Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 68

Θέμα: Αγορά Ψυγείου: ???

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κάνεις τις διαιρέσεις πάντως, 170KWh τον χρόνο σημαίνει ότι μάλλον έχεις μοτεράκι από μίξερ χειρός για φραπέ...
    Τόσο πολύ ΔΕΝ έχει προχωρήσει η τεχνολογία των συμπιεστών (αλλιώς θα υπήρχε αντίστοιχη βελτίωση και στα κλιματιστικά χώρου πχ), οπότε η καλύτερη μόνωση/λάστιχα κάνουν την διαφορά?
    Πάντως εγώ το έχω σίγουρο ότι δίνουν και υπεραισιόδοξες μετρήσεις, όπως πχ κάνουν στην κατανάλωση των αυτοκινήτων, βλέπε ιδανικές συνθήκες/φορτίο/ανάδρομος Ερμής κατά τις μετρήσεις.
    Σαφώς πρεπει να εχει τελεια μονωση ενα ψυγειο για να πετυχαίνει τετοια απόδοση ( την καλύτερη ) . Το μοτεράκι δεν λειτουργει συνέχεια , σαφώς ειναι μεγαλύτερο αλλα λειτουργει λίγο . Τα ψυγεια ειναι απλο πραγμα να μετρησεις την κατανάλωση , και με ενα βατομετρακι πριζας σουκο το βλέπεις και μόνος σου


    Τα κλιματιστικα βελτιωθηκαν σε 10 χρονια απο C και D σε Α+++
    αλλά το μέσο ελληνικο σπιτι ειναι κατηγορίας χειρότερης απο Ε σε ενεργειακή απόδοση ... γι αυτο θελεις ενα aircondition σε κάθε δωμάτιο !
    και φτάσαμε να πληρωνουμε για θερμανση τα τριπλάσια απο τους Σουηδούς
    και να θέλουμε επιδόματα θέρμανσης αντι ενεργειακής αναβάθμισης

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aktis : 14-07-17 στις 18:28

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον aktis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (14-07-17)

  3. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς υπάρχει κάτι που δεν ξέρω εδώ, γιατί βαραίνει τόσο η γνώμη του Κ.Πέτρου?
    Αν διαβάσεις στο howtofixit.gr, θα καταλάβεις.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο πρώτο ποστ έχω βάλει ακριβώς αυτό: ένα LG Inverter χωρητικότητας 348lt με κατανάλωση 174KWh/έτος και δύο με συμβατικούς συμπιεστές: Whirlpool 356lt @ 163KWh/έτος και Bosch 357lt @ 173KWh/έτος.
    Όλα Α+++, όλα ~350lt και όλα ~170KWh/έτος...
    Από την αρχή πίστευα ότι το inverter θα έχει πρόβλημα με τις "πλακέτες", και από ότι κατάλαβα έχω δίκιο οπότε θα πάρω με νορμάλ συμπιεστή.
    Α ναι, σόρι έχεις δίκιο. Εγώ ψηφίζω χωρίς ινβέρτερ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  4. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.033

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    1ον: Τι μάρκα? Ξέρω ότι Pitsos/Bosch/Siemens είναι ίδια εταιρία αλλά δεν ξέρω τι ψάρια πιάνουν σε σχέση με τις άλλες 32 μάρκες που είδα: Samsung, LG, Indesit, Whirlpool, Electrolux ,Morris, Crown, Candy, χαμός...
    .............................................
    2ον: Αξίζει το inverter ή πχ ότι λεφτά δεν κάψει σε ρεύμα θα τα δώσω στην 5ετία όταν θα τα φτύσει η πλακέτα DC driver του συμπιεστή?
    .............................................
    3ον: Υπάρχουν κάποιες μάρκες ή κάποια χαρακτηριστικά που πρέπει να αποφύγω κατά την αγορά?....................
    2. ΝΑΙ, αξίζει.

    1 και 3. Πάρε αυτό που σου κάνει ως μέγεθος, διάταξη ραφιών, αυτό που σου κάνει και σου αρέσει τέλος πάντων... Εγώ θα προτιμούσα αυτό του οποίου το "όνομα" έχει καλή φήμη στον αγορά από κάθε άποψη.

    Κάνε την σχετική έρευνα αγοράς για τα μοντέλα / μάρκες που έχεις καταλήξει και θα διαπιστώσεις ότι το κόστος έχει σαφώς σχέση με την ποιότητα.

    Κανένας κατασκευαστής δεν κατασκευάζει προϊόντα που να θέλει και να μεθοδεύει να χαλάνε μετά από κάποιο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα.
    ΟΛΑ τα μηχανήματα μπορούν να χαλάσουν υπό τις κατάλληλες συνθήκες.

    Ειδικά στα ψυγεία, η βελτίωση στην απόδοση που έχει επιτευχθεί τα τελευταία 10 - 15 χρόνια είναι θεαματική.

    Είναι πλέον ελάχιστοι οι τεχνικοί που κάνουν επισκευή σε επίπεδο εξαρτήματος και έχουν βαθιά θεωρητική γνώση του αντικειμένου. Για πολλούς λόγους.

    Παλιά αγοράζαμε ψυγεία για 20 και πλέον χρόνια, και αυτοκίνητα και τηλεοράσεις... παντρευόμασταν επίσης χωρίς προοπτική διαζυγίου.. Δεν ισχύει το ίδιο πλέον.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  5. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από genesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    2. ΝΑΙ, αξίζει.
    Γιατί;



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από genesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανένας κατασκευαστής δεν κατασκευάζει προϊόντα που να θέλει και να μεθοδεύει να χαλάνε μετά από κάποιο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από genesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παλιά αγοράζαμε ψυγεία για 20 και πλέον χρόνια, και αυτοκίνητα και τηλεοράσεις... παντρευόμασταν επίσης χωρίς προοπτική διαζυγίου.. Δεν ισχύει το ίδιο πλέον.
    Εγώ μπερδεύτηκα, αφού κανένας κατασκευαστής δεν κατασκευάζει προϊόντα που να θέλει και να μεθοδεύει να χαλάνε μετά από κάποιο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, γιατί πλέον δεν κρατάνε για 20 και πλέον χρόνια;

    Ενώ παλιά κρατάγανε;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  6. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    859

    Προεπιλογή

    παντρευόμασταν επίσης χωρίς προοπτική διαζυγίου.. Δεν ισχύει το ίδιο πλέον.[/QUOTE]
    μου αρεσεις ....σοστος

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #26
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    genesis δεν συμμερίζομαι την άποψή σου ότι δεν τα φτιάχνουν (επίτηδες εννοείτε) για να κρατάνε μόνο για μερικά χρόνια:

    Διαφωνείς στο ότι τα σημερινά πχ ψυγεία κατά μέσω όρο παρουσιάζουν πιο νωρίς βλάβες από ότι τα παλιά ή ότι λόγο βλαβών πετιούνται πιο νωρίς? Αν ναι, τότε κάνεις λάθος και η συζήτηση γυρνάει στο "χαλάνε πιο σύντομα τα σημερινά ψυγεία?".
    Αν όχι, τότε πως το δικαιολογείς? Ξέχασε η Siemens πως να φτιάχνει ψυγεία? Χειροτέρευσε η ποιότητα του χάλυβα σε σχέση με πριν 30 χρόνια?


    Πάνω στο θέμα των inverter και της "ευπάθειας" της πλακέτας οδήγησης αυτού, τι πιστεύεις? Γιατί inverter 350lt/175KWh και όχι συμβατικός συμπιεστής πάλι στα 350lt/175KWh?

    Ξέχασα να σε ρωτήσω το σημαντικότερο: γυναίκα στα πόσα χρόνια αλλάζεις εσύ?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη selectronic : 14-07-17 στις 19:43

  8. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάνω στο θέμα των inverter και της "ευπάθειας" της πλακέτας οδήγησης αυτού, τι πιστεύεις? Γιατί inverter 350lt/175KWh και όχι συμβατικός συμπιεστής πάλι στα 350lt/175KWh?
    Τώρα θα σου πει ότι αυτός που έχει το συμβατικό ψυγείο τυχαίνει να κάνει αυστηρές δίαιτες και δεν ανοίγει ποτέ ψυγεία.
    Πάνω στο θέμα των inverter και της "ευπάθειας" της πλακέτας οδήγησης αυτού,
    Για το αμέσως παραπάνω θα πρέπει να σου απαντήσει γνωρίζοντας ότι το μοτέρ με inverter θα δουλεύει εφ όρου ζωής (σχεδόν) συγκριτικά με το συμβατικό που μπορεί να "ξεκουράζεται" (αλλά περισσότερο αναφέρομαι όχι στο μοτέρ αλλά στην πλακέτα που επίσης θα είναι εφ όρου ζωής εν ενεργεία?)
    Γιατί οι κατασκευαστές απλόχερα δίνουν εγγύηση 10 έτη (για μοτέρ Inverter ) αλλά πουθενά έστω και στα ψιλά γράμματα δεν βάζουν και τα ηλεκτρονικά μέρη?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 14-07-17 στις 20:28

  9. #28
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.452

    Προεπιλογή

    Στα ηλεκτρονικά δεν δίνουν σχεδόν ποτέ σοβαρή εγγύηση γιατι είναι εξαρτόμενα από διακυμάνσεις της τροφοδοσίας. Αν πάθεις βλάβη σου λένε "φταίει η ΔΕΗ" . Αν παραπονεθείς στη ΔΕΗ είτε σου ζητάν πραγματογνωμωσύνη οτι η ζημειά οφείλεται στο δύκτιο, είτε σου πετάν το μπαλάκι "προστατέψτε τις συσκευές σας". Φαύλος κύκλος. Αν είσαι σε καμια επαρχία, νησι, εναέρεια δυκτια, βουνο κλπ καλύτερα πάρε το φθηνότερο με συμβατικά ηλεκτρικά ώστε να είναι ευκολοεπισκευάσιμο. Αν είσαι σε καλή περιοχή / εγκατάσταση τότε ωραία τα ηλεκτρονικά καλούδια, παίζει και να αντέξουν πιο πολύ από τους ηλεκτρομηχανικούς αυτοματισμούς. Πχ Liebheur με συμπιεστή μεταβλητών στροφών, δεν κάνει start - stop, δεν έχει επαφές (θερμοστάτη / πόρτα) led φως με μαγνητικό proximity και εσωτερικό ανεμιστήρα 12V που ανοιγει κάθε λίγα λεπτά. Αν δεν το κάψει κεραυνός, μάλλον θα ζήσει πιο πολύ από εμένα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #29
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Ένας καταψύκτης Liebherr που πήραν οι γονείς μου πέθανε (ο συμπιεστής) με το που έληξε η εγγύηση (2χρόνια και 40 μέρες!), από τις περιπτώσεις που διαβάζεις και λες "ε καλά, υπερβάλουν", οπότε δεν νομίζω ότι θα την προτιμήσω σαν μάρκα πιο πολύ για ψυχολογικό λόγο: όχι ότι το ίδιο δεν μπορεί να συμβεί σε οποιαδήποτε άλλη μάρκα, αλλά όταν σου έχει χαλάσει ήδη μία συσκευή της τάδε μάρκας, δοκιμάζεις την τύχη σου αλλού μετά...
    Και στην περιοχή που μένω (Πέραμα) δεν έχει τόρνο κανένας γείτονας να ανεβοκατεβαίνει η τάση, δεν έχουμε τέτοια θέματα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.033

    Προεπιλογή

    @ Παναγιώτη (Panoss) και Γιάννη (selectronic)
    Αξίζει inverter γιατί:
    - έχει μικρότερη κατανάλωση για την ίδια απόδοση λόγω των ΠΟΛΥ λιγότερων εκκινήσεων (όπου ο κινητήρας χρειάζεται μέχρι και 7 Χ την ονομαστική του ισχύ)
    - το σύνολο ΔΕΝ έχει επαγωγική συμπεριφορά ειδικά αν υπάρχει κύκλωμα PFC στην είσοδο του κυκλώματος inverter οπότε συμπεριφέρεται σχεδόν ως ωμικό φορτίο
    - ο θάλαμος έχει ελάχιστη διακύμανση στην θερμοκρασία που έχουμε επιλέξει με αποτέλεσμα να διατηρεί ΠΟΛΥ καλύτερα τα ευαίσθητα τρόφιμα. Το συμβατικό On / off έχει διακύμανση που μπορεί να φτάσει τους 5 oC.

    @ Πέτρο (Κυριακίδης)
    Το μοτέρ που θα λειτουργεί για πολύ μεγάλα χρονικά διαστήματα (σχεδόν συνεχόμενα το καλοκαίρι και με μεγάλες διακοπές τον χειμώνα) ανάμεσα στο 15 ως 70% της ονομαστικής του ισχύος κάνοντας μάλιστα ΠΑΝΤΑ ομαλές εκκινήσεις, θα φθαρεί λιγότερο από το ίδιο μοτέρ που για να έχει την ίδια ψυκτική απόδοση θα πρέπει να ανοιγοκλείνει συνεχώς από το 0% στο 100%.
    Για τις πλακέτες θα πρέπει να μιλήσουμε με συγκεκριμένο ποσοστό αστοχίας για να ξέρουμε τι λέμε. Τα επώνυμα (τα οποία δεν είναι τα φθηνότερα) μηχανήματα έχουν ποσοστά αστοχίας πολύ πιο κάτω από 0,5%για το 1ο έτος λειτουργίας.
    Μου θυμίζει όταν πρωτοεμφανίστηκαν οι LCD τηλεοράσεις που οι φήμες έλεγαν ότι θα χάλαγαν πολύ περισσότερο από τις CRT...

    @ Όλους
    Πριν από 25 - 30 χρόνια ένα μέτριο ψυγείο κόστιζε 3 - 4 μηνιαίους βασικούς μισθούς. Οι μέθοδοι κατασκευής ήταν όλα "στο χέρι" (αυτό είναι αλλού καλό και αλλού κακό) και τα τότε διαθέσιμα υλικά περιορισμένων δυνατοτήτων.
    Πλέον, ένα καλό ψυγείο κοστίζει όσο ένας βασικός μισθός και αν δεν ήταν η κρίση θα αγοράζαμε 2 ψυγεία με αυτόν...

    Το θέμα του ότι οι κατασκευαστές μεριμνούν συγκεκριμένα για την "ημερομηνία καταστροφής" της συσκευής που μας πουλάνε... δεν θα ήθελα να το σχολιάσω περισσότερο... πόσω μάλλον σε forum ηλεκτρονικών.

    Γιάννη.... Την έχω συνολικά 28 χρόνια....και δεν έχει χαλάσει!!! Για εμένα δεν είμαι σίγουρος

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Συμπιεστής ψυγείου Ζanussi
    By antonisfa in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-17, 23:12
  2. Πλακέτα Ψυγείου
    By Πατέντες in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-17, 10:28
  3. Αγορά ψυγείου ~300€
    By Cyberdemon87 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-16, 21:10
  4. Αλλαγή σε θερμοκρασία ψυγείου
    By PanosSo in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-08-16, 06:02

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας