Σελίδα 5 από 45 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 7 15 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 441

Θέμα: Ηλεκτρολόγος σε πλοίο (εργασία)

  1. #41
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xarry Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν για 6 μηνες κανεις ακριβως τα ιδια πραγματα, πινεις τον καφε σου στι ιδιο μερος κανεις μια βολτα να ξεσκασεις αναμεσα σε κοντεινερ η πανω σε χιλιαδες τονους πετρελαιο κλπ κλπ κλπ η που θα τα παρατησεις η που θα τρελαθεις η που θα πρεπει να νιωθεις πραγματα για την λαμαρινα και τη θαλασσα που θα προσπαθει συνεχως να σε σκοτωσει.

    Αλλο να κακοπερνας στη δουλεια σου σε ενα γραφειο-εργαστηριο ακομα και στο δρομο αλλο στη μεση του πουθενα πανω σε μια μαζα απο σιδερο.
    Και ναι σιγουρα η επικοινωνια πλεον ειναι πολυ πιο ευκολη αυτο σημαινει οτι ειναι υποκαταστατο της φυσικης παρουσιας;

    Ακομα και ο τυπος που κανει Συρο-Τηνο-Μυκονο καθημερινα και το απογευμα ειναι σπιτι του, παλι δεν μπορει να συγκριθει με "στεριανο" επαγγελμα.
    ο συρο τηνο μυκονο πιστευω ειναι η χειροτερη μορφη.Δουλεια απο τις 5:00-6:00 εως το βραδυ που γυρνανε χωρις ρεπο τιποτα.
    Προφανως δεν ξερεις τι σημαινει να ΄κακοπερνας' στην δουλεια.Να γυρνας 19:00 κ;ι 20:00 πτωμα,μιλαω για τις δικες μας δουλειες διοτι ακομα και τα ιδια ωραρια σε ενα καταστημα με τα κλιματιστικα σου,τον ωραιο κοσμο,την κουβεντουλα δεν συγκρινεται.Εχεις αναλογιστει αφου δουλεψεις 6μηνες και βγαλεις το ετησιο εισοδημα να εισαι 6 μηνες με την οικογενεια?24/7?

    1 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  2. #42
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    απο 2 παιδιά που ξέρω που μπαρκάρουν , αυτό που έχω καταλάβει είναι οτι οι συνθήκες έχουν βελτιωθεί πολύ πλέον στις καλές ελληνικές εταιρείες.
    μιλάω για θέσεις αξιωματικών φυσικά. Ειδα φωτογραφίες απο τα δωμάτια και έπαθα πλάκα, μέχρι γυμναστήρια και πισίνες.
    Επισης πλέον οι έλληνες δεν μπαρκάρουν πάνω απο 3-4 μήνες . Επίσης αρκετοί καταλήγουν στο γραφείο ή πάνε μονο για επισκευές.
    Χάνεις τη μισή σου ζωή είναι τρελό αλλά αν βρεις καλή εταιρεία και παλεύεις τα ψυχολογικά σου μέχρι τα 30 μπορείς να φτιαχτείς με πολλά λεφτά σπιτια αυτοκίνητα κτλ εμείς παίρνουμε 800ε και ψάχνουμε το ευρώ για να βάλουμε βενζίνη.
    Τα λεφτά αν γίνεις α μηχανικός μου είπαν οτι ειναι 7κ καθαρά μπορεί και παραπάνω και με 6 μήνες δουλειά κάνεις τρελή μπάζα.
    Δεν σε υποχρεώνουν να μπαρκάρεις 3 χρόνια σερί , αν θες το κάνεις αλλά για πείτε μου δουλειά που σε 1 χρονο αγοράζεις μεζονέτα

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #43
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    μέχρι τα 30 μπορείς να φτιαχτείς με πολλά λεφτά σπιτια αυτοκίνητα κτλ
    αυτό είναι το πρόβλημα. γιατί μετά πρέπει να ξαναφεύγεις για να τα πληρώνεις για να μπορείς να τα έχεις.

    2 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  4. #44
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτό είναι το πρόβλημα. γιατί μετά πρέπει να ξαναφεύγεις για να τα πληρώνεις για να μπορείς να τα έχεις.
    αν εισαι τυχερός πας προς γραφείο μεριά , δύσκολο αλλά υπάρχουν και αυτά. Η πας μονο για επισκευές και γυρνάς.
    Ειπαμε ειναι ενα επάγγελμα που δεν παλεύεται εύκολα και πάνω απο όλα να εισαι σε καλή εταιρεία που ειναι μετρημένες στα δάχτυλα

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #45
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.397

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    απο 2 παιδιά που ξέρω που μπαρκάρουν , αυτό που έχω καταλάβει είναι οτι οι συνθήκες έχουν βελτιωθεί πολύ πλέον στις καλές ελληνικές εταιρείες.
    μιλάω για θέσεις αξιωματικών φυσικά. Ειδα φωτογραφίες απο τα δωμάτια και έπαθα πλάκα, μέχρι γυμναστήρια και πισίνες.
    Επισης πλέον οι έλληνες δεν μπαρκάρουν πάνω απο 3-4 μήνες . Επίσης αρκετοί καταλήγουν στο γραφείο ή πάνε μονο για επισκευές.
    Χάνεις τη μισή σου ζωή είναι τρελό αλλά αν βρεις καλή εταιρεία και παλεύεις τα ψυχολογικά σου μέχρι τα 30 μπορείς να φτιαχτείς με πολλά λεφτά σπιτια αυτοκίνητα κτλ εμείς παίρνουμε 800ε και ψάχνουμε το ευρώ για να βάλουμε βενζίνη.
    Τα λεφτά αν γίνεις α μηχανικός μου είπαν οτι ειναι 7κ καθαρά μπορεί και παραπάνω και με 6 μήνες δουλειά κάνεις τρελή μπάζα.
    Δεν σε υποχρεώνουν να μπαρκάρεις 3 χρόνια σερί , αν θες το κάνεις αλλά για πείτε μου δουλειά που σε 1 χρονο αγοράζεις μεζονέτα
    Ελάχιστοι είναι αυτοί που καταλήγουν στα γραφεία των εταιρειών και αυτοί είναι μελλοντικοί αρχιμηχανικοί ή αρχικαπετάνιοι ή αρχιηλεκτρολόγοι και πάλι μετα τα 45 ή 50 τους.
    Αξιωματικός είμαι και γω και τα μπάρκα με συμβόλαιο είναι από 8μηνο και πάνω.
    4μηνα υπάρχουν μόνο για τους λίγο πριιν τη σύνταξη μηχανικούς.
    Ζωή για φορτηγά δεν είναι και επίσης να σου πω πως ξέρω χρόνια άμυαλους ναυτικούς που δεν έχουν φτιαχτεί έως τώρα λόγω σπατάλης και τζόγου.
    'Αλλοι που συνάντησα και έχουν και τα μέσα τους κάνουν με μαιμού χαρτιά πιτσιρικάδες Β μηχανικούς και παίρνουν 5500€ και όλη μέρα κολοβαράνε στο μηχανουργείο του πλοίου μαζί με τους δούλους τους Φιλιπινέζους παιδιά ενός κατώτερου θεού για όλες τις βρώμικες πιο πολύ δουλειές.
    Αν αντέξεις τους πρώτους 6 μήνες μπορείς να βγάλεις και χρόνο σερί.
    Η ανάγκη εμένα με έκανε και άντεξα και χωρίς τα χνώτα μου να ταιριάξουν με τους πολλούς.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  6. #46
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.397

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν εισαι τυχερός πας προς γραφείο μεριά , δύσκολο αλλά υπάρχουν και αυτά. Η πας μονο για επισκευές και γυρνάς.
    Ειπαμε ειναι ενα επάγγελμα που δεν παλεύεται εύκολα και πάνω απο όλα να εισαι σε καλή εταιρεία που ειναι μετρημένες στα δάχτυλα
    Να είναι καλά η εταιρεία του Ωνάση που ακόμη φέρεται πατριωτικά και έχει στα πλοία της την ελληνική σημαία.

    Πήγα και γω όταν ξεκινούσα στα σωστικά το 13 να βρω έναν ξάδερφο που ήταν αρχικαπετάνιος σε μεγάλη εταιρεία στον Πειραιά στην Καστέλλα.
    Όταν του είπα για δουλειά μου είπε πως είναι πολιτική της εταιρείας μόνο Φιλιπίνια ηλεκτρολόγους δεχόμαστε!
    Να σας βράσω εσάς και τον πατριωτισμό σας του είπα και έφυγα.
    Η ELETSON πάλι εκπαιδεύει ηλεκτρολόγους από ΤΕΙ που δέχεται μόνο, περνώντας τους από συνέντευξη καθώς και ένα γραπτό τέστ των 2.5 ωρών!
    Το πέρασα και γω κάποτε αλλά με φώναξαν όταν ήδη είχα μπαρκάρει με κρουαζιερόπλοιο.
    Αυτοί έχουν φορτηγά και γκαζάδικα και LPG / LNG γκάζι.
    6 μήνες με ηλεκτρολόγους εκπαιδευτές και κάνουν 2 6μηνα μετά έπαιρνες δίπλωμα μέσω σωματείου και εξετάσεων.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  7. #47
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.397


    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  8. #48
    Μέλος
    Όνομα
    χριστος
    Εγγραφή
    Jun 2016
    Περιοχή
    κερατσινι
    Μηνύματα
    323

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonisfa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν του είπα για δουλειά μου είπε πως είναι πολιτική της εταιρείας μόνο Φιλιπίνια ηλεκτρολόγους δεχόμαστε!
    Να σας βράσω εσάς και τον πατριωτισμό σας του είπα και έφυγα.
    .
    εχω σχηματισει την εντυπωση οτι δεν θελουν πολλους ελληνες μαζι, μην μπλεξουν με συνδικατα απεργιες, δηλαδη με το ελληνικο κολοκρατος
    συμβαινει κατι τετοιο;;;

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #49
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xristos2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχω σχηματισει την εντυπωση οτι δεν θελουν πολλους ελληνες μαζι, μην μπλεξουν με συνδικατα απεργιες, δηλαδη με το ελληνικο κολοκρατος
    συμβαινει κατι τετοιο;;;
    εχεις ακουσει ποτε να γίνεται απεργία πάνω στο πλοίο ? δηλαδή θα έκαναν απεργία οι ηλεκτρολογοι και δεν θα έφτιαχναν τη γενήτρια και θα πήγαινε το πλοίο για φούντο. Αλλο οι απεργίες στα λιμάνια μην τα μπερδεύεις

    2 Not allowed! Not allowed!

  10. #50
    Μέλος Το avatar του χρήστη CybEng
    Όνομα
    CybEng
    Εγγραφή
    Oct 2007
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    333

    Προεπιλογή

    Τις δεκαετίες 50 & 60 είχαν σημειωθεί αρκετές απεργίες μόλις το βαπόρι έπιανε ντόκο σε ξένο λιμάνι. Είχαν σημειωθεί αρκετά επεισόδια με απεργούς ναυτικούς και τις τοπικές λιμενικές-αστυνομικές αρχές. Οι εφοπλιστές έστελναν "απεργοσπάστες" στα λιμάνια να παραλάβουν τα καράβια κλπ κλπ.
    Καθιερώθηκε τότε και η περίφημη μαύρη λίστα από τους εφοπλιστές για τους υποκινητές των απεργιών. Άπαξ και μια εταιρεία σε έβαζε σε μαύρη λίστα δεν ξαναπάταγες σε βαπόρι ακόμη και αν υπέγραφες δήλωση μετανοίας.

    2 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 5 από 45 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 7 15 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Παπούτσια ηλεκτρολόγου
    By xampos in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-23, 16:02
  2. Τιμολόγηση εργασιών ηλεκτρολόγου
    By rch in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-18, 23:00
  3. Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-08-17, 01:57
  4. Άδεια Ηλεκτρολόγου
    By georgeandreou in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-11, 15:49
  5. Δορυφορική τηλεόραση σε πλοίο!
    By radiodj105 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-08-06, 00:56

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας