Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: Αναλογικος παλμογράφος και single shot trigger

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή Αναλογικος παλμογράφος και single shot trigger

    Παιδιά ανοίγω αυτό το θέμα γιατί δεν μπόρεσα να βρω ικανοποιητική απάντηση στο ιντερνετ γενικότερα και στο φόρουμ ειδικότερα. Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα ένα απλό παλμογράφο τσέπης για να κάνω τις μετρήσεις μου. Χωρίς κανένα παράπονο (μαλιστα θα φτιάξω ένα οδηγο πιστεύω συντομα απλά το μελετάω το θεμα). Σαν χομπίστας επικεντρώνομαι κυρίως σε μετρήσεις τροφοδοτικών, μελέτες τυλιγμάτων μετασχηματιστών, εύρεση πραγματικής επαγωγής, μη συζευγμένης επαγωγής, σημεία κορεσμού μετασχηματιστών και ρεύματα κορεσμου καθώς και μελέτες πυκνωτών και ιδιοτήτων τους. Ολα αυτά προυποθέτουν την υπαρξη single shot trigger και με παλμογραφο ειναι αδυνατο να γινουν αλλιως.

    Παλαιότερα με αναλογικους παλμογράφους με ποιο τρόπο γινοντουσαν αντιστοιχες μελέτες? Αν ο παλμογράφος μας εχει ικανοτητα digital record πως ακριβως τον θετουμε γενικά σε single shot trigger? Ψαχνω εδω και καιρό παλμογραφους αναλογικους στο ebay.de βρισκω καποιους analog-digital hameg σε προσιτές τιμές αλλα δεν ξέρω αν θα με καλύψουν σε αυτό που κάνω καλύτερα απο ενα παλμογράφο τσέπης του 20ευρου που σε αυτο που κανω δουλευω αψογά αλλα δεν εχω τα MHZ για να δω ''βαθύτερα'' τη συμπεριφορά των διαφόρων εξαρτημάτων που μελετω.

    Το ερώτημα μου ειναι κυρίως εγκυκλοπαιδικό, γνωριζω οτι πρεπει παι προβλεπεται να μην ασχοληθω με αναλογικους πλεον και να παρω ενα ψηφιακο για αυτο που θελω. Αλλα θα ήθελα και να μου λυθούν καποιες απορίες. Γιατί πολύ λένε για την χρησιμότητα των αναλογικων παλμογραφων και πως πρεπει να υπάρχουν σε κάθε εργαστήριο, αλλα οπως το βλέπω εγω, ένας αναλογικός παλμογράφος χωρις digital record ειναι σαν ενα αμάξι με τρεις ροδες και ενας ψηφιακός με τεσσερις. Θελω για πολλους λόγους να αποκτήσω ενα αναλογικό παλμογράφο σαν πρώτο (πειτε το ματαιοδοξια πείτε το οπως θελετε) και θελω να δω ποια ειναι τα ελαχιστα feature για να κανω τη δουλεια μου.

    Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eleCtroAsxetos : 02-07-17 στις 11:55

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.959

    Προεπιλογή

    Οι περισσότεροι αναλογικοί δεν μπορούν να κάνουν το single shot των ψηφιακών οπότε οι μετρήσεις περιορίζονταν σε επαναλμβανόμενα φενόμενα. Αυτό σημαίνει οτι δεν θα έστελναν έναν παλμό για να κάνουν μετρήσεις αλλά επαναλαμβανόμενα.
    Για τις περιπτώσεις που δεν μπορούσε να επαναληφθεί το φαινόμενο υπήρχαν παλμογράφοι με "αναλογική" μνήμη όπου η οθόνη ήταν ειδικά κατασκευασμένη ώστε να μπορεί να παγώσει την εικόνα (φυσικά μιλάμε για ακριβα εξειδικευμένα μοντέλα...).
    Επίσης από τη δεκαετία του 80 υπήρχαν παλμογράφοι analog/digital που φυσικά το digital υπολοίπονταν όσον αφορά τη μέγιστη συχνότητα που μπορούσε να απεικονίσει! Αντίθετα εκτός από το single shot βοηθούσε πολύ στα αργά φαινόμενα όπου στον αναλογικό φαίνονταν σαν κινούμενη τελεία και όχι ως γραμμή...

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chip : 02-07-17 στις 12:25

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Αυτός ο παλμογράφος λόγου χάρη HAMEG HM205-3 μπορεί να καταγράψει ένα στιγμιαίο ηλεκτρικό φαινόμενο διάρκειας 1μS με ανάλυση ικανή ώστε να επιτρέπει τη μέλετη του? Πχ το γραμμικό ανέβασμα του ρέυματος σε ένα πηνίο πριν τον κορεσμό του ή την εκφόρτιση ή φόρτιση ενός ηλεκτρυλιτικού πυκνωτη? Για να δεις ένα στιγμιαιο spike ή ringing συχνότητας 10mhz (εντος spec του παλμογραφου αλλα για analog λειτουργια) ουτε καν το συζηταμε?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dragonborn
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Δυτικά Προάστια
    Μηνύματα
    1.492

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τις περιπτώσεις που δεν μπορούσε να επαναληφθεί το φαινόμενο υπήρχαν παλμογράφοι με "αναλογική" μνήμη όπου η οθόνη ήταν ειδικά κατασκευασμένη ώστε να μπορεί να παγώσει την εικόνα (φυσικά μιλάμε για ακριβα εξειδικευμένα μοντέλα...).
    Ναι, τα παλιά χρόνια είχα (όχι δικόν μου) έναν Tektronix (547 αν θυμάμαι καλά) με storage στην οθόνη, και μετά τραβούσα φωτογραφία την οθόνη με Pollaroid.

    1 Not allowed! Not allowed!


  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Παγωμα της εικονας στην οθονη και φωτογραφιση της? Πραγματικα δεν περιμενα να ακούσω κατι τετοιο!
    Το ερώτημα μου για τις δυνατοτητες του hameg (ενδεικτικα για να καταλαβω τι να ψαχνω, δεν κολλησα με αυτον) παραμένουν. Αν καποιος εχει σχετική εμπειρία ας με κατατοπίσει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.959

    Προεπιλογή

    ο λόγος που έχουν σχεδόν όλοι οι παλμογράφοι (όχι οι σύγχρονοι ψηφιακοί το τετράγωνο πλαίσιο που εξέχει γύρω από την οθόνη είναι για την προσαρμογή φωτογραφικής μηχανής.
    Αυτά που λες δεν βλέπω το λόγω γιατί να μην μπορείς να τα κάνεις. Απλά δεν θα στέλνεις ένα παλμό και θα περιμένεις να δεις την συμπεριφορά του πηνίου ή πυκνωτή αλλά συνεχή ακολουθία παλμών ώστε το φαινόμενο να επαναλμβάνεται και να μπορεί να το δείξει ένας κλασικός αναλογικός παλμογράφος.
    αφού ο ΗΜ205-3 έχει ανάλυση 200ns/div (20ns/div με πατημένο το Χ10 αλλά πιθανόν να χάνει σε εύρος ζώνης) και είναι 20MHz δεν βλέπω τον λόγω γιατί να μην μπορείς να τα παρακολουθείς αν στέλνεις συνέχώς παλμούς στο υπο εξέταση κύκλωμα.... ΒΕΒΑΙΑ στο ψηφιακό μέρος του παλμογράφου με με πιθανή δειγματοληψία τα 10-20MHz (δεν έψω ψάξει πόσο είχε αυτό το μοντέλο) δεν νομίζω οτι έχει επαρκή ανάλυση για μελέτη....

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο λόγος που έχουν σχεδόν όλοι οι παλμογράφοι (όχι οι σύγχρονοι ψηφιακοί το τετράγωνο πλαίσιο που εξέχει γύρω από την οθόνη είναι για την προσαρμογή φωτογραφικής μηχανής.
    Αυτά που λες δεν βλέπω το λόγω γιατί να μην μπορείς να τα κάνεις. Απλά δεν θα στέλνεις ένα παλμό και θα περιμένεις να δεις την συμπεριφορά του πηνίου ή πυκνωτή αλλά συνεχή ακολουθία παλμών ώστε το φαινόμενο να επαναλμβάνεται και να μπορεί να το δείξει ένας κλασικός αναλογικός παλμογράφος.
    αφού ο ΗΜ205-3 έχει ανάλυση 200ns/div (20ns/div με πατημένο το Χ10 αλλά πιθανόν να χάνει σε εύρος ζώνης) και είναι 20MHz δεν βλέπω τον λόγω γιατί να μην μπορείς να τα παρακολουθείς αν στέλνεις συνέχώς παλμούς στο υπο εξέταση κύκλωμα.... ΒΕΒΑΙΑ στο ψηφιακό μέρος του παλμογράφου με με πιθανή δειγματοληψία τα 10-20MHz (δεν έψω ψάξει πόσο είχε αυτό το μοντέλο) δεν νομίζω οτι έχει επαρκή ανάλυση για μελέτη....
    IMG_1625.jpg
    Πως θα μπορούσε το παραπανω κυκλωμα μελέτης να γινει ενα επαναλαμβανόμενο φαινόμενο ετσι ωστε να μπορέσει να εξεταστεί με αναλογικό αμιγώς παλμογράφο? Διατηρώντας την απλότητα του που το προσδίδει πολύ χαμηλα περιθώρια παρασιτικων ή αλλων απροσδιοριστων φαινομένων που θα χαλασουν την ακριβεια του? Ειδικά όταν μετράμε πηνία που παρουσιαζουν κορεσμούς με ελάχιστα ma? Σκεφτομαι ισως καποιο κύκλωμα με μοσφετ και χρηση γεννήτριας σηματων.

    Με ενα παλμογράφο αναλογικό αλλα με digital storage, η παραπανω μέτρηση θα γινει τόσο ευκολα και απλα οσο με ενα φθηνο ψηφιακο παλμογραφο σε ρυθμιση single shot? Εστω και αν θα καταγράψει λιγότερη αναλυση του φαινομενου?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eleCtroAsxetos : 02-07-17 στις 18:01

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.959

    Προεπιλογή

    με ένα κύκλωμα που περιοδικά θα φόρτιζε τον πυκνωτή και στη συνέχεια θα έκλεινε το διακόπτη...
    προφανώς οι μετρήσεις προσαρμόζονται πάντα στις δυνατότητες των οργάνων μέτρησης!

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη CybEng
    Όνομα
    CybEng
    Εγγραφή
    Oct 2007
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    333

    Προεπιλογή

    Χρησιμοποιώ παρόμοιο μοντέλο Hameg σε single shot πολύ συχνά για να δω τέτοια μεταβατικά φαινόμενα.

    Γενικά χρειάζεται να έχεις μια εκτίμηση χρονικής διάρκειας του φαινομένου που σε ενδιαφέρει για να ρυθμίσεις την βάση χρόνου.

    Ο σκανδαλισμός γίνεται σε επίπεδο τάσης που ρυθμίζεις.

    Η κυματομορφή αποθηκεύεται και σε αρνητικό χρόνο ( ρυθμιζόμενο σε μονάδες % ) πριν τον σκανδαλισμό για να βλέπεις τι συνέβει χρονικά πριν τον σκανδαλισμό.

    Στο manual του παλμογράφου τα εξηγεί όλα πολύ απλά.

    Έχω πιάσει κάτι ωραίους κουδουνισμούς σε I2C bus που υπήρχαν λόγω οριακών pull-up σε περίπτωση που ο λογικός αναλυτής έδινε ακαταλαβίστικες μετρήσεις.

    2 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας νομίζω καλύφτηκα σε όλα όσα με απασχολούσαν. Δεν μπορούσα να βρω απαντήσεις κάπου αλλου οπότε αναγκάστηκα να σας απασχολησω

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά παλμογράφου και απορίες
    By agis68 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-14, 18:55
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-11, 20:56
  3. η/υ και παλμογράφος
    By 167vasgio in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-10, 22:53
  4. Τι είναι το TTL και το Schmitt Trigger
    By DT200 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-06, 19:20

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας