Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν υποθέσουμε στο περίπου αυτές τις 2 χρονικές παύσεις από 30 λεπτά ? Συμφωνούμε ότι δουλεύει 23 ώρες το 24 ώρο? (για τα συμβατικά λέμε πάνω κάτω τις μισές στο 24 ωρο , δηλαδή κάπου 12 ώρες ) άρα είναι αυτό που λέω ότι τα inverter δουλεύουν για διπλάσιο χρόνο σε σχέση με τα συμβατικά . Το παλεύουμε και λίγο με την προϋπόθεση ότι το inverter λειτουργεί (με 54W διαλέγω την μικρότερη κατανάλωση ) και για το συμβατικό επιλέγω τα διπλάσια π.χ. 100W ? . Που είναι οι διαφορές στην οικονομία ? Περίπου ισοπαλία το βγάζω έστω και με ανορθόδοξο τρόπο.
Κοίτα αν δεχτούμε ότι οι "KWh/χρόνο" που δίνουν οι κατασκευαστές είναι αληθινές ή έστω "μαγειρεμένες" όλες στον ίδιο βαθμό, τότε σίγουρα δεν υπάρχει διαφορά, το έγραψα στο πρώτο ποστ με παραδείγματα συμβατικών συμπιεστών vs inverter που είχαν τις ίδιες ~175KWh/year για τα ίδια λίτρα χωρητικότητας. Όπως έγραψα ότι κι εγώ αν καίνε το ίδιο, προτιμώ αυτό με τα λιγότερα εξαρτήματα για την ίδια δουλειά/απόδοση.

Το πρωί έβαλα και ένα ελεεινό, της πλάκας μεν αλλά με μνήμη lowest/highest ηλεκτρονικό "μετεωρολογικό σταθμό" στην συντήρηση για να δω min/max θερμοκρασίες και έχει 4.1min και 8.5max που μου φαίνονται πολλοί (οι 8.5c) αλλά μπορεί κάλλιστα να μετράει πχ +3 βαθμούς το μαραφέτι οπότε να είναι πιο κοντά στο 1 με 5 βαθμούς. Νομίζω ότι θα είχε και ένδειξη "alarm" αν η θερμοκρασία έφτανε τόσο ψηλά. Την συντήρηση την έχω στους 4 βαθμούς και την κατάψυξη στους -20 και η τελευταία φτάνει εκεί όσο μπορώ να δω με ένα φτηνό αναλογικό θερμόμετρο ψυγείου που κατεβαίνει μέχρι τους -30.