Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: Splitter καλωδίου τηλεόρασης

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jun 2017
    Περιοχή
    Ν. Θεσσαλονικης
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή Splitter καλωδίου τηλεόρασης

    Γεια στο forum και καλώς σας βρήκα.

    Επειδή σκέφτηκα να το παίξω Μπομπ ο μάστορας θέλω μια μικρή βοήθεια.

    Για την ιστορία να πω ότι μένω σε μια 3όροφη οικοδομή, και συγκεκριμένα στον 1ο όροφο και είμαι ιδιοκτήτης του διαμερίσματος. Ο 2ος και 3ος όροφος ακριβώς από πάνω μου δεν κατοικούνται, είναι κενοί. Η οικοδομή διαθέτει ανεξάρτητες κεραίες για το τηλεοπτικό σήμα, υπάρχουν δηλαδή δύο κεραίες στην οροφή που αντιστοιχούν στα αριστερά και δεξιά διαμερίσματα κάθε ορόφου. Εγώ δηλαδή έχω άλλη κεραία από τον απέναντί μου στον 1ο όροφο.

    Επειδή η εσωτερική καλωδίωση της πολυκατοικίας είναι σε κακή κατάσταση έριξα καλώδιο από την πίσω μεριά της οικοδομής και το πέρασα στο παιδικό δωμάτιο. Η κατάσταση βελτιώθηκε με αποτέλεσμα η ισχύς του σήματος να φτάνει και στο 95% και η ποιότητα σήματος στο 100%.

    Το ίδιο σκέφτομαι να κάνω και για την τηλεόραση του καθιστικού, να ρίξω δηλαδή εξωτερικό καλώδιο τρυπώντας τον τοίχο.

    Επειδή όμως πριν κανένα χρόνο φώναξα υποτίθεται κάποιον ειδικό να κάνει έλεγχο την εσωτερική καλωδίωση, αφαίρεσε από τον κεντρικό ενισχυτή τα καλώδια και άφησε μόνο ένα καλώδιο. Στο καλώδιο αυτό είναι συνδεδεμένα άλλα τέσσερα καλώδια. Αυτό που σύνδεσα εγώ, ένα καλώδιο που πηγαίνει στα παιδικά δωμάτια των 1ου, 2ου και 3ου ορόφου, και δύο καλώδια που πηγαίνουν στα καθιστικά των 1ου, 2ου και 3ου ορόφου.

    Τα ερωτήματά μου είναι:
    Πως μπορώ να διορθώσω όλον αυτόν το χαμό με τα καλώδια που κρέμονται και είναι εκτεθειμένα;
    Μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποιο splitter;
    Παίζει ρόλο η μάρκα;
    Αν χρησιμοποιήσω splitter θα έχω απώλειες στο σήμα; Μην πάω δηλαδή να διορθώσω κάτι και χαλάσω αυτό που έφτιαξα!

    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.010

    Προεπιλογή

    για εμενα θα πρεπει να ερθει καποιος γνωστης με σωστο εξοπλισμο. δεν χρειαζονται πολλες κεραιες. μια κεραια μπορει να μοιρασει σημα αν στηθει σωστα και γινουν οι σωστες διακλαδωσεις. φαντασου σε 10ορωφα κτηρια με 50+ διαμερισματα να ειχε ο καθε ενας την δικη του κεραια. συννενοησου με τους υπολοιπους για να βαλετε μια κεραια, να γινει η εγκατασταση μια φορα και να ελαχιστοποιηθουν οι διαδρομες των καλωδιων.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jun 2017
    Περιοχή
    Ν. Θεσσαλονικης
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Να σου πω την αλήθεια έτσι όπως είναι η κατάσταση με συμφέρει επειδή μπορώ να κάνω ότι θέλω στη δική μου μεριά για το λόγο ότι δεν χρειάζομαι καμιά συγκατάθεση για να κάνω κάτι.
    Επειδή γνωρίζω τους ιδιοκτήτες των κενών διαμερισμάτων δεν προτίθενται να βάλουν χρήματα για κάτι τέτοιο ούτε είναι στα άμεσα σχέδια τους να τα νοικιάσουν πόσο μάλλον να εγκατασταθούν μόνιμα εκεί.
    Ο άλλος έχει Nova οπότε δεν τον ενδιαφέρει και ο άλλος λόγω της δουλειάς του μια μέρα είναι σπίτι και έξι λείπει οπότε Χ κι από κει. Αμφιβάλλω κι αν έχει τηλεόραση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη testament : 17-06-17 στις 17:43

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.365

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από testament Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια στο forum και καλώς σας βρήκα.

    Επειδή σκέφτηκα να το παίξω Μπομπ ο μάστορας θέλω μια μικρή βοήθεια.

    Για την ιστορία να πω ότι μένω σε μια 3όροφη οικοδομή, και συγκεκριμένα στον 1ο όροφο και είμαι ιδιοκτήτης του διαμερίσματος. Ο 2ος και 3ος όροφος ακριβώς από πάνω μου δεν κατοικούνται, είναι κενοί. Η οικοδομή διαθέτει ανεξάρτητες κεραίες για το τηλεοπτικό σήμα, υπάρχουν δηλαδή δύο κεραίες στην οροφή που αντιστοιχούν στα αριστερά και δεξιά διαμερίσματα κάθε ορόφου. Εγώ δηλαδή έχω άλλη κεραία από τον απέναντί μου στον 1ο όροφο.

    Επειδή η εσωτερική καλωδίωση της πολυκατοικίας είναι σε κακή κατάσταση έριξα καλώδιο από την πίσω μεριά της οικοδομής και το πέρασα στο παιδικό δωμάτιο. Η κατάσταση βελτιώθηκε με αποτέλεσμα η ισχύς του σήματος να φτάνει και στο 95% και η ποιότητα σήματος στο 100%.

    Το ίδιο σκέφτομαι να κάνω και για την τηλεόραση του καθιστικού, να ρίξω δηλαδή εξωτερικό καλώδιο τρυπώντας τον τοίχο.

    Επειδή όμως πριν κανένα χρόνο φώναξα υποτίθεται κάποιον ειδικό να κάνει έλεγχο την εσωτερική καλωδίωση, αφαίρεσε από τον κεντρικό ενισχυτή τα καλώδια και άφησε μόνο ένα καλώδιο. Στο καλώδιο αυτό είναι συνδεδεμένα άλλα τέσσερα καλώδια. Αυτό που σύνδεσα εγώ, ένα καλώδιο που πηγαίνει στα παιδικά δωμάτια των 1ου, 2ου και 3ου ορόφου, και δύο καλώδια που πηγαίνουν στα καθιστικά των 1ου, 2ου και 3ου ορόφου.

    Τα ερωτήματά μου είναι:
    Πως μπορώ να διορθώσω όλον αυτόν το χαμό με τα καλώδια που κρέμονται και είναι εκτεθειμένα;
    Μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποιο splitter;
    Παίζει ρόλο η μάρκα;
    Αν χρησιμοποιήσω splitter θα έχω απώλειες στο σήμα; Μην πάω δηλαδή να διορθώσω κάτι και χαλάσω αυτό που έφτιαξα!

    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
    `Oπως τα περιγράφεις κατεβαίνουν καλώδια κατά στήλες παιδικά δωμάτια σαλόνι κ.λ.π για να γίνει σωστή δουλειά είναι απαραίτητος ο splitter αλλά σε συνδυασμό με ολόκληρη την εγκατάσταση ασχέτως αν κατοικούνται τα υπόλοιπα διαμερίσματα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.452

    Προεπιλογή

    Επιγραμματικά:
    Μπορείς να έχεις ένα μονοκόμματο καλώδιο από κάθε πρίζα που σε ενδιαφέρει προς ένα κεντρικό σημείο? (τοπολογία αστέρα)
    Μπορείς να έχεις ένα καλώδιο από την κεραία επίγειας λήψης προς αυτό το σημείο?
    Μπορείς να έχεις άλλα 4 καλώδια / ανά δορυφόρο που σε ενδιαφέρει προς αυτό το σημείο? (άν πχ θέλουμε ΟΤΕ+Νova τότε 2 LNB= 8 καλώδια)

    Στο κέντρο του αστέρα βάζεις έναν πολυδιακόπτη πχ 9/16 (επιγεια+2 δορυφόροι --> 16 πριζες) και καθάρισες, με ανεξάρτητη λήψη σε κάθε πριζα.

    Το βασικό πρόβλημα είναι να μπορούν να τραβηχτούν τα καλώδια

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. splitter
    By trampoukos in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-13, 12:01
  2. Μήκος καλωδίου κεραίας τηλεόρασης.
    By Markon in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-08-12, 00:35
  3. Splitter για σήμα τηλεόρασης
    By ron in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-09, 22:33
  4. SPLITTER FM
    By tzitzikas in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-04, 10:57

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας