Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 14

Θέμα: πιθανον προβλημα 'πτωσης' τασης

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Άγγελος
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή πιθανον προβλημα 'πτωσης' τασης

    Γεια σας!

    Τον τελευταιο καιρο αντιμετοπιζω ενα προβλημα στη τάση του σπιτιου μου!
    Αναλυτικα: εχει περιπου 2 μηνες που ο υπολογιστης μου σβηνει ξαφνικα και ξανα ανοιγει, κατι σαν επανεκκινηση! αυτο το παρατηρησα οταν οι γονεις μου ανοιγαν το A/C στο σαλονι με αποτελεσμα να συμβαινει αυτο!
    Επισης αλλες συσκευες στο δωματιο μου δε φαινονται να σβηνουν! Να τονισω πως το A/C στο σαλονι εννοειται πως εχει δικια του γραμμη! Σημερα ανοιξα και το A/C του δωματιου μου και παρατηρησα το ιδιο προβλημα!
    Μερικες φορες με το που ανοιγω ή το ενα ή το αλλο σβηνει με τη μια ο υπολογιστης και ξανα ανοιγει και αλλες φορες μπορει να λειτουργει και το πλυντηριο πιατων να παω να ανοιξω το A/C στο σαλονι 2-3 φορες συνεχομενα και να μην σβηνει ο υπολογιστης! Να πω οτι το τροφοδοτικο μου ειναι της Thermaltake SE 630W
    Τελος μετα απο τοσες μερες προβληματος ειπα να φωναξω εναν ηλεκτρολογο που γνωριζω να τσεκαρει τι γινεται και να βρουμε μια λυση! Να μη σας κουραζω αυτο που εκανε ο ηλεκτρολογος ηταν να δει τον πινακα πηρε μερικες μετρησεις με το πολυμετρο, εσφιξε τα παντα μεσα στον πινακα, ειδε τα ντουι απο τα A/C, ανοιξε την πριζα απο την οποια τροφοδοτειται ο υπολογιστης και με ολα αυτα που ειδε την ωρα που ειχα στη γραμμη του δωματιου μου ανοιχτο τον υπολογιστη για να κανουμε ενα τεστ ανοιγωντας το A/C στο σαλονι ειδε μια πτωτη τασης μερικων βολτ(οτι την ωρα που ανοιγει ενα A/C τραβαει για πολυ λιγο μεγαλη τροφοδοσια αν το λεω σωστα), αυτο μου ειπε οφειλεται στα παλαια καλωδια του σπιτιου επειδη ειναι 30 χρονων και αντι να τα αλλαξουμε μου προτεινε να παρω ενα UPS αλλα εγω θελω να λυθει το προβλημα και να ειναι η κατασταση οπως παλια! Εχω το συγκεκριμενο dekstop απο νοεμβριο του 15 και απο τοτε περασαν τοσοι μηνες ανοιγοκλεινοντας τα A/C σε ολο το σπιτι καθως και αλλες μεγαλες συσκευες και δεν ειχα ποτε προβλημα! +(κεντρικη ασφαλεια σπιτιου 25Α)

    Δεν ξερω τι να κανω!!! Να φωναξω αλλο ηλεκτρολογο;
    Εσεις τι πιστευετε να υπαρχει; το ξερω πως ειναι δυσκολο να γνωριζεται ακριβως αν δε το δειτε για παραδειγμα αλλα αν καποιος εχει συναντησει ιδιο προβλημα θα το εκτιμουσα να απαντησει καθως και καποιος εμπειρος!

    Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Κίμων
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    436

    Προεπιλογή

    Άγγελε για να μην κάνουμε σενάρια, θέλω για 3-5 ώρες αν μπορείς να αφήσεις τον υπολογιστή σου ανοιχτό με τα Α/C κλειστά και στον υπολογιστή σου να έχεις κάποιο παράθυρο ανοιχτό π.χ "Ο Υπολογιστής μου" ή "Τα Έγγραφα μου" ή ακόμα καλύτερα έχε ένα μεγάλο Video στο Youtube να παίζει να τον ζορίζει λίγο και αν κάνει μόνος του Reboot θα εξαφανιστούν, Οπότε φταίει ο υπολογιστής σου και όχι τα Ηλεκτρολογικά.

    Ή με τα Α/C κλειστά κατέβασε το FurMark Και κάνε ένα stress test VGA και CPU να δούμε αν στο ζόρι του σου κάνει Reboot.

    Μετά βλέπουμε τι θα κάνουμε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    κεντρικη ασφαλεια 25Α;
    στο ρολοι δεν εριξε καμια ματια μηπως ειναι εκει το προβλημα ;
    το τελευταίο παντως ειναι τα καλωδια.Ανοιγμα ολα τα κουτια για ελεγχο αν τελικα το προβλημα οφειλεται σε πτωσεις τασεις.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vasilllis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    antonisfa (27-06-17)

  5. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Άγγελος
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Καλησπερα!
    Εκανα stress test 2 φορες! την 1η εκανε restart ξαφνικα και την 2η το εκανε κανονικα! σε απλη χρηση οπως αναφερεις 3-5 ωρες ανοιχτο δεν αντιμετοπιζω προβλημα συνηθως!
    Ισως να εχει θεμα το τροφοδοτικο! εχω το προγραμματακι cpuid hwmonitor να σας στειλω καποιο screenshot απο τα ρευματα για παραδειγμα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Άγγελος
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    ναι 25Α την αλλαξε χθες, ηταν στα 35Α κανονικα τοσο καιρο απο αλλο ηλεκτρολογο! στο ρολοι της δεη εννοεις; οχι δεν ειδε

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.397

    Προεπιλογή

    Ο ηλεκτρολόγος μπορεί να έκανε σύσφιξη σε όλα τα καλώδια του γεν. πίνακα αλλά ο παροχικός ουδέτερος στο μετρητή της ΔΕΔΔΗΕ ίσως έχει κάποιο θεματάκι.

    Σα να μου μυρίζει και ότι τείνει προς "έλλειψη" ουδέτερου.

    Μπορείς να καλέσεις το συνεργείο της περιοχής σου να κάνουν έλεγχο στο καλώδιο στο μετρητή λέγοντάς τους ότι ο ηλεκτρολόγος έκανε τον έλεγχο στο κομμάτι της οικίας και μετά τον γεν. πίνακα.

    Εάν είσαι σε μονοκατοικία και υπάρχει εναέρια παροχή προς το μετρητή αυξάνονται οι πιθανότητες για κάτι τέτοιο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  8. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Άγγελος
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    ναι σε μονοκατοικια μενω, βασικα 2οροφο σπιτι, αυτη τη στιγμη τραβηξα μπαλαντεζα και παιρνω ρευμα απο το κατω σπιτι του θειου μου που εχει αλλη γραμμη ρολοι και δεν εχει σβησει ακομα ο υπολογιστης!
    και σε περιπτωση που ερθουν και το τσεκαρουν και δεν ειναι δικο τους προβλημα, τι πληρωνω;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη javelat : 27-06-17 στις 16:08

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.397

    Προεπιλογή

    Το ίδιο με ρώτησε κάποτε μια κυρία σε κάποιο χωριό ενώ κινδύνεψε η κόρη της να "καεί" μέσα στην μπανιέρα της.

    Αφού ήρθε το συνεργείο ανακάλυψε πως το καλώδιο απ το στύλο προς το μετρητή είχε φτάσει σε μια τρίχα ο ουδέτερος.(τριβόταν σε ευκάλυπτο με τον αέρα)

    Τι φορτίο να σηκώσει ο άμοιρος?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    ναι αλλα και ο θειος απο τον ιδιο μετασχηματιστή/ουδετερο παιρνει ,οποτε δεν ειναι εκει το προβλημα.ισως ειναι στο δικο σου ρολοι

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.397

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι αλλα και ο θειος απο τον ιδιο μετασχηματιστή/ουδετερο παιρνει ,οποτε δεν ειναι εκει το προβλημα.ισως ειναι στο δικο σου ρολοι
    Aυτό εννοώ και γω Βασίλη στο μετρητή του

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. προβλημα με βυθιση τασης
    By κωστας1982 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-13, 14:06
  2. επιλογη σωστου καλωδιου και υπολογισμος πτωσης τασης
    By jimacid in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-13, 14:00
  3. υπολογισμος πτωσης τασης καλωδιων
    By stdio in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-10, 18:03
  4. Πιθανον να το εκαψα??
    By PIPERIAS in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-10, 18:53

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας