• Πρόβλημα 1:


Τις προάλλες έβαλα ένα στικάκι Toshiba 16GB (που χρόνια δούλευε σωστά) και εκεί που φόρτωνα κάτι αρχεία σταματάει η φόρτωση και μου βγάζει μήνυμα "ο δίσκος χρειάζεται διαμόρφωση".Λέω κόλλημα θα έφαγε,πάω πάνω του => πατάω δεξί κλικ => διαμόρφωση αλλά δεν γινόταν τίποτα,δεν άνοιγε το παράθυρο διαλόγου.Το βάζω σε δεύτερο PC,τα ίδια...
Πήρα καινούριo Τurbox 16GB,το φορτώνω,βλέπω είναι fat32,και του βάζω 10 τραγούδια.Πάω σήμερα να το ανοίξω και μου βγάζει άπειρα παράθυρα (pop up) "ο δίσκος χρειάζεται διαμόρφωση" και δεν δουλευει τίποτα,κολλάνε τα πάντα.Το βγάζω,ξεκολλάει το PC το βάζω σε 2ο PC και εκεί ξανακολλάνε τα πάντα.


Στο Toshiba επιχείρησα σε κάποια φάση (με οδηγό βίντεο You tube) να κάνω "disk part" αλλά κάπου που έγραψα "disk list",μου βρήκε 2 δίσκους,ο ένας του PC 500GB και στη θέση 2 το στικάκι αλλά μου έβγαζε μέγεθος 0MB και δεν με άφηνε να το επιλέξω και να προχωρήσω στο επόμενο βήμα.

Τι μπορώ να κάνω???



  • Πρόβλημα 2:


Σε τρίτο υπολογιστή έχω ένα μυστήριο θέμα:
Έχω έναν εξ. φορητό δίσκο Toshiba (2TB,2,5",USB3 με κοντό καλώδιο) που σύνδεα για καιρό απροβλημάτιστα και τις προάλλες το σύνδεσα και δεν ξεκινούσε ο δίσκος και ακουγόταν ένας μηχανικός θόρυβος σαν να μην του φτάνει το ρεύμα.
Λέω πάει τα έπαιξε ο δίσκος.Τον συνδέω σε 2 TV παίζει σωστά.Το συνδέω στα καπάκια σε 2 άλλα PC και παίζει κανονικά...Γράφω-σβήνω-μετακινώ.Στον δικό μου PC όσες φορές το σύνδεσα από τότε δεν ξεκινάει καν.Τι μπορεί να γίνεται???



  • Και μία απορία:


Αυτά τα προβλήματα λύνονται όλα αν κάνω στους υπολογιστές νέα εγκατάσταση των Windows,μήπως και σβήστηκαν τίποτα αναγκαία αρχεία...Τα στικάκια χαλάνε ποτέ από μόνα τους ή ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΘΟΥΝ αν το διαμορφώσεις ξανά γίνεται καινούριο?