Σελίδα 15 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 5 13 14 15 16 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 141 έως 150 από 157

Θέμα: Επιστρατος - μετεκπαιδευση στρατου

  1. #141
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    εχω ριξει με μιλαν!!!
    δυο πυραυλοι ειχαν ριχτεί στην θητεια μου

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  2. #142
    Μέλος
    Όνομα
    χριστος
    Εγγραφή
    Jun 2016
    Περιοχή
    κερατσινι
    Μηνύματα
    323

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από street Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) εαν αυριο γινει πολεμος οποιος θελει την κανει ... για την χονολουλου ! με το τελος καλο θα ηταν να μην επιστρεψει πισω ουτε καν του στιλ εδω εγω εχω σπιτι χωραφια κλπ ....
    2)
    κανε μας το πενηνταρακια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #143
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    129

    Προεπιλογή

    Δεν υπάρχει καθόλου εκπαίδευση- στρατιωτική ηθικό στους οπλίτες.
    Μόνο οι ειδικές δυνάμεις μετράνε και αυτές δεν φτάνουν απέναντι στους Τούρκους.
    Άποψή μου είναι ότι ΠΡΕΠΕΙ να υπάρχει μια ΣΥΝΕΧΗΣ στρατιωτική εκπαίδευση ΣΕ ΟΛΟΥΣ τους άντρες 18-48 που είναι σε θέση να φέρουν όπλα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #144
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    για ποιά μετεκπαίδευση μιλάς, εδώ δεν υπάρχει ούτε η βασική εκπαίδευση, μονο αγκαρίες σκοπιές και άσκοπες υπηρεσίες.
    εγώ πήρα καλή εκπαίδευση στο να κοσκινίζω το χώμα και να σκάβουμε όλη μέρα τους θάμνους , αν μην ξεχάσω και το βάψημο που γινόταν κάθε 2 μήνες χωρίς λόγο.
    Ε μην πω για την εκππαίδευση της ειδικότητας , πως γίνεται ενας κληρωτός να ανοίγει ένα ρανταρ με 50 λαμπάκια και 50 κουμπιά ? που ο εποπ θέλει 6 μήνες εκπαίδευση για να το μάθει?, οπότε ούτε εκπαίδευση έκανα και το χαρτί πορείας δεν έχει σχέση με την ειδικότητα μου.

    Απλά πράγματα που έπρεπε να ξέρουν ολοι, περίπολα, παγίδες , αγώνα εντός κατοικημένης περιοχής ,πορείες, 6 μήνες όπως η φιλλανδία και οι φαντάροι δεν θα βαριόντουσαν και θα ξέραμε τα στοιχειώδη.

    Να πουμε για εξοπλισμό ? μ71 και κράνος κατσαρόλα που δεν μπορείς να κάνεις βολή όσο και να το φτιάξεις ? τα κέβλαρ ίσα ισα να υπάρχουν , εξάρτηση που δεν χωράει πάνω 4 γεμιστήρες, του 2 παγκοσμίου πολέμου. Αλεξίσφαιρα 50 κιλά.κτλ
    οπλο g3 30 κιλά , σε μια έκθεση έπιασα μ4 και μ16 και νόμιζα ότι ήταν παιχνίδια , ενώ το βάρος τους τέλεια ζυγισμένο .

    Μιλάμε για απλά πραγματα και δεν τηρούνται ούτε τα στοιχειώδη.

    Τα νησια είναι γεμάτα οπλα και αντιαρματικά. έκαναν μια εκπαίδευση στον τοπικό πλυθησμό για τη χρήση τους ? μιλάμε τεράστιες αποθήκες οπλων που έχων μέχρι και rpg αλλά ποιος ξέρει νατα δουλέψει ?

    6 μήνες όλοι στα 18 και καλή πολιτοφυλακή με εκπαίδευση στις ακριτικές περιοχές και ενα χαρτζιλίκι για να έχεις το όπλο στο σπίτι σου σε καλή κατάσταση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη picdev : 09-07-17 στις 18:32

  5. #145
    Μέλος
    Όνομα
    χριστος
    Εγγραφή
    Jun 2016
    Περιοχή
    κερατσινι
    Μηνύματα
    323

    Προεπιλογή

    νομιζω οτι αν γινει κατι πολυ σοβαρο, οι εφεδροι του στρατου ξηρας μια χαρα θα την κανουν την δουλεια τους.ο σκοπος τους ειναι κυριως η αντιμετωπιση αποβατικων ενεργειων στα νησια και αυτο ειναι ευκολο, οσοι κανουν αποβαση παντα μειωνεκτουν πολυ σοβαρα εναντι των αντιπαλων που τους περιμενουν. η θρακη ουσιαστικα ειναι αδυνατον να καταληφθει παρα μονο με αποβαση πραμα αδυνατον.
    τον κυριο ρολο θα τον παιξει το π ναυτικο που ειναι στρατηγικο οπλο και τα υποβρυχια που σε περιβαλλον αιγαιου ειναι πολυ αποτελεσματικα, και τα αεροπλανα που εχουν και αυτα τον ρολο τους.σημερα η αεροπορικη υπεροπλια της τουρκιας ειναι πολυ σοβαρο προβλημα, σε ολους τους μεγαλους πολεμους νικησαν αυτοι που ειχαν τα περισσοτερα αεροπλανα και οχι τους ικανοτερους πιλοτους γιατι η τακτικη ειναι κυριως ο αιφνιδιασμος κτλ
    το μεγαλυτερο προβλημα της ελλαδας νομιζω ειναι η σαλαμοποιηση της απο τους τουρκους οχι μονο εδαφικη αλλα και ηθικη. το κρατος παντα δειχνει διαθετιμενο να κανει υποχωρισεις αφου η κοινη γνωμη τις ανεχεται

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #146
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    289

    Προεπιλογή

    Το ήθος του στρατού απέναντι το κουβεντιαζα με εναν τουρκο φίλο στην Γερμανία εγω μολις ειχα απολυθεί αυτός ειχε κάνει φαντάρος πριν σπουδάσει.
    Η άδεια για παράδειγμα του οπλίτη πήγαινε ανάλογα με τα πόσα έσταζες στον διοικητή. Ετσι μου έλεγε άλλος ειχε 2-3 μήνες άδεια και άλλος ουτε 10 μέρες σε όλη την θητεία.
    Ο ίδιος είχε πάρει πολλή άδεια πάντως ειχε πατερα έμπορο με ανοιγματα στην ρωσία. Ερχόταν Ελλάδα σε κάθε rockwave festival καθότι heavymetalas. Τι να πώ γενικά πάντως μου έλεγε οτι περα απο τις ειδικές δυνάμεις το επίπεδο του στρατού είναι χειρότερο πολύ χειρότερο απο το δικό μας.Αυτό πήγαζε κυρίως απο το μορφωτικό επίπεδο του πληθυσμού.
    Πέρα απο αυτά όμως θα συμφωνήσω και εγώ οτι πλέον το ναυτικό και τα εναερια μέσα κάνουν την διαφορά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #147
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχω ριξει με μιλαν!!!
    δυο πυραυλοι ειχαν ριχτεί στην θητεια μου

    Και εγω με TOW.. Ασε, μεγαλη γκ@βλα..

    1 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  8. #148
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    να ξέρετε οτι οι Συριοι ανέπτυξαν με επιτυχία σύστημα παρεμβολής των TOW με ποσοστό μεγαλύτερο του 80% στη πρώτη έκδοση , ενώ εχει παει στην έκδοση 3
    Ολα αυτά έγιναν μέσα στο πόλεμο , εμείς πίτα γύρο απόλά.


    http://con-ops.blogspot.gr/2017/03/blog-post_9.html

    http://www.proelasi.org/2017/07/09/%...-%cf%83%cf%84/

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον picdev για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    aktis (11-07-17)

  10. #149
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Τελικα φαινεται οτι και τα καθαρα ενσυρματα συστηματα κατευθυνσης οπως το ΤΟW μπορουν να "πειραχθουν"

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  11. #150
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ολα αυτά έγιναν μέσα στο πόλεμο , εμείς πίτα γύρο απόλά.
    Έτοιμος ο κύριοοοοςς!! Στο χέρι ή πακέτο;

    ellin_o_souvlakofagos.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

Σελίδα 15 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 5 13 14 15 16 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 897
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-17, 21:43

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας