Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: Inverter "κιτ" απο ebay

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Μηνύματα
    64

    Προεπιλογή Inverter "κιτ" απο ebay

    Καλησπερα σε ολους. Σε αναζητηση σχεδιου-κατασκευη για Inverter στο διαδικτυο επεσα πανω στην παρακατω πλακετα
    Και το manual
    Υπαρχει και ετοιμο pcb
    Υπαρχουν και σχεδια για διαφορες τοπολογιες με ΜΤ και χωρις.
    Καθως οι γνωσεις μου στα ηλεκτρονικα ισχυος ειναι περιορισμενες θα ηθελα την αποψη σας για τα συγκεκριμενα. Εαν υπαρχει καποια αλλη προταση διαθεσιμη θα μου ηταν χρησιμη.
    Υπαρχουν μερικα ΦΒ πλαισια διαθεσιμα και θελω σιγα σιγα να τα αξιοποιησω, κατασκευαζοντας οτι μπορω μονος μου, για εκπαιδευτικους λογους και για την χαρα της κατασκευης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Η πρώτη πλακέτα που παρέθεσες ειναι driver high side καθαρου ημιτονου. Απο μόνη της δεν κάνει τιποτα καθως χρειάζεται τα τρανζίστορ ισχύος υψηλής τάσης που θα οδηγησει, που με τη σειρά τους χρειαζονται 300-380V DC στο Drain τους για να διαχειριστούν.
    To δυσκολο ειναι να παράξεις τα 300V DC απο τα 12V.

    Η 2η πλακετα ειναι απλα μια πλακετα χωρις εξαρτηματα.

    Αν θες να πειραματιστείς έχω σχέδια να σου στείλω (και ενα ειναι σχεδιο παραγωγής...). Αλλα δεν ειναι ευκολο να τυλίξεις μετασχηματιστές.
    Μια αλλη λύση ειναι ειναι να παρεις τα 300V DC απο εδώ προσθετοντας μια γεφυρα και ενα πυκνωτη στην εξοδο εναλλασομενου (βγαζει τροποιημενο ημίτονο η συγκεκριμενη)
    Και ακολουθως να διαχειριστεις τα 300V DC με αυτη την πλακετα που βγάζει καθαρο ημιτονο και εχει ενσωματωμενη και την πρώτη πλακετα driver που παρέθεσες και τα τρανζίστορ ισχύος υψηλής τάσης.
    Το ολο εχχειρημα εχει ενα μεγάλο -. Το πρωτευων που διαχειρίζεται τις χαμηλές τασεις δεν εχει κανενα feedback απο το δευτερευων, δεν υπαρχουν προστασιες υπερφορτωσης ουτε συγκριτες και οπτοζευκτες που θα εκλειναν το πρωτευων αν κατι ''στραβωνε'' στον τομεα υψηλης τασης δηλαδη στο δευτερευων του ινβερτερ.

    Inverter ισχύος χωρις μετασχηματιστή δεν υπάρχουν. Υπαρχουν ινβερτερ χαμηλων συχνοτήτων με χρηση ογκωδους μετασχηματιστη (μια απλη τοπολογια με CD4047-IRFZ44 υπαρχει παντου στο ιντερνετ και δουλευει καλα) τοπολογια που χρησιμοποιειται στα UPS.
    Τα γνησια ινβερτερ ισχυος εφαρμοζουν υψηλες συχνοτητες και δινουν μεγαλη ισχυ εξοδου με μικροτερους μετασχηματιστες, συχνα 2 ή 4 παραλληλισμενους και ειναι εξαιρετικα πολύπλοκα στη λειτουργία τους και πολύ δύσκολα να μελετήσεις ακομα και αν διαθετεις σχηματικο.
    Αυτο που ισως ειδες σαν ινβερτερ χωρις Μ/Τ θα ηταν καποιος forward converter ή flyback με πηνιο με συζευγμενα τυλιγματα (κοινη αρχη λειτουργιας σχεδον ιδιες εξισωσεις τα διεπουν) που κανουν εξυψωση τασης για χρησεις χαμηλης ισχυος οπως οι CCFL των LCD οθονων ή παραγωγη τοξων γενικοτερα για εκπαιδευτικους σκοπους.
    Το εκπαιδευτικό αντικείμενο που ετοιμάζεσαι να ασχοληθείς ειναι εξαιρετικά επικίνδυνο θα ήθελα να σε ενημερώσω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eleCtroAsxetos : 16-06-17 στις 04:51

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Μηνύματα
    64

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστω για την απαντηση σου. Το γνωριζω οτι ειναι driver. Η 2η πλακετα θελει τα εξαρτηματα για να ολοκληρωθει.
    Χωρις ΜΤ εννοω ΜΤ χαμηλων συχνοτητων, TL (transformerless), οπως αναφερονται. Το ξερω οτι χρειαζεται ΜΤ ειτε υψηλης ειτε χαμηλης συχνοτητας και τα πλεονεκτηματα της καθε τοπολογιας.
    Ειμαι Ηλεκτρολος Μηχ ΤΕ και ασχολουμε με τα ΦΒ εδω και αρκετα χρονια και πιο πολλα με τα ηλεκτρονικα. Εχω αρκετη εμπειρια απο Inverter του εμποριου απο μερικα kW μεχρι αρκετα MW, οχι στην κατασκευη τους.
    Ειπα αντι να παρω εναν ετοιμο inverter να προσπαθησω να φτιαξω εναν μονος μου για να μαθω και μερικα πραγματα. Αυτα που μου ειπες ειναι πολυ σηματικα και χρησιμα. Εαν μπορεις να μου στειλεις οτιδηποτε θα τα εκτιμουσα πολυ.
    Ο Converter που μου εστειλες ειναι 500W. Μπορουμε να παραλληλισουμε περισσοτερους απο εναν ωστε να πετυχουμε περισσοτερη ισχυ ωστε να εκμεταλλευτει και ο inverter που μου εστειλες.
    Για την αναδραση που φανταζομαι οτι χρειαζεται απο την εξοδο του inverter στον converter, εαν δεν υπαρχει, θα εχουμε προβλημα στις αυξομειωσεις του φορτιου, σωστα;
    Για προστασια απο υπερφορτωση μπορει να φτιαχτει ενα κυκλωμα με εναν αισθητηρα, π.χ.shunt, και με ρελε να κοβει την εισοδο και την εξοδο.
    Ολοι πρεπει να προσεχουμε οταν ασχολουμαστε με τον ηλεκτρισμο σε καθε μορφη του και παντα να θυμωμαστε οτι ειναι αορατος καθως και τα αποτελεσματα του λαθους που μπορει να γινει!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Πολύ σωστά τα λες. Οπως το φαντάζομαι ο παραλληλισμος πολλων ινβερτερ 500W θα γινει μετά τη γεφυρα AC DC που θα βαλουμε για να παρουμε τα 380V. Ναι αν δεν υπάρχει αναδραση δε θα εχει η εισοδος καμια πληροφορια για το φορτιο της εξοδου.
    Οσον αφορα το θεμα της υπερφόρτωσης και της χρήσης shunt, εγω δε θα εβαζα ρελε να κοβω το ρευμα χαμηλης τασης απο την εισοδο, αλλα απλά θα εκοβα την τροφοδοσία του ολοκληρωμενου παλμοτροφοδοτης της εισοδου.

    Εχεις πμ με διαφορα σχηματικα

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Μηνύματα
    64

    Προεπιλογή

    Ναι μαλλον στο DC ειναι το σωστο να παραλληλιστει. Το ρελε στην χαμηλη ειναι και ασυμφωρο καθως εχουμε μεγαλα ρευματα. Ισως στην υψηλη, στην εξοδο του Inverter ειναι, αν και η ιδεα σου ειναι καλη και πιο σωστη.
    Σε ευχαριστω και παλι!

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-20, 15:51
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-14, 18:35
  3. Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-14, 18:32
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-11, 18:25
  5. Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-09, 14:43

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας