Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: ειδοποίηση για διακοπή ρεύματος μόνο όταν......

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή ειδοποίηση για διακοπή ρεύματος μόνο όταν......

    Στο σπίτι μου (πολυκατοικία) έχω στο υπόγειο, γκαράζ και αποθήκη. Στην αποθήκη έχω ένα καταψύκτη που λειτουργεί.
    Επειδή από την αρχή είχα στο μυαλό μου ότι θα τον έχω εκεί (κι επειδή δεν θα μου άρεσε να παίρνω από το κοινόχρηστο ρεύμα) είχα κατεβάσει καλώδιο ρεύματος από τον πίνακα του διαμερίσματος για να τροφοδοτεί τον καταψύκτη (και άλλες χρήσεις πχ τρυπάνια κλπ για τα μικρομαστορέματά μου). Έχει τοποθετηθεί ένα μικρό πινακάκι με τη σχετική ασφάλεια και μπρίζα.
    Όλα καλά, no problem.
    Για την περίπτωση διακοπής ρεύματος θέλω να έχω μια ειδοποίηση (mains failure alarm). Για κάτι τέτοιο υπάρχουν αρκετές προτάσεις στο ίντερνετ αλλά και σε παλιά τεύχη του ελέκτορ κι έτσι δεν θα σας ενοχλούσα.
    Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν θέλω ειδοποίηση όταν πέφτει γενικά το ρεύμα στην περιοχή αφού κάτι τέτοιο θα το καταλάβαινα . Θέλω να ηχεί κάποια ηχητική ένδειξη όταν/αν για κάποιο λόγο πέσει η ασφάλεια στο πινακάκι του υπογείου ενώ η "είσοδός" του έχει ακόμα ρεύμα, έτσι ώστε να το πάρω χαμπάρι και να μεριμνήσω (μην τύχει και μείνει χωρίς ρεύμα ο καταψύκτης, ενώ έχω στο υπόλοιπο σπίτι, και κάποια στιγμή πάω να τον ανοίξω και βγουν.....).
    Επειδή η αποθήκη είναι κλειστή μεν αλλά δίπλα στο γκαράζ από το οποίο μπαινοβγαίνω (εγώ αλλά και άλλοι) αρκετά κάθε μέρα δεν θα χρειαστώ κάποια άλλη μορφή ειδοποίησης (πχ σε κινητό). Ένα απλό alarm θα έκανε δουλειά, αφού κάποιος θα το άκουγε.
    Οπότε το θέμα μου είναι η σωστή ενεργοποίηση του alarm.
    Κάθε ιδέα/σκέψη είναι ευπρόσδεκτη

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    72

    Προεπιλογή

    Καλημέρα.
    Η πιό φτηνή και απλή λύση είναι μέ ένα ρελέ Nc.
    Θα τροφοδοτήσεις το όποιο "αλάρμ" από την παροχή του σπιτιού που είναι και είσοδος του υποπίνακα και που (θεωριτικά) έχει πάντα
    ρεύμα , μέσω της επαφής "Nc" και τα πηνία ελένχου από τον υποπίνακα ,μετά την κεντρική ασφάλειά του υποπίνακα.
    Ετσι όταν υπάρχει τάση στο πινακάκι το ρελέ θα έχει ενεργοποιημένη την επαφή "No" οπότε το αλάρμ δέν λειιτουργεί,
    και όταν το πινακάκι ρίξει την ασφάλεια για κάποιο λόγο , το ρελέ θα γυρνάει στο "Nc" οπότε και θα ενεργοποιείτε το αλάρμ.

    3 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Κίμων
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    436

    Προεπιλογή

    Στο μικρό πινακάκι που έχεις στην αποθήκη σου και τροφοδοτείς τον καταψύκτη σου προφανώς έχεις έναν μικροαυτόματο διακόπτη.
    Θα κουμπώσεις μια βοηθητική επαφή στον μικροαυτόματο (εάν την δέχεται αλλιώς θα πρέπει να αγοράσεις και κατάλληλο μικροαυτόματο διακόπτη) τύπου ΝΟ και θα συνδέσεις ένα alarm ράγας στην βοηθητική επαφή και όταν για κάποιον λόγο πέσει ο μικροαυτόματος θα κλείσει η βοηθητική επαφή και θα ενεργοποιηθεί το alarm.

    Παίζει και το σενάριο να γίνει διακοπή και από τον πίνακα του σπιτιού σου.
    Από τον μικροαυτόματο διακόπτη που έχεις για το καλώδιο που πάει στην αποθήκη σου, οπότε αυτό το κομάτι δεν το καλίπτει αυτό που σου λέω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο για την ταχύτατη ανταπόκριση.
    Και που μου "ανοίξατε" τα μάτια βέβαια αφού τελικά δεν είναι απαραίτητο κανένα "ειδικό" κύκλωμα, όπως αυτά που είχα στο μυαλό μου.

    Κίμωνα, όταν/αν γίνει διακοπή από την κεντρική παροχή του σπιτιού δε με νοιάζει αφού θα το πάρω έτσι κι αλλιώς χαμπάρι. Ακόμα και να πέσει μόνο η ασφάλεια του καλωδίου που κατεβαίνει κάτω δεν υπάρχει θέμα αφού στην ίδια ασφάλεια είναι και άλλα φορτία του σπιτιού και άρα πάλι θα το καταλάβω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Κίμων
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    436

    Προεπιλογή

    Στην τελική βάζεις και μια ενδεικτική λυχνία στον πίνακα του σπιτιού σου, Όλο και κάποια στιγμή θα την πάρει πρέφα το μάτι σου αν τυχόν πέσει το αυτοματάκι.

    Γιώργο σωστή η ιδέα σου αλλά όσο έχει ένα ρελέ έχει η βοηθητική επαφή με το μπάζερ μαζί σχεδόν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Prezonautis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην τελική βάζεις και μια ενδεικτική λυχνία στον πίνακα του σπιτιού σου, Όλο και κάποια στιγμή θα την πάρει πρέφα το μάτι σου αν τυχόν πέσει το αυτοματάκι.

    Γιώργο σωστή η ιδέα σου αλλά όσο έχει ένα ρελέ έχει η βοηθητική επαφή με το μπάζερ μαζί σχεδόν.
    Η βοηθητική επαφή δεν τον εξυπηρετεί γιατί μπορεί να του κοπεί το ρεύμα από την γενική του τοπικού, από την τοπική, από κακή επαφή, από ένα σορό άλλους λόγους. Το καλύτερο για εμένα είναι να μπει το ρελέ (δεν είναι ανάγκη να είναι ακριβό ραγας αλλά και μικρότερο λυχνίας) και η ένδειξη (λάμπα ή συρηνα ή και τα δύο) να παίρνει από μπαταρία και με ένα μικρό τροφοδοτικό να την κρατάς φορτισμένη σε συντήρηση. Έτσι από όπου και να έχει γίνει η διακοπή θα ξέρεις ότι ο καταψυκτης δεν τροφοδοτείτε.

    1 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή

    Σ' ευχαριστώ Γιάννη για την πρόταση αλλά τελικά θα προτιμούσα να αποφύγω μπαταρίες και φορτίσεις (αν και η αρχική σκέψη ήταν αυτή από τα κυκλώματα που είχα δει), αφού έτσι κι αλλιώς με ενδιαφέρει μόνο το σενάριο διακοπής του τοπικού κυκλώματος (από το βοηθητικό πινακάκι και μετά) για τους λόγους που ανέφερα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    ε παρέλειψε το κομμάτι μπαταρία κλπ και τροφοδότησε το ρελε μετά την πρίζα (μαζί με τον καταψύκτη) και τροφοδότησε την ειδοποίηση από την παροχή στην είσοδο του υποπίνακα(έτσι ότι και να χαθεί από την αρχή του μέχρι την πρίζα θα έχεις ένδειξη).

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.319

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Prezonautis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο μικρό πινακάκι που έχεις στην αποθήκη σου και τροφοδοτείς τον καταψύκτη σου προφανώς έχεις έναν μικροαυτόματο διακόπτη.
    Θα κουμπώσεις μια βοηθητική επαφή στον μικροαυτόματο (εάν την δέχεται αλλιώς θα πρέπει να αγοράσεις και κατάλληλο μικροαυτόματο διακόπτη) τύπου ΝΟ και θα συνδέσεις ένα alarm ράγας στην βοηθητική επαφή και όταν για κάποιον λόγο πέσει ο μικροαυτόματος θα κλείσει η βοηθητική επαφή και θα ενεργοποιηθεί το alarm.
    Αγαπητέ Haris,
    Έχω μια τέτοια επαφή spare, που κουμπώνει σε ασφάλεια schneider, έχω και τέτοια. Άμα θες έλα να την πάρεις από άνω γλυφαδα. Χωρίς αντίτιμο φυσικά



    Στάλθηκε από ένα κινητό που χρησιμοποιεί Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Κίμων
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    436

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η βοηθητική επαφή δεν τον εξυπηρετεί γιατί μπορεί να του κοπεί το ρεύμα από την γενική του τοπικού, από την τοπική, από κακή επαφή, από ένα σορό άλλους λόγους. Το καλύτερο για εμένα είναι να μπει το ρελέ (δεν είναι ανάγκη να είναι ακριβό ραγας αλλά και μικρότερο λυχνίας) και η ένδειξη (λάμπα ή συρηνα ή και τα δύο) να παίρνει από μπαταρία και με ένα μικρό τροφοδοτικό να την κρατάς φορτισμένη σε συντήρηση. Έτσι από όπου και να έχει γίνει η διακοπή θα ξέρεις ότι ο καταψυκτης δεν τροφοδοτείτε.
    Την φάση του μπάζερ θα την τροφοδοτεί από την βοηθητική επαφή και στην βοηθητική επαφή θα παίρνει ρεύμα οπό την είσοδο του υποπίνακα, τι μπορεί να πάει στραβά?
    Και το ρελε μπορει να πάθει βλάβη και το μπάζερ και χίλια δυό ακόμα και ο κομπρέσορας του ψυγείου.

    Αν είναι να πάθει όλα αυτά που λες τότες το σωστό είναι να πάρει ένδειξη βλάβης από πτώση θερμοκρασίας εντός του καταψύκτη, γιατί μπορεί να έχει μεν ρεύμα αλλά να χαλάσει ο καταψύκτης και να μην λειτουργει σωστα μετά απο π.χ υπέρταση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Prezonautis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (09-06-17)

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ειδοποίηση με buzzer όταν δεν υπάρχει τάση στην πρίζα.
    By vagelism22678 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-14, 17:07
  2. Ειδοποίηση μέσω SMS στη διακοπή κυκλώματος
    By master3763 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-14, 21:00
  3. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-13, 06:12
  4. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-12, 16:26
  5. το UPS κλείνει όταν γίνεται διακοπή!
    By plaketas in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-10, 13:51

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας