Σελίδα 13 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 3 11 12 13 14 15 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 121 έως 130 από 157

Θέμα: Επιστρατος - μετεκπαιδευση στρατου

  1. #121
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    το σίγουρο ειναι οτι τα περισσότερα μόνιμα στελέχη σήμερα έχουν ενα επίπεδο, δυστηχώς στην επαρχία ο κάθε βλάχος μεγάλωνε με το καημό να γινει επόπ και έπαιρνε μόρια εντοπιότητας .
    Υπάρχει πολύ σαβούρα δυστηχώς. Απο την άλλη εγώ είδα παιδιά με ανησυχίες, να σπουδάζουν , να παίρνουν έξτρα πτυχία και καθόλου κολλημένα.
    Προφανώς μερικοι έχετε άσχημη εντύπωση επειδή πήγατε πριν 30 χρόνια στρατό , σήμερα δεν ειναι έτσι.
    Η σαβούρα υπάρχει νομίζω σε ειδικότητες ότι να ναι , που κάποιοι μπήκαν χωρίς πτυχίο ή ειδίκευση μονο και μονο για ρουσφέτι.

    Ειχε κάποια καλά ο στρατός αλλά να γυρνάς ολη την ελλάδα σαν του παπά το σκύλο με 900ε δεν λέει και πολλά, θα ακούσω σίγουρο το προοδευτικότερο "γιατί μπήκαν" ποιος τους είπε να πάνε" "αυτοί το διάλεξαν" αλλά αυτό δεν ειναι σοβαρή δικαιολογία

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #122
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    -Φαντάζομαι έκανα λάθος και αναφέρεστε στα ΟΥΚ, ΛΟΚ, και ΜΑΚ που οι περισσότεροι υπηρετήσατε και ο πενηντάρης υπέρβαρος εκπαιδευτής δεν ήταν καλό πρότυπο.
    -Φαντάζομαι επίσης οτι όσοι είστε εναερίτες, έχετε επικεφαλής πενηντάρη φιτ, που ανεβοκατεβαίνει τις κολώνες μαζί με τους 18χρονους.
    -Τους ηλεκτρολόγους τους ανέφερα σαν παράδειγμα του κύκλου σας, μια και στο φόρουμ είναι η πλειονότητα. Αν πειράζει το διαγράφω, βάζω .... ψαράδες, καθηγητές..

    Αν δεν έγινε κατανοητό, να το εξηγήσω: ο στρατός, η αστυνομία, η εφορία η δημόσια υπηρεσία ... είναι μια μικρή Ελλάδα. Ότι υπάρχει έξω υπάρχει και μέσα.
    Είναι κάποιοι απο εσάς που το κάνετε, που προσπαθήσατε να το κάνετε, που θα θέλατε να το κάνετε που δεν μπορέσατε να το κάνετε που δεν το κάνατε η απλά δεν θέλατε η δεν έτυχε να το κάνετε.
    Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

    -Το μόνο που έχω είναι να τα έχω με τον παραλογισμό της γενίκευσης και των εύκολων χαρακτηρισμών (πές το και κόμπλεξ).

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #123
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    εγω προσωπικα Ακη δεν ειχα ασχημη εντυπωση με τον καθε κομπλεξικο που μπηκε στο στρατο,ισως γιατι εκει που ημουν εγω ηθελε @@ να μπουνε κατι που διαθεταν αυτοι.
    Δυστηχως ομως ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ η επιλογη να γινει αξιωματικος κατα 90% γινεται μονο για να εχουν την μόνιμη θεση και την σιγουρη συνταξουλα.
    η διαφορα των 30 ετων ειναι οτι πριν 30 χρονια θελανε να κανουνε πολλα αλλα δεν ξεραν πως,σημερα ειναι τοσο τεμπεληδες που ενω ξερουν δεν θελουν να κανουν τιποτα.

    Στηβ εγω τουλαχιστον για αυτους αναφερομαι,δεν ξερω αν ειναι.ιδανικο προτυπο ενας εκπαιδευτης αρματων που ειναι κατι πιο ευκολο να μην χωραει να μπει μεσα η ενας με 50ρι να και ολμους (υποστηριξη) να εξηγει πως θα τρεχει με αυτο το πραγμα στην πλατη να το στήσει.
    Επισης μου φαινεται αδιανοητο να γινεται πελεκυς ΙΙΙ(εκει που αδειαζει ολο το στρ) για να φυγουμε τοτε με τα ιμια,και να βλεπεις αξιωματικους με πουλαδες και ιστοριες να κλαινε στα καρτοτηλέφωνα και εμεις οι εφεδροι να γελαμε αφελεις(όχι γιατι δεν μασαγαμε λογω ηλικιας,απλα δεν ξεραμε θεωρωντας ακομα μια ασκηση)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  4. #124
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.349

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    να ξεχάσω ότι όταν μας βγάζανε εξοδούχους δεν δικαιούμαστε φαΐ και έπρεπε ή να δώσω την έξοδό μου σε άλλων ή να βγω πριν το φαΐ αλλιώς θα έχανα την έξοδο? χωρίς να με ρωτάνε αν έχω λεφτά να φάω έξω?.
    +1000 . Η απόλυτη πουστιά ..!

    να συμειώσω ότι αυτο το αλλαξε ο διοικητης ενα μηνα πριν φύγω. οι εξωδουχοι τρώγανε και μετα βγαινανε.

    εγώ πάντως ειχα εναν υπολοχαγο που τον θαυμαζα παρότι με ειχε καμπανήσει την πρώτη βδομάδα στον λαγό. απιστευτο ηθος πολύ γνώση πολύ μεράκι και αισθημα δικαιοσύνης. με ειχε στειλει να κάνω και βολή στα 800 μετρα..!
    νομίζω ότι η πλειονοτητα τους ειναι καλοι . τώρα ειναι τι θα σου κάτσει. εγώ και τον διοικητη αλλα και τον υποδικοικητη ( 50αρης αλεξ. κορμι λαμπαδα) τους γουσταρα πολύ..

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #125
    Μέλος Το avatar του χρήστη xlife
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Στη γενια των 700€ (ναι υπηρξε και αυτη και η ονομασια ηταν απο τον κατωτερο μισθο) που δεν μπορουσε καποιος να ζησει αξιοπρεπως με τα 700€ λογικο ειναι να εψαχνε να κανει κατι για το μελλον του. Ο στρατος ειναι δουλεια. Οι περισσοτεροι που τον επιλεγουν σαν εργασια κανουν για βιοποριστικους λογους. Λιγοι αυτοι που το κανουν συνειδητα και φυσικα ετοιμοπολεμοι. Δε λεω το επιπεδο εχει ανεβει σε σχεση με τα προηγουμενα χρονια αλλα ποσοι ανεργοι πτυχιουχοι υπαρχουν; οταν εχεις να επιλεξεις αναμεσα σε 500 € και αν.. η τη φυγη στο εξωτερικο, τοτε η καλυτερη λυση ειναι ο στρατος. Φυσικα η αποψη μου ειναι οτι αυτα τα σωματα οπως στρατος αστυνομια πυροσβεστική θα επρεπε να μπαινουν ανθρωποι που τους αρεσει και ας ειναι και χωρις πτυχια. Καποτε βρεθηκα στην ομονοια και ηταν ενας αστυνομικος, κυριολεκτικα παιδακι. Και ηταν αστυνομικος τμηματος ομονοιας γτ δεν ειχε βυσμα.. Η στολη ηταν xtra small και οπως ηταν και ψηλος ηταν χαλι μαυρο. Που να τον στειλεις αυτον να παει να εξαρθρωσει σπειρες ναρκωτικων. Για κανα μπασκετακι ηταν το παιδι; τα ιδια ειναι και στο στρατο. Εγω ημουν ναυτικο σε ενα σαπιοκαραβο 14 μηνες περιπολια γτ ο κυβερνητης μου δεν ειχε βυσμα. Τα λουξ καραβια ηταν στο ναυσταθμο ολη την περιοδο που ημουν θαλασσα γτ οι κυβερνητες τους ειχαν πολιτικες κουμπαριες. Αν ο στρατος δεν χωρισει απο το κρατος και να εχει πραγματικο αυτοδιοικητο τιποτα δεν θα αλλαξει. Οποιος μπορει θα τρωει γτ ειναι σωματα που ειναι δυσκολο να ελεγχθουν τα οικονομικα τους. Και φυσικα οσο ετοιμοπολεμος και να ειναι ο λαος, αν σου δωσουν m1 να πας απεναντι σε s400 τοτε καλυτερα να σου δωσουν κι ενα σταυρο και να μοιρασουν κόλλυβα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Γενικά προσπαθώ να βγάζω μια συγκεκριμένη εικόνα προς τα έξω...



    ....αλλά κάθε φορά με παίρνει χαμπάρι ο παπάς

  6. #126
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MacGyver Εμφάνιση μηνυμάτων
    -Φαντάζομαι έκανα λάθος και αναφέρεστε στα ΟΥΚ, ΛΟΚ, και ΜΑΚ που οι περισσότεροι υπηρετήσατε και ο πενηντάρης υπέρβαρος εκπαιδευτής δεν ήταν καλό πρότυπο.
    Άρα από όλο το στρατό, μόνο τα ΟΥΚ, ΛΟΚ, και ΜΑΚ πρέπει να είναι ετοιμοπόλεμοι (και συνεπώς 'φιτ'), σωστά;
    Πίστεψέ με, αυτή την απάντηση περίμενα, οποιαδήποτε άλλη θα με εξέπλητε. Στην Ελλάδα ζω.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MacGyver Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν έγινε κατανοητό, να το εξηγήσω: ο στρατός, η αστυνομία, η εφορία η δημόσια υπηρεσία ... είναι μια μικρή Ελλάδα. Ότι υπάρχει έξω υπάρχει και μέσα.
    Τότε γιατί να υπάρχει διαχωρισμός; Γιατί να υπάρχουν οι 'μέσα' και οι 'έξω';
    Αν είναι έτσι, δεν πρέπει το 'μέσα' να καταργηθεί να γλιτώσουμε και κάνα φράγκο;
    Μ' αρέσει που εξισώνεις...στρατό και αστυνομία με...εφορία..και...δημόσια υπηρεσία.
    Συμφωνούμε αγαπητέ, αυτό λέω κι εγώ, η πλειοψηφία των στρατιωτικών ειναι δημόσιοι υπάλληλοι.

    'Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο'.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Panoss για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (16-06-17)

  8. #127
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η σαβούρα υπάρχει νομίζω σε ειδικότητες ότι να ναι , που κάποιοι μπήκαν χωρίς πτυχίο ή ειδίκευση μονο και μονο για ρουσφέτι.
    Όταν υπηρετούσα και ήμουν προς το τέλος της θητείας, βρέθηκα να εκπαιδεύω στην πράξη ορισμένους από τη νέα φουρνιά ΕΠΟΠ που έκαναν μαζί μας υπηρεσίες. Ακόμα θυμάμαι έναν νέο ΕΠΟΠ ο οποίος πριν καταταγεί ήταν βοσκός, αλλά ο ΕΣ τον επέλεξε για χειριστή RADAR...
    Όταν έφτασε στο φυλάκιο δεν ήξερε να δείξει στον χάρτη το νησί στο οποίο βρισκόμασταν και τα 4 σημεία του ορίζοντα, πόσο μάλλον να κάνει προσθαφαιρέσεις μοιρών επάνω στον τριγωνομετρικό κύκλο για να υπολογίζει αζιμούθιο.
    (Προς υπεράσπισή του πάντως και σε σχέση με όσους είχαν έρθει τότε, ήταν ο πιο φιλότιμος να μάθει. Του έγραφα σημειώσεις και καθόταν μόλις τέλειωνε η υπηρεσία και διάβαζε)

    1 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  9. #128
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επισης μου φαινεται αδιανοητο να βλεπεις αξιωματικους με πουλαδες και ιστοριες να κλαινε στα καρτοτηλέφωνα και εμεις οι εφεδροι να γελαμε αφελεις(όχι γιατι δεν μασαγαμε λογω ηλικιας,απλα δεν ξεραμε θεωρωντας ακομα μια ασκηση)
    Αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ το έχω βιώσει το Μάρτη του 87!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  10. #129
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kioan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν υπηρετούσα και ήμουν προς το τέλος της θητείας, βρέθηκα να εκπαιδεύω στην πράξη ορισμένους από τη νέα φουρνιά ΕΠΟΠ που έκαναν μαζί μας υπηρεσίες. Ακόμα θυμάμαι έναν νέο ΕΠΟΠ ο οποίος πριν καταταγεί ήταν βοσκός, αλλά ο ΕΣ τον επέλεξε για χειριστή RADAR...
    Όταν έφτασε στο φυλάκιο δεν ήξερε να δείξει στον χάρτη το νησί στο οποίο βρισκόμασταν και τα 4 σημεία του ορίζοντα, πόσο μάλλον να κάνει προσθαφαιρέσεις μοιρών επάνω στον τριγωνομετρικό κύκλο για να υπολογίζει αζιμούθιο.
    (Προς υπεράσπισή του πάντως και σε σχέση με όσους είχαν έρθει τότε, ήταν ο πιο φιλότιμος να μάθει. Του έγραφα σημειώσεις και καθόταν μόλις τέλειωνε η υπηρεσία και διάβαζε)
    και εγώ ήμουν σε μονάδα με αντιεροπορικό , και εποπ ήταν άριστοι στη δουλειά τους αφού η ειδικότητα ηταν βαρβάτη και έπρεπε να περάσεις εξετάσεις για να την πάρεις και αξιολόγηση.
    Ο αξιωματικός εκπαίδευσης δεν χαριζόταν σε αυτά.... Ακόμα και νέοι αξιωματικοί έδιναν μεχρι και 3 φορές εξετάσεις σε εξωμείωση μέχρι να πετύχουν τα ποσοστά που έπρεπε.
    Μονιμοι απο ευελπίδων και ΣΜΥ ειχαν πολύ υψηλό επίπεδο , έχουν αλλάξει πολλά προς το καλύτερο με τις εξετάσεις των πανελληνίων

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #130
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Πάνω στην κουβέντα, φως στο τούνελ: θα σιάξουν τα πράγματα (λινκ).
    Μπορεί εσείς να ατυχήσατε, αλλά τουλάχιστον τα παιδιά σας θα έχουν μία καλύτερη θητεία με διοικητή τον ταμτάκο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MacGyver : 16-06-17 στις 23:26

Σελίδα 13 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 3 11 12 13 14 15 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 897
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-17, 20:43

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας