Σελίδα 4 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 14 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 157

Θέμα: Επιστρατος - μετεκπαιδευση στρατου

  1. #31
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.616

    Προεπιλογή

    Μουφα μερεντα εδιναν, να ηταν και κανονικη παει κι ερχεται...

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  2. #32
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    α όλα και όλα. μερέντα ήταν με την ούγια......... την ημερομηνία λήξης δεν βλέπαμε μόνο αν και νομίζω τότε δεν γράφανε....

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  3. #33
    Μέλος Το avatar του χρήστη manolena
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    2.709

    Προεπιλογή

    Χα, εγώ στη σχολή (1991) έτρωγα γκοτζιλάκι γάλακτος βαθείας καταψύξεως του 1950 τόσο... Έπαθα τίποτα; Φαντάσου τα πρώτα πρώτα κομμάτια απο το ψυγείο τα κάνανε σκαλιά για να κατεβάζουνε τα άλλα απο το φορτηγό.
    Ημερομηνία λήξης και σαχλαμάρες. Άμα έχεις νεφρά και στομάχι, όλα τρώγονται.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #34
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xristos2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    173 ΜΕΑΠ το 1992.......
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SV2HIA Εμφάνιση μηνυμάτων
    173 ΜΕΑ/ΑΠ από το 1985 ως το 1987. Ωραία χρόνια!
    !!! 78 ? 'η 79?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xristos2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω θυμαμε ηταν πολυ καλα στην μοναδα και με τους στρατιωτες εφεδρους και ολους τους αξιωματικους. το στρατοπεδο ηταν ενωμενο και με καποιο αλλο με αυτοκινουμενα μαυροσκουφιδες [ Δ' ΕΑΝ = Επιλαρχία αναγνωρίσεως} δεν θυμαμε κατι περισσοτερο αλλα πηγαινα και σε αυτων το κψμ τους. μου αρεσε πολυ να κανω βολτα στην καρωτη,που τον χειμωνα μυριζε παντου ξυλα απο τζακι, πηγαινα και στο διδυμοτειχο οι ανθρωποι ζουσαν και απο τους στρατιωτες, τους προσεχαν και δεν τους εβλεπαν σαν χιλιαρικο, ειχα παει και στο μικρο Δερειο στο μεγαλο φυλακιο με αποθηκες πυρομαχικων ειχα κατσει τουλαχιστον ενα μηνα εκει ειχε αυτοχθονες ελληνες Πομακους ηταν και αυτοι πολυ ευγενικοι και αυθεντικοι θυμαμε την καφετερια εξω απο την πυλη του φυλακιου με μια ωραια κοπελα την κορη του ιδιοκτητη......

    σε αυτο το χωμα οτι και να φυτεψεις θα πιασει και θα μεγαλωσει γρηγορα γιατι εχει αρκετες μερες τον χρονο βροχη, θυμαμε εναν παλιο που φαγωνοταν να παει φυλακιο να κανει σκοπια γιατι οταν ηταν νεος στρατιωτης ειχε παει και φυτεψει εκει κανναβη νομιζω την εβραζε και την επινε σαν τσαι

    Και στις εξόδους αν δεν κατέβαινες με παρέα για κοινό ταξί προς Διδυμότειχο, πήγαινες Καρωτή στο τέλος του δρόμου της και άραζες στην Ανθούλα!

    1 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  5. #35
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    πάντως επειδή είμαι λίγο παμφάγος δεν ασχολήθηκα ποτέ με ντιλιβερι και τέτοια. έβλεπα άλλους που δεν τους άρεσε τίποτα και κάθε μέρα σχεδόν παίρναν απέξω.
    Ντελίβερι; Τι είναι αυτό; Εκεί δεν είχαμε τίποτα πέρα από το φαγητό του φυλακίου γιατί η κοντινότερη ακτή ήταν στα 13km και ήταν της γείτονος

    Δεν είχα και εγώ θέμα με το φαγητό, απλά άμα έκανε καμιά λαλακία ο μάγειρας (όπως πχ όταν του έπεσε όλο το σακουλάκι αλάτι στο ταψί και μαγείρεψε σαν να μη συνέβη τίποτα ) τη βγάζαμε με τις μερίδες μάχης (κούτες 4Β τις λέγανε νομίζω). Μόνο αυτά τα άθλια κρουασάν που έφερναν για δεκατιανό δε μπορούσα να φάω με τίποτα... και δώστου διπυρίτες εγώ


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manolena Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έπαθα τίποτα;
    Ερώτηση παγίδα! Θα προσπεράσω

    1 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  6. #36
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    -Να σας κάνω μία ερώτηση: από πού ψωνίζει ο στρατός; Έχει δικά του κρουασάν, που είναι δύο-τριών ετών; Φαντάζομαι όχι, παρά μόνο από τις γνωστές εταιρίες όπου και όλοι εμείς τώρα.
    Γιατί λοιπόν να είναι άθλια; Οτιδήποτε φαγώσιμο είναι γεμάτο συντηρητικά, όπως όλα δηλαδή αυτά που αγοράζουμε κάθε μέρα από το ΣΜ, και μπορεί να διατηρηθεί "φρέσκο" για πολλά χρόνια.
    -Τα βαθιάς κατάψυξης κρέατα τα έχει αποθηκεύσει ο στρατός για τις περιόδους έντασης. Τι θα έπρεπε λοιπόν να τα κάνει μετά από ένα διάστημα ; Να τα πετάξει; Τα διαθέτει και ανανεώνει την αποθήκη.
    -Θυμάμαι πολλά χρόνια πριν, παραπονέθηκε η επιτροπή σίτισης των εφέδρων για τα καλαμαράκια που ήταν κατεψυγμένα. Πόσες οικογένειες στην Ελλάδα πιστεύετε ότι τρώνε φρέσκα καλαμαράκια;
    -Τα φαγητά της μάνας τους τα τρώνε όλα; Φυσικά και όχι, την ίδια γκρίνια έχουν και εκεί. Κορν φλέικς, πίτσες και τοστ, αυτό είναι το φαγητό των περισσότερων.
    Άρα λοιπόν, όλοι έχουν μία αρνητική και κριτική σκέψη σε οτιδήποτε συμβαίνει στο στρατό, μόνο και μόνο για να ελπίζουν σε έναν ανύπαρκτο παράδεισο μετά την απόλυση, που ποτέ δεν θα βρουν.

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον MacGyver για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    CybEng (12-06-17), mikemtb (12-06-17)

  8. #37
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    266

    Προεπιλογή

    16ο τάγμα τεχνικού Καρωτή 1994.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #38
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manolena Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χα, εγώ στη σχολή (1991) έτρωγα γκοτζιλάκι γάλακτος βαθείας καταψύξεως του 1950 τόσο... Έπαθα τίποτα;
    πως δεν έπαθες. μόνο εσένα λέει <<κύριε >>ο Βαγγέλης.

    3 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  10. #39
    Μέλος Το avatar του χρήστη manolena
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    2.709

    Προεπιλογή

    Να και η χλεύηηηηηηη...

    1 Not allowed! Not allowed!

  11. #40
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MacGyver Εμφάνιση μηνυμάτων
    -Να σας κάνω μία ερώτηση: από πού ψωνίζει ο στρατός; Έχει δικά του κρουασάν, που είναι δύο-τριών ετών; Φαντάζομαι όχι, παρά μόνο από τις γνωστές εταιρίες όπου και όλοι εμείς τώρα.
    Γιατί λοιπόν να είναι άθλια; Οτιδήποτε φαγώσιμο είναι γεμάτο συντηρητικά, όπως όλα δηλαδή αυτά που αγοράζουμε κάθε μέρα από το ΣΜ, και μπορεί να διατηρηθεί "φρέσκο" για πολλά χρόνια.
    Κρουασάν μάρκας "Mama Bo" εγώ δεν είχα δει ποτέ πριν μπω στο στρατό και ούτε έχω ξαναδεί έκτοτε οπουδήποτε στην αγορά. Επίσης πρέπει να ήταν τα μόνα κρουασάν με τόσο μικρή διάρκεια ζωής, αλλιώς πώς να εξηγηθεί το ότι όλα είχαν ημερομηνία λήξης μερικές μέρες το πολύ βδομάδες από όταν φτάνανε στα χέρια μας (εκτός από κάποια που ήταν ήδη ληγμένα)

    Δεν είμαι δύσκολος στο φαγητό, τρώω τα πάντα και γι' αυτό και δεν είχα πρόβλημα με το φαγητό του στρατού (3 μήνες σε βραχονησίδα και οι υπόλοιποι πάλι σε αποκομμένα φυλάκια). Αλλά το θεωρώ άθλιο και ανεπίτρεπτο να μπουκώνεις καθημερινά τους στρατιώτες με ότι junk food βρεις, όπως γινόταν με εμάς. Δεν είχα την απαίτηση να πάω στρατό και να τρώω κρουασάν βουτύρου, γαλέτα να μου δίνανε πιο ευχαριστημένος θα ήμουν.



    Edit:
    Τελικά googlαρα τα "Mama Bo" και βρήκα μόνο μια αναφορά σε αυτά


    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kioan : 11-06-17 στις 22:24
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

Σελίδα 4 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 14 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 897
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-17, 20:43

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας