Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VaselPi Εμφάνιση μηνυμάτων
Παύλε (PaulEngineer), για καλύτερη κατανόηση του προβλήματος που σε απασχολεί, στο αρχικό μου μήνυμα (post 68 ), πρόσθεσε άλλα 3 σημεία.
4. Το ένα και απομονωμένο μοτεράκι σταματά σε ένα λεπτό όταν τα καλώδια τροφοδοσίας του είναι ελεύθερα. Αν τώρα τα βραχυκυκλώσουμε, ο χρόνος περιστροφής θα μειωθεί σημαντικά, λόγω ηλεκτρομαγνητικής πέδησης εντός του μοτέρ. Η αρχική ενέργεια της ώθησης θα μετατραπεί σε θερμότητα που θα απορροφηθεί εντός της περιέλιξης του μοτέρ.
5. Στο σύστημα των 2 μοτέρ με τροχαλίες ίδιας διαμέτρου, ο χρόνος περιστροφής θα είναι ίδιος με αυτόν του απομονωμένου, τα άκρα τροφοδοσίας του οποίου είναι ελεύθερα, στο βαθμό που οι παραγόμενες τάσεις στα 2 μοτέρ είναι ίσες, δηλαδή η μία εξουδετερώνει την άλλη.
6. Στο σύστημα των 2 μοτέρ με τροχαλίες διαφορετικής διαμέτρου, με αναλογία 5:1, καθώς οι παραγόμενες τάσεις δεν είναι ίσες, το μοτέρ το "αργό" θα λειτουργεί ως βραχυκύκλωμα του "γρήγορου", με επακόλουθο, μεγάλη αύξηση των ενεργειακών απωλειών στο σύστημα και σημαντική μείωση του χρόνου περιστροφής.
Βασίλειος.
Εχει λογικη αυτο! Και μαλιστα μεγαλη! Οποτε σε αυτο που καταληγουμε ειναι:
"Η ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ, ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΞΑΝΑΣΤΥΛΕΙ ΒΙΝΤΕΟ ΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ, ΘΑ ΒΡΕΙ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΩΡΟ....

https://qph.ec.quoracdn.net/main-qim...1cf7bf4793331-

....ΝΑ ΤΟΝ ΣΗΜΑΔΕΥΕΙ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ"

(Αν το αποκτησω ποτε, ομως μεχρι τωρα μονο λογια ειμαι)

Υ.Γ Ε καλα πλακα κανω! Εαν το παρω αυτο στο χερι μου, θα με βαλουν "μεσα"!
Πρεπει να σκεφτομαι περισσοτερο με λογικη, οταν βλεπω καποιο βιντεο, και να μην ψαρωνω στο καθε δηθεν "θαυμα" που εχουν στα βιντεο τους! Οποτε εχουμε και λεμε....

http://www.text2image.com/user_image...813_113456.png

Πρεπει να εχω περισσοτερη εμπιστοσυνη σε ανθρωπους που εχουν μεγαλυτερη εμπειρια απο μενα!
Αλλα σας ευχαριστω πολυ για τις εξηγησεις σας. Καποιες ηταν σοβαρες, καποιες κομικες... Σε οποιους την εχω δωσει στα νευρα με το παρον θεμα, θελω να ζητησω ειληκρινη συγνωμη!