Σελίδα 35 από 45 ΠρώτηΠρώτη ... 25 33 34 35 36 37 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 341 έως 350 από 441

Θέμα: Ηλεκτρολόγος σε πλοίο (εργασία)

  1. #341
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γι αυτο το ξεκαθαρισα πως αν μιλαει ΓΙΑ ΠΟΣΤΑΛΙ και καθαρα για το ξενοδοχειακο κομματι οχι (και πιθανο να μη του ζητηθει και κανενα πτυχιο αλλα αυτο δε λεγεται ηλεκτρολογος πλοιου), αλλα για να μπει στη συνθεση σε ειδος πλοιου που θελει ηλεκτρολογο βαση συνθεσης ΝΑΙ.
    Ο ηλεκτρολογος πλοιου δεν αλλαζει λαμπες, αλλα απ αυτον κρεμεται ολη η ασφαλεια των ανθρωπων του πλοιου και του φορτιου οποτε δεν ειναι υπερβολικο που υπαρχουν απαιτησεις σε χαρτουρα, γιατι ακομα κι αν εχει ενα σωρω ατομα support απ εξω αυτος ειναι που θα πρεπει να καταλαβαινει και να κανει αυτα που του λες.
    Στα ποσταλια ειναι διαφορετικα, αλλα οι ηλεκτρολογοι της συνθεσης κι εκει εννωειται εχουν τα χαρτια τους, απλα μπορουν να εχουν και επι πλεον βοηθους που μαλλον ανηκουν στο ξενοδοχειακο κι οχι στη μηχανη
    το πρώτο μήνυμα του θέματος το διάβασες?

    1 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  2. #342
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    μου αρέσει που μερικοί θεωρούν τους ηλεκτρολόγους πλοίων τίποτα ιδιοφυΐες, τύπου πυρηνικοί ηλεκτρολόγοι
    Οσους γνώρισα που πήγαναν για επισκευές σε πλοία ή είδα και μερικούς που δούλευαν σαν πλήρωμα δεν ήταν και ότι καλύτερο απο άποψη γνώσεων
    Εχω δει φωτογραφία απο φορτηγό πλοίο ο ηλεκτρολόγος να μετράει ρεύμα και τα probe να ειναι στο βολτόμετρο μας έστελνε φωτό να μας δειξει οτι μετράει ρεύμα 0 και άλλα παρα πολλά .... μακράν χειρότεροι από αυτούς της στεριάς

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη picdev : 04-08-20 στις 18:24

  3. #343
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    thanos
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    καλησπερα και απο μενα..θανος..
    η ερωτηση μου ειναι η εξηςμετα απο ολα αυτα που εχετε γραψει εδω και πραγματικα ειναι πολυ ορθα και βασιμα ..τα πιο πολλα...αξιζει τελικα να αφησεις μιαοικογενεια για 3 η 4 χρονια για να πας ηλεκτρολογος σε καραβι?
    ο γιος μου ειναι μολις 4 ..ειμαι 38 και δουλευω συντηρηση σε νοσοκομειο εδω και 4 χρονια,οικοδομες..εργοταξια...μερεμετια..βλαβες... και πολλαακομα στο χωρο της ηλεκτρικης εγκαταστασης..εχω την πρωτη αδεια Αειδικοτητας και κατι πτυχια που δεν λενε κατι το ιδιαιτερο..εσεις που εχετε δουλεψει στο ρυθμο της αγριας θαλασσας που εχετε δει τοσα εκει ..σαν εμπειροι πια αξιζουν τα λεφτα ?
    Ευχαριστω πολλυ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #344
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanos206 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα και απο μενα..θανος..
    η ερωτηση μου ειναι η εξηςμετα απο ολα αυτα που εχετε γραψει εδω και πραγματικα ειναι πολυ ορθα και βασιμα ..τα πιο πολλα...αξιζει τελικα να αφησεις μιαοικογενεια για 3 η 4 χρονια για να πας ηλεκτρολογος σε καραβι?
    ο γιος μου ειναι μολις 4 ..ειμαι 38 και δουλευω συντηρηση σε νοσοκομειο εδω και 4 χρονια,οικοδομες..εργοταξια...μερεμετια..βλαβες... και πολλαακομα στο χωρο της ηλεκτρικης εγκαταστασης..εχω την πρωτη αδεια Αειδικοτητας και κατι πτυχια που δεν λενε κατι το ιδιαιτερο..εσεις που εχετε δουλεψει στο ρυθμο της αγριας θαλασσας που εχετε δει τοσα εκει ..σαν εμπειροι πια αξιζουν τα λεφτα ?
    Ευχαριστω πολλυ.
    Για να μπορεσει να απαντησει καποιος αν αξιζει πρεπει να δωσεις περισσοτερες πληροφοριες σχετικα με το ποσες ωρες την εβδομαδα δουλευεις και ποσα λεφτα παιρνεις.Υποθετω εισαι σε αυτες τις facility εταιριες με 800€/μηνα και αλλα 150€ νυχτα και κυριακες και παλευεις δεξια και αριστερα να επιβιωσεις.
    Τωρα για θαλασσα δεν γνωριζω πολλα,αλλα και 3-4 χρονια μπαρκα δεν υπαρχουν πλεον.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  5. #345
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    μου αρέσει που μερικοί θεωρούν τους ηλεκτρολόγους πλοίων τίποτα ιδιοφυΐες, τύπου πυρηνικοί ηλεκτρολόγοι
    Οσους γνώρισα που πήγαναν για επισκευές σε πλοία ή είδα και μερικούς που δούλευαν σαν πλήρωμα δεν ήταν και ότι καλύτερο απο άποψη γνώσεων
    Εχω δει φωτογραφία απο φορτηγό πλοίο ο ηλεκτρολόγος να μετράει ρεύμα και τα probe να ειναι στο βολτόμετρο μας έστελνε φωτό να μας δειξει οτι μετράει ρεύμα 0 και άλλα παρα πολλά .... μακράν χειρότεροι από αυτούς της στεριάς
    Άκη νομίζω πως δεν γνωρίζεις τι εστί ηλεκτρολόγος πλοίου και τι ευθύνες έχει.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  6. #346
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanos206 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα και απο μενα..θανος..
    η ερωτηση μου ειναι η εξηςμετα απο ολα αυτα που εχετε γραψει εδω και πραγματικα ειναι πολυ ορθα και βασιμα ..τα πιο πολλα...αξιζει τελικα να αφησεις μιαοικογενεια για 3 η 4 χρονια για να πας ηλεκτρολογος σε καραβι?
    ο γιος μου ειναι μολις 4 ..ειμαι 38 και δουλευω συντηρηση σε νοσοκομειο εδω και 4 χρονια,οικοδομες..εργοταξια...μερεμετια..βλαβες... και πολλαακομα στο χωρο της ηλεκτρικης εγκαταστασης..εχω την πρωτη αδεια Αειδικοτητας και κατι πτυχια που δεν λενε κατι το ιδιαιτερο..εσεις που εχετε δουλεψει στο ρυθμο της αγριας θαλασσας που εχετε δει τοσα εκει ..σαν εμπειροι πια αξιζουν τα λεφτα ?
    Ευχαριστω πολλυ.
    Όπως αναφέρει και ο Βασίλης παραπάνω τα πράγματα στα πλοία έχουν αλλάξει. Στα κρουαζιερόπλοια βρίσκεις δύσκολα δουλειά γιατί πολλές εταιρείες έκλεισαν και οι ναυτικοί (όσοι κατάφεραν) απορροφήθηκαν στις λοιπές εταιρείες.

    [Η Carnival Corp., η μεγαλύτερη εταιρεία κρουαζιερόπλοιων στον κόσμο, κατάφερε να εξασφαλίσει δάνειο ύψους 3 δισ. δολαρίων για την αντιμετώπιση της κρίσης. Η συνολική αξία του στόλου μειώθηκε κατά 4 δισ. δολάρια από την 1η Ιανουαρίου, σύμφωνα με πληροφορίες από τη VesselsValue (VV).
    Οι αγοραπωλησίες στον κλάδο της κρουαζιέρας έχουν σταματήσει, με τις μοναδικές συναλλαγές που διενεργούνται να αφορούν μόνο μισθώσεις. Το «Genting Dream», που ναυπηγήθηκε το 2016 στη Γερμανία, πωλήθηκε τον Ιανουάριο του 2020, πριν από την κρίση, σε κινεζική εταιρεία χρηματοδοτικής μίσθωσης για 900 εκατ. δολάρια, με σύμβαση 12 ετών bareboat. Η αξία του πλοίου, σύμφωνα με τη VesselsValue, σήμερα φτάνει τα 777 εκατ. δολάρια ΗΠΑ.
    Σύμφωνα με τη VV, ο παγκόσμιος στόλος κρουαζιερόπλοιων αποτελείται από 483 πλοία, με προστιθέμενη αξία άνω των 167 δισ. δολαρίων (στοιχεία προ της 31ης Μαρτίου 2020). Μεμονωμένα πλοία μπορεί να αξίζουν περισσότερα από 1 δισ. δολάρια το καθένα, καθιστώντας τα κρουαζιερόπλοια ένα από τα πιο ακριβά ναυτικά περιουσιακά στοιχεία στον κόσμο σήμερα.
    Οι ΗΠΑ αντιπροσωπεύουν το 43% του συνολικού μεγέθους του στόλου ανά χώρα, με 202 σκάφη και μερίδιο αγοράς 48% σε αξία (80,31 δισ. δολάρια). Ακολουθεί το Ηνωμένο Βασίλειο με 65 πλοία αξίας 24,23 δισ. δολαρίων, η Ελβετία με 30 σκάφη αξίας 20,74 δισ. δολαρίων, η Γερμανία με 39 πλοία αξίας 16,09 δισ. δολαρίων και η Ιταλία με 16 πλοία αξίας 8,64 δισ. δολάρια.
    Όσον αφορά τους κύριους «παίκτες» της αγοράς, η Carnival Corporation Group ξεχωρίζει με 122 πλοία αξίας 55,46 δισ. δολαρίων και ακολουθούν η Royal Caribbean International Group με 64 πλοία αξίας 28,99 δισ. δολαρίων, ενώ η MSC Cruises διαθέτει 30 πλοία αξίας 20,740 δισ. δολαρίων.
    Οι κρουαζιέρες μετέφεραν περισσότερα από 30 εκατ. άτομα κατά τη διάρκεια του 2019, καθιστώντας τα κρουαζιερόπλοια ένα από τα πιο εμπορεύσιμα προϊόντα στους ωκεανούς. Ο συνολικός αριθμός των επιβατών που μπορούν να βρίσκονται εν πλω ανά πάσα στιγμή (έως το 2019) ανέρχεται σε 800.000. Σύμφωνα με τη VV, η δημοτικότητα της κρουαζιέρας, πριν από την πανδημία του Covid-19, παρουσίαζε εκθετική αύξηση, μια τάση που αντικατοπτρίζει το μέγεθος του στόλου. Ως αποτέλεσμα, η αγορά κρουαζιερόπλοιων (και η τουριστική αγορά) θεωρήθηκε ευρέως ότι θα είχε ανοδική πορεία το 2020.

    πηγή "ναυτικά χρονικά" ]


    [Οι κλάδοι που πλήττονται περισσότερο
    Σύμφωνα με τον κ. FernΓ‘ndez-Concheso, μεταξύ των ναυτιλιακών κλάδων που εκτίθενται περισσότερο στην κρίση αυτή βρίσκονται πρώτα οι ίδιοι οι ναυτικοί. «Υπάρχουν πάνω από 500.000 ναυτικοί στη θάλασσα ανά πάσα στιγμή, δεδομένου ότι υπάρχουν πάνω από 50.000 πλοία που ταξιδεύουν στον κόσμο, και αυτή η κατάσταση έχει προκαλέσει μεγάλη πίεση σε αυτά. Πρώτον, την πίεση να παραμείνει το πλήρωμα μαζί σε περίπτωση κρούσματος στο πλοίο. Δεύτερον, την ανάγκη να παραμείνουν στο πλοίο πολύ περισσότερο χρονικό διάστημα και, τρίτον, οι ναυτικοί, οι οποίοι, επειδή δεν μπορούν να μπαρκάρουν, μένουν χωρίς εργασία».
    Επίσης, «χωρίς αμφιβολία η βιομηχανία κρουαζιερόπλοιων, αυτή που παραδόξως ήταν η πλέον ευημερούσα μέχρι πρόσφατα και η οποία έχει υποστεί τεράστιες επιπτώσεις και, όπως είναι γνωστό, έχει σταματήσει εντελώς».
    Ο έγκριτος νομικός προσθέτει στον κατάλογο αυτόν «τα λιμάνια που έπρεπε να κλείσουν και κατά συνέπεια έχασαν έσοδα», καθώς επίσης και άλλες βιομηχανίες, όπως οι προμήθειες, οι οποίες «εξαρτώνται από τη συνεχή ρευστότητα στις διαδικασίες που σχετίζονται με τη ναυσιπλοΐα στη συνήθη μορφή της». Οι πλοιοκτήτες, «που πλήττονται από διάφορες άμεσες και έμμεσες συνέπειες, όπως π.χ. οι καθυστερήσεις, η αύξηση του κόστους εργασίας και των εξασφαλίσεων, λόγω της συρρίκνωσης της χρηματοδότησης, της αύξησης των ασφαλίστρων κ.λπ., και τέλος ο κλάδος των ναυτασφαλίσεων, που επηρεάζεται λιγότερο από δυνητικές απαιτήσεις που μπορεί να δημιουργήσει η κρίση».

    ίδια πηγή ]

    Διάβασε τα μυνήματα #1 και #2 να δεις τις προυποθέσεις (σωστικά κλπ) και να έχεις υπ όψιν σου πως αν βρεις δουλειά σε πλοίο κρουαζιέρας θα ξεκινήσεις ως βοηθός (νομίζω σύμφωνα με τα τελευταία δεδομένα θέλει και αυτός μια προυπηρεσία) με μισθό περίπου από 2000 έως και 2500€. Αυτό που σου αναφέρω το γνωρίζω από πρόσφατο μπάρκο που έκανα ως ηλεκτρολόγος Α και επίσης από δύο συναδέλφους που εργάζονται στην κρουαζιέρα.
    Χρόνο έχεις έως το τέλος του 20 , το 2021 θα ξεκινήσει (έτσι λένε κανείς δεν ξέρει) πάλι η κρουαζιέρα.

    Καλό θα ήταν βέβαια για όποιον θέλει να ξεκινήσει στη θάλασσα να μελετήσει "λίγο" και το παρακάτω έγγραφο
    https://www.ekdd.gr/ekdda/files/erga...9/025/1257.pdf








    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη antonisfa : 05-08-20 στις 19:09
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  7. #347
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή

    Άντε πάμε πάλι απ την αρχή...με τι θα ασχοληθείς σαν βοηθός σε κρουαζιερόπλοιο (διαβάστε στα αγγλικά θα σας είναι απαραίτητα)
    https://electrotechnical-officer.com...n-cruise-ship/

    Φυσικά σε γιώτ ακόμα καλύτερα!
    https://electrotechnical-officer.com.../eto-on-yacht/

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  8. #348
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    το πρώτο μήνυμα του θέματος το διάβασες?
    ναι, αλλα υπαρχει και το θεμα και οσα γραφονται γι αυτο το διαχωρησα.





    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonisfa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άκη νομίζω πως δεν γνωρίζεις τι εστί ηλεκτρολόγος πλοίου και τι ευθύνες έχει.

    Το πιο αδικοχαμενο ψηφιακο μελανι που χυθηκε στην ιστορια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #349
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων


    Το πιο αδικοχαμενο ψηφιακο μελανι που χυθηκε στην ιστορια.
    Μάλλον αργά το κατάλαβα!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  10. #350
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή

    Μακαρι να τον ειχα βοηθο μου στο καραβι που ειμαι για δυο μηνες εστω να τα αναιρουσε αυτα που λεει απο το τρεξιμο που θα ριχνε θα εκανε ποδια ποδοσφαιριστη οσο για τις γνωσεις μακαρι να τον ειχα εδω να δουμε τι ξερει κ ποσο γρηγορος ειναι στο να εφαρμοσει αυτα που ξερει........

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 35 από 45 ΠρώτηΠρώτη ... 25 33 34 35 36 37 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Παπούτσια ηλεκτρολόγου
    By xampos in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-23, 15:02
  2. Τιμολόγηση εργασιών ηλεκτρολόγου
    By rch in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-18, 22:00
  3. Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-08-17, 00:57
  4. Άδεια Ηλεκτρολόγου
    By georgeandreou in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-11, 14:49
  5. Δορυφορική τηλεόραση σε πλοίο!
    By radiodj105 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-06, 23:56

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας