Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4

Θέμα: Τροφοδοτικο με το LH1605CK

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    236

    Προεπιλογή Τροφοδοτικο με το LH1605CK

    Καλησπέρα σε όλους!

    Έχω στην κατοχή μου ένα παλιό τροφοδοτικό με το ολοκληρωμένο που αναφέρω στον τίτλο, που οπ'οσο έχω ψάξει δεν κυκλοφορεί πλέον. Το πρόβλημα που έχει είναι ότι στην έξοδο παίρνω 30V σταθερά και δεν μπορώ να την μεταβάλω.
    Σίγουρα οι πυκνωτές θέλουν αλλαγή μιας και είναι εκεί πάνω από 30 χρόνια αλλά πριν μπω στην διαδικασία να τους αλλάξω και να ψάξω το θέμα παραπάνω, θέλω να σας ρωτήσω αν πιστεύετε ότι αξίζει τον κόπο.
    Σκεφτόμουν να χρησιμοποιήσω το κουτί που είναι πολύ ωραίο και τα αναλογικά όργανα για το κλασσικό τροφοδοτικό της SmartKit που συζητιέται πολύ εδω μέσα (έχω πάρει 2 από αυτά όταν τα είχε προσφορά ο κινέζος) και να μην ασχοληθώ καθόλου με το παλιό τροφοδοτικο.
    Τί λέτε εσείς;
    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Το LH1605CK είναι καμένο; Αν όχι αξίζει να ασχοληθείς. Εγώ προσωπικά δεν αλλάζω τους πυκνωτές αν δεν είναι κρίσιμη εφαρμογή ή δεν έχουν βλάβη, μόνο λόγω παλαιότητας.
    Πόσο τα πήρες τα τροφοδοτικά στην προσφορά του κινέζου;
    Αν το κάνεις διπλό τα όργανα δεν θα σε καλύπτουν, καλύτερα να βάλεις νέο κουτί με ψηφιακά όργανα.

    Η ερώτηση σου εξαρτάται κυρίως από σένα αν θέλεις να εξοικονομήσεις μερικά χρήματα για κουτί - μετασχηματιστή (αν κάνει). Εγώ θα επισκεύαζα το παλιό και θα έκανα και το διπλό σε νέο κουτί. Τα τροφοδοτικά ποτέ δεν περισσεύουν. Δες το σαν να έχεις ένα τροφοδοτικό με τριπλή έξοδο αλλά σε δύο κουτιά.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    236

    Προεπιλογή

    Δεν δείχνει να ειναι καμμένο, αλλά από την άλλη δεν ρυθμίζει κ την τάση. τα υπόλοιπα εξαρτήματα είναι οκ και τα ποτενσιόμετρα είναι επίσης καλά. οπότε υποπτεύομαι το ολοκληρωμένο. μπορώ να ανεβάσω φωτογραφίες, και ένα σχηματικό που προσπάθησα να κάνω.
    τα τροφοδοτικά τα είχα πάρει περίπου 4,5Ευρω και είναι αυτά εδώ. Και απ'οτι βλέπω ακομα σε προσφορά ειναι...
    Δεν είναι τόσο θέμα εξοικονόμησης χρημάτων, όσο ότι δεν ξέρω αν το LH1605CK είναι κάτι αξιόλογο που αξίζει να σωθεί (άν δεν είναι καμμένο όπως λες και εσυ)

    EDIT: Προσθέτω φωτογραφίες.
    IMG_20170709_182839.jpgIMG_20170709_182847.jpgIMG_20170709_182859.jpgIMG_20170709_183329.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη michalism : 09-07-17 στις 19:50

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    236

    Προεπιλογή

    LH1605CK-PSU.pdf

    Για το σχηματικό έκανα ό,τι καλύτερο μπορούσα μιας και είναι η πρώτη φορά που κάνω κάτι τέτοιο, οπότε παρακαλώ συγχωρήστε μου λάθη ή ατέλειες

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. τροφοδοτικο PC
    By ΠΑΝΟΣ ΜΟΤΟ in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-15, 02:02
  2. Τροφοδοτικο του υπολογιστη σε τροφοδοτικο παγκου ?
    By Steveo0o182o0o in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-13, 13:11
  3. τροφοδοτικο
    By ΚΑΤΣΑΒΙΔΗΣ in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-13, 23:14
  4. Τροφοδοτικο σε τροφοδοτικο-επιλογη εξαρτηματος
    By Replica in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-13, 18:39
  5. Τροφοδοτικο
    By Νικος Αλ in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-12, 01:24

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας