Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 33

Θέμα: Επισκευή νεκρού laptop

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Μηνύματα
    126

    Προεπιλογή Επισκευή νεκρού laptop

    Καλημέρα στην παρέα. Είμαι τεχνικός υπολογιστών και δικτύων. Ενώ μπορώ για παράδειγμα να κάνω μια κόλληση , να μετρήσω μια αντίσταση , να αλλάξω εξαρτήματα σε μητρικές σταθερών υπολογιστών και να επισκευάσω φορητούς υπολογιστές είμαι αρκετά στουρνάρι σε ότι αφορά τα ηλεκτρονικά και την ηλεκτρονική διάγνωση μιας πλακέτας. Αισθάνομαι γενικά λίγο άσχημα να λέω ότι είμαι τεχνικός και να μην μπορώ να κάνω διάγνωση σε μια μητρική ενος φορητού.
    Μου έχει τύχει ενα μηχάνημα το οποίο μετά από μια σύνδεση ηχείων που εκανε ενας φίλος έκλεισε και δεν ξανάνοιξε ποτέ
    Αφού το άνοιξα μέτρησα φορτιστή ο οποίος ειναι οκ, μέτρησα το power jack μέσα στο laptop χωρίς να το συνδέσω στην φίσα της μητρικής και δίνει κανονικά την σωστή τάση.
    Απο κει και πέρα με το βύσμα πάνω στην μητρική μέτρησα τις επαφές και δίνει πάλι κανονικά ρεύμα.
    Είχα επισκεφτεί παλαιότερα έναν ηλεκτρονικό πιο πολύ για να μάθω κάποια πράγματα αλλά τελικά αυτός δεν είχε χρόνο (χωρίς λεφτά)
    Είμαι 38 χρονών , δουλεύω εδώ και χρόνια πάνω στους υπολογιστές και στα δίκτυα αλλά ποτέ δεν εχω βρει τον χρόνο να κάτσω λίγο να ασχοληθώ με τα ηλεκτρονικά. Να πάρω δηλαδή μια πλακέτα και να κάνω διάγνωση

    Θέλω να ρωτήσω αν θα πρέπει να βρω πρώτα το διάγραμμα της πλακέτας για την επισκευή. Θέλω να ξεκινήσω γενικά από κάπου. Εξαρτήματα ξέρω γενικά να μετράω και να τα αλλάζω. Σε laptop βεβαια λίγο δύσκολο
    Επίσης υπάρχει περίπτωση ο επεξεργαστής σε μια πλακέτα να μπλοκάρει γενικά το άνοιγμα του φορητού?

    Σας κούρασα απλά θέλω να μάθω

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.958

    Προεπιλογή

    Για να ξέρεις να επισκευάζεις κάτι και όχι να το επισκευάζεις κατά τύχη (πχ να είσαι τυχερός και το καμένο εξάρτημα να έχει κάνει μία τρύπα...) θα πρέπει να ξέρεις πως δουλεύει κάτι και το laptop (και το pc) είναι σύνθετα κυκλώματα που χρησιμοποιούν μεγάλο εύρος της τεχνολογίας των ηλεκτρονικών. Κατά συνέπεια για να ξέρεις πως δουλεύει ένα laptop η γνώμη μου είναι οτι πρέπει να ξέρεις καλά ηλεκτρονικά και καλά ηλεκτρονικά σημαίνει οτι αρχίζεις με διάβασμα θεωρίας.... ψηφιακών ηλεκτρονικών, αρχιτεκτονικής υπολογιστών, βασικά ηλεκτρονικά, ηλεκτρονικά ισχύος...
    Η γνώμη μου είναι ότι πρέπει να αφιερώσεις πάρα πολύ χρόνο και αμφιβάλω αν αξίζει... άλλωστε μεγάλο μέρος από τις βλάβες είναι τα bga που σπάνε οι κολλήσεις και με δεδομένο ότι η αποκατάσταση μία τέτοιας βλάβης έχει ένα κόστος 100+ ευρώ και πιθανόν να ξαναπαρουσιαστεί μετά από λίγους μήνες και να μείνει δυσαρεστημένος ο πελάτης είναι άλλος ένας λόγος για να μείνεις μακρυά από αυτό τον τομέα... Καλύτερα να επενδύσεις χρόνο σε κάτι εξειδικευμένο που δεν θα μπορεί ο καθένας να λέει ότι "ξέρει να το κάνει"... ίσως δίκτυα... δεν ξέρω ανάλογα με τις γνώσεις και τις σπουδές σου θα το βρεις...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Μηνύματα
    126

    Προεπιλογή

    Ξεκίνησα τις σπουδές μου πριν από 17 χρόνια. Τελείωσα ένα ΙΕΚ στο οποίο δεν μάθαμε και πολλά από ηλεκτρονικα. Μετά τον στρατό ξεκίνησα δουλεια σαν τεχνικός. Στην πορεία μπήκαν μεσα τα δίκτυα , δορυφορικές εγκαταστάσεις, και τα τελευταία 2 χρόνια δουλευω στον τομέα του developing (ιστοσελίδες , διαφήμιση στο Internet κλπ) σε μια εταιρεία. Έχω παράλληλα και την εσωτερική τεχνική υποστήριξη αλλά γενικά είμαι σε φάση που θέλω να μάθω . Την θεωρία την φοβάμαι λίγο είναι η αλήθεια. Προτιμώ την πρακτική. Θέλει σίγουρα πολύ δουλειά και πολύ διάβασμα η όλη κατάσταση. Δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει και αν μπορώ να αφιερώσω χρόνο μόνο σε ότι έχει να κάνει με πλακέτες laptop Πχ

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Να σου πω την άποψη μου σαν χομπίστα. Αυτο που βλέπω στην αγορά ειναι το εξης οσον αφορά τα λαπτοπ. Το πρώτο πράγμα που χαλάει απο πλευράς hardware ειναι το τροφοδοτικο ή τα βοηθητικά κυκλωματα στην πλευρα του λαπτοπ γύρω απο το βυσμα τροφοδοσιας ή και το βύσμα τροφοδοσιας το ιδιο. Και στη συνέχεια η κάρτα γραφικών.

    Στην 1η περιπτωση οι τεχνικοι δεν προσπαθουν σχεδον ποτε να επισκευάσουν το τροφοδοτικό με την δικαιολογία ότι ειναι πολύ φθηνά και δεν αξίζει (προσωπικα θεωρω οτι δεν γνωριζουν οι περισσοτεροι τεχνικοι οπως και εσυ και συγγνωμη που το λεω). Ενω το τροφοδοτικό πχ μπορει να εχει μια καμμενη διοδο γεφυρας που κοστιζει 0.01 ευρω.
    Στη περιπτωση που χαλαει κατι γυρω απο το βυσμα τροφοδοσιας καπιοι ασχολουνται αλλα πιστευω σπανια προσπαθουν να το επισκευασουν. Εδω εχει αξια να γνωριζεις να διαβαζεις το σχηματικο του λαπτοπ για να δεις πως διασυνδεονται τα διαφορα ηλεκτρονικα τρανζιστορ (mosfet n ή p-channel) και βασει εμπειριας να υποθεσεις ποιο εχει καει. Γενικα εχοντας δει καποια σχηματικα λαπτοπ συνηθως χωριζονται σε σελιδες βασει των διαφορων τομεων λειτουργιας. Καποις σελιδες ειναι ακατανοητες και νοιωθω οτι ακομα και αν τις κατανοησεις δυσκολα μπορει να επισκευασεις κατι. Αυτο που θεωρω οτι πρεπει να σε ενδιαφερει ειναι η σελιδα της τροφοδοσιας (regulators εισοδου-ολοκληρωμενα μεταγωγης απο μπαταρια σε ρευμα τροφοδοτικου κτλ). Να μπορεσεις να ''διαβασεις'' τα διαφορα σημαδια του σχηματικου, που μεταφερονται σηματα απο τον τομεα τροφοδοσιας και σε ποιο σημειο ας πουμε της πλακετας μπορεις να μετρησεις μια ταση stby 5V αν υπάρχει και αλλα τετοια. Αλλα αυτη η γνωση θα ερθει με διαβασμα και πρακτικη θεωρω.

    Η αλλη ζημια που παθαινουν ειναι να καινε την καρτα γραφικων. Εδω ολοι οι τεχνικοι κανουν την προσπαθεια τους είτε προχειρη δηλαδη περνανε το ολοκληρωμενο της καρτας γραφικων με ενα πιστολι θερμου αερα ή επαγγελματικη αφαιρωντας εντελως το τσιπ και κανοντας επανακολληση του ιδιου έίτε πληρη αντικατασταση του με καινουργιο αν το παρεχει η εταιρια. Την συγκεκριμενη εργασια δεν χρειαζεται να εχεις βαθιες γνωσεις λειτουργιας του λαπτοπ κτλ. Την κανεις επειδη πρεπει να την κανει και ξερεις αν δουλεψε ή οχι δια του αποτελεσματος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eleCtroAsxetos : 23-06-17 στις 12:46

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη xlife
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eleCtroAsxetos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην 1η περιπτωση οι τεχνικοι δεν προσπαθουν σχεδον ποτε να επισκευάσουν το τροφοδοτικό με την δικαιολογία ότι ειναι πολύ φθηνά και δεν αξίζει (προσωπικα θεωρω οτι δεν γνωριζουν οι περισσοτεροι τεχνικοι οπως και εσυ και συγγνωμη που το λεω). Ενω το τροφοδοτικό πχ μπορει να εχει μια καμμενη διοδο γεφυρας που κοστιζει 0.01 ευρω.

    0.01 e και 30 ευρώ για την απασχόληση του τεχνικού? Αντε να σου πάρει και 15. Και πάλι όταν ένα ιμιτασιόν έχει 15.. (στο ebay ξεκινάνε απο 4-6 ευρώ). Δεν αξίζει.. Αυτά μόνο σε φίλους γίνονται, ή απο άτομα που δεν έχουν κάτι άλλο και θα στο φτιάξουν για 5ε όση ώρα και να τους πάρει. Ομως δεν ειναι λογικό να πουμε σε εναν 38αρη μάθε να φτιάχνεις τροφοδοτικά να βγάζεις 5ευρα... Καλύτερα να μάθει εξειδικευμένα πράγματα που και πιο χρήσιμος θα γίνει και οικονομικά θα είναι καλύτερα γι αυτόν.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Γενικά προσπαθώ να βγάζω μια συγκεκριμένη εικόνα προς τα έξω...



    ....αλλά κάθε φορά με παίρνει χαμπάρι ο παπάς

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον xlife για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    CybEng (23-06-17)

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eleCtroAsxetos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην 1η περιπτωση οι τεχνικοι δεν προσπαθουν σχεδον ποτε να επισκευάσουν το τροφοδοτικό με την δικαιολογία ότι ειναι πολύ φθηνά και δεν αξίζει (προσωπικα θεωρω οτι δεν γνωριζουν οι περισσοτεροι τεχνικοι οπως και εσυ και συγγνωμη που το λεω). Ενω το τροφοδοτικό πχ μπορει να εχει μια καμμενη διοδο γεφυρας που κοστιζει 0.01 ευρω.
    Ξέχασες τα εργατικά, εκτός αν ξέρεις κάποιον που δουλεύει τζάμπα.
    Αν ξέρεις σε παρακαλώ στείλε μου τα στοιχεία του με πμ (και μην το πεις και σε άλλον, το λέω γιατί διάφοροι αλήτες θα θέλουν να τον εκμεταλλευτούν να τους τα φτιάχνει τζάμπα...)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  8. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Μηνύματα
    126

    Προεπιλογή

    Δεν είναι τόσο τα χρήματα. Εντάξει είμαι δύσκολα και προσπαθώ με διάφορες μικροδουλειές συν την κυρια μου δουλεια να τα βγάλω πέρα. Απλά είναι εδώ και χρόνια αυτή η ιστορία και με πειραζει λιγο που δεν ξέρω βασικές αρχές ηλεκτρονικών.
    Το συγκεκριμενο μηχάνημα δίνει τάση στην πλακέτα απλά έχει ένα ολοκληρωμένο πάνω το οποίο με το που το βαζω στο ρευμα αρχίζει και ζεσταινεται.
    Δεν κυνηγάω τέτοιες δουλειές απλά τυχαίνει σε φίλους κάτι και τους λέω φέρτο εδώ να το δω. Μπορώ να λύσω τον φορητό και να αλλάξω εξαρτήματα , οθονες και γενικα οτι αλλάζει οπως βυσματα , καρτες καλωδια. Αλλά με πειραζει λιγο αυτο που δεν μπορώ να βρω τι μπορεί να φταιει. Σε εναν αλλο φιλο του παρηγγειλα power jack γιατι δεν εδινε ταση και δουλεψε με το καινούργιο. Κοιταω γενικά τα βασικά μεχρι την εισοδο στην πλακετα.
    Απο κει και περα θέλω διαβασμα και πρακτικη

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Αυτός ίσως σε βοηθήσει στην έρευνά σου, επισκευάζει μόνο apple αλλά μπορείς να πάρεις μια ιδέα πως κάνει την ανάλυση.
    https://www.youtube.com/channel/UCl2...jw_ELax4Yisf6w

    Τα παλιά του βίντεο είναι καλύτερα, τώρα περισσότερο live stream κάνει και μιλάει για διάφορα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Μηνύματα
    126

    Προεπιλογή

    Απλά για να καταλάβετε είμαι ναι μεν τεχνικός..που μπορώ να κάνω βίδες ενα laptop,να σου αλλάξω όλα τα εξαρτήματα που μπορούν να αλλάξουν, να σου κάνω τις βασικές μετρήσεις απλά ψάχνομαι να μάθω παραπάνω πράγματα.
    Θα το παω σε εναν γνωστο ηλεκτρονικό το απόγευμα να το δει και αυτός και μήπως μου δειξει 2-3 πράγματα για να ξέρω. Ενα κολλητηρι εχω και ενα πολύμετρο στην περιουσία μου. Αυτά τα πράγματα θέλουν γνώσεις και εργαλεια που δεν τα έχω. Απλά έγραψα μήπως βρω κατι απλό που να μπορώ να το διορθώσω.
    Προς το παρόν αφήνω παλι αυτο το ονειρο του να επισκευασω πλακέτα. Γυρνάω στην καθημερινότητα μου σας τεχνικος και σαν ηλεκτρονικός 1st level...

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Sakan89
    Όνομα
    Νάκος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    157

    Προεπιλογή

    Κοίτα στην επισκευή λαπτοπ δεν θες πολλά πράγματα στις περισσότερες απλές βλάβες ένα πολύμετρο καλούτσικο για να κάνεις μετρήσεις , ένα τροφοδοτικό και ένα σταθμό κόλησης - θερμού αέρα , το βασικότερο όμως είναι οι γνώσεις στο πως λειτουργεί το λάπτοπ και να μπορείς να διαβάσεις σχηματικό για να μπορέσεις να εντοπίσεις τι γίνεται στην μητρική .

    Θα μπορούσες να βάλεις το θέμα σου στο Howtofixit.gr όπου υπάρχουν πολλά παιδιά που ασχολούνται με επισκευές και βοηθάνε όχι μόνο να το επισκευάσεις αλλά να μάθεις και μέσα απο αυτην την διαδικασία.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Το καλό θα νικήσει ...

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-18, 17:13
  2. Ειδικός στα Χανιά για επισκευή laptop
    By Arctic in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-16, 00:07
  3. Επισκευή μπαταρίας laptop
    By GR_KYROS in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-15, 11:59
  4. επισκευή βύσμα τροφοδοσίας laptop
    By musiker in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-14, 17:11
  5. Επισκευή τροφοδοτικού laptop - Βοήθεια με εξαρτήματα
    By electroshocked in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-11, 15:28

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας