Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 21

Θέμα: Προβλημα με γραμμη τηλεφωνου

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    John
    Εγγραφή
    Sep 2013
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή Προβλημα με γραμμη τηλεφωνου

    Καλησπερα,

    Προσφατα μετακομισα και προσπαθω αυτες τις μερες να βαλω τηλεφωνο και ιντερνετ στο νεο μου σπιτι. Προχτες λοιπον ηρθε ο τεχνικος της Nova να μου συνδεσει την γραμμη. Το προβλημα ειναι οτι δεν βρηκε γραμμη που να ξεκιναει απο το σπιτι και να καταληγει στον κατανεμητη στην εισοδο της πολυκατοικιας. Μου ειπε λοιπον να φερω ηλεκτρολογο να δει την γραμμη. Μολις εφυγε ανοιξα την πριζα να δω μηπως ειναι καποιο θεμα που μπορω ευκολα να λυσω μονος μου. Μετρωντας με το πολυμετρο μου, βρηκα αντισταση μεταξυ των δυο καλωδιων του οτε κοντα στα 4Ω(εχοντας βγαλει τελειως την πριζα απο πανω τους). Ειναι φυσιολογικο αυτο? Εχει η γραμμη καποιο βραχυκυκλωμα καπου στον δρομο? Μπορω να βρω τα καλωδια αυτα σε ποιο σημειο του κατανεμητη καταληγουν μηπως ειναι εκει το προβλημα (δεδομενου οτι το μηχανηματακι του τεχνικου δεν τα βρηκε)?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    αναλόγως τη μέτρησες.Σύνδεσε ο τεχνικός κάπου τα καλώδια η τα άφησε στον αέρα; έχει Αλλά ζευγάρια;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Κίμων
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    436

    Προεπιλογή

    Στην πρίζα που έβγαλες έχει ένα ζεύγος καλωδίων ή δυο ζεύγει?
    Ο τεχνικός έψαξε το καλώδιο με γεννήτρα σημάτων?
    Παίζει να τραβήξεις καινούργιο καλώδιο έως την είσοδο τις πολυκατοικίας?
    Μήπως υπάρχει κάποιο μπουάτ που που να έχει και εκεί συνδέσεις?
    Ο τεχνικός της Nova δεν άνοιξε την πρίζα? τα καλώδια όταν την άνοιξες εσύ ήταν σωστά συνδεδεμένα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    John
    Εγγραφή
    Sep 2013
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    Αρχικα σας ευχαριστω και τους δυο για τις αμεσες απαντησεις σας.

    Απο τον τοιχο βγαινουν δυο καλωδια (μπλε και κοκκινο). Εκει υπαρχει ενα κουτακι με κλεμες στις οποιες συνδεοονται τα δυο καλωδια και αλλες δυο οι οποιες πανε στην πριζα. Ο τεχνικος εβαλε γεννητρια στην πριζα και δεν βρηκε γραμμη. Δεν ασχοληθηκε να κανει κατι αλλο. Εγω αφου μετρησα 4Ω πανω στις κλεμες αναμεσα στα δυο καλωδια, μετρησα τα καλωδια που ερχονται απο τον τοιχο στον αερα και βρηκα το ιδιο. Τοση επρεπε να ειναι αυτη η αντισταση? Δεν επρεπε να ειναι πολυ μεγαλη? Το να τραβηξω καινουρια γραμμη θελω να το αποφυγω γιατι δεν μπορω μονος μου και δεν ειμαι και πολυ ανετος οικονομικα για να το πληρωσω. Εδω και μια φωτογραφια να το δειτε ακριβως πως ειναι.

    http://imgur.com/S2kFJZ6

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Το άσπρο καλώδιο που είναι καρφωμένο στο τοίχο που πάει Εχει τηλέφωνο στην άλλη άκρη? αν ναι αποσύνδεσε το και ξανα μέτρα
    Από ότι φαίνεται μάλλον η γραμμή έχει ξαναχρησιμοποιηθεί και πρέπει να είναι καρφωμένη στη κεντρική ρεγλέτα Μπορεί να είναι συνδεδεμένη και με καμιά κομμένη γραμμή παρόχου, και για αυτό να μη τη βρήκε ο νέος.
    Αν κρατούσε "μηχανακι" για γραμμές θα του έλεγε και πόσο μήκος έχει το καλώδιο και που είναι το πρόβλημα.
    Αν κρατούσε απλώς ένα ανιχνευτή καλωδίων με τα 4Ω που έχει ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να βρει τίποτα
    *** Αλλες τηλεφωνικές μπριζες έχει το σπίτι? Μήπως δεν είναι αυτή η κεντρική πρίζα?
    Κανονικά στην έξωπορτα ή κάπου εκεί κοντά πρέπει να υπάρχει ένα κουτί που θα βγαίνει και αυτή η γραμμή

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    John
    Εγγραφή
    Sep 2013
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    Δεν υπαρχει συσκευη πανω στην πριζα. Επισης στο σπιτι δεν υπαρχει αλλη πριζα. Ο τεχνικος ειχε απλη γεννητρια και σκαναρε τις γραμμες στο κουτι στην εισοδο της πολυκατοικιας να την βρει. Δεν την βρηκε και μου ειπε θα σου μαρκαρω την γραμμη του οτε, φερε ηλεκτρολογο να τα συνδεσει. Αν ειναι συνδεδεμενη η γραμμη μου σε απενεργοποιημενη γραμμη παροχου παιζει να υπαρχει αυτο το βραχυκυκλωμα πιο περα στην γραμμη? Πως μπορω στο κουτι στην εισοδο να ξεχωρισω την γραμμη απο το σπιτι μου?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    στην πριζα που δειχνεις εχει ενα καλωδιο που ερχεται και ενα που φευγει.τα ξυλωσες πριν τα μετρησεις;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    John
    Εγγραφή
    Sep 2013
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    Ξεβιδωσα τις δυο πανω βιδες, και μετρησα στον αερα, χωρις να συνδεονται πουθενα, την αντισταση μεταξυ των καλωδιων που ερχονται απο τον τοιχο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Κίμων
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    436

    Προεπιλογή

    Σύνδεσε μεταξύ τους τα κόκκινο και μπλε καλώδια και κατέβα κάτω και μέτρα με το πολύμετρο στο τζιτζίκι τα καλώδια που είναι ασύνδετα αν δεν βρεις κάτι πρέπει να τραβήξεις καινούργιο.

    Αν τα βρεις για αρχή μετά βλέπουμε τι θα κάνεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Πρεπει να απομονωσεις τη γραμμη που παει στο διαμερισμα απο τον κατανεμητη στο σημειο του κατανεμητη και μετα να ελεγξεις αν το προβλημα ειναι μεσα στην οικοδομη.

    Καλα θα ηταν να ενημερωσεις τον διαχειριστη της πολυκατοικιας για να μη βρεθεις κατηγορουμενος για υποκλοπη.

    Αν βρεις ποια καλωδια ειναι τα δικα σου μεσα στον κατανεμητη τοτε ειναι ευκολο να κανεις ελεγχο (μπαταρια, ενα μικρο φορτιο κι ενα πολυμετρο). Το σημαντικο ειναι να εντοπισεις και να αποσυνδεσεις τα ΔΙΚΑ σου καλωδια μεσα στον κεντρικο κατανεμητη πρωτα!

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-14, 19:57
  2. προβλημα ν\με 24αρα γραμμη
    By ΚΑΤΣΑΒΙΔΗΣ in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-14, 20:20
  3. προβλημα με τηλ γραμμη
    By dalai in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-08-13, 20:19
  4. Προβλημα με γραμμη τηλεφωνου...
    By psixakias in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-13, 17:16
  5. Προβλημα adsl-τηλεφωνου
    By Xarry in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-11, 23:31

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας