Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 24

Θέμα: Βοήθεια στο σχεδιασμό ενισχυτή ήχου με το LM3886

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Βολος
    Μηνύματα
    45

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fyb82 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειχα υποψιν μου τo datasheet και το application note του 3886 γιαυτο θορυβηθηκα λιγο. Τι δεν υπολογιζω καλα. Οπως και να χει θα πρεπει να μεινω στα +-35V. Τα ηχεια που σκεφτομαι να βαλω πανω ειναι με ευαισθησία 89 dB. τα 35-40W πιστευω θα ειναι αρκετα.
    Οσο για την εισοδο απλα ελεγα αν εβαζα το ποτενσιομετρο αν θα επηρεαζε , με βαση τον οδηγο, τo input bias current και τις συχνοτητες στην εισοδο του ενισχυτη και στο feedback loop.

    Στον οδηγο αναφερεται στην εισοδο, για ελεγχο εντασης, λογαριθμικο ποτενσιομετρο στα 25k. Ενω στο datasheet του LM3886 αναφερεται ποτενσιομετρο στα 10k. Ποιο απο τα δυο ειναι καλυτερα να χρησιμοποιησω;
    Επισης μηπως χρειαζεται να προσθεσω preamplifier ή ειναι περιττό;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Βολος
    Μηνύματα
    45

    Προεπιλογή

    Θα ηθελα επισης να ρωτησω, για την κατασκευη του ενισχυτη, θα χρειαστει να τον κανω σε πλακετα διπλης οψης. Η μεθοδος που μπορω να χρησιμοποιησω για να την φτιαξω ειναι με toner transfer. Ομως για διπλης οψης πλακετες ειναι αρκετα δυσκολο να ευθυγραμμισω την μια πλευρα με την αλλη και σκεφτομουν αντι να χρησιμοποιησω μια διπλης οψης πλακετα να φτιαξω 2 πλακετες ξεχωριστες και να τις κολλησω μετα μεταξυ τους. Ενδεικνυται αυτος ο τροπος για ενισχυτη ηχου; Πιθανον να παρουσιαστουν "πυκνωτικά" φαινομενα, σωστα; και το θεμα μου ειναι επειδη εχω σκοπο να αγορασω εξαρτηματα καλης ποιοτητας για να τον φτιαξω, με προβληματιζει φτιαχνοντας με αυτο τον τροπο τις πλακετες, αν αξιζει το εχτρα κοστος για τα εξαρτηματα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Βολος
    Μηνύματα
    45

    Προεπιλογή

    Επανερχομαι λιγο στο θεμα. Ηθελα την γνωμη σας , αν αξιζει η κατασκευη του ενισχυτη επειδη το κοστολογιο βγαινει αρκετα παραπανω απο οτι υπολογιζα. Περιπου στα 180 με 190 ευρω με μια μετρια προς καλη ποιοτητα παθητικων υλικων. Αξιζει να την υλοποιησω η να παω σε καποιο αλλο project με ποιοτικοτερο ολοκληρωμενο , αν υπαρχει ή να ψαχτω αρκετα παραπανω για κατασκευη ενισχυτη με διακριτα εξαρτηματα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη spirakos
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    2.284

    Προεπιλογή

    Δοκιμασε τον κινεζο. Οσο και αν προσπαθησεις μονος, καλυτερη διπλης οψης δεν θα κανεις
    http://www.ebay.com/itm/Bare-PCB-LM3...MAAOSw~e5ZUsAZ
    Τα υλικα φυσικα της επιλογης σου

    0 Not allowed! Not allowed!
    Την αμφισβήτηση τη δεχόμαστε σαν προσβολή στην ανθρωπιά μας

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Βολος
    Μηνύματα
    45

    Προεπιλογή

    Το θεμα μου ειναι κυριως αν αξιζει το κοστος της κατασκευης γι αυτον τον ενισχυτη με LM3886. Με αυτα λεφτα παιρνεις ετοιμο ενισχυτη απο εμποριο. Εκει ειναι το διλημμα μου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.325

    Προεπιλογή

    Εάν στο πρώτο ποστ ρώταγες τι είναι πιο φτηνό, να φτιάξω ενισχυτή η να αγοράσω, την απάντηση την ξέρεις νομίζω....
    Από την στιγμή που φτιάχνεις κάτι, για την χαρά, για να μάθεις, για να το κάνεις με το δικό σου τρόπο, κλπ κλπ. Προχώρα το

    Στάλθηκε από ένα κινητό που χρησιμοποιεί Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fyb82 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θεμα μου ειναι κυριως αν αξιζει το κοστος της κατασκευης γι αυτον τον ενισχυτη με LM3886. Με αυτα λεφτα παιρνεις ετοιμο ενισχυτη απο εμποριο. Εκει ειναι το διλημμα μου.
    Εγώ πάλι βλέπω ότι δεν το κάνεις και τόσο για τη "χαρά της δημιουργίας" αλλά απλά νόμισες ότι αυτός που θα φτιάξεις θα βγει φτηνότερος από έναν αντίστοιχο αγοραστό.
    Δεν ισχύει, ο αντίστοιχος αγοραστός θα σου βγει φτηνότερος, οπότε διάλεξε κάποιον πχ από εδώ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Βολος
    Μηνύματα
    45

    Προεπιλογή

    Η "χαρα της δημιουργιας" υπαρχει. Αν δεν υπηρχε θα διαλεγα ετοιμα κιτ απο ebay και θα αξιοποιουσα αυτα. Επισης, επειδη ειμαι αρχαριος και δεν ειναι σιγουρο το αποτελεσμα, το κοστος με φρεναρει. Αν μη τι αλλο ψαχνοντας, διαβαζοντας εμαθα καποια πραγματακια. Λιγα αλλα σημαντικα.
    Τελος εν ολιγης το ερωτημα μου (και εγω φταιω που δεν το εθεσα σωστα) ειναι αν το συγκεκριμενο ic αξιζει το κοστος αυτο, αν οχι να αρχισω να ψαχνομαι για καποιο καλυτερο ic, εχοντας υποψιν οτι το κοστος σιγουρα θα αυξηθει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη spirakos
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    2.284

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fyb82 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η "χαρα της δημιουργιας" υπαρχει. Αν δεν υπηρχε θα διαλεγα ετοιμα κιτ απο ebay και θα αξιοποιουσα αυτα. Επισης, επειδη ειμαι αρχαριος και δεν ειναι σιγουρο το αποτελεσμα, το κοστος με φρεναρει. Αν μη τι αλλο ψαχνοντας, διαβαζοντας εμαθα καποια πραγματακια. Λιγα αλλα σημαντικα.
    Τελος εν ολιγης το ερωτημα μου (και εγω φταιω που δεν το εθεσα σωστα) ειναι αν το συγκεκριμενο ic αξιζει το κοστος αυτο, αν οχι να αρχισω να ψαχνομαι για καποιο καλυτερο ic, εχοντας υποψιν οτι το κοστος σιγουρα θα αυξηθει.
    Ειναι απο τα καλυτερα IC Ηχου που κυκλοφορουν. Ομως η γνωμη μου ειναι πως πανω απο 200Ε τελικη κατασκευη (κουτι,τροφοδοτικο,μετ/στης,ενισχυτης,ψυκτρα) για 2 καναλια δεν αξιζει. Σε ολα αυτα τα εμπορικα κιτ παντα το ετοιμο ειναι πολυ φθηνοτερο

    Και για να ξερεις που πατας το απο κατω κομματι μονο τα υλικα του να παρεις χωριστα κατω απο 250 δε προκειται να πεσεις
    Το κουτι μονο θα σου παρουν ενα 50αρι να στο κοψουν. Για να μην πουμε για τις ωρες που θα χρειαστεις
    http://www.ebay.com/itm/NEW-OPA2604-...UAAOSwdGFYtP6u

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη spirakos : 12-07-17 στις 22:38
    Την αμφισβήτηση τη δεχόμαστε σαν προσβολή στην ανθρωπιά μας

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    +1 σε ότι είπε ο Σπύρος στο προηγούμενο.

    Να αναφέρω πάντως ότι δεν ξέρω αν τα κινέζικα DIY kit και ενισχυτές έχουν μέσα πραγματικά LM3886 ή άλλον ενισχυτή με πιθανώς πολύ χειρότερη απόδοση. Αν συνεχίσεις με gainclone πάρε πλακέτες/υλικά από Κίνα αλλά θα σου πρότεινα LM3886 (και έναν καλής ποιότητας πυκνωτή εισόδου) να πάριες από RS/Mouser/Digikey/κτλ να είναι σίγουρος . Αλλιώς "κινδυνεύεις" να δώσεις τα λεφτά που λες και να βγει μάπα το καρπούζι γιατί ο Κινέζος είχε τυπώσει "3886" πάνω σε ένα φτηνό TDA με 10% THD στα 20W...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη selectronic : 12-07-17 στις 23:00

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Βοήθεια σε κατασκευή ενισχυτή ήχου.
    By HACKERάκι in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-13, 22:05
  2. βοήθεια σε κατασκευή ενισχυτή.. (αρκετή βοήθεια :D )
    By snapster in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-07-12, 15:53
  3. Βοήθεια σε ενισχυτή ήχου.
    By gorgos in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-12, 23:42
  4. Ερώτηση για σχεδιασμό τροφοδοτικού τελικού ενισχυτή
    By mot in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-12, 15:18
  5. Βοήθεια σε Ενισχυτή
    By alexator in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-08, 11:48

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας