Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 32

Θέμα: να βάλω Optex ή Paradox εξωτερικούς ανιχνευτές ;;;

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jun 2017
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    44

    Προεπιλογή να βάλω Optex ή Paradox εξωτερικούς ανιχνευτές ;;;

    Καλημέρα σε όλους..

    Έχω περασμένο σε μονοκατοικία Paradox SP6000 ενσύρματο και ασύρματο εδώ και 5 χρόνια...Εξωτερικά έχω 4 ρανταράκια DG85 της Paradox για περιμετρική ασφάλεια...Επειδή τα συγκεκριμένα μου δίνουν ψευδοσυναγερμούς την μέρα (λόγω μάλλον του φωτός ), θέλω να τα αντικαταστήσω με τύπου κουρτίνες...Είμαι μεταξύ Optex FTN-AM & Paradox NV35 MX..

    Και τα 2 έχουν παρόμοια ας το πούμε χαρακτηριστικά και ίδια τιμή , με την Paradox να υπερέχει στο ότι έχει και MW ...Ωστόσο η optex απ' ότι διαβάζω είναι πιο αξιόπιστη σαν εταιρία...

    Δεδομένου ότι θα δώσω ένα κάρο λεφτά πάλι, τι μου προτέινετε να βάλω ;; Το θέμα είναι να μην έχω πάλι ψευδοσυναγερμούς την μέρα όταν φεύγω απο το σπίτι...Ξέρετε αν μπορούν να ρυθμιστούν τα DG85 να μην χτυπάν απο τον ήλιο ;; Ο τεχνικός, μου είπε ότι δεν γίνεται...

    Αυτά...Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    615

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... με την Paradox να υπερέχει στο ότι έχει και MW ...Ωστόσο η optex απ' ότι διαβάζω είναι πιο αξιόπιστη σαν εταιρία...
    Κάνεις κάποιο λάθος, τα NV35MX δεν έχουν MW και συνδέονται μόνο στην σειρά EVO μέσω του bus. Για την σειρά SP θα πρέπει να πάρεις τα NV35M. Eπειδή τα έχω χρησιμοποιήση θα σου έλεγα ότι είναι πολύ αξιόπιστα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη georgeb1957 : 16-06-17 στις 10:01

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Γιώργο καλωσήρθες

    Κανένας κατασκευαστής δεν δίνει 100 % εγγυηση για ψευδοσυναγερμούς ( συνήθως λενε high rejection , Extremely reliable and false-alarm free κλπ )
    Πρεπει να γίνεται καλή μελέτη με βαση τα χαρακτηριστικα του κάθε αισθητήρα και τις ανάγκες του χώρου .
    Το πιθανότερο θεωρώ οτι ειναι περιστέρια που πετάνε κοντα στους αισθητήρες , αν ειναι ο ήλιος θα στο κάνει πάντα την ιδια ώρα , ανα εποχή.

    Οταν λες ψευδοσυναγερμους , δεν αναφέρεις συχνότητα εμφάνισης
    Απο την αρχη παρουσιάζει το πρόβλημα ή τώρα , μετα τα 5 χρόνια .
    Ουτε δείχνεις καμμια κάτοψη να σου πουμε αν ειναι καλύτερες οι "κουρτίνες" για τη χρήση που θέλεις

    Αν δεν μπορείς να επιβεβαιώσεις τι προκάλεσε τον ψευδοσυναγερμό
    ( πχ να υπάρχει μια καμερα που να γραφει τι βλεπει το ρανταρ για οπτικη επιβεβαιωση ) φοβάμαι οτι ειναι δυσκολο να αξιολογήσεις
    αν το σύστημα σου λειτουργει ικανοποιητικά ή όχι , ακόμα και με οτι νέο προσθέσεις

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jun 2017
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    44

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aktis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιώργο καλωσήρθες

    Κανένας κατασκευαστής δεν δίνει 100 % εγγυηση για ψευδοσυναγερμούς ( συνήθως λενε high rejection , Extremely reliable and false-alarm free κλπ )
    Πρεπει να γίνεται καλή μελέτη με βαση τα χαρακτηριστικα του κάθε αισθητήρα και τις ανάγκες του χώρου .
    Το πιθανότερο θεωρώ οτι ειναι περιστέρια που πετάνε κοντα στους αισθητήρες , αν ειναι ο ήλιος θα στο κάνει πάντα την ιδια ώρα , ανα εποχή.

    Οταν λες ψευδοσυναγερμους , δεν αναφέρεις συχνότητα εμφάνισης
    Απο την αρχη παρουσιάζει το πρόβλημα ή τώρα , μετα τα 5 χρόνια .
    Ουτε δείχνεις καμμια κάτοψη να σου πουμε αν ειναι καλύτερες οι "κουρτίνες" για τη χρήση που θέλεις

    Αν δεν μπορείς να επιβεβαιώσεις τι προκάλεσε τον ψευδοσυναγερμό
    ( πχ να υπάρχει μια καμερα που να γραφει τι βλεπει το ρανταρ για οπτικη επιβεβαιωση ) φοβάμαι οτι ειναι δυσκολο να αξιολογήσεις
    αν το σύστημα σου λειτουργει ικανοποιητικά ή όχι , ακόμα και με οτι νέο προσθέσεις
    γειά σου Χρήστο, καλώς σας βρήκα...

    βασικά απο την αρχή που τα έβαλα περιμετρικά του σπιτιού , έχω πρόβλημα με ψευδοσυναγερμούς...έχω μειώσει την ευαισθησία τέρμα χαμηλά , και πάλι χτυπάνε...τονίζω και πάλι ότι χτυπάνε μόνο με το φως της μέρας..το βράδυ που τα βάζω, δεν έχω κανένα πρόβλημα γι' αυτό και υποθέτω ότι ενεργοποιούνται λόγω του ήλιου...αν ήταν απο κάτι άλλο όπως ζώα κλπ, δεν θα έπρεπε να χτυπάνε και το βράδυ λογικά ;; Η συχνότητα που το κάνουν είναι σχεδόν πάντα και το κάνουν όλα τα ραντάρ...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giorgos76 : 16-06-17 στις 18:58

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    βαλε και καμια φωτο και κανενα σχεδιο να παρουμε μια ιδεα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Λευτερης
    Εγγραφή
    Jun 2017
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Εάν είναι ασύρματα άνοιξε τα και κοίτα τα dip switch 2,3 να είναι off. Επίσης μπορείς να αλλάξεις φακό σε κουρτίνα στα υπάρχοντα η αν έχεις μεράκι εσύ ή ο τεχνικός να κλείσει δεσμες με μεμβράνες στον υπάρχοντα φακό. Πάντως μπορούν να ρυθμιστούν ώστε να μην δίνουν ψευδό συναγερμους

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jun 2017
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    44

    Προεπιλογή

    Καλημέρα! Όχι δεν είναι ασύρματα...Θα συνεννοηθώ με τον τεχνικό να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε και αν διορθώνονται δεν θα προχωρήσω σε αγορά κουρτίνας...είναι ενθαρρυντικό πάντως που μου λες ότι διορθώνονται..

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Λευτερης
    Εγγραφή
    Jun 2017
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Ωραία. Κάνε τα dip switch έτσι όπως σου είπα 2 και 3 off. Επίσης όπως σου ανέφερα μπορείς να αλλάξεις φακό στα υπάρχοντα ραντάρ και οχο ραντάρ. Τα βάζω αρκετα τα dg και δεν έχουν πρόβλημα. Ελπίζω να μην έχει πρόβλημα το ραντάρ και να σου δίνει ψευδό συναγερμους αλλά και έτσι να είναι μπορούν να τα στείλεις για έλεγχο στο σέρβις της paradox

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Λευτερης
    Εγγραφή
    Jun 2017
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Επίσης αυτό το πρόβλημα των ψευδό συναγερμων δημιουργείτε πιο συχνά όταν κάτω υπαρχει λευκό μάρμαρο ή τα ραντάρ είναι κάθετα στον ήλιο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    τονίζω και πάλι ότι χτυπάνε μόνο με το φως της μέρας..το βράδυ που τα βάζω, δεν έχω κανένα πρόβλημα γι' αυτό και υποθέτω ότι ενεργοποιούνται λόγω του ήλιου...αν ήταν απο κάτι άλλο όπως ζώα κλπ, δεν θα έπρεπε να χτυπάνε και το βράδυ λογικά ;; Η συχνότητα που το κάνουν είναι σχεδόν πάντα και το κάνουν όλα τα ραντάρ...
    Είχα παρόμοιο προβλημα, με άλλης μάρκας ραντάρ (αλλα δεν εχει σημασια) και το έλυσα με εναν πολυ απλο τροπο: έφτιαξα σε σίδερα "καπελάκια" τα έβαλα πανω απο τις κολωνες ωστε να προστατεύουν σαν ομπρέλα τον ανιχνευτή και δεν χτυπησε ποτε ξανα ψευδοσυναγερμος απο τον ήλιο!

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-18, 09:49
  2. Paradox sp6000 να βάλω αντίστασης ;
    By takhs764 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-16, 20:21
  3. Ανιχνευτές κίνησης δινουν ψεύτικο συναγερμό.
    By cosecon in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-14, 21:33
  4. ανιχνευτές θραύσης
    By σεατ 2 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-14, 22:59
  5. Optex ή Visonic ανιχνευτες κινησης?
    By john8826 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-13, 21:13

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας