Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 37

Θέμα: Ρεύμα στη γείωση

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hatzitou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ότι ορισμένοι μπήκαν στο θέμα για να τρολάρουν και να χαβαλεδιάσουν, εγώ δεν πρόκειται να ασχοληθώ μ αυτούς.
    Eσυ όμως που λες για αηδίες για αυτά που γράφουν άλλοι, γιατί δεν απαντάς στο ερώτημά μου; Η απάντησή σου δηλαδή είναι να φωνάξω ηλεκτρολόγο;
    Αν ήταν τότε, να μην γράφει κανένας για απορίες που έχει, και να πληρώνει ηλεκτρολόγους.
    Εκτός αυτού, πρέπει να γνωρίζεις ότι το δοκιμαστικό το χρησιμοποιούν και οι επαγγελματίες για να δουν ποια είναι η φάση.
    Και αφού θεωρείς ότι το πολύμετρο είναι το μόνο αρμόδιο, πες μου πως να το χρησιμοποιήσω , δηλαδή από ποια καλώδια θα πάρω ένδειξη. Ξέρεις;
    Και αν ξέρεις, τότε πως είναι δυνατόν να έχει κοπεί κάπου ο αγωγός της γείωσης και από το άλλο άκρο που δεν είναι συνδεδεμένο πουθενά, να ανάβει το δοκιμαστικό;

    Τέλος πάντων ας απαντήσει κάποιος που ξέρει, γιατί στη γείωση ανάβει το δοκιμαστικό.
    Αν η απάντηση είναι να φωνάξω ηλεκτρολόγο, ας μην μπει στο κόπο να γράψει ...

    Ευχαριστώ αυτούς που προσπάθησαν να βοηθήσουν.
    Φίλε Νίκο,

    Οι περισσότεροι από εμάς ξέρουν τουλάχιστον ένα φίλο/συγγενή/γνωστό που "πιάνουν τα χέρια του" και ξέρεις πως αν χαλάσει κάτι απλό στο σπίτι του όπως να στάζει η βρύση ή να μην κλείνει σωστά ένας μεντεσές ή να ξεκολλήσει η πρίζα από τον τοίχο κτλ, θα το φτιάξει και θα το φτιάξει αρκετά καλά ή αν δεν μπορεί θα το αναγνωρίσει και θα φωνάξει τον αντίστοιχο μάστορα.
    Επίσης όλοι ξέρουμε κάποιον που δεν το έχει σε χειρωνακτικές ή ηλεκτρολογικές ή υδραυλικές κτλ εργασίες, δεν είναι κακό και δεν μπορούμε όλοι να είμαστε το παιδί-θαύμα. Το να μην ξέρει κάποιος πως να βάλεις ένα ντουί σε ένα καλώδιο δεν σημαίνει τίποτα, δεν ξέρουν όλοι από ηλεκτρολογικά/υδραυλικά/νευροχειρουργικά!
    Και είναι και κάποιοι που ξέρεις πως ότι κι αν πιάσουν στα χέρια τους, θα το κάνουν χειρότερα από πριν: μία βίδα αν τους πεις να βιδώσουν, ή θα φάνε το κεφάλι της βίδας ή θα στραβώσουν το κατσαβίδι ή θα τους φύγει και φάνε ότι είναι δίπλα στην βίδα κτλ.

    Το θέμα με τις συμβουλές από απόσταση είναι ότι δεν ξέρεις το ποιόν του άλλου. Εγώ για το ίδιο ακριβώς πρόβλημα θα σύστηνα διαφορετικό τρόπο αντιμετώπισης ανάλογα το άτομο, σε άλλον θα έλεγα "το Χ ενώνεις με το Ψ μωρέ, σφίξε τα καλά και θα είσαι ΟΚ" και σε άλλον θα έλεγα "μην βάλεις τα χέρια σου (και το κάνεις χειρότερα), πες στον Ω αν μπορεί να έρθει να τον δει ή φώναξε μάστορα".

    Δεν έχω ιδέα σε ποια κατηγορία είσαι πιο κοντά, αλλά το να ποστάρεις "άναψε το δοκιμαστικό και είπα να το πιάσω με το χέρι μου να σιγουρευτώ" δεν εμπνέει εμπιστοσύνη... Δεν είναι αλάνθαστο σημάδι ότι είσαι μαστροχαλαστής, αλλά σίγουρα δεν το λες και καλό...

    Φιλικά πάντα έτσι, δεν έχουμε κάτι να χωρίσουμε!

    7 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη selectronic : 09-06-17 στις 14:04

  2. #12
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.616

    Προεπιλογή

    Το οτι αναψε το δοκιμαστικο στη γειωση δεν ειναι απαραιτητα επικυνδυνο αλλα το αν ειναι επικυνδυνο θα πρεπεινα το κρινει καποιος με τις γνωσεις του και επιτοπιο ελεγχο.

    Ενδεχομενως καποιο αντιπαρασιτικο φιλτρο πυκνωτη φασης προς γειωση απο καποια συσκευη προκαλει αυτη την ταση σε συνδυασμο με καποια ελαφρως υψηλη αντισταση γειωσης της συγκεκριμενης γραμμης ή της οικιας γενικοτερα. Για να καταλαβεις αν ειναι επικυνδυνο θα πρεπει να αφαιρεσεις ολες τις συσκευες απο τη γραμμη, να ξαναδοκιμασεις και να μετρησεις την αντισταση της γραμμης αυτης τουλαχιστον μεχρι τον πινακα και ακομη πιο περα, να μετρησεις/ελεγξεις τη γειωση σου απο τον πινακα μεχρι τη χελωνα. Αν πιστευεις οτι μπορεις να κανεις τους παραπανω ελεγχους μονος σου, να τους κανεις!

    1 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dragonborn
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Δυτικά Προάστια
    Μηνύματα
    1.492

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nchatzitou Εμφάνιση μηνυμάτων
    μάλιστα δοκίμασα να το πιάσω και δεν με χτύπησε ρεύμα.
    Ενδιαφέρουσα μέθοδος. Θα την χρησιμοποιώ στο μέλλον, γιατί όπως φαίνεται μέχρι στιμής πετάω άσκοπα ένα σωρό χρήματα σε διακριβώσεις πολυμέτρων, αντιστάσεων ακριβείας κλπ.

    Επίσης σκέφτηκα μια συγγενή μέθοδο, αντί για θερμογραφική κάμερα να μετράω θερμοκρασίες σε επιφάνειες μηχανών κλπ ακουμπώντας την παλάμη μου.

    0 Not allowed! Not allowed!


  4. #14
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.616

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dragonborn Εμφάνιση μηνυμάτων
    ....αντί για θερμογραφική κάμερα να μετράω θερμοκρασίες σε επιφάνειες μηχανών κλπ ακουμπώντας την παλάμη μου.
    Το σημαντικό είναι να σαλιώσεις πρώτα το δάχτυλο πριν δοκιμάσεις!

    3 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nestoras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Dragonborn (09-06-17)

  6. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    nchatzitou, αν μου μάθεις να μετράω τη δεσμίδα με το ένα χέρι ξεφυλλίζοντας με τον αντίχειρα, θα σου μάθω ηλεκτρολογία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    36

    Προεπιλογή

    Το πολύμετρο όπως σου είπε και κάποιος πιο πάνω είναι το καλύτερο όργανο να δεις αν όντως έχει ρεύμα η γείωση, και θα σου πω αν έχεις πολύμετρο πως να το δεις.
    1. Βάζεις το πολύμετρο στα 220 AC, τον ένα ακροδέκτη τον βάζεις στην μια από τις δυο τρύπες της πρίζας και τον άλλο στην γείωση, αν το πολύμετρο σου δώσει τάση 220V τότε ή τρύπα που έβαλες τον ακροδέκτη είναι η φάση και με την γείωση παίρνεις 220V. (στη συγκεκριμένη περίπτωση η φάση είναι στην τρύπα και η γείωση δεν έχει ρεύμα γιατί αν είχε ρεύμα και η γείωση θα σου έδειχνε μηδενική τάση).

    Για να διαπιστώσεις ότι όντως δεν έχει ρεύμα η γείωση πρέπει να τεστάρεις και την περίπτωση 2 στην συνέχεια...
    2. Βάζεις τον ένα ακροδέκτη του πολύμετρου τώρα στην άλλη τρύπα, και τον δεύτερο τον έχεις στην γείωση, αν η ένδειξη του πολύμετρου είναι μηδενική τότε ή τρύπα που έβαλες τον ακροδέκτη είναι ο ουδέτερος και μαζί με την γείωση δεν παίρνεις τίποτε (μηδέν Volt) τότε αποδεικνύεται δεν έχεις καθόλου τάση στην γείωση, (Αν το πολύμετρο σου έδειχνε έστω και λίγο τάση τότε θα σήμαινε ότι η τάση που έχεις προέρχεται από την γείωση).

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #17
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.329

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giannisaek Εμφάνιση μηνυμάτων
    (Αν το πολύμετρο σου έδειχνε έστω και λίγο τάση τότε θα σήμαινε ότι η τάση που έχεις προέρχεται από την γείωση).
    Επέτρεψε μου να διαφωνήσω.
    Δεν υπάρχει δηλαδή περίπτωση να έχεις άριστη γείωση και ο ουδετερος να τύχει να έχει ακόμα και 2-3volt? (αναλόγως τα φορτία πάντα)
    Δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα αυτό...



    Στάλθηκε από ένα κινητό που χρησιμοποιεί Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον mikemtb για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Κυριακίδης (09-06-17)

  10. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    36

    Προεπιλογή

    Όχι δεν υπάρχει περίπτωση.

    1 Not allowed! Not allowed!

  11. #19
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.616

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikemtb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επέτρεψε μου να διαφωνήσω.
    Δεν υπάρχει δηλαδή περίπτωση να έχεις άριστη γείωση και ο ουδετερος να τύχει να έχει ακόμα και 2-3volt? (αναλόγως τα φορτία πάντα)
    Δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα αυτό...



    Στάλθηκε από ένα κινητό που χρησιμοποιεί Tapatalk
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giannisaek Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι δεν υπάρχει περίπτωση.
    Εννοείται ότι υπάρχει αυτή η περίπτωση. Ο ουδέτερος είναι ενεργός αγωγός και διαρρέεται από ρεύμα. Το γεγονός αυτό σημαίνει ότι υπάρχει πτώση (ή ανύψωση αν θέλεις) τάσης στα άκρα του. Σκέψου ότι υπάρχει μια ωμική αντίσταση σε όλο το μήκος του ουδέτερου (κι από τον πίνακα μέχρι τη χελώνα).
    Για να μην ανεβάσει 2 Volt σε ρεύμα 20Α (πχ με θερμοσίφωνα αναμμένο) τότε η συνολική αντίσταση όλης της διαδρομής θα πρέπει να είναι μικρότερη από 0.1Ω (δεν είναι τόσο δύσκολο σε παλιά εγκατάσταση με οξειδωμένες μπάρες ή χαλαρές συνδέσεις).

    Από την άλλη πλευρά, ο αγωγός της γείωσης δε θεωρείται ενεργός αγωγός και επομένως σε κανονικές συνθήκες δε διαρέεται από ρεύμα. Το γεγονός αυτό σημαίνει ότι ο αγωγός αυτός σε συνθήκες μη διαρροής απλά "ανεβάζει" το μηδενικό δυναμικό της γης μέσα στο διαμέρισμα. Δεν έχουμε ροή ρεύματος οπότε και η πτώση τάσης θα είναι "0".

    Επομένως, άναψε το θερμοσίφωνά σου και την κουζίνα και κάνε μια μέτρηση μεταξύ ουδέτερου και γείωσης.

    3 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  12. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikemtb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επέτρεψε μου να διαφωνήσω.
    Δεν υπάρχει δηλαδή περίπτωση να έχεις άριστη γείωση και ο ουδετερος να τύχει να έχει ακόμα και 2-3volt? (αναλόγως τα φορτία πάντα)
    Δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα αυτό...



    Στάλθηκε από ένα κινητό που χρησιμοποιεί Tapatalk
    Διάβασε τον νόμο του ΚΙΡΧΟΦ
    Και για να σου το πω απλά. ΟΧΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να έχεις καλή γείωση και να ανάβει το δοκιμαστικό κατσαβίδι.

    .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με γείωση
    By makisko in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-14, 15:40
  2. Γείωση Σασί
    By Sunjaman in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-12-13, 19:06
  3. Θεμελειακή Γείωση
    By vpgeneralservices in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 53
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-05-10, 01:35
  4. Γείωση καμερας
    By pantkyp in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-08, 21:24
  5. Γείωση κολλητηριού
    By Panoss in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-06, 17:51

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας