Σελίδα 11 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 9 10 11 12 13 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 101 έως 110 από 157

Θέμα: Επιστρατος - μετεκπαιδευση στρατου

  1. #101
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν γίνει πόλεμος ότι κάνουν οι επαγγελματίες , 10 20 χτυπήματα .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  2. #102
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Μιλάω για τις αποστολές που έχει ο επαγγελμςτικος στρατός , τα Apache να χτυπήσουν εκεί που πρέπει .
    Τα mirage με τους scalp , και τους εξοσετ.
    Το πυροβολικό με mlrs και τα panzer.
    Οι επίλεκτες μονάδες zmak, λοκ ουκ κτλ.
    Ότι κάνουν αυτοί.
    Αν έχουν ανταλλακτικά λόγω περικοπών , γιατί πλέον στην Ελλάδα κάποια βόδια , που οθουνται από καποιους προδότες λένε για περικοπές στην άμυνα 500ek , ας γίνει και ένα δημοψήφισμα από τους προδότες αριστερούς να αποφασίσουν τα γίδια σε αυτόν εδώ τον τοπο αν χρειάζεται ο στρατός ο Ερντογάν πάντως προχωράει όλα τα προγράμματα . Από οπλισμένα uav και έξυπνα όπλα , μέχρι αντιεροποροκα , τανκ , συστήματα μάχης, αεροπλανοφόρα και όλα με τουρκικές εταιρείες.
    Εδώ ανοίγουμε σουβλατζίδικα
    Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #103
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από performer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα ανέφερα όλα αυτά βέβαια όχι για τίποτε άλλο αλλά σε αντιδιαστολή με το παράπονο κάποιου φίλου ότι το κρουασάν που δίνεται ή δινόταν στο δεκατιανό δεν είχε πολύ σοκολάτα και δεν ήταν επώνυμο.
    Αν κατάλαβες αυτό από τα γραφόμενά μου, μάλλον δεν κατάλαβες καλά.

    Δεν είχα την απαίτηση ούτε να μου σερβίρει ο στρατός brunh πάνω στη βραχονησίδα, αλλά ούτε να βρω το αγαπημένο μου φαγητό. Κάποιος όμως είχε την φαεινή ιδέα (ή τις ευρύχωρες τσέπες) και αντί να μοιράσει καμιά φέτα ψωμί ή καμιά γαλέτα να μας φέρνει εκεί αυτή τη σαπίλα που έμοιαζε με κρουασάν. Και αυτό, ναι, το θεωρώ απαράδεκτο ακόμα και τώρα. Ούτε για το ότι καλοκαιριάτικα τη βγάζαμε με 1 μπουκάλι νερό 1,5lt ανά ημέρα (με το οποίο έπρεπε να ξυριζόμαστε κιόλας) παραπονέθηκα, ούτε για το ότι δεν είχαμε νερό να πλυθούμε επί μέρες. Στρατός είναι, σε δύσκολο σημείο ήμασταν, προσαρμόζεσαι.


    Πάντως αν μας διάβαζε κανένας που πολέμησε κατά τον Β' ΠΠ στην Μάχη της Πίνδου πιθανότατα θα γέλαγε με το παράπονο κάποιων που έκαναν αλματάκια με πλήρη εξάρτηση φωνάζοντας συνθήματα και το μόνο τους πρόβλημα ήταν πως ζεσταίνονταν και ίδρωναν. Καλά για αυτούς που είχαν θέμα με το δεκατιανό, δεν το συζητάω, θα ξεκαρδιζόταν. Αν έκανε μια σύγκριση των όσων έζησε στο μέτωπο σε σχέση με την μετέπειτα κατάσταση, ο στρατός από το 1949 έως και σήμερα είναι κολέγιο


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    εδώ πηγαίναμε για βολή και μας δίνανε 7 σφαίρες στην γεμιστήρα. και κάποια στιγμή ο διοικητής φώναξε < <μα καλά κάνεις δεν μπορεί να πετύχει 9-10 σφαίρες στον στόχο?>> [...] και μιλάμε για πολλές αν υποθέσουμε ότι 60-70 άτομα ρίχναμε από 2-3 φορές......
    Ακριβώς το ίδιο, όπως το περιγράφεις σε όσες βολές ρίξαμε και εμείς. Υποτίθεται είχαμε 10 ο καθένας αλλά με το διασταύρωνα με άλλους και όλοι είχαμε μετρήσει 6-7 σφαίρες ο καθένας. Η επίσημη απάντηση που λάβαμε: "είτε λόγω άγχους, είτε λόγω ενθουσιασμού καθώς ρίχνατε, χάσατε το μέτρημα".

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kioan : 14-06-17 στις 22:55
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  4. #104
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    σφαίρες κλέβουν οι φαντάροι κάθε τοσο, γιατί πρέπει μετρίουνται σε κάθε αλλαγή απο τους φαντάρους, και απο τα στελέχη οταν παραδίδουν.
    Αυτό γινεται απο ότι εχω καταλάβει σε προβλεπόμενες μονάδες του έβρου.
    Οπότε οταν γίνουν βολές τα συμψηφίζουν

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #105
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    σφαίρες κλέβουν οι φαντάροι κάθε τοσο, γιατί πρέπει μετρίουνται σε κάθε αλλαγή απο τους φαντάρους, και απο τα στελέχη οταν παραδίδουν.
    Αυτό γινεται απο ότι εχω καταλάβει σε προβλεπόμενες μονάδες του έβρου.
    Οπότε οταν γίνουν βολές τα συμψηφίζουν
    δηλαδή τις 200 σφαίρες που τσιμπάγανε απ εμάς σε κάθε βολή και άρα για όσο ήμουνα Μυτιλήνη μιλάμε μόνο η δικιά μου μοίρα καμιά 800-1000 θες να πεις ότι το κάνανε για να καλύψουν τις (πόσες άραγε? 5 ? 10 ? 20 ? άντε 40? που κλέψανε οι φαντάροι?) δηλαδή το βράδυ που παρέλαβα τις ραμμένες δεν έπρεπε να έχουν καμιά σφαίρα μέσα γιατί λογικά θα έπρεπε να είναι όλες οι ραμμένες (δεν θυμάμαι και πως τις λέγαμε) άδειες. ή θέλεις να μου πεις ότι κάθε μέρα τις σκίζανε συμπληρώνανε και τις ξανά ράβανε? άσε βρε Άκη. με τα κιβώτια τις βγάζανε?

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  6. #106
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    1.422

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    δηλαδή τις 200 σφαίρες που τσιμπάγανε απ εμάς σε κάθε βολή και άρα για όσο ήμουνα Μυτιλήνη μιλάμε μόνο η δικιά μου μοίρα καμιά 800-1000 θες να πεις ότι το κάνανε για να καλύψουν τις (πόσες άραγε? 5 ? 10 ? 20 ? άντε 40? που κλέψανε οι φαντάροι?) δηλαδή το βράδυ που παρέλαβα τις ραμμένες δεν έπρεπε να έχουν καμιά σφαίρα μέσα γιατί λογικά θα έπρεπε να είναι όλες οι ραμμένες (δεν θυμάμαι και πως τις λέγαμε) άδειες. ή θέλεις να μου πεις ότι κάθε μέρα τις σκίζανε συμπληρώνανε και τις ξανά ράβανε? άσε βρε Άκη. με τα κιβώτια τις βγάζανε?
    τελαμώνα.

    ξεφυγε το θεμα
    νομιζω οτι καλο ειναι να κλειδωθει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ...

  7. #107
    Banned
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.379

    Προεπιλογή

    πω ρε παιδια δεν πιστευα οτι θα πιασει τοσο πολυ το θεμα ! το σαββατο θα ειμαι εκ , και θα γυρισω πισω να σας τα πω ... δεν παει κανας αλλος ε ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #108
    Banned
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.379

    Προεπιλογή

    ξεφυγε το θεμα
    νομιζω οτι καλο ειναι να κλειδωθει.
    γιατι ? να μην τα μαθουν η οχτροι ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον street για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    SRF (15-06-17)

  10. #109
    Μέλος Το avatar του χρήστη alpha uk
    Όνομα
    yiannis
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    nottingham
    Μηνύματα
    1.013

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρίστο να ήταν το φαΐ μόνο καλά θα ήταν. εδώ πηγαίναμε για βολή και μας δίνανε 7 σφαίρες στην γεμιστήρα. και κάποια στιγμή ο διοικητής φώναξε < <μα καλά κάνεις δεν μπορεί να πετύχει 9-10 σφαίρες στον στόχο?>> και σαν κλασικό ρεμάλι εγώ του απάντησα << αν με 7 σφαίρες στην γεμιστήρα μπορούσαμε να βάλουμε 9-10 στον στόχο τότε θα κάναμε και άλλα θαύματα....>> εκεί τον είδα που συνειδητοποίησε τη παιζότανε και έγινε σκοτωμός μπροστά μας με τους υπεύθυνους για τα πυρομαχικά ....
    φυσικά δεν θέλω να φανταστώ τη γινόντουσαν οι άλλες σφαίρες που υποτίθεται ρίχναμε αλλά δεν πήραμε ποτέ. και μιλάμε για πολλές αν υποθέσουμε ότι 60-70 άτομα ρίχναμε από 2-3 φορές......
    Φεύγουμε από Ξάνθη (μέ έναν ανθιπασπιστη) σε ένα Σταγκερ , καί πάμε στης στρατιωτικές αποθήκες στην Καβάλα , μπαίνουμε μέσα χωρίς νά μας ενοχλήσει κανείς (κουβέντα από κανέναν) καί γεμίζουμε τό φορτηγό μέ καινούργιες κεραίες , καλώδια RG καθόδου, κουλούρες 100αρες, φίλτρα εξοδου γιά μηχανήματα ΛΥΣΕ ,δύο ηλεκτροπαραγωγά ζευγάρια​ , δύο ολοκαίνουργους σταθμούς ΛΥΣΕ , δύο ολοκαίνουργες τελικές βαθμίδες τύπου Β γιά ΛΥΣΕ , 5 κούτες μέ κονσέρβες , κεραμικές λυχνίες 4-150 , 4-250 , κούτες μέ λυχνίες 811 , κούτες μέ 4-400 , κούτες μέ 4-1000 , μία τελική βαθμίδα από ΣΑΝΕΡ , μία κεραία κάθετη από ΣΑΝΕΡ , ένα καινουργιο φεραισυχνο από ΛΥΣΕ καί διάφορα άλλα μικροπραγματα , στο τέλος μου λέει ,ψαρακα αν θέλεις νά είσαι καλά , δέν είδες , δέν άκουσες τίποτα , καί δέν βγήκες έξω από το στρατόπεδο , από όλα αυτά μόνο κάτι μικροπραγματα μπήκαν μέσα στό στρατόπεδο , όλα τά άλλα εξαφανίστηκαν , τό ίδιο έγινε καί σέ μία αποθήκη έξω από τήν Κομοτηνή , μόνο πού εκεί βούτηξαν πολύ χοντρά πράγματα , μέχρι καί τώρα τό σκέφτομαι καμία φορά και λέω μάλλον όνειρο ήταν καί πέρασε, δέν μπορεί να έγιναν πραγματικά

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alpha uk : 15-06-17 στις 01:37

  11. #110
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Εγώ κλεψιες με αυτόν τον τρόπο δεν είδα , μόνο τον επόπ υπεύθυνο του Κψμ που κάθε φορά που έπαιρνε φαντάρο ήθελε να του χρεώσει 1000€ έλλειμμα 😁 ο τελευταίος το έμαθε ο πατέρας του και λέει πες του ότι θα έρθω στο στρατόπεδο ....

    Άλλος πάλι επόπ είχε αποθήκη χρεωμένη και δεν πήγαινε καν , δεν ήξερε τι γινόταν μέσα , είχε χαθεί συλλογή αξίας 3000€ η οποία βρέθηκε τελικά και παρολίγο να τη πληρωσει.

    Ένας αρχιλοχίας μας έλεγε για μια μεγάλη μονάδα του τεχνικού , που όταν ξεκίνησε να κάνει απογραφή έλειπαν τα πάντα , παλμογράφοι και fluke είχα γίνει ανάρπαστα .
    Δυστηχως ήταν μικρός και υπέγραψε στη παραλαβή

    Δυστηχως άλλοι κλέβουν και άλλοι βάζουν από τη τσέπη τους.

    Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη picdev : 15-06-17 στις 07:58

Σελίδα 11 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 9 10 11 12 13 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 897
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-17, 20:43

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας