Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 33

Θέμα: Ασφάλεια ασύρματου δικτύου

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris k
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    397

    Προεπιλογή

    Μάρκο το Router που έχεις θα σου πρότεινα να το πετάξεις ,εγώ έχω πάθει τεράστια ζημία
    Ας γινω ποιο σαφείς .
    Πριν από δυο χρόνια είχα πρόβλημα με το Mail μου σε server στην Γερμανία δεν μπορούσα ούτε να στείλω ούτε να λάβω , έτσι λοιπόν αλλάζω και βάζω ένα νέο ZTE Router , με το που το συνδέω όλα καλά , μετά από 5 λεπτά πάλι τα ίδια .
    Κάνω Reset τον λογαριασμό μου στον υπολογιστή , και το ξαναστήνω ,πάλι τα ίδια , τελικά ανακαλύπτω μετά από δυο μέρες IP άγνωστη (Ουκρανία )η οποία προσπαθούσε να μπει στον Server μαζί με μένα , και φυσικά μας έκοβε και τους δυο
    στο συγκεκριμένο Router έχουν διαρρεύσει οι κωδικοί απομακρυσμένης διαχείρισης , όπως το κάνει και ο ΟΤΕ το όποιο τους το ανέφερα και μου έλεγαν βλακείες και τελικά μετά από 6 μήνες το ανακοίνωσαν πολλά Site σαν πρόβλημα
    όλα αυτά τα αναφέρω για να προστατεύω όσο μπορώ και του υπόλοιπους και φυσικά και εσένα , αγόρασε ένα νέο Router για να είσαι σίγουρος !!!Όχι του ΟΤΕ
    γιατί ο οτε έχει το οτε Wi-Fi που δίνει το δικαίωμα και σε άλλους που είναι στον ΟΤΕ να έχουν ιντερνέτ μακριά από το σπίτι τους !!

    https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr...jd1hoC2r3w_wcB

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aris k : 09-07-17 στις 10:05
    FM 664

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη radiotimes
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αρτα
    Μηνύματα
    257

    Προεπιλογή

    Για αρχη παντως Μαρκο στο SSID Settings αλλαξε το Authendication Type σε WPA2, αλλαξε το ονομα στο SSID και βαλε κατι αλλο που να μην δειχνει τον παροχο.Επισης οταν συνδεσεις ολες τις συσκευες που θελεις να εχεις βαλε το Broadcast SSID No για να μην φαινετε στους αλλους το δικτυο σου.Στο WPA-PSK στο Encryption βαλε AES και απο κατω βαλε ενα δυσκολο κωδικο με γραμματα αριθμους και συμβολο.

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    αν εχεις αφήσει τον αρχικό κωδικό του ρουτερ τον σπάνε εύκολα.αν τον αλλάξεις δεν μπορούν ευκολα (μιλάω για τους άσχετους).
    Επίσης σιγουρέψου ότι η συσκευή που βλέπεις δεν είναι δικα σου, διότι και σε εμένα έχει συμβεί να κλείνω την συσκευή και να εξακολουθει να την βλέπει σαν συνδεμενη (εκτός αν εχουν κάνει συσκευή clone με ίδιο address)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη makocer
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Napoli Di Morea
    Μηνύματα
    234

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από radiotimes Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για αρχη παντως Μαρκο στο SSID Settings αλλαξε το Authendication Type σε WPA2, αλλαξε το ονομα στο SSID και βαλε κατι αλλο που να μην δειχνει τον παροχο.Επισης οταν συνδεσεις ολες τις συσκευες που θελεις να εχεις βαλε το Broadcast SSID No για να μην φαινετε στους αλλους το δικτυο σου.Στο WPA-PSK στο Encryption βαλε AES και απο κατω βαλε ενα δυσκολο κωδικο με γραμματα αριθμους και συμβολο.
    +1
    οπως γραφει ο Δημητρης > wpa2 > Broadcast SSID No > αλλαγη SSID NAME > δυσκολο κωδικο > mac filter και περιορισε τους client στους πχ 4 αν εχεις 4 ατομα/συσκευες στο σπιτι σου
    αυτα αφου πρωτα κανεις factory reset και το ξαναστησεις

    (φυσικα ενα καλυτερο router ισως δωσει τη λυση αν αυτα αποτυχουν)

    0 Not allowed! Not allowed!
    ...ο χειροτεροτεχνίτης..!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aris k Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάρκο το Router που έχεις θα σου πρότεινα να το πετάξεις ,εγώ έχω πάθει τεράστια ζημία
    Ας γινω ποιο σαφείς .
    Πριν από δυο χρόνια είχα πρόβλημα με το Mail μου σε server στην Γερμανία δεν μπορούσα ούτε να στείλω ούτε να λάβω , έτσι λοιπόν αλλάζω και βάζω ένα νέο ZTE Router , με το που το συνδέω όλα καλά , μετά από 5 λεπτά πάλι τα ίδια .
    Κάνω Reset τον λογαριασμό μου στον υπολογιστή , και το ξαναστήνω ,πάλι τα ίδια , τελικά ανακαλύπτω μετά από δυο μέρες IP άγνωστη (Ουκρανία )η οποία προσπαθούσε να μπει στον Server μαζί με μένα , και φυσικά μας έκοβε και τους δυο
    στο συγκεκριμένο Router έχουν διαρρεύσει οι κωδικοί απομακρυσμένης διαχείρισης , όπως το κάνει και ο ΟΤΕ το όποιο τους το ανέφερα και μου έλεγαν βλακείες και τελικά μετά από 6 μήνες το ανακοίνωσαν πολλά Site σαν πρόβλημα
    όλα αυτά τα αναφέρω για να προστατεύω όσο μπορώ και του υπόλοιπους και φυσικά και εσένα , αγόρασε ένα νέο Router για να είσαι σίγουρος !!!Όχι του ΟΤΕ
    γιατί ο οτε έχει το οτε Wi-Fi που δίνει το δικαίωμα και σε άλλους που είναι στον ΟΤΕ να έχουν ιντερνέτ μακριά από το σπίτι τους !!

    https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr...jd1hoC2r3w_wcB
    Διαπίστωσα ότι υπάρχει και το ασύρματο δίκτυο ΟΤΕ wifi fon που προέρχεται από το δικό μου ρούτερ. Όμως εγώ δεν έχω ενεργοποιήσει την υπηρεσία ΟΤΕ myWiFi που δίνει πρόσβαση όπου βρίσκεσαι, είναι δυνατόν ο ΟΤΕ από μόνος του να ενεργοποίησε το δικό μου ρούτερ σαν free point ;;;;;;


    Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας για την ρύθμιση του ρουτερ αλλά τελικά πιστεύω οτι το πρόβλημα είναι στο ΟΤΕ wifi fon όπου πρέπει να συνδέονται άσχετοι χωρίς περιορισμό mac address

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη elektronio : 09-07-17 στις 12:03
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.069

    Προεπιλογή

    Νομίζω όταν είχε ξεκινήσει το πρόγραμμα αυτό είχαν αναφέρει ότι όλα τα routers του cosmote θα μοιράζονται bandwidth (με όριο 1mbps), ασχέτως της δικής σου συμμετοχής στο πρόγραμμα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makocer Εμφάνιση μηνυμάτων
    +1
    οπως γραφει ο Δημητρης > wpa2 > Broadcast SSID No > αλλαγη SSID NAME > δυσκολο κωδικο > mac filter και περιορισε τους client στους πχ 4 αν εχεις 4 ατομα/συσκευες στο σπιτι σου
    αυτα αφου πρωτα κανεις factory reset και το ξαναστησεις

    (φυσικα ενα καλυτερο router ισως δωσει τη λυση αν αυτα αποτυχουν)
    To OTEHOME είναι μετά από αλλαγή, άλλο ήταν το αρχικό, το password είναι αλλαγμένο και με σύμβολα. Οι mac address που έχει το ρουτερ είναι λίγες, 4τηλέφωνα 1 ταβλετ 4 υπολογιστές, μας λείπουν κιόλας.....

    Έκανα κάποιες αλλαγές στις ρυθμίσεις αλλά το βασικό είναι να απενεργοποιηθεί το ΟΤΕ wifi fon.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Πάνω στο θέμα της "διαρροής κωδικών" που αναφέρθηκε, να πω ότι κι εγώ κάπου είχα βρει (μέσο Googling) τα συνθηματικά για πρόσβαση "root" που έχει πρόσθετες ρυθμίσεις και είναι ο ίδιος για όλα τα Χ ρούτερ, οπότε χαιρετίσματα...
    Τουλάχιστον αλλάζει η IP κάθε φορά που κάνεις reset στο ρούτερ, κάτι είναι κι αυτό

    EDIT:
    Για το "MyWiFi" της Cosmote, φαντάζομαι ότι η λογική είναι να δημιουργηθεί δίκτυο WiFi με τον εξοπλισμό του καθενός και την λογική του "θα επιτρέπεις εσύ πρόσβαση σε όσους είναι στην εμβέλεια του δικού σου WiFi και οι άλλοι θα κάνουν το ίδιο οπότε όλοι θα έχετε WiFi όπου κι αν πηγαίνετε". Δεν ξέρω αν θα πιάσει αυτό ή πόσο καλά μπορεί να δουλέψει αν δεν δίνουν router με πιο ψωμωμένο κύκλωμα εκπομπής-λήψης¨εδώ χάνεις το μισό σήμα με δύο τοίχους, αν είσαι πχ στον 4ο όροφο τι θα πιάνει αυτός που περνάει στον δρόμο κάτω???
    Ή δεν το κατάλαβα εγώ καλά και είναι άλλος ο τρόπος που θα παίζει το σύστημα?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη selectronic : 09-07-17 στις 12:17

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη makocer
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Napoli Di Morea
    Μηνύματα
    234

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαπίστωσα ότι υπάρχει και το ασύρματο δίκτυο ΟΤΕ wifi fon που προέρχεται από το δικό μου ρούτερ. Όμως εγώ δεν έχω ενεργοποιήσει την υπηρεσία ΟΤΕ myWiFi που δίνει πρόσβαση όπου βρίσκεσαι, είναι δυνατόν ο ΟΤΕ από μόνος του να ενεργοποίησε το δικό μου ρούτερ σαν free point ;;;;;;


    Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας για την ρύθμιση του ρουτερ αλλά τελικά πιστεύω οτι το πρόβλημα είναι στο ΟΤΕ wifi fon όπου πρέπει να συνδέονται άσχετοι χωρίς περιορισμό mac address
    διαβασε λιγα εδω > https://www.adslgr.com/forum/threads...59#post6170359

    0 Not allowed! Not allowed!
    ...ο χειροτεροτεχνίτης..!

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Όπως διάβασα εδώ https://athens.indymedia.org/post/1515127/
    η υπηρεσία wifi fon είναι προ-εγκατεστημένη και προ-ενεγοποιημένη χωρίς την προηγούμενη συγκατάθεση του χρήστη.

    Και απ΄ ότι κατάλαβα ο ΟΤΕ κάνει το παν να μην το πάρεις χαμπάρι και η απενεργοποίηση γίνεται μόνο μετά από δική του ενέργεια κεντρικά (εσύ δεν μπορείς να κάνεις τίποτε εκτός από αιτήματα).
    Λαμόγια του κερατά δηλαδή.....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. πρόβλημα δικτύου
    By antonis_p in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-14, 13:23
  2. Ασύρματος συναγερμός
    By 1mpampakos in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-14, 15:40
  3. Ασύρματος φορτιστής
    By karmagos in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-11, 18:39
  4. ασύρματος διακόπτης on/off
    By huhas12 in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-10, 01:46
  5. Ασύρματος διακοπτης
    By herakles in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-09, 12:17

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας