Σελίδα 12 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 2 10 11 12 13 14 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 111 έως 120 από 157

Θέμα: Επιστρατος - μετεκπαιδευση στρατου

  1. #111
    Μέλος
    Όνομα
    χριστος
    Εγγραφή
    Jun 2016
    Περιοχή
    κερατσινι
    Μηνύματα
    323

    Προεπιλογή

    εγω στο φυλακιο οποτε ηθελα εκλεβα διαφορα απο τα σαπια τουλ εψαχνα ομως συγκεκριμενα για κατι σαν πιστολι με σφαιρες αλλα δεν βρηκα.
    ομως βρηκα ναρκες εναντιων προσωπικου σαν μεγαλα αρκετα παχια πιατα ;;; και σκεφτηκα να παρω 1- 2 αν και δεν ηξερα τι ακριβως θα μπορουσα να τις κανω. αισθνομαι πολυ τυχερος που τελικα δεν μαζεψα τιποτα απο ολα αυτα

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #112
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    στη Μυτιλήνη έτσι σκοτώθηκαν τα παιδιά του μηχανικού στον όρχο που πήραν μια σωλήνα από τα παλιοσίδερα που βόσκανε σε μια στοίβα για να βάλουν ένα φάρο σε ένα τρακτορα και τελικά ήταν μπακαλοτορπίλη και την ώρα που την δούλευαν με την ηλεκτροσυγκόλληση ανατινάχτηκε. μετά ψάχνανε όλο το στρατόπεδο να δουν αν υπάρχουν και άλλα εκρηκτικά να βόσκουν χύμα.

    να ξεχάσω ότι όταν μας βγάζανε εξοδούχους δεν δικαιούμαστε φαΐ και έπρεπε ή να δώσω την έξοδό μου σε άλλων ή να βγω πριν το φαΐ αλλιώς θα έχανα την έξοδο? χωρίς να με ρωτάνε αν έχω λεφτά να φάω έξω? και αυτό για να μειώσουν μερίδες φαΐ και να περισσέψουν περισσότερα λεφτά?(που δεν θέλω να πω που πηγαίνανε)
    και αποθήκη μου είχαν χρεώσει και είχαμε σκοτωθεί με τον αξιωματικό για να την παραλάβω γιατί πρώτα του ζήτησα απογραφή και καταμέτρηση πριν αναλάβω(και τελικά βρέθηκαν κάργα ελλείψεις), και καλοκαιρινό ΚΨΜ που στο τέλος θέλανε να μου χρεώσουν διάφορα και μόνο μπουνιές δεν παίξαμε. και ένα σωρό ιστορίες.


    μην τα πολυλογούμε. αν εξαιρέσουμε συγκεκριμένες ειδικότητες στον στρατό που δουλεύουν πολύ καλά η γενική εικόνα είναι απλά καριερίστες και άτομα που απλά για αυτούς ο στρατός είναι ένας σταθερός μισθός και για αρκετούς + ότι αρπάξουμε. και αναφέρομε σε σώματα που γενικά δεν έχουν καμιά άμεση μαχημοτητα όπως πχ πεζικό και πυροβολικό (που ήμουνα και εγώ).

    το ξέρω ότι κάποιοι θα ενοχληθούν που το λέω αλλά δυστυχώς η πραγματικότητα είναι αυτή.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  3. #113
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xristos2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω στο φυλακιο οποτε ηθελα εκλεβα διαφορα απο τα σαπια τουλ εψαχνα ομως συγκεκριμενα για κατι σαν πιστολι με σφαιρες αλλα δεν βρηκα.
    ομως βρηκα ναρκες εναντιων προσωπικου σαν μεγαλα αρκετα παχια πιατα ;;; και σκεφτηκα να παρω 1- 2 αν και δεν ηξερα τι ακριβως θα μπορουσα να τις κανω. αισθνομαι πολυ τυχερος που τελικα δεν μαζεψα τιποτα απο ολα αυτα
    η κατά προσωπικού αν θυμάμαι καλά ήταν σαν κύλινδροι. πιάτα ήταν οι αντιαρματικές

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  4. #114
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.868

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    μην τα πολυλογούμε. αν εξαιρέσουμε συγκεκριμένες ειδικότητες στον στρατό που δουλεύουν πολύ καλά η γενική εικόνα είναι απλά καριερίστες και άτομα που απλά για αυτούς ο στρατός είναι ένας σταθερός μισθός και για αρκετούς + ότι αρπάξουμε.
    Δυστυχώς έχεις απόλυτο δίκιο (με πολύ λίγες εξαιρέσεις κάποιων τμημάτων του στρατού, αλλά εξαιρέσεις) είναι δημόσιοι υπάλληλοι (ναι, με την κακή την έννοια).
    Γι αυτό προσευχηθείτε μη γίνει κάνας πόλεμος, με Μ1 (κι αυτά χωρίς σφαίρες) θα μας ρίξουν, αδίστακτα, σαν κρέατα στη σφαγή, μην έχετε την παραμικρή αμφιβολία.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  5. #115
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    Ο στρατός έχει γίνει έτσι επειδή κάθε τόσο η πολιτική ηγεσία βάζει χωρίς διαγωνισμό επόπ οβα εμθ , ότι κόσμο να ναι .
    Όλα τα παιδιά από τις σχολές αξιωματικών και υπαξιωματικών έχουν πολύ υψηλό επίπεδο , κακία σχέση με πριν 20 30 χρόνια.
    Επίσης και επόπ και εμθ , υπήρχαν πολύ καλά στελέχη , αλλά μην περιμένετε χωρίς εξετάσεις και σχολές να είναι 90/100 αστέρια όπως οι μόνιμοι αξιωματικοί υπαξιωματικοί.


    Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #116
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    και πριν 30 χρονια ειχε αξιόλογα στελέχη.το στέλεχος όμως δεν είναι μόλις βγει απο την σχολη να προσφερει(μεχρι να βρει το δοντι) μεχρι τα 30 και μετα να κρεμανε κοιλιες.ειδικα οι Ε.Δ που είχα γνωρίσει μονο να κάνουν την συντήρηση να παρουν το 500ρικο ηταν

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  7. #117
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Οι πενηντάρηδες εκτός στρατευματος είναι κατά μέσο όρο fit;
    Οι ηλεκτρολόγοι, μιλώντας για τον κύκλο σας ή γενικά οι επαγγελματίες της γειτονιάς σας είναι υπόδειγμα μόρφωσης, ηθικής και επαγγελματικής κατάρτισης ενώ στο στρατό συναντήσετε κυρίως άξεστους και άσχετους και πεσατε από τα σύννεφα λόγω της μεγάλης διαφοράς από αυτά που ξέρατε ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #118
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MacGyver Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι πενηντάρηδες εκτός στρατευματος είναι κατά μέσο όρο fit;
    Οι ηλεκτρολόγοι, μιλώντας για τον κύκλο σας ή γενικά οι επαγγελματίες της γειτονιάς σας είναι υπόδειγμα μόρφωσης, ηθικής και επαγγελματικής κατάρτισης ενώ στο στρατό συναντήσετε κυρίως άξεστους και άσχετους και πεσατε από τα σύννεφα λόγω της μεγάλης διαφοράς από αυτά που ξέρατε ;
    διακρινω ενα κομπλεξ .
    θα προσπαθησω να στο ξεκαθαρισω οσο πιο απλα μπορω.
    εστω οτι εγω ειμαι 150κιλα και ειμαι 40 χρονων.
    δεν με πληρωνει το,κρατος να ειμαι ετοιμοπολεμος και να μπορω να κανω ασκησεις εκπαιδευοντας εφεδρους(αυτη ειναι η δουλεια μου οταν δεν εχω πολεμο).αντιστοιχα και ψυχολογικα δεν με εμπνεει να παρω το οπλο και να παω να πεσω μαζι του στην μαχη....
    για το θεμα μορφωση δεν εχω αναφερει κατι μιας και διαφωνώ με το σπουδαγμενος=μορφωμένος.
    τα ιδια θα ελεγα και για οσους εργαζονται στα σωματα ασφαλειας και κατα κυριο λογο εργαζονται σωματικα.
    αντιστοιχα λοιπον δεν υπαρχει εναεριτης 150κιλα ακομα.και σαν δημ.φυρα εεεε υπαλληλος..

    2 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  9. #119
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MacGyver Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι πενηντάρηδες εκτός στρατευματος είναι κατά μέσο όρο fit;
    Οι ηλεκτρολόγοι, μιλώντας για τον κύκλο σας ή γενικά οι επαγγελματίες της γειτονιάς σας είναι υπόδειγμα μόρφωσης, ηθικής και επαγγελματικής κατάρτισης ενώ στο στρατό συναντήσετε κυρίως άξεστους και άσχετους και πεσατε από τα σύννεφα λόγω της μεγάλης διαφοράς από αυτά που ξέρατε ;
    ποιος είπε τέτοιο πράγμα. το αντίθετο θα έλεγα. πρώτοι εμείς έχουμε κράξει όχι μόνο τους ηλεκτρολόγους αλλά και ένα σωρό άλλα επαγγέλματα. αλλά μάλλον το αντίθετο γίνετε. μάλλον εσύ τελικά θίχτηκες που τους κράξαμε και αυτούς. και όχι ούτε από τα σύννεφα πέσαμε ούτε από πουθενά. μάλλον πέσανε αυτοί που θιχτήκανε ότι συμβαίνουν τέτοια πράγματα ΚΑΙ στον στρατό και αντιδράσανε.................

    από την άλλη μάλλον υπάρχει μια παραπληροφόρηση περί σπουδών. μάλλον τελικά μεγαλύτερα λαμόγια είναι οι "σπουδαγμένοι"(όχι μορφωμένοι) πάρα οι "αγράμματοι"(ενδεχομένως ποιο μορφωμένοι από τους προηγούμενους). διότι αν τελικά μεγαλύτερα λαμογια ήταν οι αμόρφωτοι τότε (το γυρνάω σχεδόν πολιτικά) μάλλον αμόρφωτοι μπετατζήδες και σκουπιδιάρηδες μας κυβερνούνε τόσα χρόνια πάρα απόφοιτοι του κεμπριτσ κλπ παλικαράκια..... λες?

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lepouras : 15-06-17 στις 20:52
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  10. #120
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.868

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MacGyver Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι πενηντάρηδες εκτός στρατευματος είναι κατά μέσο όρο fit;
    Νομίζω οι εκτός στρατεύματος δεν πληρώνονται για να είναι ετοιμοπόλεμοι (επομένως δεν πληρώνονται ούτε για να ειναι φιτ, που ναι κομμάτι του 'ετοιμοπόλεμος').
    Βέβαια, θα μου πεις, ούτε οι στρατιωτικοί πληρώνονται για να είναι ετοιμοπόλεμοι και θα συμφωνήσω μαζί σου, δημόσιοι υπάλληλοι είναι οι άνθρωποι, η στολή υπάρχει γιατί κάποιος τρόπος έπρεπε να βρεθεί να δικαιολογηθεί ο μισθός (μιλάω για την πλειοψηφία, όχι για τις εξαιρέσεις).

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

Σελίδα 12 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 2 10 11 12 13 14 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 897
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-17, 20:43

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας