Σελίδα 1 από 8 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 77

Θέμα: Παρεμβολές από κεραία κινητής τηλεφωνίας

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    jason
    Εγγραφή
    Jun 2017
    Περιοχή
    Παντού!
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή Παρεμβολές από κεραία κινητής τηλεφωνίας

    Γεια σας,
    Γράφτηκα στο φόρουμ με σκοπό να με βοηθήσετε στο πρόβλημα μου! Λοιπόν..
    Απέναντι από το σπίτι που μένω, πρόσφατα εγκατέστησαν μια κεραία κινητής τηλεφωνίας. Περίπου τον Σεπτέμβριο του 16 ήταν έτοιμη και δούλευε. Από εκείνη τη μέρα και στο εξής ξεκίνησαν τα προβλήματα στα ασύρματα τηλεφωνά της πολυκατοικίας μου. Δεν δουλεύουν σε απόσταση ΕΝΟΣ (1) μέτρου από την βάση τους. Ακούγεται στο ακουστικό οι παρεμβολές(αν θέλετε να ανεβάσω βίντεο) και μόνο αν είμαι πολύ κοντά στη βάση δουλεύουν κανονικά. Κάποιες μέρες δοκίμαζα το εξής.
    Την στιγμή που δεν είχε σήμα το κινητό τηλέφωνο, δηλαδή είναι κλειστή η κεραία κινητής και όχι το κινητό τηλέφωνο ‘έπιανε’ από αλλού(παλιά είχαμε σήμα στη περιοχή 4 γραμμές τώρα φουλ και στο υπόγειο ότι και να γίνει, φουλ ακτινοβολία) δοκίμασα να δω αν λειτουργεί το ασύρματο τηλέφωνο, πράγμα το οποίο έγινε και δούλευε κανονικά. Η κεραία έσβηνε περίπου μια φορά την εβδομάδα για 2 ώρες τώρα δεν σβήνει καθόλου. Ως εδώ κομπλέ.
    6 μήνες αργότερα έρχεται η ΕΕΤΤ για έλεγχο και βγάζει συμπέρασμα ότι φταίει ένα Link ενός ραδιοφωνικού σταθμού 800m μακριά! Είπαν έχω πολύ ισχυρή λήψη και βρίσκονται στην ιδιά συχνότητα (τα σπίτια που είναι εκεί διπλά δηλαδή η μισή πόλη δεν έχει πρόβλημα το ξέρω από γνωστό που μένη εκεί) (η κεραία κινητής είναι περίπου 100 μετρά από εμένα-ίδιο ύψος)
    Έχω 9 μήνες χωρίς τηλέφωνο και συνεχίζουμε. Δεν ξέρω τι προσπαθούν να κάνουν.
    Από αυτά που διαβάσατε υπάρχει περίπτωση όταν δεν λειτουργεί η κεραία κινητής να δουλεύει το ασύρματο τηλέφωνο DECT και να φταίει ο ραδιοφωνικός σταθμός?

    Κάποια λύση πώς να κινηθώ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.365

    Προεπιλογή

    -Κατ΄αρχήν δοκίμασε ένα άλλο ασύρματο τηλέφωνο, το πρόβλημα εντοπ'ιζεται μόνο στο ασύρματο τηλέφωνο? απο τηλεοπτική λήψη πως είσαι?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    jason
    Εγγραφή
    Jun 2017
    Περιοχή
    Παντού!
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή

    Γενικά το ίδιο πρόβλημα έχουν πάνω και κάτω από τον όροφο του σπιτιού μου το ίδιο γίνεται. Καινούριο ασύρματο τηλέφωνο να αγοράσω το ίδιο πρόβλημα θα έχω. Εξάλλου ελέγχθηκε από την ΕΕΤΤ και το πρόβλημα είπαν είναι οι παρεμβολές. Το δοκίμασα σε σπίτι φίλου και δούλευε κανονικά! Όσο για την τηλεοπτική λήψη δεν φαίνεται να έχω κανένα απόλυτος πρόβλημα. Δεν 'βρήκα' ως τώρα κάτι άλλο να έχει πρόβλημα

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη kiros
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    312

    Προεπιλογή

    Το τηλέφωνο σου σε τι συχνότητα είναι; Μόνο αν συμπτίτει με αυτές της κινητής θα έχεις πρόβλημα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.168

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jasonp Εμφάνιση μηνυμάτων
    6 μήνες αργότερα έρχεται η ΕΕΤΤ για έλεγχο και βγάζει συμπέρασμα ότι φταίει ένα Link ενός ραδιοφωνικού σταθμού 800m μακριά! Είπαν έχω πολύ ισχυρή λήψη και βρίσκονται στην ιδιά συχνότητα (τα σπίτια που είναι εκεί διπλά δηλαδή η μισή πόλη δεν έχει πρόβλημα το ξέρω από γνωστό που μένη εκεί) (η κεραία κινητής είναι περίπου 100 μετρά από εμένα-ίδιο ύψος)
    Τα link είναι κατευθυντικά, μπορεί τα σπίτια που λες να είναι "δίπλα" αλλά εκτός του λοβού ακτινοβολίας.

    Αν το ασύρματο τηλέφωνό σου (για πες μας και την μάρκα και μοντέλο του) συμβαδίζει με τα ευρωπαϊκά πρότυπα DECT, θα λειτουργεί στις συχνότητες 1880-1900MHz.

    Για αυτήν την περιοχή συχνοτήτων, ο Εθνικός Κανονισμός Κατανομής Ζωνών Συχνοτήτων επιτρέπει την εξής χρήση:







    Όπως βλέπεις λοιπόν δεν επιτρέπεται να γίνεται χρήση αυτών των συχνοτήτων ούτε από το σταθμό βάσης της κινητής τηλεφωνίας αλλά ούτε και για Studio-Transmitter Links ραδιοφωνικών σταθμών. Εάν η ΕΕΤΤ σου είπε πως το STL είναι σε αυτή τη συχνότητα, μάλλον υπάρχει πρόβλημα και θα έπρεπε να ασχοληθούν με αυτό.

    Αλλά το πιο πιθανό είναι το ασύρματο τηλέφωνό σου να "μπουκώνει" με ισχυρά σήματα εκτός της συχνότητας λειτουργίας του επειδή δεν έχει καλά φίλτρα στον δέκτη του.

    2 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  6. #6
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Τότε κάνε μήνυση στο ραδιόφωνο και αν το αλλάξουν μετά δες και την κινητή (εκεί θα πρέπει να πάρεις δάνειο).

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    jason
    Εγγραφή
    Jun 2017
    Περιοχή
    Παντού!
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή

    Στο ασύρματο τηλέφωνο η βαση γράφει panasonic kx-tg8100sp και το ακουστικό panasonic kx tga810ex. Οπως φαίνεται δουλευουν στα 1880mhz με 1900mhz και εχουν πιστοποίηση απο ευρωπαϊκη ένωση. Εχουν ξεκινήσει οι διαδικασίες για τον ραδιοφωνικό σταθμο(μου ειπαν οτι βρίσκετε στην ιδια συχνότητα) αλλα οπως μου ειπαν επίσης επειδή ειναι δημοτικο ραδιόφωνο(δημόσιος) δεν θα παρει λιγο καιρο αλλα... παρα πολυ οπως φαίνεται ήδη.

    Απο ολα αυτα εμενα αυτο που δεν μου φαινεται σωστο ειναι οτι 1) μολις σβήνει η κεραια τηλεφωνιας δουλευουν ολα κομπλέ 2) Στο σταθμο υπαρχουν 2 κεραιες η μια κατευθυντικη(δεν κοιταει το σπιτι μου) και η αλλη http://www.fmuser.net/Keditor/attach...2523892389.jpg οπου τα αλλα σπιτια δεν εχουν πρόβλημα

    Μπέρδεμα για μένα...

    Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Όταν υπάρχουν ισχυρά σήματα, μέσα στο δέκτη μπορεί να δημιουργηθούν φαντάσματα από τις προσθαφαιρέσεις.
    - Κάπου στο υπόγειο έχω ένα AT&T παλαιάς κοπής στους 43-48Mhz, ανάμνηση από το πρώτο υπερατλαντικό ταξίδι γύρω στο 86, το οποίο δεν νοιάζεται για αυτές τις συχνότητες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Οι κεραίες κινητής ΔΕΝ σβήνουν. Δεν είναι λάμπες.

    2 Not allowed! Not allowed!

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον leosedf για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (07-06-17)

  11. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    jason
    Εγγραφή
    Jun 2017
    Περιοχή
    Παντού!
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι κεραίες κινητής ΔΕΝ σβήνουν. Δεν είναι λάμπες.
    Το ίδιο μου είπαν και εκείνοι. Συμφωνώ αλλα εννοώ οτι οταν δεν εχει σημα Κανένα κινητο τηλέφωνο απο αυτην την κεραια κινητης τηλεφωνίας(αυτο γινοταν μονο στις αρχες στον πρωτο μηνα-ισως λογο καποιου ελέγχου) τοτε λειτουργουσαν ολα κανονικά. Το τηλεφωνο εκεινη την στγμη δουλευε κανονικα οπως και να λέγεται αυτην η στιγμή!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 8 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Επέκταση δικτύου κινητής τηλεφωνίας
    By tigiakou in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-17, 12:16
  2. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-16, 23:03
  3. Συχνότητες κινητής τηλεφωνίας
    By her in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-15, 15:30
  4. Αναμεταδότης κινητής τηλεφωνίας
    By ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-14, 01:40
  5. Είναι κεραία κινητής τηλεφωνίας?
    By taben in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-09-09, 01:43

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας