Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 39

Θέμα: Καρτοκινητή 3G/4G για IP camera

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη CybEng
    Όνομα
    CybEng
    Εγγραφή
    Oct 2007
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    333

    Προεπιλογή Καρτοκινητή 3G/4G για IP camera

    Προσφάτως μου έσκασε ένα πακέτο στη δουλειά που συνοψίζεται στο εξής :


    Χρειάζεται να γίνει μετάδοση εικόνας real-time από IP camera μέσω δικτύου 4G. Ο συνολικός όγκος δεδομένων στην διάρκεια ενός 24ώρου είναι λιγότερο από 3GB. Το σύστημα θα δουλεύει σποραδικά με συχνότητα 1 έως 2 ημέρες κάθε τρίμηνο οπότε προγράμματα 12μηνου συμβολαίου 4G/Data κρίνονται μάλλον ασύμφορα.

    Έγινε η προσπάθεια χρήσης καρτοκινητού internet 4G από την Cosmote πλην όμως το σύστημα δεν λειτούργησε διότι ο αγαπημένος μας πΟΤΕ δεν δίνει δυνατότητα VPN σε προγράμματα καρτοκινητών. Σε επικοινωνία με OTE μας πρότειναν συμβόλαιο με κάτι εξωφρενικά πάγια που αγγίζουν τα 200 Ευρώ το μήνα ενώ απέρριψαν κατηγορηματικά την δυνατότητα να μας ενεργοποιήσουν VPN ( APN = vpn-internet ) στην καρτοσύνδεση.

    Έχει συναντήσει κάποιος κάτι ανάλογο ή μήπως γνωρίζετε εάν οι λοιποί πάροχοι δίνουν δυνατότητα VPN σε καρτοσυνδέσεις ;


    Δεκτές και λοιπές τεχνικές λύσεις/προτάσεις επί του θέματος. Σκέφθηκα να ανεβάζω πακέτα βίντεο από την IP camera σε δικό μου ftp και να τα βλέπω από εκεί αλλά αυτό εισάγει χρονοκαθυστέρηση στο όλο σύστημα και έτσι χάνουμε το real-time.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.614

    Προεπιλογή

    Δοκιμασες την υπηρεσια hik-connect της hikvision?
    Σε δορυφορικο παντως χωρις προσβαση απ'εξω (στη wan IP), δουλευει μια χαρα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    θα ρίξεις μια ματιά σε καρτοκινητό vodafone.
    το daily data που έχει ποσα gb σου δίνει.αν σε καλύπτει τότε κάθε φορά που θα την χρησιμοποιείτε θα χρεώνεται 1€/ημέρα.
    για vpn δεν το βλέπω πουθενά.
    θέλει μονο να σιγουρευτείς ότι δεν μεταδίδει έστω και mb όταν δεν χρησιμοποιείται.



    ΥΓ άστο, αλλά απαντάω .Είναι πρωί ακόμα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    615

    Προεπιλογή

    Δοκιμασες την υπηρεσια hik-connect της hikvision?

    Η υπηρεσία hik-connect ισχύει μόνο για την πλατφόρμα της Hikvision.

    Δοκίμασε με DDNS και κατάλληλη ρύθμιση των ports

    Μήπως μπορείς να μας εξηγήσης γιατί δεν σε καλύπτει το APN της καρτοκινητής Cosmote


    θέλει μονο να σιγουρευτείς ότι δεν μεταδίδει έστω και mb όταν δεν χρησιμοποιείται.

    Αυτό είναι δύσκολο, μόνο αν υπήρχε τρόπος να κάνει on/off την μετάδοση data. Μήπως υπάρχει καμμία εφαρμογή σε android που να μπορείς να το κάνεις αυτό απο άλλο κινητό (π.χ με sms).


    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη georgeb1957 : 06-07-17 στις 10:24

  5. #5
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.614

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgeb1957 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Η υπηρεσία hik-connect ισχύει μόνο για την πλατφόρμα της Hikvision.

    Δοκίμασε με DDNS και κατάλληλη ρύθμιση των ports

    Μήπως μπορείς να μας εξηγήσης γιατί δεν σε καλύπτει το APN της καρτοκινητής Cosmote

    Δεν επιτρεπουν απομακρυσμενη προσβαση ακομη κι αν βαλεις dyndns.
    Στο ενεργοποιουν ξεχωριστα κατοπιν αιτησεως.
    Ενδεχομενως να τους τελειουν οι πραγματικες IP γιατι παλιοτερα δε θυμαμαι να υπηρχε καποιο προβλημα με cosmote.

    Η λυση hik-connect ειναι εναλλακτικη λυση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2008
    Μηνύματα
    251

    Προεπιλογή

    Είμαι και εγώ στο ψάξιμο για το ίδιο ακριβώς πράγμα. Δεν νομίζω να βγάλεις άκρη με οποιαδήποτε καρτοκινητή ή απλό συμβόλαιο καθώς κάνουν ΝΑΤ οπότε δεν παίζει ούτε DDNS ούτε port forward ούτε τιποτα. Μόνο αν πάρεις πακέτο Μ2Μ me static IP. To hik-connect το έχω δοκιμάσει σε εταιρεία με firewall και χωρίς καμία ρύθμιση έπαιξε κανονικά, οπότε δεν βλέπω λόγο να μην παίξει(το ελπίζω δλδ γιατί μετα θα έχω και εγω πρόβλημα). Μάλλον θα έχω μία τέτοια απο βδομάδας οπότε αν την δοκιμάσω με 4G θα ενημερώσω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη CybEng
    Όνομα
    CybEng
    Εγγραφή
    Oct 2007
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    333

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκιμασες την υπηρεσια hik-connect της hikvision?
    Σε δορυφορικο παντως χωρις προσβαση απ'εξω (στη wan IP), δουλευει μια χαρα.

    Ευχαριστώ για την πληροφορία. Θα κοιτάξω εάν μπορώ να σετάρω την υπηρεσία hik-connect σε κάποιο υπολογιστή τύπου raspberry πχ αντί για αυτόνομο DVR/NVR. Αυτό θα μπορούσε να είναι αποδεκτό σαν λύση.

    Δυνατότητα δορυφορικού ίντερνετ δεν παίζει διότι η πλατφόρμα που μπαίνει η camera είναι κινούμενη με υψηλή δυναμική συμπεριφορά. Θα χρειαζόμουν antenna tracker ή κεραίες adaptive beamforming για να στοχεύω συνεχώς τον δορυφόρο. Για να πω την αλήθεια δεν είμαι βέβαιος ούτε για το αν θα μπορεί να παίξει σωστά το 4G.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα ρίξεις μια ματιά σε καρτοκινητό vodafone.
    το daily data που έχει ποσα gb σου δίνει.αν σε καλύπτει τότε κάθε φορά που θα την χρησιμοποιείτε θα χρεώνεται 1€/ημέρα.
    για vpn δεν το βλέπω πουθενά.
    θέλει μονο να σιγουρευτείς ότι δεν μεταδίδει έστω και mb όταν δεν χρησιμοποιείται.
    ...
    Ευχαριστώ επίσης, θα ρωτήσω και vodafone ό€πως και wind. Το βασικότερο είναι ότι οι υπάλληλοι στα καταστήματα είναι επιεικώς άσχετοι με τα προϊόντα που πουλάνε. Απλά τους ενδιαφέρει να πετύχουν μία πώληση χωρίς να γνωρίζουν να απαντήσουν σε τεχνικά θέματα.
    Το να πετύχεις τώρα έγκυρη τεχνική απάντηση ( ας πούμε εγγράφως ) από τα τεχνικά τμήματα των εταιρειών είναι σαν να παίζεις τζόκερ. Το έχω δοκιμάσει σε εταιρεία που ήθελε να μας κάνει πελάτες και 6 μήνες μετά περιμένω ακόμη έγγραφη απάντηση σε τεχνικές ερωτήσεις που τους είχα θέσει προκειμένου να μεταβούμε στο δίκτυό τους.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgeb1957 Εμφάνιση μηνυμάτων

    ...
    Δοκίμασε με DDNS και κατάλληλη ρύθμιση των ports

    Μήπως μπορείς να μας εξηγήσης γιατί δεν σε καλύπτει το APN της καρτοκινητής Cosmote
    ...
    Έχει δοκιμασθεί αλλά δεν παίζει όπως σωστά παρατήρησε ο nestoras στο #5 . Το APN=internet που σου επιτρέπει η καρτοσύνδεση Cosmote σου δίνει IP ιδιωτικού δικτύου του τύπου 10.xxx.xxx.xxx .



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kontras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι και εγώ στο ψάξιμο για το ίδιο ακριβώς πράγμα.
    ...
    Μάλλον θα έχω μία τέτοια απο βδομάδας οπότε αν την δοκιμάσω με 4G θα ενημερώσω.
    ...
    Ευχαριστώ επίσης. Κάθε πληροφορία είναι καλοδεχούμενη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.614

    Προεπιλογή

    Το hik-connect λειτουργει με παρομοια λογικη οπως και το teamviewer. Ειναι serverbased εφαρμογη και η συνδεση ξεκινα εκ "των εσω" (απο το DVR) πρωτα προς τον hik-connect server. Για να μη δουλεψει αυτο το πραγμα θα πρεπει να το firewall του παροχου να ειναι τοσο restricted που να μην αφηνει ουτε τις εξερχομενες συνδεσεις!

    Το αλλο που μπορεις να κανεις αλλα θελει επιπλεον εξοπλισμο και χρηματα ειναι να γινεις client σε παροχο υπηρεσιων vpn οποτε θα σε καθοδηγησουν αυτοι για το τι πρεπει να κανεις. Ουσιαστικα να φτιαξεις δηλαδη ενα private δικτυο μεταξυ του καταγραφικου και των συσκευων σου.

    Αυτο σημαινει επιπλεον κοστος και απο την πλευρα του ογκου δεδομενων.

    Τον επιπλεον ογκο δυστυχως δε μπορεις να τον αποφυγεις ουτε με το hikconnect εκτος κι αν ρυθμισεις τον ρουτερ σου να ανοιγει και να κλεινει συγκεκριμενες ωρες μονο και μονο τοτε να συνδεεται το καταγαφικο στο hik-cloud.

    Η καμερα οπως ειπες ειναι IP? Ειναι μονο μια; Τι μαρκα;

    Παντως υπαρχει και η open source λυση: να στησεις δηλαδη μονος σου vpn server (πχ σε raspberry pi που τρεχει debian ή freebsd) σε οποιοδηποτε σημειο υπαρχει προσβαση dsl γραμμης. Δυστυχως το πραγμα μπλεκει στο δικτυακο κομματι και θελει γνωσεις ή εστω να πληρωσεις καποιον να στο φτιαξει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  9. #9
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.614

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CybEng Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για την πληροφορία. Θα κοιτάξω εάν μπορώ να σετάρω την υπηρεσία hik-connect σε κάποιο υπολογιστή τύπου raspberry πχ αντί για αυτόνομο DVR/NVR. Αυτό θα μπορούσε να είναι αποδεκτό σαν λύση.

    Δυνατότητα δορυφορικού ίντερνετ δεν παίζει διότι η πλατφόρμα που μπαίνει η camera είναι κινούμενη με υψηλή δυναμική συμπεριφορά. Θα χρειαζόμουν antenna tracker ή κεραίες adaptive beamforming για να στοχεύω συνεχώς τον δορυφόρο. Για να πω την αλήθεια δεν είμαι βέβαιος ούτε για το αν θα μπορεί να παίξει σωστά το 4G.




    Ευχαριστώ επίσης, θα ρωτήσω και vodafone ό€πως και wind. Το βασικότερο είναι ότι οι υπάλληλοι στα καταστήματα είναι επιεικώς άσχετοι με τα προϊόντα που πουλάνε. Απλά τους ενδιαφέρει να πετύχουν μία πώληση χωρίς να γνωρίζουν να απαντήσουν σε τεχνικά θέματα.
    Το να πετύχεις τώρα έγκυρη τεχνική απάντηση ( ας πούμε εγγράφως ) από τα τεχνικά τμήματα των εταιρειών είναι σαν να παίζεις τζόκερ. Το έχω δοκιμάσει σε εταιρεία που ήθελε να μας κάνει πελάτες και 6 μήνες μετά περιμένω ακόμη έγγραφη απάντηση σε τεχνικές ερωτήσεις που τους είχα θέσει προκειμένου να μεταβούμε στο δίκτυό τους.





    Έχει δοκιμασθεί αλλά δεν παίζει όπως σωστά παρατήρησε ο nestoras στο #5 . Το APN=internet που σου επιτρέπει η καρτοσύνδεση Cosmote σου δίνει IP ιδιωτικού δικτύου του τύπου 10.xxx.xxx.xxx .





    Ευχαριστώ επίσης. Κάθε πληροφορία είναι καλοδεχούμενη.
    Σε βαρκα ειναι η καμερα ή σε αυτοκινητο;
    Δεν ξερω αν δινουν API για την υπηρεσια hik-connect ωστε να μπορεις να τη σεταρεις σε καποιο συστημα. Ακομη ειναι σε διαρκεις αναβαθμισεις οποτε μου φαινεται λιγο δυσκολο. Ενδεχομένως να υπαρχει η δυνατοτητα να "ξεγελασεις" το συστημα παρακολουθωντας τα πακετα που στελνει η εφαρμογη απο το dvr προς τον server. Δε θα ειναι απλο ομως να κανεις κατι τετοιο (ουσιαστικα Man In the Middle) μεταξυ καταγραφικου και hikconnect server.

    Αν ασχολεισαι με raspberry οπως ειπες τοτε ισως αξιζει τον κοπο να δοκιμασεις να στησεις εναν open vpn server ακομη και στο σπιτι σου. Στην πλευρα του καταγραφικου θα χρειαστεις ενα ακομη raspberry ή ενα ρουτερ που να μπορει να γινει client σε open-vpn server ή ενναλακτικα με τα παραπανω να στησεις τον vpn server σε ρουτερ (πχ φηνη λυση: http://www.tp-link.com/us/faq-1236.html)
    Και για client απο την πλευρα του καταγραφικου να βαλεις ενα raspberry που θα συνδεεται στον vpn server.

    Η δευτερη λυση ισως σε βολεψει περισσοτερο επειδη θα μπορεις να προγραμματισεις το raspberry να κλεινει την 4G συνδεση και να μην ξοδευεις τιποτα οσο δεν το χρειαζεσαι (εννοειται οτι θα πρεπει να το προγραμματισεις να την ανοιγει κιολας!!)

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη CybEng
    Όνομα
    CybEng
    Εγγραφή
    Oct 2007
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    333

    Προεπιλογή

    Η camera είναι DCS-5000L της D-Link και είναι μόνο μία.

    Καταγραφικό δεν υπάρχει, η camera συνδέεται επάνω σε 4G router της D-Link επίσης. Υπάρχει η δυνατότητα να μπει υπολογιστής τύπου raspberry αλλά θέλουν να αποφύγουν την χρήση καταγραφικού για τεχνικούς λόγους που δεν άπτονται του παρόντος.

    Η λύση του ιδιωτικού VPN κάπου έπαιζε μέσα στο μυαλό μου μαζί με μια λύση τύπου SSTP όπου την επικοινωνία θα την ξεκινάει το μέρος της κάμερας αλλά μια και είμαι στριμωγμένος χρονικά έλεγα μήπως υπάρχει κάτι απλούστερο.

    Το σετάρισμα του VPN δεν το φοβάμαι καθότι χρήστης σχεδόν αποκλειστικά γιουνιξοιδών από την εποχή του ΜΙΝΙΧ και δοκιμαστής της έκδοσης 0.01 του Linux kernel από το FUNET .

    Η πλατφόρμα επάνω στην οποία βρίσκεται η IP camera είναι ένα μη επανδρωμένο αεροσκάφος. Το σύστημα μπορεί να ανοιγοκλείνει χειροκίνητα κατά τις λίγες ώρες που έχουνε πτητικές δοκιμές. Υπάρχουν και άλλες κάμερες επάνω στο σκάφος που κατεβάζουν εικόνα με δικό τους link αλλά κάποιος ( όχι και τόσο σχετικός με αυτά τα θέματα ) πρότεινε να βάλουν και την IP camera και σε εμένα έπεσε το μπαλάκι να την κάνω να δουλέψει .

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. IP camera και wifi camera
    By manolispentarakis in forum Συστήματα Παρακολούθησης
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-16, 21:36
  2. Πρόταση για ip camera
    By gvatos in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-13, 04:28
  3. sos για ip camera
    By βασιλης σαμος in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-04-11, 03:02
  4. ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ CAMERA
    By Billad in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-09, 22:02
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-09, 19:12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας