Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 30

Θέμα: Επικοινωνία Baofeng με Walkie Talkie

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CybEng Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να τρολάρω λίγο τον Αντώνη & τους λοιπούς συνδαιτυμόνες

    Επιτρέπεται με PMR ή με ρ/ε πομποδέκτες να ακούμε ραδιοφωνικούς σταθμούς ή είναι και αυτό παράνομο ;
    Δεν βλέπω γιατί να απαγορεύεται να ακούσεις μία εμπορική (commercial) εκπομπή χωρίς κωδικοποίηση που αφορά το ευρύ κοινό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από loukas174 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Αντώνη εμένα κρατάει περίπου 2.5 μέρες αλλά χωρίς να εκπέμπω μόνο ακούω..

    Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Στην αρχή κρατούσε τόσο πολύ που είχα εντυπωσιαστεί. Εννοείς πως ακούς κάποια συχνότητα στα VHF ή UHF.
    Αρκετός χρόνος stand by και λίγος σε λήψη, σωστά;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη loukas174
    Όνομα
    Λουκάς
    Εγγραφή
    Apr 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    UHF... Να σου πω την αλήθεια τώρα στα κοντά το έχω πάρει.. άρα μπορεί στο μέλλον να μην κρατάει και σε μένα τόσο.. Αλλά μέχρι τώρα κομπλέ..

    Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από loukas174 Εμφάνιση μηνυμάτων
    UHF... Να σου πω την αλήθεια τώρα στα κοντά το έχω πάρει.. άρα μπορεί στο μέλλον να μην κρατάει και σε μένα τόσο.. Αλλά μέχρι τώρα κομπλέ..
    Πρέπει να έπεσα στην περίπτωση, δεν είναι φυσιολογική φθορά μπαταρίας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dragonborn
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Δυτικά Προάστια
    Μηνύματα
    1.492

    Thumbs down ... οι κότες όμως το ξέρουν?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CybEng Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το ( Γ ) περί κατοχής χωρίς ρ/ε άδεια, εάν δεν κάνω λάθος η νομοθεσία είχε εναρμονισθεί με κάτι κοινοτικές οδηγίες και πλέον η προμήθεια & κατοχή ρ/ε εξοπλισμού χωρίς άδεια ΔΕΝ είναι παράνομη αλλά μόνο η χρήση.
    Αυτό να το πεις στα στρουμφάκια και στον εισαγγελέα, αυτοί φαίνεται ότι έχουν δικούς τους νόμους. Αξίζει να προκαλείς την τύχη σου?

    Γιατρέ, εγώ το ξέρω ότι δεν είμαι αραποσίτι, οι κότες όμως το ξέρουν?

    0 Not allowed! Not allowed!


  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Dragonborn για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    CybEng (15-07-17)

  7. #26
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    39

    Προεπιλογή

    Για επικοινωνία με μη ράδιοερασιτέχνη σε βουνό, για πεζόπορια και εξερεύνηση (καμία σχέση με κυνήγια κτλ), με υπάρχοντα baofeng UV-5R (η και συνδυασμό με bf-888s για να είναι νομικά καλυμμένος όσον αφορά την κατοχή ο άλλος) τι θα προτείνατε για να μην ενοχλήσουμε κανέναν; Μικρές αποστάσεις που καλύπτονται με την εργοστασιακή κεραία και low power.

    Το νομικό πλαίσιο το γνωρίζω και δε με απασχολεί σε αυτή την περίπτωση, οπότε παρακαλώ οι απαντήσεις να αφορούν το πρακτικό σκέλος.

    Η πρώτη σκέψη μου ήταν απλά να χρησιμοποιήσουμε τις PMR συχνότητες, ωστόσο δε θα ήθελα να ενοχλήσω κάποιον άλλον νόμιμο χρήστη. Οι περιοχές που με ενδιαφέρουν δύσκολα θα έχουν άνθρωπο, πόσο μάλλον χρήστη PMR σε απόσταση χιλιομέτρων, ωστόσο δεν θέλω να δημιουργήσω πρόβλημα σε κανέναν.

    Μία άλλη ιδέα είναι τα LPD κανάλια που σίγουρα είναι πολύ λιγότερο διαδεδομένη η χρήση τους, και βάση κατασκευής δύσκολα θα πιάσουν κάτι που δεν είναι δίπλα τους, ακόμα και αν εκπέμπει με μεγάλη ισχύ.

    Άλλη ιδέα, ράδιοερασιτεχνικές συχνότητες με μεγάλη προσοχή στα bandplan και όλα τα repeaters και τοπικούς χρήστες, το οποίο σίγουρα δεν θα ενοχλήσει κανέναν, αλλά επειδή ο ράδιοερασιτεχνισμός είναι άλλο θέμα στο οποίο θέλω να είμαι τυπικός όσο μπορώ, θα προτιμούσα να αποφύγω.

    Τελευταίο σενάριο, που θα ήθελα να αποφύγω πάση θυσία, αλλά η αλήθεια είναι ότι είναι το πιο συνηθισμένο σε τέτοιες χρήσεις και στην επαρχία, είναι οι συχνότητες κοντά στις ράδιοερασιτεχνικές. Λίγο πάνω και λίγο κάτω, που δεν χρησιμοποιούνται από καμιά υπηρεσία ή αδειοδοτημένο χρήστη, μέχρι και αναμεταδότες έχω πετύχει σε τέτοιες συχνότητες.

    Εσείς ποιο σενάριο θα προτιμούσατε;

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kourampies Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για επικοινωνία με μη ράδιοερασιτέχνη σε βουνό, για πεζόπορια και εξερεύνηση (καμία σχέση με κυνήγια κτλ), με υπάρχοντα baofeng UV-5R (η και συνδυασμό με bf-888s για να είναι νομικά καλυμμένος όσον αφορά την κατοχή ο άλλος) τι θα προτείνατε για να μην ενοχλήσουμε κανέναν; Μικρές αποστάσεις που καλύπτονται με την εργοστασιακή κεραία και low power.

    Το νομικό πλαίσιο το γνωρίζω και δε με απασχολεί σε αυτή την περίπτωση, οπότε παρακαλώ οι απαντήσεις να αφορούν το πρακτικό σκέλος.
    Βρίσκεσαι όμως στο "Ραδιοερασιτεχνισμός" και αυτό που ρωτάς δεν εμπίπτει στην Υπηρεσία Ραδιοερασιτέχνη.

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #28
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kourampies Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το νομικό πλαίσιο το γνωρίζω και δε με απασχολεί σε αυτή την περίπτωση
    Αυτή η φράση τελειώνει την οποιαδήποτε σχετική συζήτηση, καθώς τους υπόλοιπους μας απασχολεί το νομικό πλαίσιο.


    Σύμφωνα με τους όρους Εγγραφής & Χρήσης που αποδεχτήκαμε όλοι κατά την εγγραφή μας στο παρόν forum:

    12. Η ομάδα διαχείρισης του hlektronika.gr δεν επικροτεί και δεν υποστηρίζει παράνομες εκπομπές ραδιοκυμάτων.

    3 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  10. #29
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ρουσσέτος
    Εγγραφή
    Nov 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kourampies Εμφάνιση μηνυμάτων

    Το νομικό πλαίσιο το γνωρίζω και δε με απασχολεί σε αυτή την περίπτωση, οπότε παρακαλώ οι απαντήσεις να αφορούν το πρακτικό σκέλος.
    Αφού γνωρίζεις το νομικό πλαίσιο, μπες και στον κόπο να το εφαρμόσεις και στο πρακτικό σκέλος. Για εσένα και για όλους. Πάρτε pmr και περάστε καλά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη john_b
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.502

    Προεπιλογή

    Εν τω μεταξύ, ένας τύπος λίγο πάνω από τις ρ/ε συχνότητες που βάζει μάγισσες φέρτε βότανα και δηλώνει ότι στα @@ του ποιος ενοχλείται μια και αυτός κουράστηκε να φτιάξει το κανάλι του και να τα φτάσει εδώ που είναι σήμερα, δεν απασχολεί καμία υπηρεσία;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. κατασκευη walkie talkie
    By Dhmhtrhs Oikonomou in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-13, 08:30
  2. Παλιό walkie talkie
    By thomasg24 in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-12, 11:35
  3. walkie talkie
    By geoper2 in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-08, 17:57
  4. Walkie Talkie
    By _ab in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-05, 16:16

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας