Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 68

Θέμα: Αγορά Ψυγείου: ???

Threaded View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Νεκτάριε δεν λέει κάτι στις οδηγίες για αφαίρεση κάποιου μέρους, και δεν είναι αυτοκόλλητο αυτό πίσω, λαμαρινάκι ψιλό είναι και πολύ καλά κολλημένο στην πλάτη. Το ξέρω γιατί το ψιλό-ξεκόλλησα σε μία γωνία να δω τι παίζει από κάτω αλλά μόνο μόνωση (σαν πολυουρεθάνη) είδα.

    Για την νέα τεχνική τοποθέτησης του condenser τι να πω, μπορεί ας πούμε στα εντοιχισμένα να είχαν θέματα με την θερμοκρασία και να τους χάλαγε τις "KWh/year"/Ενεργειακή Κλάση και αντί να βάλουν την σωλήνα στην πλάτη με μερικές βέργες για ψύκτρα, να την κολλάνε κατευθείαν στο πλαϊνό του ψυγείου και να κάνει η πλαϊνή λαμαρίνα και χρέη ψύκτρας...
    Μπορεί στο γενικό κλίμα του "από την μύγα ξύγκι" να σκέφτηκαν "γιατί να πληρώνουμε εξτρά βέργες στην πλάτη για να φτιάξουμε ψύκτρα για το condenser, αφού έχουμε τόσο μέταλλο στα πλαϊνά του ψυγείου που μπορεί να κάνει την ίδια δουλειά!"

    Googlis τι να πω για την "αντίσταση στην πρόοδο" που είναι το inverter σε αυτή τη περίπτωση, την είπα την γνώμη μου σε προηγούμενα ποστ. Πάντως δεν ξέρω πόσο δίκιο έχεις στο 10% που θα έπαιρνε ψυγείο "για 40 χρόνια", εξαρτάτε από την τιμή και 1002 ακόμη παράγοντες (και μπόνους η Κρίση που έχει ανατρέψει τα δεδομένα στα πάντα).
    Εγώ πχ μπορεί να διάλεγα δραπανοκατσάβιδο της πλάκας των 100ευρώ έναντι ενός καλού των 500ευρώ γιατί θα το έχω μόνο για ερασιτεχνική χρήση, μια στις τόσες. Αν είμουν όμως επαγγελματίας δεν θα έπαιρνα 5 των 100ευρώ τον χρόνο, θα έπαιρνα το καλό για να μπορώ να βγάζω το ψωμί μου.
    Αν μου έλεγαν "θες ψυγείο για 5 χρόνια με 300ευρώ ή ψυγείο για 20χρόνια με 1500ευρώ" τότε βάσει τιμής θα έπαιρνα το φθηνό "και βλέπουμε", αλλά αν το καλό είχε μόνο 1000ευρώ και κάτω, τότε προσωπικά θα προτιμούσα το καλό. Και πάλι βέβαια χοντρικά μιλάω, υπάρχουν τόσες άλλες παράμετροι στην λήψη της απόφασης που δεν μπορείς να κάνεις σωστές υποθετικές συγκρίσεις αν δεν έχεις όλα τα δεδομένα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη selectronic : 20-07-17 στις 23:56

Παρόμοια Θέματα

  1. Συμπιεστής ψυγείου Ζanussi
    By antonisfa in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-17, 22:12
  2. Πλακέτα Ψυγείου
    By Πατέντες in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-17, 09:28
  3. Αγορά ψυγείου ~300€
    By Cyberdemon87 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-16, 20:10
  4. Αλλαγή σε θερμοκρασία ψυγείου
    By PanosSo in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-08-16, 05:02

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας