Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: Κατασκευή μειωτήρα για μοτέρ DC

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή Κατασκευή μειωτήρα για μοτέρ DC

    Καλησπέρα σε όλους!
    Ψάχνω για ένα πίνακα ή κάποιο υπολογιστικό τύπο που θα μου δίνει συνδυασμό και τύπους γραναζιών με σχέση ισχύ στην έξοδο (σε Nm ή Κg) ώστε να υπολογίσω τι θα βάλω στο μειωτήρα που θα φτιάξω για την καθετή στο ψάρεμα!!
    Ήρθε η εποχή ρε παιδιά και εφόσον δεν...........δουλεύουμε....λέω να πάω για κανα ψάρεμα χαχαχ!!
    Χωρίς πλάκα τώρα έχει υπ όψιν του κάποιος?

    Υ.Γ. Υπάρχουν και έτοιμα μα θέλω να κάνω κάτι δικό μου να το καμαρώνω!
    Άσε που είναι και ακριβά....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.945

    Προεπιλογή

    Χωρίς να είμαι και σίγουρος νομίζω ότι είναι απλό να το υπολογίσεις μόνος σου. Ο λόγος των στροφών (αρχικές/τελικές) επί την αρχική (προ μείωσης) δύναμη σου δίνει την δύναμη μετά την μείωση. Τα γρανάζια πάνε και αυτά ανάλογα με την μείωση των στροφών. Αν θέλεις να μην έχεις τεράστιο γρανάζι βάζεις δύο ή τρία στάδια μείωσης.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον elektronio για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    antonisfa (07-06-17)

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή

    Μάρκο καλό το σκεπτικό σου.
    Οπότε κάθε γρανάζι έχει τυποποιημένα στοιχεία πάνω του, στροφές το λεπτό και Νμετρα δύναμης?
    Υπολογιστικά λογικά θα έχω
    10/5rpm επι 5 Νμετρα = 10 Nm περίπου 1000gr μμ κάτι γίνεται....ίσα ίσα 4-5 μπαλάδες ανεβάζω
    Αυτήν την αρχική δύναμη προ μείωσης πως την υπολογίζω?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη antonisfa : 07-06-17 στις 20:23
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  5. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.945

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonisfa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάρκο καλό το σκεπτικό σου.
    Οπότε κάθε γρανάζι έχει τυποποιημένα στοιχεία πάνω του, στροφές το λεπτό και Νμετρα δύναμης?
    Υπολογιστικά λογικά θα έχω
    10/5rpm επι 5 Νμετρα = 10 Nm περίπου 1000gr μμ κάτι γίνεται....ίσα ίσα 4-5 μπαλάδες ανεβάζω
    Αυτήν την αρχική δύναμη προ μείωσης πως την υπολογίζω?
    Νομίζω είσαι λίγο μπερδεμένος.
    Τα γρανάζια δεν έχουν στροφές και δύναμη. Όσες στροφές τους δώσεις από τον κινητήρα τόσες θα πάρουν. Η δύναμη πάει ανάλογα με την μείωση, τα γρανάζια απλά πρέπει να την αντέχουν.
    Εκτός αν αναφέρεσαι σε έτοιμο μειωτήρα αλλά και πάλι το βασικό χαρακτηριστικό είναι ο λόγος μείωσης.

    Για τον υπολογισμό χρειάζεται να ξέρεις πόση δύναμη χρειάζεσαι (για να σηκώνεις τους μπαλάδες) και με τι ταχύτητα θέλεις να γίνεται η διαδικασία.
    Υπάρχουν διάφοροι συνδυασμοί ιπποδύναμης μοτέρ/μείωσης που μπορούν να κάνουν τη δουλειά. Όσο πιο γρήγορα θέλεις να γίνει τόσο μεγαλύτερο μοτέρ χρειάζεσαι.
    Οπότε ξεκινάς από την ταχύτητα βρίσκεις το λόγο μείωσης και από αυτό μαζί με την απαιτούμενη δύναμη (μέγιστο βάρος ψαριών) υπολογίζεις την δύναμη του κινητήρα. Συνυπολογίζεις πάντα κάτι παραπάνω για απώλειες και κάτι παραπάνω για ασφάλεια (στους υπολογισμούς) και άνεση στο μοτέρ να μην ζορίζεται.

    Η αρχική δύναμη είναι χαρακτηριστικό του κινητήρα οπότε τη βρίσκεις στο datasheet του.

    Υ.Γ. Στο παράδειγμα σου υποθέτω ότι όλα τα νούμερα είναι αυθαίρετα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.580

    Προεπιλογή

    εγω εφτιαξα ενα απλό συστημα με τυλικτή καλωδίου από ηλεκτρική σκούπα....απλά προσέθεσα φρένο.....και δουλεύει άψογα....

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω είσαι λίγο μπερδεμένος.
    Τα γρανάζια δεν έχουν στροφές και δύναμη. Όσες στροφές τους δώσεις από τον κινητήρα τόσες θα πάρουν. Η δύναμη πάει ανάλογα με την μείωση, τα γρανάζια απλά πρέπει να την αντέχουν.
    Εκτός αν αναφέρεσαι σε έτοιμο μειωτήρα αλλά και πάλι το βασικό χαρακτηριστικό είναι ο λόγος μείωσης.

    Για τον υπολογισμό χρειάζεται να ξέρεις πόση δύναμη χρειάζεσαι (για να σηκώνεις τους μπαλάδες) και με τι ταχύτητα θέλεις να γίνεται η διαδικασία.
    Υπάρχουν διάφοροι συνδυασμοί ιπποδύναμης μοτέρ/μείωσης που μπορούν να κάνουν τη δουλειά. Όσο πιο γρήγορα θέλεις να γίνει τόσο μεγαλύτερο μοτέρ χρειάζεσαι.
    Οπότε ξεκινάς από την ταχύτητα βρίσκεις το λόγο μείωσης και από αυτό μαζί με την απαιτούμενη δύναμη (μέγιστο βάρος ψαριών) υπολογίζεις την δύναμη του κινητήρα. Συνυπολογίζεις πάντα κάτι παραπάνω για απώλειες και κάτι παραπάνω για ασφάλεια (στους υπολογισμούς) και άνεση στο μοτέρ να μην ζορίζεται.

    Η αρχική δύναμη είναι χαρακτηριστικό του κινητήρα οπότε τη βρίσκεις στο datasheet του.

    Υ.Γ. Στο παράδειγμα σου υποθέτω ότι όλα τα νούμερα είναι αυθαίρετα.
    Ναι πρόκειται για αυθαίρετα νούμερα.
    Βρήκα μια λίστα γραναζιών με διάφορες στροφές που τους δίνεις και τη δύναμη που αποκτούν (για να τα λέμε σωστά όπως και εσύ λες) σε Νm

    Όταν βρω μοτεράκι θα μπορώ να υπολογίσω και τη δύναμη ανέλκυσης στην έξοδο του συστήματος που είναι υπό πειραματισμό.
    Ίσως θα πρέπει να πεταχτώ μια βόλτα και σε γνωστό μηχανουργείο για περαιτέρω ιδέες,,,
    Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από agis68 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω εφτιαξα ενα απλό συστημα με τυλικτή καλωδίου από ηλεκτρική σκούπα....απλά προσέθεσα φρένο.....και δουλεύει άψογα....
    Καμια φωτο της πατέντας?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.444

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonisfa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρήκα μια λίστα γραναζιών με διάφορες στροφές που τους δίνεις και τη δύναμη που αποκτούν (για να τα λέμε σωστά όπως και εσύ λες) σε Νm
    Για τις στροφές αρκεί η απλή αναλογική σε αριθμό δοντιών (των 2 υποτίθεται γραναζιών) π.χ. αν και τα 2 γρανάζια έχουν ίσο αριθμό δοντιών τότε η σχέση είναι 1 προς 1 , ενώ αν το ένα έχει π.χ. 10 δόντια και το άλλο έχει 20 , τότε η σχέση στροφών είναι 1 προς 2 (δηλαδή το 1ο γρανάζι θα χρειαστεί να γυρίσει 2 στροφές για να γυρίσει το 2ο σε μία στροφή).

    που τους δίνεις και τη δύναμη που αποκτούν
    Είναι αβάσιμο διότι αν πάρουμε το πιο παραπάνω παράδειγμα σε διαφορετικά μεγέθη π.χ. την ίδια σχέση στροφών αλλά το ένα είναι σε μίνι μέγεθος και το άλλο σε μεγαλύτερο μέγεθος δεν είναι δυνατόν να έχουν την ίδια ροπή , γιατί μεγαλώνουν και οι ακτίνες τους κτλ.
    Ίσως θα πρέπει να πεταχτώ μια βόλτα και σε γνωστό μηχανουργείο για περαιτέρω ιδέες,,,
    Για να αποφύγεις ταλαιπωρίες υπάρχουν βίντσια / παλάγκα χειρός που αναφέρουν και την ελκτική ικανότητα .
    https://ergaliothiki.gr/palagka-vintsia (περίπου 900 κιλά ... αν και δεν σε βλέπω για τόσο ψαρά)

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΒΑΓΓΕΛΗΣ
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Για σας
    Από ότι φαντάζομαι ο φίλος μας γράφει για τις μουσμουλιερες
    Έχουμε ασχοληθεί αρκετά εγώ και η παρέα μου
    Στην αρχή πειραματιστήκαμε με μοτέρ από υαλοκαθαριστήρες που έχουν ενσωματωμένο μειωτήρα πάρα πολύ καλό στα 200 με 300 μέτρα χωρίς να σταματάει
    Προσθέσαμε και έναν ρυθμιστή στροφών για να μην Έχουμε απότομα τραβήγματα
    Προτείνω να ξεκινήσεις με κάτι παρόμοιο γιατί δεν έχει ιδιαίτερο κόστος

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη el greco 1
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Μηνύματα
    1.390

    Προεπιλογή

    Aντωνη ψαξε λιγο εδω μηπως σε βοηθαει καπου https://www.blocklayer.com/Pulley-Belt.aspx

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. DC Μοτέρ για τέντα
    By Thodorass in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-23, 22:31
  2. βοήθια για σύνδεση μοτέρ
    By psiras67 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-16, 08:30
  3. μοτέρ για disk sander
    By billtech in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-15, 17:30
  4. Μοτέρ για ανεμογεννήτρια.
    By mindinnergnosis in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-06-13, 19:25
  5. κατασκευή ηλεκτρικού μοτέρ
    By snapster in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-13, 14:45

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας