Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Ασυρματες κάμερες στο σπίτι, συνδεδεμένες στο δίκτυο. Για αρχάριο? Ασφαλείς?

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3

    Question Ασυρματες κάμερες στο σπίτι, συνδεδεμένες στο δίκτυο. Για αρχάριο? Ασφαλείς?

    Καλησπέρα.
    Σκέφτομαι να βάλω τρεις τέσσερις ασύρματες κάμερες στο σπίτι (χοντρικά:δυο έξω και δύο μέσα) για όταν λείπω και ας πούμε χτυπάει ο συναγερμός και ίσως πρέπει να επιστρέψω ίσως και όχι. Τότε χρειάζεται να μπορώ να δω όπου και να βρίσκομαι και έτσι σκέφτηκα μια τέτοια λύση. Υπόψιν, μένω Λιόσια και καθημερινά πλέον μπουκάρουν στα σπίτια μας. Προ ημερών τσάκωσα νεαρό γύφτο να προσπαθεί να παραβιάσει την μπαλκονόπορτα της κρεβατοκάμαρας στις 3 το μεσημέρι κι ενώ εγω με το παιδί ήμουν στο σαλόνι και βλέπαμε τηλεόραση δυνατα!
    Δεν γνωρίζω το συγκεκριμένο αντικείμενο (χωρίς να είμαι και εντελώς άσχετος γενικότερα...) και θα παρακαλούσα εάν κάποιος έχει την διάθεση να με συμβουλεύσει σχετικα:
    Χρειάζομαι καποιου είδους καταγραφικό? Με ενδιαφέρει οποτε θέλω να μπορω να συνδεθώ στις κάμερες (μια τη φορα φαντάζομαι..) από όπου κι αν βρίσκομαι μεσω internet κινητου κλπ. Θα ήθελα να υπαρχει η δυνατοτητα να με ειδοποιούν οι κάμερες για ανιχνευση κινησης μεσω email πχ ...πέρα από τον συναγερμό. Ισως και να εχουν τη δυνατότητα
    Μπορω να συνδέσω αυτές τις κάμερες απλά στο ρουτερ μου και να κανω τη δουλεια μου? Ή υπάρχει περιορισμός για κάποιο λόγο πέραν της μιάς? Μπορω να εχω και απσοτολή βιντεο σε κάποιο κλάουντ? Καπου διάβασα πως γινεται αλλα δεν ξέρω εάν γινεται μονο μεσω καταγραφικου και ποιου! Και ακομη μια απορια σημαντικότατη: Αν λειτουργουν αυτές οι κάμερες ασυρματα και την ωρα που θα βρίσκομαι σπίτι, τι ασφάλεια εχω για τυχον υποκλοπή της εικονας? Τι μπορω να κανω για να διασφαλιστώ ως προς αυτό?
    Το τράβηξα πολύ με τις ερωτήσεις όμως και θα πανικοβάλω οποιον εχει την καλη διαθεση να βοηθήσει, οπότε σταματώ εδώ και ....αναμένω ελπίζοντας
    Θωμάς!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη xlife
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Ερασιτεχνικη λυση το εχω ξαναναφερει foscam c1. Ασυρματες wifi καταγραφουν σε καρτα sd επι της καμερας εχουν δευτερο stream σε χαμηλη αναλυση για να αποστελετε η εικονα σε αργη γραμμη ιντερνετ. Εχει αναλυση 720 λειτουργεια νυχτας , ειδοποιηση σε email με φωτογραφια αν υπαρξει κινηση. Καταγραφη σε 32GB καρτα το λιγοτερο 5-6 μερες ενω αν την ρυθμισουμε για καταγραφη μονο οταν υπαρχει κινηση ανεβαινει δραματικα. Υπαρχει δυνατοτητα καταγραφης σε ftp. Για 3 δεν νομιζω να υπαρχει θεμα γτ αν δουλευεις τα substream ειναι πολυ χαμηλο το bitrate. Μετα οπως εχω ξαναπει πας σε επαγγελματικη λυση οπως hikvision η dahua κτλ αλλα φυσικα με εγκαταστατη.



    Εφοσον λειτουργουν στο wifi θα πρεπει να αλλαξεις τους κωδικους του ρουτερ και των καμερων. Τοτε ο μονος που μπορει να τις δει ειναι καποιος με πολλες γνωσεις hacking. Τωρα αν σε εχουν βαλει στο ματι γυφτοι με kali linux στο λαπτοπ τους... Τι να πω;

    3 Not allowed! Not allowed!
    Γενικά προσπαθώ να βγάζω μια συγκεκριμένη εικόνα προς τα έξω...



    ....αλλά κάθε φορά με παίρνει χαμπάρι ο παπάς

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστώ φίλε μου για την βοήθεια.
    Δεν κατάλαβα τι εννοείς με το αν δουλεύω τα substream ... Τι θα πρέπει να κάνω δηλαδή αν ας πουμε τοποθετησω 4 'η 5 ασύρματες τέτοιες κάμερες δεν θα μπορω να συνδεομαι σε καθε μια ξεχωριστά σαν να ηταν μονη της? Πρεπει να πειράξω ρυθμίσεις στο ρουτερ? Επίσης αυτό το θεμα με συνδρομές για dns κλπ ...υπάρχει σε αυτές τις συγκεκριμένες? Από ότι εχω καταλάβει αυτό παιζει αναλογα την εταιρεια της καμερα? Ή κανω λαθος?
    Πέρα από αυτό σκέφτομαι πως ισως θα ηταν καλυτερα να παρω ένα καταγραΦΙΚΟ και να συνδεσω εκει τις καμερες... Ισως για αργοτερα να μου φανει σοφοτερη η αγορα.... Ειδα ας πουμε αυτό εδώ: https://www.skroutz.gr/s/10736173/Hi...HUHI-F1-N.html Εδώ μπορω για παράδειγμα να συνδεσω 5 ασύρματες καμερες και να τις βλεπω ηξ διαχειριζομαθ μεσω κινητου και ιντερνετ?
    Αν βρεις το χρονο θα ημουν ευγνώμων αν μου απαντούσες! ή οποιος άλλος εχει την διαθεση

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    αυτο που επελεξες ειναι για ενσυρματες καμερες.υπαρχει ομως αντιστοιχο για δικτυακες.
    αν εχεις σκοπο να βαλεις αργοτερα καταγραφικο,σκεψου το γιατι σωστοτερο ειναι να ξεκινήσεις απο εκει πρωτα.dns εχουν καποιες εταιριες οποτε γλυτωνεις τον κοπο-εξοδα ρυθμισης.σε αυτες που προτεινει εχει δικο της dns η εταιρια

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    615

    Προεπιλογή

    Για ρίξε και μία ματιά στην συζήτηση που έγινε εδώ http://www.hlektronika.gr/forum/show...l=1#post806902

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    vagelis
    Εγγραφή
    Nov 2019
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    316

    Προεπιλογή

    Ειμαι κατα των ασυρματων σαυτες τις περιπτωσεις. Utp cat 5 or 6 σε δικτυα και καμερες .
    "Τα καλωδια δεν χακαρονται" . Κατι ξερουν τραπεζες και οργανισμοι που συνδεουν υπολογιστες και καμερες με καλωδια.
    Λιγο πιο επωδυνο αλλα.......
    Δεν ξερω αν υπαρχουν καμερες με ενσωματωμενο power line, μπας και γλυτώσεις καλωδια. Μονο ταση δικτυου. Αλλα το παω μακρυα το θεμα.
    Εξαλου σκεψου την περιπτωση που σεχουν χακαρει και βλεπουν τι γινεται στο σπιτι , αν εισαι μεσα η εξω δηλαδη.
    Πολλα + και - "....σαυτον τον παλνητη".

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.319

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ φίλε vaggelis απόλυτα γισ τα καλωδια που αναφερεις... Αλλά 2μιση χρόνια μετά θα εχει ήδη βάλει κάμερες, δε νομίζεις?



    Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    vagelis
    Εγγραφή
    Nov 2019
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    316

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikemtb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ φίλε vaggelis απόλυτα γισ τα καλωδια που αναφερεις... Αλλά 2μιση χρόνια μετά θα εχει ήδη βάλει κάμερες, δε νομίζεις?



    Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk
    Θαβαζα ασυρματη καμερα σαν προσωρινη λυση και για λιγο χρονο. Παντα προσωπικη γνωμη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    ευκαιρία να τον ρωτήσουμε τι έχει κάνει
    Μετά απο δυο χρόνια, αλλα μπορεί και τιποτα

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερωτήσεις για τριφασικό στο σπίτι
    By Spiroslouis in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-08-15, 15:29
  2. Δεν έχω σήμα στο κινητό μέσα στο σπίτι.
    By geokos13 in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-13, 11:22
  3. Σύνδεση θυροτηλεφώνου στο δίκτυο
    By japetus in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-13, 09:37
  4. Αντιστροφέας διασυνδεδεμένος στο δίκτυο
    By arkoudiaris in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-12, 00:23
  5. Σύνδεση προβολέα στο δίκτυο
    By JimKarvo in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-10, 11:21

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας