Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: Arduino Dev Keypad

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.945

    Προεπιλογή Arduino Dev Keypad

    Έχοντας βαρεθεί να συνδέω συνέχεια οθόνη, μπουτονάκια και λοιπά εξαρτήματα σε breadboard για δοκιμές ή ανάπτυξη εφαρμογών σκέφτηκα να τα βάλω σε πλακέτα που την ονόμασα Arduino dev keypad.
    Περιλαμβάνει οθόνη LCD 16x2, 12 button και 1 rotary encoder. Είναι ασφαλώς πολύ περισσότερα χειριστήρια από όσα χρειάζεται κάποια εφαρμογή αλλά μπορούν να συνδεθούν μόνο όσα μας χρειάζονται ανά περίσταση. Τα button είναι σε διάταξη σταυρού (4) αριστερά και δεξιά από την οθόνη (6) και δύο ακόμη μόνα τους. Υπάρχει η δυνατότητα να συνδεθούν με αντιστάσεις pullup ή pulldown ή απευθείας (χωρίς αντίσταση). Τα έχω ονοματίσει επάνω στην πλακέτα, τα πιο συνηθισμένα, αλλά μπορούν χρησιμοποιηθούν και για διαφορετικές λειτουργίες.
    Η οθόνη μπορεί να συνδεθεί απ΄ευθείας ή μέσω Ι2C.

    Φωτογραφίες από την κατασκευή
    11.jpg2.jpg

    Ουσιαστικά είναι βελτίωση του Arduino keypad shield, με περισσότερα χειριστήρια και με περισσότερη ευελιξία αφού μπορούν να συνδεθούν όσα θέλουμε και σε όποιες εισόδους του Arduino θέλουμε. Επίσης σε αντίθεση με το shield μπορεί να χρησιμοποιηθεί με οποιαδήποτε board Arduino.

    Θέλω να μεταφέρω την κατασκευή σε πλακέτα κατασκευασμένη εργοστασιακά αλλά αφού κάνω πρώτα κάποιες βελτιώσεις - προσθήκες. (ήδη σκέφτομαι να προσθέσω ένα buzzer)
    Γι' αυτό θα ήθελα να μου πείτε αν βρίσκεται την κατασκευή ενδιαφέρουσα, αν έχετε κάποιες ιδέες για βελτιώσεις προσθήκες και αν θέλει κανείς να μοιραστούμε το κόστος της πλακέτας από εργοστάσιο κατασκευής PCB.

    Σχέδιο και τυπωμένο δεν ανέβασα ακόμη. Μετά την ολοκλήρωση.

    7 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.580

    Προεπιλογή

    εχει πολύ ενδιαφέρον η κατασκευή σαν μια αναπτυξιακή πλακέτα arduino + τα βασικά εξτρά (οθόνη, μενού buttons κλπ) Καλό είναι ολα αυτά μαζί με το arduino να είναι σε ενιαία πλακέτα και φυισικά να υπάρχουν USB, ή ακομη και μια σειριακή. Εγώ θα άφηνα και μια γραμή συνδέσεων για αλλη οθόνη όχι μόνο για τις κλασσικές 16χ2 αλλά και για μια Αφής ή κάποια άλλη...και απλά με ένα κουμπί επιλέγουμε οθόνη....

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1EDG
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.095

    Προεπιλογή

    Καλή η ιδέα.Θα προσέθετα και κάνα Led περισσότερο για ένδειξη και σίγουρα το buzzer.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.945

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

    Άγι το έχω σκεφτεί να δέχεται περισσότερα πράγματα αλλά γίνεται πολύπλοκο και δύσχρηστο. Ενδεχομένως μια δεύτερη πλακέτα με οθόνη αφής (δεν θα χρειάζεται και μπουτόν).

    Μάριε σωστή η συμβουλή σου για ενδεικτικά LED.

    Μάνο ευχαριστώ πολύ για την προσφορά σου αλλά δεν είναι αυτό που έχω στο μυαλό μου. Η ιδέα είναι να μπορούν να συνδεθούν εύκολα διάφορα στο Arduino ελαχιστοποιώντας τις συνδέσεις και αυτό να κρατηθεί όσο γίνεται πιο απλό.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Μάρκο , δεν ξέρω που σε βολεύουν τα 3 κουμπια , αριστερα και δεξια απο την οθόνη ...
    Εμενα μου θυμιζουν τις οθόνες στα ΑΤΜ στις τράπεζες αλλά εκει εχουν 4 ή 5 κουμπιά
    και ισως βόλευε μια οθόνη 4 γραμμων για να διαλέγεις μια επιλογη ανα γραμμη

    Νομίζω ειναι λιγο υπερβολικό πάντως να έχεις τοσα πολλα κουμπιά και rotary ταυτόχρονα
    Συνήθως το rotary to βαζουν για να γλυτώσουν κουμπιά
    ( δεν ξερω βέβαια την χρήση που το προορίζεις )

    Τέλος , αφού δεν το προορίζεις για shield , αλλά για λιγα κομμάτια Man Machine Interface
    μια καλή λύση μπορεί και να ειναι και η επαναχρησιμοποίηση της οθόνης απο πολυμηχάνημα , dvd κλπ
    ή έστω μονο των πληκτρολογίων που έχουν τετοιες παλιες συσκευές , που γενικά ειναι πολυ εργονομικά

    ( εχει γεμίσει η ανακύκλωση απο παλιά πολυμηχανήματα , dvd κλπ )

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.945

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aktis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάρκο , δεν ξέρω που σε βολεύουν τα 3 κουμπια , αριστερα και δεξια απο την οθόνη ...
    Εμενα μου θυμιζουν τις οθόνες στα ΑΤΜ στις τράπεζες αλλά εκει εχουν 4 ή 5 κουμπιά
    και ισως βόλευε μια οθόνη 4 γραμμων για να διαλέγεις μια επιλογη ανα γραμμη

    Νομίζω ειναι λιγο υπερβολικό πάντως να έχεις τοσα πολλα κουμπιά και rotary ταυτόχρονα
    Συνήθως το rotary to βαζουν για να γλυτώσουν κουμπιά
    ( δεν ξερω βέβαια την χρήση που το προορίζεις )

    Τέλος , αφού δεν το προορίζεις για shield , αλλά για λιγα κομμάτια Man Machine Interface
    μια καλή λύση μπορεί και να ειναι και η επαναχρησιμοποίηση της οθόνης απο πολυμηχάνημα , dvd κλπ
    ή έστω μονο των πληκτρολογίων που έχουν τετοιες παλιες συσκευές , που γενικά ειναι πολυ εργονομικά

    ( εχει γεμίσει η ανακύκλωση απο παλιά πολυμηχανήματα , dvd κλπ )
    Δεν πρόκειται για συγκεκριμένη εφαρμογή. Η πλακέτα πρόκειται να χρησιμοποιηθεί για δοκιμές και ανάπτυξη εφαρμογών. Αφού γίνει και τεσταριστεί μια κατασκευή μετά θα γίνει δικό της πάνελ με όσα ακριβώς πλήκτρα χρειάζεται στις θέσεις που βολεύει καλύτερα. Επίτηδες έχει πολλά κουμπάκια που τα έχω ονοματίσει (start, stop, menu, enter, back, +, -, left, up, right, down). Για οποιαδήποτε δοκιμή ή ανάπτυξη εφαρμογής μπορεί να χρειαστώ 1-2-3 έως 12 ή και κανένα μπουτόν αν για παράδειγμα χρησιμοποιηθεί ο encoder. Συνδέονται εύκολα από την πινοσειρά επάνω όπου στην έτοιμη πλακέτα θα είναι γραμμένα τα ονόματα των πλήκτρων όσα χρειάζονται κάθε φορά και σε όποια είσοδο/έξοδο του arduino θέλεις και σε όποια πλακέτα arduino θέλεις. Το arduino keypad shield σε περιορίζει να χρησιμοποιήσεις συγκεκριμένες εισόδους/ εξόδους και δεν συνδέεται σε aduino nano micro κλπ. Για να γίνει πιο ευέλικτη έχω προβλέψει η οθόνη να συνδέεται είτε απ' ευθείας είτε μέσω Ι2C ανάλογα με την εφαρμογή.
    Ουσιαστικά καταργεί την ταλαιπωρία να κάνεις τις συνδέσεις στο breadboard όπου μόνο με τρίμερ για κοντράστ και pullup αντιστάσεις γέμισε το ράστερ καλώδια πριν αρχίσεις την εφαρμογή.

    Σχετικά με την οθόνη επέλεξα αυτή (16χ2) γιατί με αυτή γίνεται η πλειονότητα των εφαρμογών. Καλό θα ήταν να μπορεί να πάρει εναλλακτικές οθόνες (4χ20 ή αφής) αλλά πολυπλοκεύει η κατάσταση και επιπλέον χρειάζεται μεγαλύτερη πλακέτα από 10cm που είναι τώρα κάτι προσπαθώ να αποφύγω για να μην ανέβει το κόστος.

    Έχω σκεφτεί να κάνω ακόμη δύο πλακέτες, μια με 6-8 ρελέ και μια με διακόπτες, LED και μερικά πράγματα ακόμη, ώστε όλο μαζί το πακέτο με τις πλακέτες, ένα μικρό ράστερ και το arduino να λειτουργήσει σαν αναπτυξιακό εφαρμογών.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Μηνύματα
    607

    Προεπιλογή

    όντως πολύ χρήσιμο. Ενας φίλος έχε φτιάξει ένα τέτοιο και του γλυτώνει πολύ κόπο. Αντί για μερικά LEDs πάντως, αυτός έχει βάλει το εξης
    https://grobotronics.com/10-segment-...graph-red.html που πιάνει λίγο χώρο...

    Και φυσικά κανένα 7-segment display...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Mastroxalastis / Μαστροχαλαστής
    https://www.youtube.com/channel/UCOWjSR-OOc-ZBCT61EX_lJg

  8. #8
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη sv3glx
    Όνομα
    ΗΛΙΑΣ
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Ωραία ιδέα. Θα ήθελα πολύ να συμμετάσχω!

    0 Not allowed! Not allowed!
    SV3GLX

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.945

    Προεπιλογή

    Έκανα και την μακέτα για την πρόσοψη για να δείτε πως θα είναι τελικά η πλακέτα.
    FRONT1.jpg

    nkarama
    Μετά από τις προτάσεις σας (επειδή δεν θέλω να υπερβώ το 10x10cm σε μέγεθος λόγω πλακετών κίνας, αλλά και επειδή θέλω όλες οι συνδέσεις να γίνονται από την πάνω πλευρά) αποφάσισα να κάνω άλλη μια πλακέτα με τα εξής:
    10 LED (bargraph), 8-10 dipswitch, Display 7seg 8digit, RTC, και ίσως και Μνήμη, και αν είναι δυνατόν (από πρακτική άποψη) οθόνη TFT με tach panel.

    Ηλία χαίρομαι που σου άρεσε η ιδέα.
    Θα το έχω υπόψη μου για την συμμετοχή (χωρίς να είναι δεσμευτικό για σένα), σκέφτομαι να προχωρήσω με τις πλακέτες ούτως ή άλλως και μετά να διαθέσω τις περίσσειες σε όποιο θέλει έναντι κόστους.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη soler
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Nov 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    89

    Προεπιλογή

    Πολύ ενδιαφέρον! Περιμένω με αγωνία τη συνέχεια! Πολύ ωραία και η μακέτα!
    Καλή συνέχεια φίλε Elektronio.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Microsoldering board level repairs and electronics
    Follow me @ YouTube

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. keypad for arduino uses only one analog input
    By apollonic in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-14, 19:10
  2. Keypad - Keyboard for Arduino
    By apollonic in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-13, 11:11
  3. Αγορά FPGA Dev. Board - Trenz Electronic - Αξιόπιστο??
    By mp3dialer in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-09, 18:07

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας