστρα ή πλαστικά (θα πρέπει να γίνουν τρύπες αναποφευκτα) για να πιαστουν τα καλώδια

    1 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον agis68 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (05-06-17)

Παρόμοια Θέματα

  1. Δεν υπάρχουν εικόνες
    By dimitris_p in forum Site & Forum
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-17, 09:19
  2. Transistor που δεν υπάρχουν!
    By mminas in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-12, 18:42
  3. Μπαταρίες επαναφορτιζόμενες 1.5 V-Υπάρχουν?
    By Papas00zas in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-12, 02:47
  4. Τί κάνουμε όταν υπάρχουν 2 Grounds
    By Κρεμμύδας Δημήτρης in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-07-08, 09:40
  5. Ποντίκι 9-πιν. Υπάρχουν ?
    By Επιστήμων in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-12-07, 22:49

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας