Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 21

Θέμα: διακόπτης κλειστού τύπου 12 βολτ

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Aνδρέας
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    828

    Προεπιλογή διακόπτης κλειστού τύπου 12 βολτ

    ψάχνω να βρω διακόπτη μικρό κλειστού τύπου χαμηλής ισχύος (σύνδεση σε 12v από μπαταρία αυτοκινήτου και ρεύμα μέγιστο 240 mΑ).Δεν θέλω οι επαφές να φαίνονται,να ναι κλειστού τύπου μέσα σε κάποιο κουτί τετράγωνο κατά προτίμηση.
    Έχει κάποιος να μου προτείνει κάτι;
    Αυτό που ψάχνω είναι κάτι σαν αυτό και κατά προτίμηση από Ελλάδα.

    Ευχαριστώ πολύ

    switch.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη andreasmon : 18-06-17 στις 00:00

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Κάτι έτοιμο σαν κι αυτό που έβαλες φωτό δεν ξέρω, αυτό που μου έρχεται είναι να πάρεις ένα μικρό κουτάκι και ένα διακόπτη και να κάνεις την δουλειά σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Aνδρέας
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    828

    Προεπιλογή

    σαν έσχατη λύση αυτό σκέφτομαι,αλλά μικρό πλαστικό κουτάκι 2 χ 2 εκατοστά δύσκολα θα βρω,πότε πρέπει να πάω σε ιδιοκατασκευή. Σκέφτομαι αντί για κουτί,να φτιάξω καλούπι,από θερμαινόμενη σιλικόνη και να το βάψω μαύρο.Προσωρινά έχω βάλει έναν διακόπτη με τις επαφές να φαίνονται,αλλά είναι χάλια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreasmon Εμφάνιση μηνυμάτων
    ,αλλά μικρό πλαστικό κουτάκι 2 χ 2 εκατοστά δύσκολα θα βρω,
    και ρεύμα μέγιστο 240 mΑ
    https://www.alibaba.com/product-deta...220782674.html
    (άμα μας πεις ότι δεν θέλεις να φαίνονται ούτε τα καλώδια .... θα το παλέψουμε)

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Aνδρέας
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    828

    Προεπιλογή

    αυτός που έβαλες είναι μαγνητικός,ενεργοποιείται με προσέγγιση μαγνήτη,αν είδα καλά.Εγώ θέλω να διακόπτη να πατάς ον να πατάς οφ

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreasmon Εμφάνιση μηνυμάτων
    σαν έσχατη λύση αυτό σκέφτομαι,αλλά μικρό πλαστικό κουτάκι 2 χ 2 εκατοστά δύσκολα θα βρω,πότε πρέπει να πάω σε ιδιοκατασκευή. Σκέφτομαι αντί για κουτί,να φτιάξω καλούπι,από θερμαινόμενη σιλικόνη και να το βάψω μαύρο.Προσωρινά έχω βάλει έναν διακόπτη με τις επαφές να φαίνονται,αλλά είναι χάλια.
    Αυτό που σου έβαλα είναι κουτί για τηλεκοντρόλ μικρό, έχει και μικρότερα αν δεις όλα τα μοντέλα πχ του ACDCshop που έβαλα (Ελλάδα) αν και 2x2εκ δεν νομίζω, αυτό είναι σαν καπάκι από μπουκαλάκι νερού...

    Τα 240mA (στα 12V ???) αυτά τι είναι, θα οπλίσεις ρελέ δωδεκάβολτο? Το "κουμπί" που θα είναι, θα φαίνεται ή θα είναι πχ κάτω από το ταμπλό?
    Ίσως θα μπορούσες και με tact switch (μέσα ή έξω από κουτάκι) να φτιάξεις μικρό κυκλωματάκι που να διεγείρει ρελέ. Ίσως ακόμα και wireless κατευθείαν?

    EDIT:
    Οι κοινοί διακόπτες τύπου πχ αυτού ή αυτού που βρίσκεις παντού (στην Ελλάδα) έχουν ένα κάποιο βάθος 2-3εκ, γι' αυτό αναφέρω και το tact....


    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη selectronic : 18-06-17 στις 01:16

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Παράδειγμα με tact να οδηγεί ρελέ. Δεν γίνεται και πολύ μικρότερος από αυτόν ο διακόπτης...
    (μην σε τρομάζει ο χαμός που βλέπεις, σε πλακετάκι γίνεται πολύ μικρο)



    EDIT:
    Κι άλλοι μικροί διακόπτες:
    http://www.ebay.com/itm/Blue-Red-Gre...zHZt5gGeYGPZbg
    http://www.ebay.com/itm/50pcs-4-4-0-8mm-Tactile-Push-Button-Switch-Tact-Switch-Micro-Switch-4-Pin-SMD-/292064617168?hash=item44006862d0:g:b3oAAOSwhQhY01X i
    http://www.ebay.com/itm/10-Pcs-8-x-8...MAAOSw2gxYuRY~


    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη selectronic : 18-06-17 στις 01:28

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Aνδρέας
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    828

    Προεπιλογή

    αυτούς τους διακόπτες που έβαλες τους γνωρίζω.
    Οθόνη για την όπισθεν θέλω να ενεργοποιεί,μαζί με τον ασύρματο δέκτη που μεταδίδει εικόνα από κάμερα που ενεργοποιείται όταν κουμπώσω την όπισθεν στο αμάξι.Δεν θέλω να δουλεύει η οθόνη και ο ασύρματος δέκτης εικόνας όταν ταξιδεύω για ώρες.Τζάμπα κατανάλωση,μείωση χρόνου ζωής και άσκοπη λειτουργία...Θέλω τον διακόπτη να τον τοποθετήσω μεταξύ ουρανού αυτοκινήτου και καθρέπτη,πάνω στο τζάμι.Και να είναι οπτικά όμορφος.Η κάμερα πίσω ενεργοποιείται,μαζί με ασύρματο πομπό,μόνο όταν κουμπώσω την όπισθεν..ενώ η οθόνη και ο ασύρματος δέκτης θα δουλεύουν μόνιμα και χωρίς να έχω βάλει όπισθεν.Αν και η οθόνη χωρίς σήμα από κάμερα,δεν δείχνει τίποτα.

    Επίσης θέλω από Ελλάδα να τον αγοράσω,αλλιώς θα πάρω από το αλη εξπρες αυτόν που ανέβασα.θα ξαναπεράσω άλλη μια βόλτα από τα μαγαζιά ηλεκτρονικών,μήπως βρω κάτι ή συνδυάσω κάτι και βλέπουμε...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη andreasmon : 18-06-17 στις 01:49

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Δεν μου έρχεται κάτι σε διακόπτη μικρό με κουτάκι όπως αυτό που έβαλες... Φαντάζομαι θα υπάρχει και κάπου εδώ, ίσως κάποιο άλλο μέλος ξέρει.
    Άλλη ιδέα αφού μιλάμε για διακοπή 12V DC σε mA, είναι μέσω MOSFET βάζοντας οποιονδήποτε μικρό latching/SPDT διακόπτάκι να δίνει/κόβει την πύλη του MOSFET.

    Μήπως υπάρχει πλαφονιέρα με το φως της καμπίνας κάπου που να βολεύει? Φαντάζομαι ότι υπάρχουν 50-50 πιθανότητες να έχει χώρο μέσα της οπότε να μπορείς να την τρυπήσεις και να βάλεις εκεί τον διακόπτη (αντί για κουτί δηλαδή).

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Aνδρέας
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    828

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων

    Μήπως υπάρχει πλαφονιέρα με το φως της καμπίνας κάπου που να βολεύει? Φαντάζομαι ότι υπάρχουν 50-50 πιθανότητες να έχει χώρο μέσα της οπότε να μπορείς να την τρυπήσεις και να βάλεις εκεί τον διακόπτη (αντί για κουτί δηλαδή).
    το σκέφτηκα και αυτό.Η πλαφονιέρα έχει διπλό διακόπτη αλλά είναι κολλημένοι με σιδεράκια πάνω σε πλακέτα(η πλακέτα δεν έχει χαλκό αλλά σιδεράκια) + ότι χρειάζονται και 5 τρύπες στην λαμαρίνα που στηρίζει τον ουρανό!! και δεν θέλω να τα πειράξω αυτά.

    Ευχαριστώ για την βοήθειά σας,αλλά αν δεν βρω διακόπτη σαν αυτό που ανέβασα, θα αγοράσω αναγκαστικά από αλή εξπρες.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. 12 βολτ σε 5 βολτ
    By alen in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-17, 11:25
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-16, 20:04
  3. Μπαταρία αυτοκινήτου Κλειστού τύπου.
    By bolsevikos in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-15, 01:19
  4. γεννήτρια 36 βολτ
    By Panοs in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-14, 19:04
  5. διακόπτης για μεγαλο φορτίο τύπου πορτατίφ
    By spinalgr1990 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-14, 22:47

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας