Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 39

Θέμα: Καρτοκινητή 3G/4G για IP camera

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    458

    Προεπιλογή

    αν είναι εφικτό να "αρχίζει" η κάμερα το vpn, τότε με ένα PPTP θα είσαι -μάλλον - οκ
    το PPTP μπορεί να "αρχίζει" από private network
    το άλλο "άκρο" πρέπει να έχει public IP

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη exop : 08-07-17 στις 22:47

  2. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον exop για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    CybEng (10-07-17), picdev (09-07-17)

  3. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη radiotimes
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αρτα
    Μηνύματα
    257

    Προεπιλογή

    Yπαρχει και η Λυση του Simple-fi της WIND που βαζουμε εδω για καμερες με το πακετο των 80GB το χρονο με 150€ και ενα πιο χαμηλο με 5GB το μηνα με 125€ μαζι με το ρουτερ.Το μονο που χρειαζεται μια επικοινωνια με την WIND για να σου ανοιξει τις πορτες και εισαι οκ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον radiotimes για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    CybEng (09-07-17), nestoras (09-07-17), vasilllis (09-07-17)

  5. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη athenaum
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    56

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από radiotimes Εμφάνιση μηνυμάτων
    Yπαρχει και η Λυση του Simple-fi της WIND που βαζουμε εδω για καμερες με το πακετο των 80GB το χρονο με 150€ και ενα πιο χαμηλο με 5GB το μηνα με 125€ μαζι με το ρουτερ.Το μονο που χρειαζεται μια επικοινωνια με την WIND για να σου ανοιξει τις πορτες και εισαι οκ.
    To φθηνοτεροκαλυτερο με αποσταση ιδανικο για την περιπτωση 150€ το χρονο το δινουμε και σε 3 δοσεις με δωρο το ρουτερ αξιας 150€ με VPN φυσικα και 4G

    1 Not allowed! Not allowed!
    «Το φυλάξαι τα αγαθά χαλεπώτερον του κτήσασθαι»
    «Η διατήρηση των αγαθών είναι δυσκολότερη από την απόκτηση»
    Δημοσθένης 384-322π.Χ.

  6. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον athenaum για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    CybEng (09-07-17), picdev (10-07-17)

  7. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη CybEng
    Όνομα
    CybEng
    Εγγραφή
    Oct 2007
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    333

    Προεπιλογή

    Αυτό της Wind φαίνεται ιδανική λύση και εντός budget. Δευτέρα θα υπάρξει επίσκεψη σε κοντινό κατάστημα Wind για τα σχετικά.

    Ευχαριστώ για τη συνεισφορά και τις προτάσεις όλων.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη CybEng
    Όνομα
    CybEng
    Εγγραφή
    Oct 2007
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    333

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    είσαι σίγουρος οτι κοστίζει 200ε το μήνα το vpn apn ? γιατί νομίζω στο δίνουν απλά με τη σύνδεση και το κόστος ειναι ελάχιστο έως 0 ανάλογα το συμβόλαιο. τα 700ε πώς υπολογίστικαν.
    ...
    Η προσφορά έγινε με επίσκεψη σε κατάστημα Cosmote όπου είμαστε ήδη πελάτες ( 4 γραμμές VDSL, 8 τηλεφωνικοί αριθμοί σταθερών, αρκετά κινητά με συμβόλαιο και 2 καρτοκινητά-data 4G).

    Ζητήθηκε ενεργοποίηση VPN σε ένα από τα καρτοκινητά-data 4G με την επισήμανση ότι το VPN το χρειαζόμαστε για να βλέπουμε IP camera με συνολική μετάδοση δεδομένων 3 x 1GB σε διάστημα περίπου ενός έτους ή με option αυτά τα συνολικά 3GB να καταναλωθούν μία φορά ( άπαξ ).

    Η απάντηση που λάβαμε είναι ότι VPN δεν ενεργοποιούν σε καρτοκινητά αλλά μόνο σε συμβόλαια με ετήσια ελάχιστη διάρκεια και το κόστος για αυτό που ζητάμε είναι περίπου 180 Ευρώ το μήνα ( για το ακριβές ποσό πρέπει να δω τα τεφτέρια στο γραφείο ).

    Τώρα εάν στο κατάστημα δεν ξέρουν τι πουλάνε ή μας θεωρούν "αμερικανάκια" το αποτέλεσμα για εμάς και για εκείνους είναι το ίδιο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #26
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι καλύτερη η κάμερα του rasberry από την IP ?
    Όταν λες cecullar ? Μέσω wifi ?
    k
    Για τη δευτερη γεννιά απο κάμερες για raspberry pi , έχω διαβάσει καλά λόγια
    η συγκεκριμενη IP του Cybeng ειναι μια απλή vga ip των 50 ευρω , δεν εχει καμμια ιδιαίτερη ποιότητα
    The Raspberry Pi Camera Module v2 replaced the original Camera Module in April 2016. The v2 Camera Module has a Sony IMX219 8-megapixel sensor (compared to the 5-megapixel OmniVision OV5647 sensor of the original camera). καλύτερα o sygkekrim;enow sensor ακίνητος παρα να στριβεις περα δωθε τον vga της tplink

    https://www.raspberrypi.org/products/camera-module-v2/

    cellular εννοώ μεσω cellular network ( κυψελωτη τηλεφωνία , κινητο )
    στο πρωτο βιντεο που έβαλα φαίνεται η κάμερα του raspberry σε cell stream ( streaming με χρηση κινητου ) σε συγκριση με gopro ( εγγραφη σε microSD )

    @CybEng Ασχετα αν ο πελάτης δεν θελει proprietary apps , μια δοκιμη μπορει να τον πείσει ( εκτος αν προκειται για military . οπότε παμε σε αλλη κατηγοριά ... )
    Τις πιο πολλές φορές ο πελάτης δεν ξέρει τι θέλει ή δεν θελει τελικά να πληρώσει αυτο που νομίζει οτι θέλει !

    Νομίζω δυσκολεύεις το project γιατι θελεις επικοινωνία απο το αεροπλάνο στο λαπτοπ , ενω το ευκολότερο θα ηταν να υπήρχε ενας ενδιάμεσος σερβερ
    ( εστω δικός σου αφου δεν θελεις hikvision κλπ ) και να επικοινωνούν και το αεροπλάνο και το λαπτοπ με τον σερβερ
    ( και να βολευεσαι και με τα απλά πακετα στυλ 3GB ανα 2ημερο = 2 ευρω )

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aktis : 10-07-17 στις 01:26

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον aktis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    CybEng (10-07-17)

  11. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη CybEng
    Όνομα
    CybEng
    Εγγραφή
    Oct 2007
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    333

    Angry

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aktis Εμφάνιση μηνυμάτων

    ...
    @CybEng Ασχετα αν ο πελάτης δεν θελει proprietary apps , μια δοκιμη μπορει να τον πείσει ( εκτος αν προκειται για military . οπότε παμε σε αλλη κατηγοριά ... )
    Τις πιο πολλές φορές ο πελάτης δεν ξέρει τι θέλει ή δεν θελει τελικά να πληρώσει αυτο που νομίζει οτι θέλει !

    Για το θέμα του πελάτη έχεις απόλυτο δίκιο. Το βλέπουμε σχεδόν καθημερινά σε όποιον τομέα και να δουλεύουμε.

    Σχετικά με το λογισμικό σε τέτοιες πλατφόρμες πρέπει τα avionics να είναι σύμφωνα με το DO-178 ( ή EUROCAE ED12 ) .
    Το hardware πρέπει να συμφωνεί με τα DO-254 ή ( EUROCAE ED80 ) ενώ πρέπει να να περνάει περιβαλλοντικές δοκιμές DO-160 ( ή EUROCAE ED14 ).
    Για στρατιωτικά υπάρχουν αντίστοιχα πρωτόκολλα MIL-STD ή DOD-STD. Για τα αεροσκάφη που χρησιμοποιούν οι διάφορες αεροπορικές εταιρείες για μεταφορά επιβατών/εμπορευμάτων έχουμε τα πρωτόκολλα ARINC.

    Στην περίπτωσή μας τώρα η φτηνιάρικη κάμερα με το 4G ρούτερ & ένα πιθανό μΥ (πχ raspberry) ούτε κατά διάνοια περνάνε τέτοιες πιστοποιήσεις. Αυτά όμως επειδή δεν είναι τμήματα του αεροσκάφους πάνε στην κατηγορία payload όπου εκεί έχουμε άλλη πονεμένη ιστορία.
    Ο πελάτης ζητάει να μπεί ή βάζει μόνος του διάφορα επάνω, σπάει ο διάολος το πόδι του και το αεροσκάφος πέφτει και μετά μπλέκουν όλοι μαζί ( πελάτης, χρήστης, κατασκευαστής, πιλότος, κρατικές υπηρεσίες, τυχών θύματα κλπ ) σε ένα ατελείωτο δικαστικό κουβάρι και στην μέση βρισκόμαστε οι τεχνικοί/μηχανικοί ή οι πιλότοι που όλοι οι λοιποί σε πρώτη φάση θα κοιτάξουν να μας φορτώσουν την ευθύνη.




    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aktis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω δυσκολεύεις το project γιατι θελεις επικοινωνία απο το αεροπλάνο στο λαπτοπ , ενω το ευκολότερο θα ηταν να υπήρχε ενας ενδιάμεσος σερβερ
    ( εστω δικός σου αφου δεν θελεις hikvision κλπ ) και να επικοινωνούν και το αεροπλάνο και το λαπτοπ με τον σερβερ
    ( και να βολευεσαι και με τα απλά πακετα στυλ 3GB ανα 2ημερο = 2 ευρω )
    Κατανοητό και συμφωνώ 100% πλην όμως εάν υπήρχε φθηνή λύση επικοινωνίας αεροσκάφος-laptop εγώ θα γλιτώσω το "πακέτο" να στήσω το δικό μας VPN και απλά θα πέρναγα τo APN με τα σχετικά port forward στο ρουτεράκι. Σε διαφορετική περίπτωση θα κληθώ να κάνω όλα τα υπόλοιπα στήνοντας τον επίγειο σέρβερ και τον υπολογιστή στο σκάφος. Το ΙΤ support δεν είναι η κύρια εργασία μου αλλά γίνεται επικουρικά με όλα τα υπόλοιπα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CybEng : 10-07-17 στις 02:08

  12. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Με τόσες συνδέσεις έπρεπε να έχετε προσωπικό σύμβουλο , κανονικά θα σας έκαναν το χατηρι , γιατί και εμάς έχει ανάλογα εταιρικά και 2 vdsl και μας έχουν βάλει μέχρι και link με εσωτερικές κεραίες και repeater .
    Εμάς μας έχουν δώσει κανονικά χωρίς έξτρα χρέωση , μάλιστα το κινητό που δουλεύουμε remote δεν κάνει 200ε λογαριασμους

    Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  13. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον picdev για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    CybEng (10-07-17)

  14. #29
    Μέλος
    Όνομα
    δημητρης
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Home
    Μηνύματα
    94

    Προεπιλογή

    Φιλε cyb δεν εχω καταλαβει ποσα gb χρειαζεσαι τον μηνα. Προχθες ενεργοποιησα καρτα vpn για dvr με την ιδια φιλοσοφια , φλασακι πανω σε ρουτερ. 6 GB με κοστος 25€. Αν σου χρειαζονται περισσοτερα λογικο να εχεις μεγαλυτερο κοστος. Οπως κι αν ξεπερασεις τον ογκο χρεωνουν0,1€ το mb. Αν μιλαμε για ογκο σαν τον δικο μου τοτε ο πωλητης δεν καταλαβε τιποτα απο οτι ειπες. Αλλιως φυσιολογικα σου εχει αυξημενο κοστος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  15. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη CybEng
    Όνομα
    CybEng
    Εγγραφή
    Oct 2007
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    333

    Προεπιλογή

    Δεν νομίζω ότι το θέμα έχει να κάνει με τον όγκο δεδομένων που θα χρειαστώ.

    Συνολικά δεν θα καταναλωθούν περισσότερα από 3BGyte.
    Αυτό προβλέπεται να γίνει σε 1 έως 3 ημέρες μέσα σε διάστημα λίγο μικρότερο από 9 μήνες.
    Μπορεί δηλαδή να έχουμε κατανάλωση και των 3GByte μέσα σε μία ημέρα.
    Εναλλακτικά μπορεί να καταναλώσουμε σήμερα 1 GByte και κάποια μέρα μέσα στο επόμενο τρίμηνο άλλο 0,5GByte και τέλος άλλη μια μέρα μετά από 7 μήνες να καταναλωθεί άλλο 1,5GByte και τέλος. Μετά αυτή η ιστορία μπαίνει στο ψυγείο.

    Το γεγονός είναι πάντως ότι εκ των πραγμάτων αποδεικνύεται πως οι ίδιοι οι πωλητές σε καταστήματα των 3 εταιρειών κινητής τηλεφωνίας σε μεγάλο βαθμό ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΠΟΥΛΑΝΕ.

    Πήγα προσωπικά σε κατάστημα της Wind και ζητάω το πακέτο Simple-Fi εξηγώντας στον πωλητή τι ακριβώς θέλω και για ποια εφαρμογή το χρειάζομαι καθώς και όλα τα περί όγκου δεδομένων κλπ.
    Ο πωλητής επέμενε ότι το πακέτο Simple-Fi δεν παρέχει την δυνατότητα που ζητάω και ότι πρέπει να κάνω εταιρικό συμβόλαιο με στατική IP κλπ κλπ.

    Επειδή όμως περισσότερο εμπιστεύομαι την γνώμη των Δημήτρη radiotimes και Στέλιου athenaum οι οποίοι μου πρότειναν το συγκεκριμένο πακέτο σε αυτό το φόρουμ, επιμένω και ζητάω από τον πωλητή να επικοινωνήσει τηλεφωνικά με κάποιον τεχνικό της εταιρείας.

    Πραγματικά καλεί κάπου και προσπαθεί περίπου 10 λεπτά να συνεννοηθεί μέχρι που στο τέλος μου δίνει να μιλήσω προσωπικά με τον "τεχνικό". Και εδώ αρχικά η συνεννόηση ήταν μπουζούκι.

    Όσο του μίλαγα για IP κάμερες, για APN ρυθμίσεις , για VPN και για δυναμικά εκχωρούμενη πραγματική IP που δεν πρέπει να είναι ιδιωτικού δικτύου της μορφής 10.0.0.0/8 ή 172.16.0.0/12 ή 192.168.0.0/16 , ότι δεν πρέπει η IP να περνάει μέσα από NAT , ότι θα έχω DynDNS κλπ κλπ κλπ ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ.

    Επιτέλους όμως μόλις ανέφερα στον "τεχνικό" την φράση "Public IP" φαίνεται ότι κάτι του έκανε κλικ , ή το βρήκε στο flowchart που του έχουν δώσει για τους περίεργους πελάτες ή τέλος μπορεί και να το θυμήθηκε από τα ταχύρυθμα σεμινάρια που τους έχουν κάνει.

    Εκεί με ενημέρωσε ότι αρχικά το Simple-Fi δεν δίνει Public-IP αλλά μόλις το παραλάβω και το ενεργοποιήσω θα πρέπει να τους καλέσω τηλεφωνικά και θα το ενεργοποιήσουν εντός 24 ωρών χωρίς επιπλέον κόστος. Ακόμη θα φροντίσουν να έχω ανοικτές τις πόρτες που χρειάζομαι για την συγκεκριμένη εφαρμογή. Έγινε επίσης διευκρίνηση και αναφέρθηκε ρητά ότι το πακέτο των δεδομένων μπορώ να το καταναλώσω ΟΠΟΤΕ θέλω μέσα στο χρονικό διάστημα των 12 μηνών που διαρκεί το συμβόλαιο.

    Κατόπιν όλων αυτών ξεκίνησε η διαδικασία της αγοράς. Είμαι σε αναμονή παραλαβής SIM & modem/router.

    Εάν παίξει θα ενημερώσω εδώ σχετικά όπως και αν δεν παίξει και τελικά καταφύγω σε λύση δικού μου VPN.


    Δημήτρη ( di_tia ) εάν σου είναι εύκολο μπορείς να μας πληροφορήσεις ποιας εταιρείας πακέτο αγόρασες καθώς και το όνομα του πακέτου και εάν μιλάμε για συμβόλαιο ή καρτοκινητό. Τα 6 GB θα μου ήταν υπεραρκετά ακόμη και αν μιλάμε για διάρκεια ισχύος 30 ημερών. Εάν υποθέσουμε ότι θα το χρησιμοποιούσα 3 συνολικά μέρες που απέχουν περισσότερο από 1 μήνα μεταξύ τους θα μου κόστιζε το πολύ 3x25=75 Ευρώ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CybEng : 15-07-17 στις 00:44

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. IP camera και wifi camera
    By manolispentarakis in forum Συστήματα Παρακολούθησης
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-16, 20:36
  2. Πρόταση για ip camera
    By gvatos in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-13, 03:28
  3. sos για ip camera
    By βασιλης σαμος in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-04-11, 02:02
  4. ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ CAMERA
    By Billad in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-09, 21:02
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-09, 18:12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας