Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 21

Θέμα: Ψύξη rack

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.995

    Προεπιλογή

    Κατι τετοιο το εχεις σκεφτει;
    Το βαζεις καπου κοντα στο rack σε μια θερμοκρασια σχετικα υψηλη π.χ 28 βαθμους και εισαι μια χαρα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  2. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    κατι σαν και αυτό του ebay είναι, αλλά δυστυχώς είναι ακριβές λύσεις. Σε πεδία που έχω βάλει μηλάμε για 1500-2000 ΠΛΕΟΝ του πεδίου. Αν έχεις όρεξη και πιάνουν τα χέρια σας μια ενδιάμεση λύση με αυτή που σου προτείναν παραπάνω είναι η εξής: Παίρνεις μόνο δυο condeseurs (λαικα φαντάσου τα σαν ψυγεια αυτοκινήτου). Το ένα στο κάτω μέρος του rack, το άλλο σε μέρος πιο δροσερό πχ έξω, άλλο σημείο υπογείου, κλιματιζόμενο μέρος κλπ,κλπ. Γεμιζεις με αντιψυκτικό και με μικρό κυκλοφορητή γυρνάς το υγρό. Έτσι μεταφέρεις μέρος θερμότητας από το ζεστό rack στο μέρος που μπορείς να πετάξεις..... Αν καταφέρω να βρω photo θα ανεβάσω. Πολύ μικρότερο κόστος αλλά θέλει σωλήνωση.... Ουσιαστικά είναι σαν σύστημα υδρόψυξης υπολογιστή, αλλά στο Χ100

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.008

    Προεπιλογή

    το οτι ολο το σκεπτικο σου ειναι λαθος το εχεις δει? ρακ σε λεβητοστασιο. αυτο απο μονο του τα λεει ολα. εισαι εκτος κανονισμων. μου ειχαν προτεινει καποτε σε μεγαλη εγκατασταση που ημουν μελετητης να βαλω το ρακ και ολον τον διαθεσιμο ενεργο εξοπλισμο στον μονο χωρο που ηταν διαθεσιμος σε ενα χωρο κλιματιστικων και αρνηθηκα. το τι εκαναν μετα καποιοι αλλοι? ασε το. αλλα τουλαχιστον δεν το εκανα εγω.
    αν ειναι να κανουμε κατι ας το κανουμε σωστα. η λυση ειναι να απομακρυνθει απο τον χωρο του λεβητοστασιου. κανεις δεν μπορει να σε καλυψει απο βλαβες ενεργου εξοπλισμου γιατι απο μονο του το πραγμα παραπεμπει σε λαθος εγκατασταση. ουτε καν σε εγγυηση. μην ειμαστε yesman. οπου μας πουνε η οτι μας πουνε τρεχουμε να το κανουμε και ας ειναι απο την αρχη στραβο.

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον xsterg για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    CybEng (09-07-17)

  5. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    ωραίες όλες οι προτάσεις .και αυτο με την silica ωραία ιδέα, αν και σε τρεις μήνες το rack θα είναι εργοτάξιο.
    Πόσο δύσκολο/μεγάλο είναι να φύγει από Εκεί και να μπει σε σωστή θέση;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vasilllis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    CybEng (09-07-17)

  7. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    92

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατι τετοιο το εχεις σκεφτει;
    Το βαζεις καπου κοντα στο rack σε μια θερμοκρασια σχετικα υψηλη π.χ 28 βαθμους και εισαι μια χαρα.
    Δυστυχώς δε μου επιτρέπουν να βάλω εξωτερική μονάδα κλιματιστικού, αυτό θα ήταν η καλύτερη λύση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    92

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pstratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    κατι σαν και αυτό του ebay είναι, αλλά δυστυχώς είναι ακριβές λύσεις. Σε πεδία που έχω βάλει μηλάμε για 1500-2000 ΠΛΕΟΝ του πεδίου. Αν έχεις όρεξη και πιάνουν τα χέρια σας μια ενδιάμεση λύση με αυτή που σου προτείναν παραπάνω είναι η εξής: Παίρνεις μόνο δυο condeseurs (λαικα φαντάσου τα σαν ψυγεια αυτοκινήτου). Το ένα στο κάτω μέρος του rack, το άλλο σε μέρος πιο δροσερό πχ έξω, άλλο σημείο υπογείου, κλιματιζόμενο μέρος κλπ,κλπ. Γεμιζεις με αντιψυκτικό και με μικρό κυκλοφορητή γυρνάς το υγρό. Έτσι μεταφέρεις μέρος θερμότητας από το ζεστό rack στο μέρος που μπορείς να πετάξεις..... Αν καταφέρω να βρω photo θα ανεβάσω. Πολύ μικρότερο κόστος αλλά θέλει σωλήνωση.... Ουσιαστικά είναι σαν σύστημα υδρόψυξης υπολογιστή, αλλά στο Χ100
    Πολύ ενδιαφέρον αυτό. Έχεις κάποιο link να μου δείξεις πως γίνεται ακριβώς? Πχ θέλει ανεμιστήρες φαντάζομαι πάνω στα condeseurs?
    Δεν θα πρότεινες peltier που είναι πιο οικονομικά και εύκολα στην κατασκευή?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    92

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xsterg Εμφάνιση μηνυμάτων
    το οτι ολο το σκεπτικο σου ειναι λαθος το εχεις δει? ρακ σε λεβητοστασιο. αυτο απο μονο του τα λεει ολα. εισαι εκτος κανονισμων. μου ειχαν προτεινει καποτε σε μεγαλη εγκατασταση που ημουν μελετητης να βαλω το ρακ και ολον τον διαθεσιμο ενεργο εξοπλισμο στον μονο χωρο που ηταν διαθεσιμος σε ενα χωρο κλιματιστικων και αρνηθηκα. το τι εκαναν μετα καποιοι αλλοι? ασε το. αλλα τουλαχιστον δεν το εκανα εγω.
    αν ειναι να κανουμε κατι ας το κανουμε σωστα. η λυση ειναι να απομακρυνθει απο τον χωρο του λεβητοστασιου. κανεις δεν μπορει να σε καλυψει απο βλαβες ενεργου εξοπλισμου γιατι απο μονο του το πραγμα παραπεμπει σε λαθος εγκατασταση. ουτε καν σε εγγυηση. μην ειμαστε yesman. οπου μας πουνε η οτι μας πουνε τρεχουμε να το κανουμε και ας ειναι απο την αρχη στραβο.
    To πιο σωστό είναι αυτό. Έχω ήδη ξεκινήσει διαδικασίες για να φύγει από εκεί, αλλα δεν είναι εύκολο να βρω άλλο χώρο για να πάει. Γιαυτό έως ότου βρω κάτι, θέλω να του κατεβάσω λίγο τις θερμοκρασίες για να μη λιώσουν όλα τα μηχανήματα. Άρα όντως ψάχνω για προσωρινή λύση, αλλα δεν ξέρω πότε θα βρω το σωστό μέρος για να το μετακομίσω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη makocer
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Napoli Di Morea
    Μηνύματα
    234

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kavouras5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ ενδιαφέρον αυτό. Έχεις κάποιο link να μου δείξεις πως γίνεται ακριβώς? Πχ θέλει ανεμιστήρες φαντάζομαι πάνω στα condeseurs?
    Δεν θα πρότεινες peltier που είναι πιο οικονομικά και εύκολα στην κατασκευή?
    τα πελτιε θελουν κι αυτα ψυξη γιατι καπως θα πρεπει να απαγεις τη θερμοτητα που παραγουν και να την ''πεταξεις'' αλλου...
    το rack οπως καταλαβαινω ειναι κανονικη κλειστη καμπινα ?
    αν προσπαθησεις τελικα να δωσεις λυση (χλωμο) ισως αυτο που προτεινει ο pstratos με condeseur με αραια σχετικα fin και με ανεμηστηρα μεγαλο μετριων στροφων θα κανει μαλλον δουλεια αφου μονωσεις καλα το ρακ (γυψοσανιδες?)

    0 Not allowed! Not allowed!
    ...ο χειροτεροτεχνίτης..!

  11. #19
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.335

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kavouras5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά, έχω ένα rack που μέσα έχει ένα pc που τρέχει σαν server, το router του ote, ένα router mikrotik, ένα switch, patch panel κτλ...
    MODE "άσχετο" ON: βλέπω ρουτερ μικροτικ, είσαι στο awmn?


    Στάλθηκε από ένα κινητό που χρησιμοποιεί Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    92

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makocer Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα πελτιε θελουν κι αυτα ψυξη γιατι καπως θα πρεπει να απαγεις τη θερμοτητα που παραγουν και να την ''πεταξεις'' αλλου...
    το rack οπως καταλαβαινω ειναι κανονικη κλειστη καμπινα ?
    αν προσπαθησεις τελικα να δωσεις λυση (χλωμο) ισως αυτο που προτεινει ο pstratos με condeseur με αραια σχετικα fin και με ανεμηστηρα μεγαλο μετριων στροφων θα κανει μαλλον δουλεια αφου μονωσεις καλα το ρακ (γυψοσανιδες?)
    Σκέφτηκα να έβαζα τα peltier στην πλάγια πλευρά του rack, και μέσα να υπάρχει μικρός ανεμιστήρας που να πετάει τον κρύο αέρα στον εξοπλισμό, ενώ έξω από το κουτί να έχει τη μεγάλη ψύκτρα και τον ανεμιστήρα που να πετάει τη ζέστη στο χώρο του λεβητοστασίου, που δε με ενδιαφέρει πόσο θα ζεσταθεί.
    Το rack είναι μια καμπίνα safewell 9u. Είναι μικρό δηλαδή.
    Τη λύση του condenser δεν τη βρίσκω κάπου υλοποιημένη, μπορείτε να μου βρείτε ένα link να το δω?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. diy 3u rack
    By Panοs in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-15, 10:18
  2. Ερωτησεις σχετικα με rack
    By mathios in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-15, 13:47
  3. Κουτί PC για rack
    By manos_3 in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-14, 11:28
  4. 1U Rack Mount Chassis
    By Jimakos_Sn in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-11, 10:51
  5. αναζήτηση rack
    By antonis_p in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-08, 04:40

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας