Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 33

Θέμα: Επισκευή νεκρού laptop

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.905

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xlife Εμφάνιση μηνυμάτων
    0.01 e και 30 ευρώ για την απασχόληση του τεχνικού? Αντε να σου πάρει και 15. Και πάλι όταν ένα ιμιτασιόν έχει 15.. (στο ebay ξεκινάνε απο 4-6 ευρώ). Δεν αξίζει.. Αυτά μόνο σε φίλους γίνονται, ή απο άτομα που δεν έχουν κάτι άλλο και θα στο φτιάξουν για 5ε όση ώρα και να τους πάρει. Ομως δεν ειναι λογικό να πουμε σε εναν 38αρη μάθε να φτιάχνεις τροφοδοτικά να βγάζεις 5ευρα... Καλύτερα να μάθει εξειδικευμένα πράγματα που και πιο χρήσιμος θα γίνει και οικονομικά θα είναι καλύτερα γι αυτόν.
    η γνωμη μου ειναι οτι η επισκευή του γνήσιου φορτιστεί ειναι κατα πολυ ανώτερη των "κινέζικων" και αξίζει καποιος να δωσει τα χρηματα που λες και ας εχει τα ιδια χρήματα με τον κινέζικο, εχω ανοίξει κινέζικο και πραγματικά ηταν επιεικώς χάλια μαύρα

    5 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.905

    Προεπιλογή

    άλλωστε οι βλάβες που παθαίνουν οι γνήσιοι φορτιστές ειναι κατα σειρά
    α) τσακισμένο καλώδιο εξόδου που είτε βραχυκυκλωνει και "κόβει" λόγω προστασίας ειτε εχει κοπή εσωτερικά το καλώδιο και ενώ ανάβει το led αυτό δεν εχει τάση εξόδου
    β) χαλασμένο βύσμα εξόδου
    γ) καλώδιο τροφοδοσίας δικτύου 220ν

    βεβαια υπάρχουν και οι εσωτερικές βλάβες που μπορεί να ειναι σπάσιμο πίστας στον Μ/Τ λόγω πτώσης του φορτιστή
    πυκνωτής ανόρθωσις δικτύου να εχει "αδειάσει" η φουσκώσει
    κομμένο το φίλτρο εισόδου ( λογο πτώσης )
    ακόμα εδω δει σε τροφοδοτικό να εχει σπασμένη κόλληση στο φισακι της τροφοδοσίας των 220ν με αποτέλεσμα να κάνει "αρκ"

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KOKAR : 23-06-17 στις 22:54
    Όλα είναι δρόμος.....

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Για να επισκευάσει μητρική θα πρέπει να έχεις γνώση κυρίως ψηφιακών ηλεκτρονικών και παλμοτροφοδοτικων.
    Πρέπει να βρεις σχηματικά που είναι δεκάδες σελίδες .
    Να έχεις παλμογράφο το λιγότερο.
    Όργανο που να μετράει esr πουκωντων.

    Να έρθεις με ποια σηρρα, ανοίγουν τα ic και τα ρολόγια ώστε να εντοπίσεις πιο ic δεν δουλευει η σε πιο τροφοδοτικό υπάρχει το πρόβλημα . Αυτό λέγεται power sequense και υπάρχει σαν διάγραμμα στα σχηματικά .

    Κάνε όλα αυτά και πες μου ποσο πρέπει να πληρωθείς και πόσο αξίζει το παλιό λάπτοπ .
    Γιατί τις προάλλες άλλαξα λάμπα σε panel σε ένα λάπτοπ 7 χρόνων Sony .
    Μόλις είπα για καινούριο πάνελ , α δεν αξίζει μου λέει .....

    Την άλλη φορά είχε σπάσει ο τύπος τα USB, αλλάζω τα USB παραγγελία από το eBay .
    Συνέχιζε να κλείνει η τροφοδοσία τους .Αλλάζω το ολόκληρομενο της προστασίας παραγγελία από το eBay . Συνεχίζει να κλείνει η τροφοδοσία του ...μ

    Τι να κάνω να πάω παραπέρα ? Και άλλη παραγγελία από το eBay ?
    Και αν κάπου έχει αρπάξει ο χαλκός και έχει διαροη ? Να τραβήξω καλώδιο ?
    Αξίζει ? Τι λεφτά να ζητήσω ?
    Ε σου λένε θα πάρω άλλο με 200€ και τσάμπα τρως το χρόνο σου.
    Και ουε και αλίμονο να κάνεις τέτοιες επισκευές σε γνωστούς ....

    Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη picdev : 23-06-17 στις 21:51

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.905

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να επισκευάσει μητρική θα πρέπει να έχεις γνώση κυρίως ψηφιακών ηλεκτρονικών και παλμοτροφοδοτικων.
    Πρέπει να βρεις σχηματικά που είναι δεκάδες σελίδες .
    Να έχεις παλμογράφο το λιγότερο.
    Όργανο που να μετράει esr πουκωντων.

    Να έρθεις με ποια σηρρα, ανοίγουν τα ic και τα ρολόγια ώστε να εντοπίσεις πιο ic δεν δουλευει η σε πιο τροφοδοτικό υπάρχει το πρόβλημα . Αυτό λέγεται power sequense και υπάρχει σαν διάγραμμα στα σχηματικά .

    Κάνε όλα αυτά και πες μου ποσο πρέπει να πληρωθείς και πόσο αξίζει το παλιό λάπτοπ .
    Γιατί τις προάλλες άλλαξα λάμπα σε panel σε ένα λάπτοπ 7 χρόνων Sony .
    Μόλις είπα για καινούριο πάνελ , α δεν αξίζει μου λέει .....

    Την άλλη φορά είχε σπάσει ο τύπος τα USB, αλλάζω τα USB παραγγελία από το eBay .
    Συνέχιζε να κλείνει η τροφοδοσία τους .Αλλάζω το ολόκληρομενο της προστασίας παραγγελία από το eBay . Συνεχίζει να κλείνει η τροφοδοσία του ...μ

    Τι να κάνω να πάω παραπέρα ? Και άλλη παραγγελία από το eBay ?
    Και αν κάπου έχει αρπάξει ο χαλκός και έχει διαροη ? Να τραβήξω καλώδιο ?
    Αξίζει ? Τι λεφτά να ζητήσω ?
    Ε σου λένε θα πάρω άλλο με 200€ και τσάμπα τρως το χρόνο σου.
    Και ουε και αλίμονο να κάνεις τέτοιες επισκευές σε γνωστούς ....

    Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
    αν σου πει κατι τέτοιο του το ζητάς και το φτιάχνεις για πάρτη σου η εχεις ενα κάδο και του λες η ανακύκλωση ειναι εκει, βάλτο μέσα

    2 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον KOKAR για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (23-06-17)

  6. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη xifis
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Μηνύματα
    589

    Προεπιλογή

    Καλα μη νομιζεις οτι ξερει κ κανεις..τουλαχιστον Ελλαδα,δε νομιζω να υπαρχει σερβις που θα πιασει ενα λαπτοπ κ θα βρει ποιο smd εξαρτημα χαλασε για να το αλλαξει.Κ πουθενα στον κοσμο.Απτη στιγμη που οι πλακετες ειναι τοσο μαζικα φτιαγμενες,αντιμετωπιζονται σαν ενα εξαρτημα,δεν συμφερει κανεναν να κατσει να επισκευασει ενα pcb γιατι ο χρονος αυτος δεν πληρωνεται.

    Οποτε μη νιωθεις τυψεις.Διαβασε καθαρα για χομπιστικους λογους αν θες λιγο γενικη θεωρια,κ για μενα καλυτερα που δε το κανες ως τωρα,γιατι αν εβγαινες με περγαμηνες κ πτυχια στην αγορα εργασιας με 10 κανταρια ηλεκτρονικα στην πλατη,θα απογοητευοσουν σφοδρα καθως στη χωρα μας ο ηλεκτρονικος ειναι κατσαβιδανθρωπος των 500€.
    Πληρωνονται αλλα κ αλλα αυθαιρετα αντικειμενα με διπλασιες κ τριπλασιες απολαβες μπονους κ δε ξερω τι αλλο,κ αυτος που ειναι σε θεση να γνωριζει λιγο πολυ πως λειτουργει ολο το συμπαν,παιρνει ψιχουλα.
    ( ναι συμπαν,ποιο αλλο αντικειμενο ξεκιναει με υποατομικη φυσικη στοιβαδες τροχιες ηλεκτρονια κλπ για να περιγραψει την επιστημη του)

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη soler
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Nov 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    89

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xifis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλα μη νομιζεις οτι ξερει κ κανεις..τουλαχιστον Ελλαδα,δε νομιζω να υπαρχει σερβις που θα πιασει ενα λαπτοπ κ θα βρει ποιο smd εξαρτημα χαλασε για να το αλλαξει.Κ πουθενα στον κοσμο.Απτη στιγμη που οι πλακετες ειναι τοσο μαζικα φτιαγμενες,αντιμετωπιζονται σαν ενα εξαρτημα,δεν συμφερει κανεναν να κατσει να επισκευασει ενα pcb γιατι ο χρονος αυτος δεν πληρωνεται.
    Εδώ μάλλον κάνεις λάθος. Και Ελλάδα και εξωτερικό υπάρχουν. Η επισκευή pcb συμφέρει όταν μιλάμε για ακριβά μηχανήματα και όχι για laptops των 300 ευρώ.. Τα Apple είναι ένα τέτοιο παράδειγμα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xifis Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατι αν εβγαινες με περγαμηνες κ πτυχια στην αγορα εργασιας με 10 κανταρια ηλεκτρονικα στην πλατη,θα απογοητευοσουν σφοδρα καθως στη χωρα μας ο ηλεκτρονικος ειναι κατσαβιδανθρωπος των 500€.
    Πληρωνονται αλλα κ αλλα αυθαιρετα αντικειμενα με διπλασιες κ τριπλασιες απολαβες μπονους κ δε ξερω τι αλλο,κ αυτος που ειναι σε θεση να γνωριζει λιγο πολυ πως λειτουργει ολο το συμπαν,παιρνει ψιχουλα.
    ( ναι συμπαν,ποιο αλλο αντικειμενο ξεκιναει με υποατομικη φυσικη στοιβαδες τροχιες ηλεκτρονια κλπ για να περιγραψει την επιστημη του)
    Εδώ ναι! Τα είπες όπως ακριβώς είναι!!

    1 Not allowed! Not allowed!
    Microsoldering board level repairs and electronics
    Follow me @ YouTube

  8. #17
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.614

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από soler Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ μάλλον κάνεις λάθος. Και Ελλάδα και εξωτερικό υπάρχουν. Η επισκευή pcb συμφέρει όταν μιλάμε για ακριβά μηχανήματα και όχι για laptops των 300 ευρώ.. Τα Apple είναι ένα τέτοιο παράδειγμα.
    Το ακριβο ειναι σχετικο και παλι. Κανενα apple δεν ειναι ακριβο γι'αυτον που το εχει. Κι αυτοι που εχουν τα "ακριβα" apple ειναι συνηθως τοσο ψωνια που δε θα καταδεχτουν επιδιορθωση απο τον οποιοδηποτε αλλα μονο απο την επισημη αντιπροσωπεια.

    Περα απο τα λαπτοπ(ς) υπαρχουν ακριβες συσκευες στη βιομηχανια και στην ιατρικη που αξιζουν επισκευη (συσκευες ανω των 40-50Κ). Το προβλημα ειναι οτι εκει ο μαστορας πρεπει να ειναι "μαστορας" κι οχι εμπειροτεχνης που εμαθε να επισκευαζει λαπτοπ(ς) με βιντεακια απο το youtube.

    Κακα τα ψεμματα, οι πολλοι επισκευαζουν με τη μεθοδο δοκιμης/αντικαταστασης/φαινεται καμμενο.

    Για σοβαρες επισκευες πρεπει να εχεις σχηματικο, για να εχεις σχηματικο πρεπει να το πληρωσεις ακριβα ή να βγαλεις τα ματια σου και να το βγαλεις μονος σου. Με διαφημισεις του τυπου "40€" για επισκευη μητρικης δεν καταξιωνεσαι στο χωρο οταν οι πιο πολλες μητρικες της αγορας κοστιζουν κατω απο 150€.

    Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι αν καποιος θελει να ασχοληθει με σοβαρες επισκευες θα πρεπει να γνωριζει και καλα ηλεκτρονικα. Πχ, αν εχει ανοιχτοκυκλωσει μια pullup αντισταση σε ενα bus με πιο τροπο ο εμπειροτεχνης/ βιντεο youtubaκιας θα καταφερει να εντοπισει τη βλαβη οσο καμμενα mosfets κι ολοκληρωμενα να προσπαθει να αλλαξει πανω στη μητρικη;

    1 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  9. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Κάτι που δεν λέγεται έιναι οτι οι περισσότεροι αν όχι ολοι σχεδόν οι "μάστορες" τεχνικοί, αλλάζουν εξαρτήματα στην τύχη ή απο εμπειρία.
    Ο μόνος τροπος να επισκευάσεις σωστά κάτι ειναι να έχεις κάνει σχεδιασμό η έστω να έχεις μελετήσει το κάθε κύκλωμα που πας να επισκευάσει μονο τότε ξέρεις πραγματικά πως λειτουργεί το κύκλωμα και το έχεις κατανοήσει σε βάθος, αυτή ειναι η πικρή αλήθεια.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη picdev : 24-06-17 στις 14:49

  10. #19
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Μηνύματα
    126

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια παιδιά. Πραγματικά νιώθω αρκετά καλύτερα. Πραγματικά καταλαβαίνω ότι δεν αξίζει να ασχοληθώ παραπάνω. Το πήγα σε εναν γνωστό ηλεκτρονικό χτες και μου είπε οτι θελει αλλαγή μητρικής. Παιρνει ρευμα η μητρική αλλά υπάρχει πρόβλημα σε ενα ολοκληρωμένο και γενική διαρροή όπως μου είπε . Δεν αξίζει να ασχοληθώ παραπάνω
    Εντάξει βασικές μετρήσεις μπορώ να κάνω. Μια κόλληση και εναν καθαρισμο κολλήσεων μπορώ να κάνω. Αλλαγές σε αντιστάσεις πυκνωτες και τέτοια μπορώ να κάνω. Θα κρατήσω αυτά και θα πορευτώ με αυτά.

    Απο κει και πέρα επειδή λόγω αρκετών δυσκολιών που αντιμετωπίσαμε τον τελευταίο χρόνο έχασα λίγο και την μπάλα σχετικά με το τι θέλω να κάνω στην ζωή μου αλλά και τι μπορώ

    Κάθησα και έγραψα σε ενα χαρτί όλες τις δουλειές που έχω κάνει , ότι ξέρω να κάνω πάνω σε υπολογιστές , hardware , κινητά , δορυφορικά , δίκτυα, ιστοσελίδες και ανάκαλυψα πως δεν κάνω για όλα είτε λόγω έλλειψης αρκετών γνώσεων είτε λόγω έλλειψης εργαλείων. Πχ σε κινητά αλλάζω με ευκολία οθόνες , εξαρτήματα αλλά θέλω παραπάνω γνώσεις για τα περαιτέρω. Δορυφορικές εγκαταστάσεις έχω κανει σε 2-3 φίλους με δανεικό πεδιόμετρο και τρυπάνι αλλά δεν έχω πεδιόμετρο δικό μου και το τρυπάνι μου δεν κανει για αυτή την δουλειά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη soler
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Nov 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    89

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ακριβο ειναι σχετικο και παλι. Κανενα apple δεν ειναι ακριβο γι'αυτον που το εχει. Κι αυτοι που εχουν τα "ακριβα" apple ειναι συνηθως τοσο ψωνια που δε θα καταδεχτουν επιδιορθωση απο τον οποιοδηποτε αλλα μονο απο την επισημη αντιπροσωπεια.
    συγνώμη, λέγοντας ακριβό δεν εννοώ για την τσέπη εκείνου που το αγοράζει..Φυσικά και όταν ένα laptop κοστίζει τα διπλάσια από τον ανταγωνισμό είναι αντικειμενικα ακριβό. Το αν πουλάει , ποιος το αγοράζει και γιατί είναι άλλο θέμα. Αυτό που εννοώ είναι πως η τιμή αγοράς δικαιολογεί μια επισκευή με υψηλό κόστος όπως μια επισκευή pcb εν αντιθέσει με τα υπόλοιπα όπου οι ιδιοκτήτες τους θα προτιμήσουν ευκολότερα να αγοράσουν καινούργιο. Λέω κάτι λάθος? Τα υπόλοιπα που έγραψες με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Microsoldering board level repairs and electronics
    Follow me @ YouTube

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-18, 17:13
  2. Ειδικός στα Χανιά για επισκευή laptop
    By Arctic in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-16, 00:07
  3. Επισκευή μπαταρίας laptop
    By GR_KYROS in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-15, 11:59
  4. επισκευή βύσμα τροφοδοσίας laptop
    By musiker in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-14, 17:11
  5. Επισκευή τροφοδοτικού laptop - Βοήθεια με εξαρτήματα
    By electroshocked in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-11, 15:28

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας