Σελίδα 36 από 45 ΠρώτηΠρώτη ... 26 34 35 36 37 38 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 351 έως 360 από 441

Θέμα: Ηλεκτρολόγος σε πλοίο (εργασία)

  1. #351
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostasmadness Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακαρι να τον ειχα βοηθο μου στο καραβι που ειμαι για δυο μηνες εστω να τα αναιρουσε αυτα που λεει απο το τρεξιμο που θα ριχνε θα εκανε ποδια ποδοσφαιριστη οσο για τις γνωσεις μακαρι να τον ειχα εδω να δουμε τι ξερει κ ποσο γρηγορος ειναι στο να εφαρμοσει αυτα που ξερει........
    το λες για μένα ? τι σχέση έχει το τρέξιμο με την ασχετοσύνη ? ειπα οτι ειχα πάρε δώσε με ηλεκτρολόγους πλοίων γενικά(εσωτερικούς εξωτερικούς)
    μπορεί ο 1ος ηλεκτρολόγος να ήξερε.
    Απο εκεί και πέρα δεν ειμαι ηλεκτρολόγος, ούτε βοηθός ??(νομιζω οτι το φορουμ λεγετα hlektronika οποτε μπορει να έχει και ηλεκτρονικούς εκτός απο ηλεκτρολόγους ), αμα θες βάλε όπισθεν . και ελα να μου δείξεις το πλοίο σου

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη picdev : 06-08-20 στις 16:02

  2. #352
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή

    Αρα απο τη στιγμη που εισαι ηλεκτρονικος πως λες για τους ηλεκτρολογους οτι εχουν ασχετοσυνη μεσα στα καραβια.....?γνωριζεις τη δουλεια?εχεις ταξιδεψει?εχεις πρεσαριστει τοσο ωστε ας πουμε να πρεπει να βρεις λυσεις οπωσδηποτε οταν εισαι στο εν πλω με πενιχρα ανταλακτικα κ εργαλεια ελαχιστα?η δουλεια ειναι τρομερα δυσκολη κ απαιτητικη κ οχι μονο απο θεμα γνωσεων ηλεκτρολογου κ ηλεκτρονικου....δεν αμφιβαλω οτι μπορει να γνωρισες καποιους ανθρωπους με περιορισμενο ευρος γνωσεων που αμφιβαλω κ γιαυτο γτ να ξερεις πως οι περισοτεροι ηλεκτρολογοι καραβιων κραταμε πραγματα για τον εαυτο μας κ τα δειχνουμε μονο εκει π θελουμε κ αν αξιζει.......εχεις δουλεψει ποτε μονο με πατεντες?δεν σε κατηγορω απλα ειναι απο τη φυση του δυσκολο επαγγελμα ας μην λεμε ανακριβειες.....

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #353
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    το λες για μένα ? τι σχέση έχει το τρέξιμο με την ασχετοσύνη ? ειπα οτι ειχα πάρε δώσε με ηλεκτρολόγους πλοίων γενικά(εσωτερικούς εξωτερικούς)
    μπορεί ο 1ος ηλεκτρολόγος να ήξερε.
    Απο εκεί και πέρα δεν ειμαι ηλεκτρολόγος, ούτε βοηθός ??(νομιζω οτι το φορουμ λεγετα hlektronika οποτε μπορει να έχει και ηλεκτρονικούς εκτός απο ηλεκτρολόγους ), αμα θες βάλε όπισθεν . και ελα να μου δείξεις το πλοίο σου

    Ειπα να μη σου μιλησω αφου σε θεωρω περιπτωση "ασ τον τρελο στην τρελα του" *
    Αλλα ΕΙΔΙΚΑ με τους ανθρωπους που μιλας και νομιζεις πως εισαι και "ανωτερος" τους, και ειδικα αν αναφερεσαι σε Ελληνες και παρεμφερεις φυλες, (δε προσβαλω φυλετικα τους υπολοιπους απλά δεν εχει ιδια καταρτηση ενας Ελληνας η ενας Αγγλος με εναν Μπαγκλαντεσιανο) η διαφορα σου με αυτους ειναι πως αυτοι στην πλειοψηφια των περιπτωσεων ξερουν ΚΑΙ τη δικη σου δουλεια ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ απ οτι υποθετεις πως γνωριζεις εσυ τη δικη τους η και τη δικη σου.


    *(αυτο ειναι καθαρα υποκειμενηικη προσωπικη αποψη που προερχεται απ τις απανωτες ανοησιες κυριως στο https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=97554 και σε γραπτα εδω μεσα, τον τυπο δε τον γνωριζω προσωπικα. Προφανεστατα τα αισθηματα ειναι αμοιβαια οποτε ολα καλα)

    ΥΓ δε το γραψα για να αρχισει καποια ηλιθια διαμαχη, ουτε εχω σκοπο να το τραβηξω. ειναι απλα αυτο που ειναι ειτε σ αρεσει ειτε οχι. Αν θες το καταλαβαινεις αν οχι μεινε καβαλα στο καλαμι με τις εντυπωσεις πως ολη η επιστημη του κοσμου ειναι στα turbox και οτι κατι δισεκατομμυρια τα εμπιστευονται σε ηλιθιους που δεν εχουν τις τεραστιες γνωσεις σου επειδη γενικα οι εφοπλιστες και οι ασφαλιστες ειναι πολυ χαζοι ανθρωποι. και btw χεστηκε ο Κωστας να σου δειξει το πλοιο του, γιατι θα τ αγορασεις?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 06-08-20 στις 18:04

  4. #354
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειπα να μη σου μιλησω αφου σε θεωρω περιπτωση "ασ τον τρελο στην τρελα του" *
    Αλλα ΕΙΔΙΚΑ με τους ανθρωπους που μιλας και νομιζεις πως εισαι και "ανωτερος" τους, και ειδικα αν αναφερεσαι σε Ελληνες και παρεμφερεις φυλες, (δε προσβαλω φυλετικα τους υπολοιπους απλά δεν εχει ιδια καταρτηση ενας Ελληνας η ενας Αγγλος με εναν Μπαγκλαντεσιανο) η διαφορα σου με αυτους ειναι πως αυτοι στην πλειοψηφια των περιπτωσεων ξερουν ΚΑΙ τη δικη σου δουλεια ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ απ οτι υποθετεις πως γνωριζεις εσυ τη δικη τους η και τη δικη σου.


    *(αυτο ειναι καθαρα υποκειμενηικη προσωπικη αποψη που προερχεται απ τις απανωτες ανοησιες κυριως στο https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=97554 και σε γραπτα εδω μεσα, τον τυπο δε τον γνωριζω προσωπικα. Προφανεστατα τα αισθηματα ειναι αμοιβαια οποτε ολα καλα)

    ΥΓ δε το γραψα για να αρχισει καποια ηλιθια διαμαχη, ουτε εχω σκοπο να το τραβηξω. ειναι απλα αυτο που ειναι ειτε σ αρεσει ειτε οχι. Αν θες το καταλαβαινεις αν οχι μεινε καβαλα στο καλαμι με τις εντυπωσεις πως ολη η επιστημη του κοσμου ειναι στα turbox και οτι κατι δισεκατομμυρια τα εμπιστευονται σε ηλιθιους που δεν εχουν τις τεραστιες γνωσεις σου επειδη γενικα οι εφοπλιστες και οι ασφαλιστες ειναι πολυ χαζοι ανθρωποι. και btw χεστηκε ο Κωστας να σου δειξει το πλοιο του, γιατι θα τ αγορασεις?
    εγω το εχω πει οτι ειμαι στο πλαισιο τεχνικος υπολιγστών , φέρε μου έναν ηλεκτρογο πλοίων που να φτιάχνει υπολογιστές να σε παραδεχτώ.
    Φυσικά και δεν ειμαι ανώτερος απο κανέναν , ούτε ηλεκτρολόγος ειμαι, για ηλεκτρολογικά παιρνω το λέπουρα τηλεφωνο και τον ρωτάω,
    γενικα σε μια εταιρεία που ήμουν είχα μια μικρή συναναστροφή και δεν είχα και τη καλύτερη εντύπωση, διαβασα κάτι παρουσιάσεις υπερ- επιστημόνων αλλά με λύπη δεν διαπίστωσα κάτι τέτοιο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #355
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω το εχω πει οτι ειμαι στο πλαισιο τεχνικος υπολιγστών , φέρε μου έναν ηλεκτρογο πλοίων που να φτιάχνει υπολογιστές να σε παραδεχτώ.
    Απλα διαλεξε εναν στην τυχη. ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ γιατι ειτε σ αρεσει ειτε οχι ειναι ενα απ τα απιστευτα μικροσκοπικα μερη της δουλειας τους.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    γενικα σε μια εταιρεία που ήμουν είχα μια μικρή συναναστροφή και δεν είχα και τη καλύτερη εντύπωση, διαβασα κάτι παρουσιάσεις υπερ- επιστημόνων αλλά με λύπη δεν διαπίστωσα κάτι τέτοιο.
    σε τσιγαραδικα γιναν αυτα η με τιποτα Σομαλους πειρατες ?

    για να τελειωνουμε, καποιοι ανθρωποι που εχουν κανει πολλα λεφτα ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ επιλεγουν να συνεργαζονται και να πληρωνουν πολλα λεφτα σε καποιους ανθρωπους για να τους προσεχουν την περιουσια οι οποιοι αρα επισεις ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ ΗΛΙΘΙΟΙ ΟΥΤΕ ΑΣΧΕΤΟΙ αλλα κορυφαιοι στη δουλεια τους και σε πολλες επιπλεον, και η ολη διαδικασια επιβλεπεται απο καποιους αλλους ΠΟΥ ΕΠΙΣΕΙς ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ γιατι αν οι δευτεροι δε κανουν κατι σωστα και γινει κατι δινουν πολλα λεφτα στους πρωτους, οποτε αν ηταν καποιοι απ τους προηγουμενους ηλιθιοι οι τελευταιοι θα το κλειναν το μαγαζι. Ειτε σ αρεσει ειτε οχι ετσι ειναι τα πραματα και δεν εχει καμια απολυτως σημασια τι νομιζεις και τι νομιζεις οτι ξερεις η τι πιστευεις οτι ειδες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 06-08-20 στις 18:21

  6. #356
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Γνωριζει κανενας ποσες ασφαλιστικες διαταξεις εχει ενα καραβι για την αποφυγη black out?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  7. #357
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilllis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωριζει κανενας ποσες ασφαλιστικες διαταξεις εχει ενα καραβι για την αποφυγη black out?
    Δυο με τρεις.
    Οι stand by (μπορει να ειναι μια η δυο αναλογα ποσες θα ορισεις στο προγραμμα η στο πλανο) και η emergency

    σε ποσταλια μπορει βεβαια να εχει και περισσοτερες. Γιατι που εμπλεξες?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #358
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    Εγώ ξέρω ότι ολόκληρα καραβια δεν ήξεραν να συνδέσουν ένα αισθητήριο κεντρικής δεξαμενής , ούτε να κάνουν debug να δουν τι φταίει . Μπορεί ο ηλεκτρολόγος να μην ήθελε να ασχωληθει . Επίσης μερικά καράβια είχαν συμβάσεις με εξωτερικούς που πήγαιναν για επισκευές , δηλαδή αφού είχαν μέσα τα καράβια τον υπερ ηλεκτρολόγο ηλεκτρονικό , γιατί πήγαιναν με το αεροπλάνο ηλεκτρολόγοι που δεν ήταν σχετικοί στην άλλη άκρη του κόσμου ?
    Ήρεμα ρωτάω .
    Τώρα τι εταιρίες ήταν κτλ δεν ξέρω γιατί δεν ασχωληθηκα με.αυτο

    Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #359
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ ξέρω ότι ολόκληρα καραβια δεν ήξεραν να συνδέσουν ένα αισθητήριο κεντρικής δεξαμενής , ούτε να κάνουν debug να δουν τι φταίει . Μπορεί ο ηλεκτρολόγος να μην ήθελε να ασχωληθει . Επίσης μερικά καράβια είχαν συμβάσεις με εξωτερικούς που πήγαιναν για επισκευές , δηλαδή αφού είχαν μέσα τα καράβια τον υπερ ηλεκτρολόγο ηλεκτρονικό , γιατί πήγαιναν με το αεροπλάνο ηλεκτρολόγοι που δεν ήταν σχετικοί στην άλλη άκρη του κόσμου ?
    Ήρεμα ρωτάω .
    Τώρα τι εταιρίες ήταν κτλ δεν ξέρω γιατί δεν ασχωληθηκα με.αυτο

    Sent from my Redmi 4X using Tapatalk
    αφου ρωτας ειλικρινα και ηρεμα θα παρεις μια ειλικρηνη και ηρεμη απαντηση: ΔΕΝ ξερω, αλλα πανευκολα μπορω να υποθεσω αφου εχω τυχει απειρες φορες με μη συνεργασιμους ανθρωπους που το παιζαν εντελως ηλιθιοι: ειναι συνηθως λεφτα ζητηματα! (το χω ζησει και με καπετανιο και πρωτο μηχανικο οπου αντι να μου πουν πως εχουν θεμα με την εταιρια καναν τους ηλιθιους παριστανοντας οτι δεν δουλευει το τιμονι).
    Η αλλη πιθανοτητα ηταν απλα να ειχαν κατι αλλο να κανουν και να το βλεπαν αγγαρεια.
    Μια τελευταια πιθανοτητα να μιλουσες με πειρατες (τιποτα ανασφαλιστες κουιμπεκες που μεταφερουν λαθραια τσιγαρα η λαθρομεταναστες) και να νομιζες πως μιλας με τιποτα κανονικους ναυτικους.
    btw εξωτερικους συνεργατες φυσικα και εχουν, το βαπορι ειναι απλα κατι μεγαλο και συνθετο. Αλοιμονο αν ενας ανθρωπος μπορουσε να ασχοληθει με ολα, κι επειδη αυτη ειναι η δουλεια μου ο καλος ηλεκτρολογος δεν ειναι αυτος που θα επισκευασει ολο το βαπορι, αλλα αυτος που θα σου δωσει να καταλαβεις το προβλημα του πανω στα σχεδια. Και στον ISS εχει ηλεκτρονικους και συνεχεια πηγαινοερχονται συνεργεια, τι κουλο ηταν αυτο? Ποσο απιστευτα διαστρευλωμενη/απλοποιημενη ιδεα εχεις για το πως μπορει να ειναι ενα πλοιο?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 06-08-20 στις 18:47

  10. #360
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυο με τρεις.
    Οι stand by (μπορει να ειναι μια η δυο αναλογα ποσες θα ορισεις στο προγραμμα η στο πλανο) και η emergency

    σε ποσταλια μπορει βεβαια να εχει και περισσοτερες. Γιατι που εμπλεξες?
    Δεν εμπλεξα καπου Νικο,ευχαριστω απλα ηθελα να σας υπενθυμισω οτι πλεον εχουν γινει τοσο εξειδικευμενα τα συστηματα σε ενα καραβι που δεν βασιζονται στον ενα και μοναδικο μαστορα (ηλεκτρολογο ή μηχανικο) πανω σε ενα καραβι.
    Σιγουρα οι ηλεκτρολογοι αυτοι δεν συγκρινονται με τον ηλεκτρολογο οικοδομης που εμαθε στο εναμισαρι και δυομισαρι καλωδιο ,αλλα δεν σημαινει οτι ειναι και παντογνωστες.
    Προσωπικα ετυχα και εγω σε περιπτωση με ολους τους ηλεκτρολογους και τους αρχιηλεκτρολογους μεγαλης εταιριας ,με ολο τον εξοπλισμο σε stock ανταλλακτικα(avr,varicomp,πλακετες παραλληλισμου) σε αποθηκη και να μου εχουν βαλει αναποδα ενα μετασχηματιστη εντασεως και να μην δουλευει το H/Z.
    O γατος τους την βρηκε την βλαβη(σημαντικο να το αναφερω και αυτο,για οσους πεταχτουν να μιλησουν),το θεμα ειναι εβαλε το νεο ανταλλακτικο και δεν ηξερε να το συνδεσει...(Οχι οτι δεν εχει συμβει και σε εμενα αυτο).
    Το συγκεκριμενο ειχε 4 H/Z σε 2 ξεχωριστα συστηματα + αλλα 4 με κινηση απο τις μηχανες ,με αναγκη εν πλω 2 Η/Ζ σε λειτουργια οποτε θελει πολυ προσπαθεια να μεινεις ......
    Να πω και για τους ηλεκτρολογους στεριας?Που επι 2 χρονια εκανα μαθηματα πως θα οπλισουν motorised διακοπτη ΑΒΒ χειροκινητα σε νοσοκομειο και απο τους 10 δεν μπορουσαν να το μαθουν ουτε οι μισοι???

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Σελίδα 36 από 45 ΠρώτηΠρώτη ... 26 34 35 36 37 38 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Παπούτσια ηλεκτρολόγου
    By xampos in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-23, 15:02
  2. Τιμολόγηση εργασιών ηλεκτρολόγου
    By rch in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-18, 22:00
  3. Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-08-17, 00:57
  4. Άδεια Ηλεκτρολόγου
    By georgeandreou in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-11, 14:49
  5. Δορυφορική τηλεόραση σε πλοίο!
    By radiodj105 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-06, 23:56

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας