Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3

Θέμα: MFRC522 Module

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Exclamation MFRC522 Module

    Έχει ασχοληθεί κανείς με το εν λόγω module για να μου πει για την συμπεριφορά του;

    Μιας και αποφάσισα να ασχοληθώ με έναν αυτοματισμό της γκαραζόπορτας, είπα να ασχοληθώ για πρώτη φορά με το σύστημα RFID. Σήμερα μου ήρθαν οι 2 δέκτες από Κίνα, αλλά από την αρχή δεν μου γέμισαν το μάτι, μιας και το ολοκληρωμένο δεν έγραφε απολύτως τίποτα. Υποθέτω πως δεν πρέπει να είναι της NXP αλλά Κινέζικος κλώνος.

    Έκανα όλες τις απαραίτητες συνδέσεις ανάμεσα στο arduino uno και στον δέκτη επάνω σε ένα bredboard, ξεκινώντας αρχικά με τα 4 level shifts να γίνονται μέσω αντιστάσεων (10K + 4K7). Σκέτη αποτυχία. Η γνωστή βιβλιοθήκη του arduino δεν μπορούσε να επικοινωνήσει με τον δέκτη και έβγαζε error. Δεύτερη απόπειρα αυτή την φορά με το level shift να γίνεται με αντίσταση 4Κ7 και zener στα 3,3 volts. Το ίδιο αποτέλεσμα. Τελικά αποφάσισα να χρησιμοποιήσω σαν level shift ένα module που είχε 4 mosfets και που ήταν φτιαγμένο ακριβώς για αυτή τη δουλειά. Και πάλι το ίδιο πρόβλημα. Μιας και τα modules που μου είχαν έρθει ήταν 2 αλλά παρουσίαζαν και τα 2 το ίδιο πρόβλημα, δεν μπορούσα να δεχτώ ότι είναι προβληματικά και τα δύο. Λίγο πριν αρχίσω το ξήλωμα των υλικών από το breadboard, μου ήρθε η τελική ιδέα να τα συνδέσω όπως έβλεπα να το κάνουν σε πολλά sites. Δηλαδή απ’ ευθείας, χωρίς level shift στα data. Το αποτέλεσμα με εξέπληξε ευχάριστα. Με αυτή την σύνδεση υπήρχε άριστη επικοινωνία της βιβλιοθήκης με τον δέκτη! Δεν μπορούσα όμως να κατανοήσω, το γιατί ένα ολοκληρωμένο που υποτίθεται ότι η τάση που δέχεται στα data δεν πρέπει να ξεπερνάει τα 3,3 volts, να μην λέει να δουλέψει με τίποτα και όταν του βάζω τάσεις στα data μεγαλύτερες κατά 50%, να δουλεύει κανονικά.

    Τελειώνοντας να πω ότι στις αποτυχημένες προσπάθειες είχα συνδεμένο στα 4 data τον Rigol (SC, MOSI, MISO και SDA), για να βλέπω τα σήματα και περισσότερο τις στάθμες. Εκεί παρατηρούσα πως το MISO ήταν μόνιμα σε κατάσταση high (φυσικά στα 3,3 volts), σημάδι ότι δεν υπήρχε η παραμικρή επικοινωνία μεταξύ τους. Κάτι όμως που δεν μου πολυάρεσε, ήταν τα μέτωπα των παλμών που σχημάτιζαν μια ελαφριά καμπύλη στο rise. Άραγε από εκεί να ξεκινούσε το πρόβλημα του SPI bus; Υποθέτω (μιας και είχα κλείσει τον Rigol), πως στην απ’ ευθείας σύνδεση οι παλμοί δεν πρέπει να είχαν αυτό το πρόβλημα.

    Παρατηρήσεις και απόψεις επί του θέματος;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον alefgr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    aktis (20-06-17)

  3. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Αυτο που ξέρω σίγουρα ειναι οτι οι Κινέζοι κανανε κλώνο για την κάρτα 1S50 , o reader πουλιέται σε πολύ λιγότερα κομμάτια απο τις κάρτες και ισως δεν συμφέρει ή κλωνοποίηση !
    Εγω μια φτηνη πλακέτα που εχω πάντως λέει RC522 κανονικά το τσιπάκι επάνω ( δεν την χρησιμοποιώ όμως ακόμα ... γιατι δεν χάλασαν οι παλιές της assa abloy που έχω ! )

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aktis : 20-06-17 στις 13:06

  4. #3
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Οι κάρτες και τα fob keys που συνοδεύανε τους δέκτες πάντως, μια χαρά δουλεύουνε. Δεν είμαι κατά των "κλώνων" αρκεί να μην είναι υποδεέστεροι από τους αυθεντικούς.

    Σήμερα ασχολήθηκα και πάλι με τον δέκτη. Πριν αρχίσω να πειραματίζομαι για να φτιάξω αυτό που έχω στο μυαλό μου, που θα περιλαμβάνει δύο δέκτες, είπα να ξαναδοκιμάσω και πάλι τις συνδέσεις, προσαρμόζοντας το ίδιο δίκτυο αντιστάσεων που είχα δοκιμάσει και εχθές για να προσαρμόσω τα levels, βάζοντας όμως αυτή την φορά ένα-ένα για να δω σε ποια σύνδεση παρουσιάζεται το πρόβλημα. Το αποτέλεσμα σήμερα ήταν να δουλέψει κανονικά, πράγμα που σημαίνει τελικά ότι οι συνδέσεις στο breadboard δεν είναι πάντα και ότι το καλύτερο, ειδικά όταν πρόκειται για απαιτητικά bus όπως είναι το SPI στο θέμα χρονισμού. Μάλλον το χθεσινό πρόβλημα πρέπει να είχε σχέση με την σύνδεση GND που έστελνα. Όμως αυτό που δεν μπορώ να αποφασίσω τελικά, είναι αν θα πρέπει να συμπεριλάβω στην πλακέτα και τις 8 αντιστάσεις, ή αν θα γίνονται οι συνδέσεις απ' ευθείας με τους δύο δέκτες. Αρκετές ώρες που το δούλευα σήμερα με τα data στα 5 volts, μια χαρά δούλευε ο δέκτης.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Step-Up Module
    By Bobiras in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-15, 18:22
  2. sound module
    By jskalitexnis in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-14, 19:05
  3. GSM Module Help
    By jvourv in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-07, 19:53
  4. GSM MODULE
    By ki_ha1984 in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-06, 19:58

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας