Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 39 από 39

Θέμα: Καρτοκινητή 3G/4G για IP camera

  1. #31
    Μέλος
    Όνομα
    δημητρης
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Home
    Μηνύματα
    94

    Προεπιλογή

    Θα συμφωνησω με τον aktis. Προσφατα εκανα συνδεση cosmote για VPN 6gb με κοστος 20-25€. Εκτος αν τα 3gb που αναφερεις ειναι ημερησιως οποτε θες 90 το μηνα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CybEng Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας το θέσουμε ως εξής :

    Εσείς εάν είσασταν ο οικονομικός διευθυντής του έργου θα δεσμεύατε ένα κεφάλαιο 2.100 Ευρώ για να πληρώσετε μια ετήσια υπηρεσία ( cosmote ) από την οποία θα κάνατε μια χρήση 3 ωρών και 3 GByte συνολικά.

    Κάθε ώρα μετάδοσης δεδομένων δλδ θα πληρωθεί 700 Ευρώ.

    Συγκριτικά κάθε ώρα δοκιμών σε αεροσήραγγα βγαίνει κάπου 450 Ευρώ.


    Πιστέψτε με, όσο μεγαλύτερο είναι ένα έργο τόσο αυστηρότερος οικονομικός έλεγχος γίνεται και δεν επιτρέπονται προμήθειες που δεν είναι best value for money.
    Διαφορετικά το μαγαζί θα καταντήσει "Ελληνικό Δημόσιο" και θα παρακαλάμε σαν πρεζόνια για λάβουμε την δόση μας ( του τραπεζικού δανείου ).

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #32
    Μέλος
    Όνομα
    δημητρης
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Home
    Μηνύματα
    94

    Προεπιλογή

    Sorry για το δευτερο μυνημα που αναφερω παλι τα ιδια νομιζα οτι το πρωτο δεν δημοσιευτηκε. Για την καρτα ειναι της cosmote. Οπως ειπες και εσυ η μαγικη λεξη ειναι public ip και πως το APN πρεπει να ειναι vpn-internet. Μην τους μπερδευεις πολυ, αναφερε μονο οτι σου χρειαζεται για να κανεις port forward ωστε να αφαιρεσουν το nat firewall οπως σου εχουν αναφερει απο το τεχνικο τους τμημα. Προσεξε πολυ το φλασακι που θα βαλεις στο router γιατι δεν δινουν ολα public ip αλλα μια της ταξεως 192.168.8.1την οποια την βλεπεις στο status router σου σαν gateway η σαν public δεν θυμαμαι καλα, και δεν παιζει τιποτα. Την δευτερα θα σου δωσω περισσοτερες πληροφοριες και για την συνδεση και για το μοντελο απο το φλασακι. Αν δεν κανω λαθος τα ιδια ισχυουν και για vodafone αλλα ζητας APN internet.open

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον di_tia για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    CybEng (16-07-17)

  4. #33
    Μέλος
    Όνομα
    δημητρης
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Home
    Μηνύματα
    94

    Προεπιλογή

    Φιλε cyb η συνδεση ειναι η απλη internet on the go, ζητας απο τον πωλητη τα παραπανω που ειπαμε και πως η καρτα προοριζεται για φωτοβολταικο παρκο. Η ενεργοποιηση του vpn μπορει να γινει και εκ των υστερων τηλεφωνικα. Το φλασακι που εβαλα έτυχε να το εχω απο παλια, ειναι της Vodafone το k3806, αν δεν κανω λαθος υπαρχει και το k3806z της zte (λογικα ειναι το ιδιο). Ειχα δοκιμασει αλλα 2 φλασακια που μου δωσαν απο cosmote και δεν επαιξε με κανενα, τσεκαρε τα χαρακτηριστικα απο τα μοντελα που σου εδωσα για να βρεις αντιστοιχο εγω σταθηκα τυχερος που το ειχα γιατι ακομα θά εψαχνα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον di_tia για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    CybEng (18-07-17)

  6. #34
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    To simplifi ειναι πλέον η εμπορικη ονομασια για υπηρεσίες data της wind . Οταν έχεις double play σου δίνουν και ενα τέτοιο sim άκι 1GB /μήνα για το tablet σου , που ανανεώνεται δωρεαν για 2 χρονια , οσο εχεις το double play ... Σήμερα είδα διαφήμιση 15GB για 62 μέρες 10 ευρω , θα γίνει σφαγή ... f2go data gigafull , που φαντάζομαι προσθετεις σε οποιο προπληρωμενο πακέτο data εχεις
    Το κακό με αυτα τα promo γενικά ειναι οτι οταν τα συνηθίζεις αυξάνουν την τιμή , αλλά εσυ προς το παρον νομίζω μπορεις να βολευτεις ΟΚ

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον aktis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    CybEng (18-07-17)

  8. #35
    Μέλος Το avatar του χρήστη CybEng
    Όνομα
    CybEng
    Εγγραφή
    Oct 2007
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    333

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από di_tia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε cyb η συνδεση ειναι η απλη internet on the go, ζητας απο τον πωλητη τα παραπανω που ειπαμε και πως η καρτα προοριζεται για φωτοβολταικο παρκο. Η ενεργοποιηση του vpn μπορει να γινει και εκ των υστερων τηλεφωνικα. Το φλασακι που εβαλα έτυχε να το εχω απο παλια, ειναι της Vodafone το k3806, αν δεν κανω λαθος υπαρχει και το k3806z της zte (λογικα ειναι το ιδιο). Ειχα δοκιμασει αλλα 2 φλασακια που μου δωσαν απο cosmote και δεν επαιξε με κανενα, τσεκαρε τα χαρακτηριστικα απο τα μοντελα που σου εδωσα για να βρεις αντιστοιχο εγω σταθηκα τυχερος που το ειχα γιατι ακομα θά εψαχνα.
    Κατά σύμπτωση το Vodafone K3806 το είχα και εγώ στην διάθεσή μου ( είχε ξεμείνει από παλιά σύνδεση ) και το είχα δοκιμάσει όπως και το φλασάκι που δίνει η Cosmote αλλά κσι το TP-Link 4G modem/router που υπάρχει στο payload του σκάφους.

    Internet on the Go ήταν το sim της Cosmote που είχαμε ήδη στην διάθεσή μας. Η ενεργοποίηση του VPN ζητήθηκε στο κατάστημα της Cosmote από το οποίο εξυπηρετείται η εταιρεία. Στο κατάστημα είπαμε ότι το χρειαζόμαστε για να βλέπουμε απομακρυσμένη κάμερα μέσα από το 4G δίκτυο. Δεν τους αναφέραμε άλλες τεχνικές λεπτομέρειες. Ο υπάλληλος ήταν κατηγορηματικός ότι αυτό ΔΕΝ γίνεται και χρειάζεται να κάνουμε συμβόλαιο και μάλιστα με υψηλό μηνιαίο κόστος ( υποψιάζομαι θα υπολόγιζε αρκετά GB και στατική IP ). Δεν το έψαξα παραπάνω και ούτε έχω τον χρόνο να μπω σε αντιπαράθεση με τον κάθε εργαζόμενο της οποιασδήποτε εταιρείας.

    Μετά την εμπειρία που είχα και με το κατάστημα της Wind απλά μου εδραιώνεται η εικόνα ότι οι υπάλληλοι των εταιρειών ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ στην καλύτερη περίπτωση τι πουλάνε.

    Ουσιαστική βοήθεια έλαβα ΜΟΝΟ μέσα σε αυτό το φόρουμ και γι'αυτό θα ευχαριστήσω του συμμετέχοντες σε αυτό το νήμα για άλλη μια φορά.


    Σημείωση : Τα στοιχεία των καταστημάτων είναι στην διάθεση των αρμοδίων τμημάτων των δύο εταιρειών εφ'όσον μου ζητηθούν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #36
    Μέλος
    Όνομα
    δημητρης
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Home
    Μηνύματα
    94

    Προεπιλογή

    Αφου πλεον τα εχεις ολα ενημερωσε μας για τα αποτελεσματα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #37
    Μέλος Το avatar του χρήστη CybEng
    Όνομα
    CybEng
    Εγγραφή
    Oct 2007
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    333

    Προεπιλογή

    Δεν έχω παραλάβει ακόμη το SIM του Simple-Fi ούτε και το ρούτερ ( αν παίξει το παλιό TP-Link αυτό μάλλον θα μου μείνει ).
    Μόλις τα έχω στα χέρια μου θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα.
    Εάν δουλέψει και καταφέρω να πείσω και τους αρμόδιους ίσως ανακοινώσω εδώ διεύθυνση web και ημερ/νία - ώρα που το σύστημα θα είναι ανοικτό.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CybEng : 18-07-17 στις 22:38

  11. #38
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.614

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CybEng Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν δουλέψει και καταφέρω να πείσω και τους αρμόδιους ίσως ανακοινώσω εδώ διεύθυνση web και ημερ/νία - ώρα που το σύστημα θα είναι ανοικτό.
    Ελπιζω να στησεις καπου streamserver για να συνδεθουμε γιατι θα γονατισει το συστημα αν πεσουμε ολοι μαζι πανω...

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nestoras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    CybEng (18-07-17)

  13. #39
    Μέλος Το avatar του χρήστη CybEng
    Όνομα
    CybEng
    Εγγραφή
    Oct 2007
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    333

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελπιζω να στησεις καπου streamserver για να συνδεθουμε γιατι θα γονατισει το συστημα αν πεσουμε ολοι μαζι πανω...
    Άντε για σένα θα το στήσω και σε FreeBSD παρότι προσωπικά είμαι λινουξάς . Το Live555 είναι καλό ή να κοιτάξω για τίποτε άλλο ;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4

Παρόμοια Θέματα

  1. IP camera και wifi camera
    By manolispentarakis in forum Συστήματα Παρακολούθησης
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-16, 21:36
  2. Πρόταση για ip camera
    By gvatos in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-13, 04:28
  3. sos για ip camera
    By βασιλης σαμος in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-04-11, 03:02
  4. ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ CAMERA
    By Billad in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-09, 22:02
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-09, 19:12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας