Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: Περι ΟΤΕ

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Ξανθος Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2017
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή Περι ΟΤΕ

    Ρε παιδιά για πειτε όποιος γνωρίζει...Εξω απο σπιτι φίλου μου μεσα στο οικοπεδο του υπάρχει κολωνα του οτε αλλα οπως του ειπαν δεν υπαρχει ζεύγος καλωδίων να περισσεύει για να του συνδεσουν καινούρια γραμμή και ο καφαο ειναι 50 μετρα πανω απο τα 200 που υποχρεούται να του καλύψει ο οτε.....Τι γίνεται τωρα ξερει κανεις?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    466

    Προεπιλογή

    Εμείς μέσα στο Κορδελιό Θεσσαλονίκη περιμένουμε 1,5 χρόνο και δεν βλέπω φως στο τούνελ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    1.145

    Προεπιλογή

    Παναγιώτη καλημέρα
    Ο ΟΤΕ φτιάχνει με δικά του έξοδα γραμμή μέχρι 200 μέτρα από το BOX (το κουτί που καταλήγει το υπόγειο δίκτυο), όχι το καφάο (KV), η επιπλέον απόσταση θεωρείται ειδική κατασκευή και όλα τα έξοδα κατασκευής (υλικά, εργατικά) βαρύνουν τον πελάτη.
    Όμως αν δεν υπάρχει γραμμή στο υπόγειο δίκτυο μέχρι το BOX τι να σου δώσουν; Αναγκαστικά θα περιμένεις να γίνει επέκταση δικτύου (όταν και αν) ή να ελευθερωθεί κάποιο ζευγάρι από κάποια κατάργηση και να χρησιμοποιηθεί για την δική σου σύνδεση. Ελπίζω να κατάλαβα καλά από αυτά που γράφεις την κατάσταση.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα αποτύχουν, διάβασε τις οδηγίες χρήσης.

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Κίμων
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    436

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από george33 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμείς μέσα στο Κορδελιό Θεσσαλονίκη περιμένουμε 1,5 χρόνο και δεν βλέπω φως στο τούνελ.
    Αν είσαι επάνω από την ΔΕΗ στις καινούργιες πολυκατοικίες ναι θα περιμένεις αρκετά ακόμα, εδώ και δύο χρόνια ένας γνωστός μου άνοιξε μαγαζί εκεί, έκανε αίτηση, του έστειλαν το Router του ΟΤΕ και το έχει κάνει κορνίζα...

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Ξανθος Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2017
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    Μπαμπη καλησπερα....ΜΟυ ειπαν οτι το σημείο που πρεπει να γινει η συνδεση μεχρι το σπιτι μου ειναι 250 μετρα και αυτοι καλυπτουν μεχρι 200.Οποτε εγω θα πρεπει να πληρωσω την διαφορα ετσι?Το θεμα ειναι ποσο κοστολογειτε αυτο και πως? Εγω που μετρισα απο τον χαρτη μεχρι το σπιτι μου ειναι όντως 250μ περιπου....
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babisko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παναγιώτη καλημέρα
    Ο ΟΤΕ φτιάχνει με δικά του έξοδα γραμμή μέχρι 200 μέτρα από το BOX (το κουτί που καταλήγει το υπόγειο δίκτυο), όχι το καφάο (KV), η επιπλέον απόσταση θεωρείται ειδική κατασκευή και όλα τα έξοδα κατασκευής (υλικά, εργατικά) βαρύνουν τον πελάτη.
    Όμως αν δεν υπάρχει γραμμή στο υπόγειο δίκτυο μέχρι το BOX τι να σου δώσουν; Αναγκαστικά θα περιμένεις να γίνει επέκταση δικτύου (όταν και αν) ή να ελευθερωθεί κάποιο ζευγάρι από κάποια κατάργηση και να χρησιμοποιηθεί για την δική σου σύνδεση. Ελπίζω να κατάλαβα καλά από αυτά που γράφεις την κατάσταση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    1.145

    Προεπιλογή

    Μπορείς να ζητήσεις από τον ΟΤΕ να σου βγάλουν το κόστος κατασκευής που θα βαρύνει εσένα, είναι υποχρεωμένοι να το κάνουν. Αν σε συμφέρει, πληρώνεις και ξεκινάει η κατασκευή, νομίζω ότι αυτές τις κατασκευές τώρα τις έχουν αναθέσει σε ιδιώτη εργολάβο, χρόνο υλοποίησης φυσικά δεν μπορώ να γνωρίζω, ανάλογα με τον φόρτο εργασίας βέβαια, αλλά και αυτό μπορούν να στο πουν στο περίπου. Όλα αυτά καλό είναι να τα συζητήσεις με το τεχνικό τμήμα της περιοχής σου και όχι με τους εμπορικούς του καταστήματος, είναι σημαντικό αυτό να το ξέρεις, οι εμπορικοί απλά θέλουν να πουλήσουν (στόχοι κλπ) οπότε ελπίζω να καταλαβαίνεις τι σημαίνει αυτό.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα αποτύχουν, διάβασε τις οδηγίες χρήσης.

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    αν ειναι οικισμος ψαξε μηπως ενδιαφερεται και αλλος και μοιραστουν τα έξοδα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Παρόμοια Θέματα

  1. Καλώδια οτε
    By κατσικαααααα in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-16, 16:17
  2. Καλώδια ΟΤΕ
    By haris_216 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-15, 21:12
  3. Σχολές ΟΤΕ
    By PALIARMOTHS in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-14, 10:08
  4. οτε
    By harris in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-13, 22:28
  5. Γραμμή ΟΤΕ
    By lefteris251 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-12, 17:09

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας