Γεια στο forum και καλώς σας βρήκα.

Επειδή σκέφτηκα να το παίξω Μπομπ ο μάστορας θέλω μια μικρή βοήθεια.

Για την ιστορία να πω ότι μένω σε μια 3όροφη οικοδομή, και συγκεκριμένα στον 1ο όροφο και είμαι ιδιοκτήτης του διαμερίσματος. Ο 2ος και 3ος όροφος ακριβώς από πάνω μου δεν κατοικούνται, είναι κενοί. Η οικοδομή διαθέτει ανεξάρτητες κεραίες για το τηλεοπτικό σήμα, υπάρχουν δηλαδή δύο κεραίες στην οροφή που αντιστοιχούν στα αριστερά και δεξιά διαμερίσματα κάθε ορόφου. Εγώ δηλαδή έχω άλλη κεραία από τον απέναντί μου στον 1ο όροφο.

Επειδή η εσωτερική καλωδίωση της πολυκατοικίας είναι σε κακή κατάσταση έριξα καλώδιο από την πίσω μεριά της οικοδομής και το πέρασα στο παιδικό δωμάτιο. Η κατάσταση βελτιώθηκε με αποτέλεσμα η ισχύς του σήματος να φτάνει και στο 95% και η ποιότητα σήματος στο 100%.

Το ίδιο σκέφτομαι να κάνω και για την τηλεόραση του καθιστικού, να ρίξω δηλαδή εξωτερικό καλώδιο τρυπώντας τον τοίχο.

Επειδή όμως πριν κανένα χρόνο φώναξα υποτίθεται κάποιον ειδικό να κάνει έλεγχο την εσωτερική καλωδίωση, αφαίρεσε από τον κεντρικό ενισχυτή τα καλώδια και άφησε μόνο ένα καλώδιο. Στο καλώδιο αυτό είναι συνδεδεμένα άλλα τέσσερα καλώδια. Αυτό που σύνδεσα εγώ, ένα καλώδιο που πηγαίνει στα παιδικά δωμάτια των 1ου, 2ου και 3ου ορόφου, και δύο καλώδια που πηγαίνουν στα καθιστικά των 1ου, 2ου και 3ου ορόφου.

Τα ερωτήματά μου είναι:
Πως μπορώ να διορθώσω όλον αυτόν το χαμό με τα καλώδια που κρέμονται και είναι εκτεθειμένα;
Μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποιο splitter;
Παίζει ρόλο η μάρκα;
Αν χρησιμοποιήσω splitter θα έχω απώλειες στο σήμα; Μην πάω δηλαδή να διορθώσω κάτι και χαλάσω αυτό που έφτιαξα!

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.