Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 33

Θέμα: Επισκευή νεκρού laptop

  1. #21
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Μηνύματα
    126

    Προεπιλογή

    Το έχω δώσει από την Παρασκευή σε έναν ηλεκτρονικό και το παλεύω. Μου είπε οτι έχει θεμα ενα ολοκληρωμενο στην πλακέτα το οποίο εχει να κάνει με την τροφοδοσία. Πήγα το πρωί γιατι δεν το είχε βρει ακομα για να το αγοράσει
    Αυτό είναι ένα ολοκληρωμένο ND4XB όπως μου ειπε . Ψάχνω και εγώ αλλά τίποτα. ούτε στην Κίνα. Και δεν ξέρω αν αξίζει κιόλας.
    Το laptop είναι το Lenovo G30-40 αλλά δεν είδα τι πλακέτα φοράει

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.958

    Προεπιλογή

    θα ταν καλύτερο να χαμε φωτογραφία του ολοκληρωμένου... αυτό το ND4XB πιο πολύ θυμίζει ημερομηνία κατασκευής/παρτίδα/εργοστάσιο κατασκευής παρά part number...

    Επίσης όταν υπάρχει φωτογραφία πιθανόν να φαίνεται ο κατασκευαστής και από αυτό ίσως μπορεί κάποιος να προσθέσει κάποια γράμματα τα οποία δεν χωρούσαν και γι αυτό δεν τα γράφει ο κατασκευαστής....

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907


    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jun 2019
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα σε όλους
    Είμαι 14 και ενδιαφέρομαι να μάθω επισκευή κινητών υπολογιστών κλπ
    αλλαγή οθόνης και τετοία ευκολά πράγματα ξέρω και τώρα θέλω να άρχισω να μαθαίνω πιό εξειδικευμένα πράγματα (κυρίως επισκευή μητρικής )
    Που θα μπορούσα να αρχίσω να μαθαίνω προχωρημένη επισκευή ηλεκτρονικών ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eleCtroAsxetos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αλλη ζημια που παθαινουν ειναι να καινε την καρτα γραφικων. Εδω ολοι οι τεχνικοι κανουν την προσπαθεια τους είτε προχειρη δηλαδη περνανε το ολοκληρωμενο της καρτας γραφικων με ενα πιστολι θερμου αερα ή επαγγελματικη αφαιρωντας εντελως το τσιπ και κανοντας επανακολληση του ιδιου έίτε πληρη αντικατασταση του με καινουργιο αν το παρεχει η εταιρια. Την συγκεκριμενη εργασια δεν χρειαζεται να εχεις βαθιες γνωσεις λειτουργιας του λαπτοπ κτλ. Την κανεις επειδη πρεπει να την κανει και ξερεις αν δουλεψε ή οχι δια του αποτελεσματος.
    Το κακό είναι ότι αν δεν δουλέψει εσύ έχεις φάει χρόνο και χρήμα και ο πελάτης δεν μένει ικανοποιημένος αν;;;; έχει;; δώσει;; προκαταβολή και μετά δεν δουλέψει θα φύγει βρίζοντας.

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.958

    Προεπιλογή

    και για να συμπληρώσω τα πολύ σωστά που έγραψε πριν από εμένα ο Γιώργος,
    αν δεν κολλήσει σωστά το ολοκληρωμένο (πολύ συνηθισμένο) θα χαλάσει σε 2-3 μήνες και πάλι θα βρίζει ο πελάτης....

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από soler Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά και όταν ένα laptop κοστίζει τα διπλάσια από τον ανταγωνισμό είναι αντικειμενικα ακριβό.
    Αν εξαιρεσουμε τα προιοντα της apple που στοχευουν σε αλλου ειδους κοινο κι οχι σ αυτους που ξερουν τι θελουν και πως το θελουν ΤΕΧΝΙΚΑ, η τιποτα turbox μλκιες που απευθυνονται σε ασχετους, Δεν υπαρχει κανενα απολυτως λαπτοπ κανονικου κατασκευαστη που να στοιχιζει διπλασια απο καποιο που το ανταγωνιζεται.
    ενα απλο μπιχλιμπιδι με 300-350 ευρω ειναι αυτο που κανει τα βασικα, εχει ενα συγκεκριμενο Αtom η celeron επεξεργαστη η καμια low end APU με indergrated γραφικα, οθονη με αναλυση - χαρα του αφθαλμιατρου και μια μικρη φθηνη ραμ που να μπορεσει να σηκωσει τις βασικες λειτουργειες που χρειαζεται ενας απλος χρηστης. Τωρα αν απο μαρκα σε μαρκα εχεις μια διαφορα συννπλην 50.ευρω αυτο εχει να κανει με την ποιιτητα των πλαστικων, τη μπαταρια και ισως καμια διαφορετικη εγγυηση.
    Ενα gaming laptop των 2500 ευρω η ενα gaming alienware των 5000 (οκ το τελευταιο δεν εχει ετσι κι αλλιως ανταγωνισμο και ειναι κατηγορια μονο του) παλι απευθυνεται ειτε για gamers ειτε για ανθρωπους που θελουν να βγαλουν σοβαρη επαγγελματικη δουλεια GPU focused η portable workstation με το laptop τους, (για καποιον που δεν καιγεται για portable χρησεις ειναι οτι πιο ηλιθιο να αγορασει laptop, ειδικα σε αυτη την κατηγορια) φυσικα φοραει τουλαχιστο i7 η Ryzen7, φυσικα και εχει μια 2070 η ισως και 2080, φυσικα και εχει οθονη με υψηλη αναλυση τουλαχιστο 1440p αν οχι 4k και φυσικα εχει και μια γρηγορη και αρκετα μεγαλη ραμ, και ακομη και σε αυτη την κατηγορια οι διαφορες τιμων μεταξυ διαφορετικων κατασκευαστων ειναι ελαχιστες και εχουν να κανουν παντα με σημεια υπεροχης.



    Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος
    Όνομα
    Τάκης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    416

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν εξαιρεσουμε τα προιοντα της apple που στοχευουν σε αλλου ειδους κοινο κι οχι σ αυτους που ξερουν τι θελουν και πως το θελουν ΤΕΧΝΙΚΑ, η τιποτα turbox μλκιες που απευθυνονται σε ασχετους, Δεν υπαρχει κανενα απολυτως λαπτοπ κανονικου κατασκευαστη που να στοιχιζει διπλασια απο καποιο που το ανταγωνιζεται.
    ενα απλο μπιχλιμπιδι με 300-350 ευρω ειναι αυτο που κανει τα βασικα, εχει ενα συγκεκριμενο Αtom η celeron επεξεργαστη η καμια low end APU με indergrated γραφικα, οθονη με αναλυση - χαρα του αφθαλμιατρου και μια μικρη φθηνη ραμ που να μπορεσει να σηκωσει τις βασικες λειτουργειες που χρειαζεται ενας απλος χρηστης. Τωρα αν απο μαρκα σε μαρκα εχεις μια διαφορα συννπλην 50.ευρω αυτο εχει να κανει με την ποιιτητα των πλαστικων, τη μπαταρια και ισως καμια διαφορετικη εγγυηση.
    Ενα gaming laptop των 2500 ευρω η ενα gaming alienware των 5000 (οκ το τελευταιο δεν εχει ετσι κι αλλιως ανταγωνισμο και ειναι κατηγορια μονο του) παλι απευθυνεται ειτε για gamers ειτε για ανθρωπους που θελουν να βγαλουν σοβαρη επαγγελματικη δουλεια GPU focused η portable workstation με το laptop τους, (για καποιον που δεν καιγεται για portable χρησεις ειναι οτι πιο ηλιθιο να αγορασει laptop, ειδικα σε αυτη την κατηγορια) φυσικα φοραει τουλαχιστο i7 η Ryzen7, φυσικα και εχει μια 2070 η ισως και 2080, φυσικα και εχει οθονη με υψηλη αναλυση τουλαχιστο 1440p αν οχι 4k και φυσικα εχει και μια γρηγορη και αρκετα μεγαλη ραμ, και ακομη και σε αυτη την κατηγορια οι διαφορες τιμων μεταξυ διαφορετικων κατασκευαστων ειναι ελαχιστες και εχουν να κανουν παντα με σημεια υπεροχης.



    Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


    Συγγνώμη αλλά περίμενες ακριβώς δυο χρόνια (25/06/17 -25/06/19) για να το σχολιάσεις !!!!!!!!!!!!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Satcom για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nick1974 (25-06-19)

  10. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Satcom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγγνώμη αλλά περίμενες ακριβώς δυο χρόνια (25/06/17 -25/06/19) για να το σχολιάσεις !!!!!!!!!!!!!!!
    χαχαχα μπορει οι καλες απαντησεις να πρεπει πρωτα να ωριμασουν σαν το κρασι ...η να level-αρω nekromancer


    Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #30
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από george3356 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους
    Είμαι 14 και ενδιαφέρομαι να μάθω επισκευή κινητών υπολογιστών κλπ
    αλλαγή οθόνης και τετοία ευκολά πράγματα ξέρω και τώρα θέλω να άρχισω να μαθαίνω πιό εξειδικευμένα πράγματα (κυρίως επισκευή μητρικής )
    Που θα μπορούσα να αρχίσω να μαθαίνω προχωρημένη επισκευή ηλεκτρονικών ?
    Εκτός από το να περάσεις σε κάποια σχολή αντίστοιχου αντικειμένου θα πρέπει να ρήξεις διάβασμα και διάβασμα και διάβασμα. Α φυσικά και θα πρέπει να πλακωθεις στο διάβασμα. Για να πάρεις και λίγο μια γεύση μπορείς να μπεις και στο www.howtofixit.gr στην κατηγορία για υπολογιστές και λαπτοπ και να δεις και να διαβάσεις τις διαφορές επισκευές που συζητάνε. Έχουμε και εδώ αρκετό υλικό που μπορείς να βρεις και να διαβάσεις. Βέβαια και τα παλικάρια που είναι εδώ θα σου βρουν μερικά βιβλία και αρχεία να μελετήσεις. Τέλος όταν αποκτήσεις αυτή την γνώση θα χρειαστείς και αρκετά ποιο εξειδικευμένα εργαλεία και όργανα για να μπορέσεις να ολοκληρώσεις την όποια επισκευή. Δεν στα λέω αυτά για να σε απογοητεύσω (μιας και λες ότι είσαι 14)αλλά περισσότερο για να καταλάβεις ότι ο κόσμος των ηλεκτρονικών δεν είναι κάποια βιντεακια στο ίντερνετ αλλά ολόκληρη επιστήμη. Καλό διάβασμα και καλή συνέχεια.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-18, 17:13
  2. Ειδικός στα Χανιά για επισκευή laptop
    By Arctic in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-16, 00:07
  3. Επισκευή μπαταρίας laptop
    By GR_KYROS in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-15, 11:59
  4. επισκευή βύσμα τροφοδοσίας laptop
    By musiker in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-14, 17:11
  5. Επισκευή τροφοδοτικού laptop - Βοήθεια με εξαρτήματα
    By electroshocked in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-11, 15:28

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας