Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 43

Θέμα: επιδιορθωση ηλεκτροκολλησης inverter

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    ναυπακτος
    Μηνύματα
    125

    Προεπιλογή επιδιορθωση ηλεκτροκολλησης inverter

    καλησπερα σε ολους, επεσε στα χερια μου απο εναν φιλο μια ηλεκτροκολληση inverter mma/tig. αυτου του επεσε απο την σκαλα και απο τοτε δεν δουλευει και μου ειπε να την παρω και αν την φτιαξω να την κρατησω. μολις την εβαλα στην πριζα επεσαν γενικοι ασφαλειες και ολα τα ηλεκτρολογικα του πινακα. την ανοιξα και ειδα οτι εχει transistors και ειπα να τα μετρησω. εχει 4 transistor ixys ixgh40n60b2d1 τα οποια μετρωντας τα ειδα οτι ειναι PNP. ετσι λοιπον στα 2 απο τα 4 ακουμπωντας το πολυμετρο στα ποδαρακια χτυπαει παντου. στα αλλα δυο μονο οταν εχω το μαυρο στα μεσαιο και το κοκκινο εναλαξ στα ακριανα. υπαρχει καποιος να μου πει αν κανω σωστα τις μετρησεις και αν πρεπει να τα αποκολλησω ωστε να μετρησω σωστα? γενικα τι αλλο πρεπει να κοιταξω? τους πυκνωτες πως να τους δοκιμασω?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    859

    Προεπιλογή

    καλησπερα φιλε Μιχαλακη απο την ομορφη ναυπακτο αν και εγω που ειχα ρωτησει καπωτε φιλο ηλεκτρονικο αν επισκευαζει τετιες μηχανες αρχισε να μου λεει διαφωρα 1 τον οτι ειναι με ωρες λειτουργειας 2 οτι δεν θελουν κοπανηματα και 3 οτι υπαρχουν καποια ανταλακτικα οπως τρανζιστ ,igbt ΠΟΥ ειναι δυσκολο μα πολυ δυσκολο να βρεις, εγω σαν αρχαριως θα σου ελεγα μια και η μηχανη λειτουργουσε πριν πεσει κατω μην την βαλεις ξανα στην πριζα οστοσω μετρα την γεφυρα ανορθωσης κοιτα για ραγισμενη πλακετα ΚΥΡΙΩΣ λογο πτωσης και αν μπωρεις - εχεις την δυνατοτητα να βγαλεις φοτογραφιες τις πλακετες καλο θα ηταν . Υπαρχουν βεβαια μαγαζια που επισκευαζουν αυτες τις μηχανες στον πειρεα ειχα δει εγω (γουναρη ) αλλα το κοστος τους μηπος ξεπερασει την αγορα μιας καινουργιας? αυτα ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vellamos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα σε ολους, επεσε στα χερια μου απο εναν φιλο μια ηλεκτροκολληση inverter mma/tig. αυτου του επεσε απο την σκαλα και απο τοτε δεν δουλευει και μου ειπε να την παρω και αν την φτιαξω να την κρατησω. μολις την εβαλα στην πριζα επεσαν γενικοι ασφαλειες και ολα τα ηλεκτρολογικα του πινακα. την ανοιξα και ειδα οτι εχει transistors και ειπα να τα μετρησω. εχει 4 transistor ixys ixgh40n60b2d1 τα οποια μετρωντας τα ειδα οτι ειναι PNP. ετσι λοιπον στα 2 απο τα 4 ακουμπωντας το πολυμετρο στα ποδαρακια χτυπαει παντου. στα αλλα δυο μονο οταν εχω το μαυρο στα μεσαιο και το κοκκινο εναλαξ στα ακριανα. υπαρχει καποιος να μου πει αν κανω σωστα τις μετρησεις και αν πρεπει να τα αποκολλησω ωστε να μετρησω σωστα? γενικα τι αλλο πρεπει να κοιταξω? τους πυκνωτες πως να τους δοκιμασω?
    Τα ισχύος αφού είναι σίγουρα καμμένα τα δύο τότε τα αλλάζεις όλα. Ομως πρέπει να κάνεις κι άλλες μετρήσεις να βρεθούνε και τα υπόλοιπα καμμένα διότι δεν έχεις τελειώσει. Τι μάρκα είναι η μηχανή και πόσα αμπέρ γράφει το ταμπελάκι στο 100%..?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.945

    Προεπιλογή

    Επειδή από αυτά που γράφεις δεν φαίνεται να είσαι έμπειρος με τα ηλεκτρονικά θέλει μεγάλη προσοχή γιατί τα inverter έχουν ανορθωμένη τάση δικτύου που είναι επικίνδυνη.
    Τα FET λογικά δεν καίγονται από πτώση. Προφανώς κάποιο άλλο πρόβλημα υπάρχει στη μηχανή που οδήγησε στο κάψιμο των FET. Εξέτασε την για σπάσιμο στην πλακέτα ή τους διαδρόμους. Δες αν έχει σπάσει ο φερίτης του μετασχηματιστή. Δες για βραχυκυκλώματα σε διακόπτη καλώδιο ανεμιστήρα κλπ.
    Εφόσον αλλάξεις τα FET (σωστό το να τα αλλάξεις όλα) και επιπλέον να αλλάξεις και όλες τις αντιστάσεις που τα οδηγούν και μέτρα και κάποιες διόδους γρήγορες που συνήθως καίγονται. Αν δεν βρεις όλα τα προβλήματα πριν τροφοδοτήσεις την συσκευή, μόλις την βάλεις στην πρίζα θα κάψεις ξανά τα FET σε δευτερόλεπτα.

    Γενικά η επισκευή των inverter είναι δύσκολη και θέλει αρκετή εμπειρία πάνω στο είδος. Έχουν ποικιλία από βλάβες και αν έχει μικροεπεξεργαστή (καμένο) δεν είναι επισκευάσιμη.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    ναυπακτος
    Μηνύματα
    125

    Προεπιλογή

    σωστα τα λετε παιδια. σιγουρα δεν ειμαι εμπειρος και να σας πω την αληθεια δινω πολυ ελαχιστες πιθανοτητες να την διορθωσω μονος μου. σημερα χωρις την πλακετα απανω δεν επεσε ασφαλεια αλλα σιγουρα δεν λεει κατι αυτο. απο οτι ειδα τα τρανσιστορ εχουν περιπου 6 ευρω το ενα. στο 100% δινει 160Α. μια einhel ειναι επαγγελματικη. θα στειλω αργοτερα τον κωδικο της. απο οτι φαινεται δεν υπαρχει καπου βραχικυκλωμα. την γεφυρα αναρθωσης που θα την βρω και πως να την μετρησω?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.329

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vellamos Εμφάνιση μηνυμάτων
    σωστα τα λετε παιδια. σιγουρα δεν ειμαι εμπειρος...
    την γεφυρα αναρθωσης που θα την βρω και πως να την μετρησω?
    Πιο πάνω τα παιδιά ζήτησαν μερικές φώτο από το εσωτερικό... Χωρίς αυτές πως θα σου υποδείξουν που να μετρήσεις? Επισεις θέλει πολύ προσοχή διότι οι τάσεις εκεί μέσα είναι πάνω από 380 συνεχές! Και άμα δε ξέρεις ποια είναι η γέφυρα-διοδοι ανορθωσης, αρχίζω και φοβάμαι


    Στάλθηκε από ένα κινητό που χρησιμοποιεί Tapatalk

    2 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vellamos Εμφάνιση μηνυμάτων
    σωστα τα λετε παιδια. σιγουρα δεν ειμαι εμπειρος και να σας πω την αληθεια δινω πολυ ελαχιστες πιθανοτητες να την διορθωσω μονος μου. σημερα χωρις την πλακετα απανω δεν επεσε ασφαλεια αλλα σιγουρα δεν λεει κατι αυτο. απο οτι ειδα τα τρανσιστορ εχουν περιπου 6 ευρω το ενα. στο 100% δινει 160Α. μια einhel ειναι επαγγελματικη. θα στειλω αργοτερα τον κωδικο της. απο οτι φαινεται δεν υπαρχει καπου βραχικυκλωμα. την γεφυρα αναρθωσης που θα την βρω και πως να την μετρησω?
    Αν δίνει 160Α στο 100% μιλάμε η μηχανή είναι για φουλ 4άρι ηλεκτρόδιο είναι πολύ καλή και σίγουρα αξίζει να φτιαχτεί. Ομως το θέμα δεν είναι τα 6 ευρώ στο κάθε Fet αλλά ότι αν δεν αντικατασταθούν ΟΛΑ τα καμμένα οι μηχανές Inverter δεν συγχωρούν και απλά θα καούν πάλι ΟΛΑ. Πως να μετρήσης την τάση πάνω στη γέφυρα αφού τα Mosfet είναι κολλημένα και βραχυκυκλωμένα..?? Πρέπει να ξεκοληθούν για να σταματήσει η μηχανή να βραχυκυκλώνει την τάση DC .....K.O.K ....έχει δουλειά κι αν είναι να μην την επισκευάσεις εσύ τότε καλύτερα μην την ξεκινάς καθόλου. Κανείς τεχνικός δεν θέλει οργωμένη μηχανή.Αν θέλεις να δοκιμάσεις εσύ να επισκευάσεις τότε ανέβασε φωτογραφίες από το εσωτερικό της μηχανής κι από τα χαρακτηριστικά της για να δούμε πως μπορούμε να σε κατευθύνουμε.

    2 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δίνει 160Α στο 100% μιλάμε η μηχανή είναι για φουλ 4άρι ηλεκτρόδιο είναι πολύ καλή και σίγουρα αξίζει να φτιαχτεί.

    Τα προηγούμενα μηνύματα τα διαβάζουμε. ή τζάμπα τα γράφει ο κόσμος ???

    .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Τάκης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    417

    Προεπιλογή

    Έχει η Einhell ηλεκτροκόλληση με 160Α στο100% ? μήπως είναι στο 10% ?.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SV1JRT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα προηγούμενα μηνύματα τα διαβάζουμε. ή τζάμπα τα γράφει ο κόσμος ???

    .
    Δεν έχω καταλάβει τι εννοείς...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-07-16, 09:07
  2. ΜΑΣΚΑ ΗΛΕΚΤΡΟΚΟΛΛΗΣΗΣ
    By marder in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-15, 14:26
  3. μετασχηματιστης-ηλεκτροκολλησης!
    By UNICARS in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-12, 18:23
  4. ΕΠΙΔΙΟΡΘΩΣΗ WINDOWS XP
    By BESTCHRISS in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-11, 18:28
  5. Επιδιορθωση σε λαπτοπ
    By Leonardo in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-10, 18:36

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας